sobhe-no.ir
1242
شنبه، ۰۶ شهریور ۱۴۰۰
1
رأی بالای مجلس به وزرا چه معنایی داشت؟

همدلی جریانی به نفع مردم

مردم مدت‌ها بود که حلقه مفقوده سیاست‌ورزی و ابزاری برای رسیدن و نفع بردن از قدرت بودند؛ مردمی که در بزنگاه‌ها پرقدرت و با تمام توان به میدان می‌آیند و معادلات دشمنان را به هم می‌ریزند، اثری از وفاداری و شهامت خود را در تصمیمات مسوولان و بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی، نمی‌دیدند. «مجلس انقلابی» و «دولت مردمی» حالا سرآغازی است برای دگردیسی در مسیر اشتباه گذشته است.کابینه دولت سیزدهم محکی جدی برای آزمون شعارهای مردمی بود؛ انشقاق، سهم‌خواهی و بازی‌های سیاسی در سال‌های گذشته هم چرخ زندگی مردم را لنگ گذاشته و هم امور کشور را در عرصه‌های مختلف با خلل مواجه کرده بود. جریان انقلابی حالا مسیر دیگری را در پیش گرفته و با همدلی و اعتقاد به رفع مشکلات کشور، مردم و منافع‌شان را اولویت اول خود قرار داده است. در همین راستا، نشست بررسی صلاحیت و برنامه‌های وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم برای تصدی ۱۹وزارتخانه از روز شنبه (۳۰مردادماه) در صحن مجلس شورای اسلامی آغاز شد. طی این نشست‌ها، در ابتدا کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی گزارش خود را درباره صلاحیت و برنامه‌های هرکدام از وزرای پیشنهادی مجلس اعلام و قرائت کردند.

رییس‌جمهور اولین روزهای کاری دولت را با سفر استانی آغاز کرد

صبح جمعه در خوزستان

رییس دولت سیزدهم کار خود را بسیار پرتوان و با تمرکز بر مساله کرونا و رسیدگی به مشکلات مزمن استان خوزستان شروع کرد. حجت‌الاسلام‌‌والمسلمین سیدابراهیم رئیسی و اعضای کابینه وی روز پنجشنبه گذشته و همزمان با روز کارمند در مرقد امام راحل(ره) حضور یافتند اما بعد از مراسم تجدید بیعت، رییس‌جمهور بلافاصله به غسالخانه بهشت زهرا(س) رفت و با کارکنان این مجموعه دیدار و گفت‌وگو کرد؛ اتفاقی بدیع که در سال‌های اخیر در حافظه هیچ‌یک از ایرانیان چنین موردی مشاهده نشده است. همچنین رییس‌جمهور در سفر دیروز خود به استان خوزستان هم مشکلات مختلف مردم این استان به‌خصوص در زمینه امکانات درمانی و سلامت و نیز طرح‌های آبرسانی و فاضلاب را مورد بازدید و پیگیری قرار داد. این اتفاقات از آن رو مورد تعجب است که در هشت‌سال اخیر و به‌ویژه دو سال گذشته که کرونا در کشور شیوع یافت، رییس‌جمهور سابق حتی در برنامه‌های مربوط به افتتاح طرح‌های عمرانی حضور نیافت و همه این مراسم‌ها به‌صورت مجازی برگزار شد، چه آنکه روحانی بخواهد از نزدیک شاهد مشکلات کادر درمان و مردم در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی باشد.

امیرعبداللهیان با رأی بالای مجلس و استقبال ظریف وزارت خارجه را تحویل گرفت

عصر جدید در «سی تیر»

امیرعبداللهیان از روز پنج‌شنبه فعالیت خود به‌عنوان وزیر امورخارجه دولت سیزدهم را رسما با استقبال از شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان در محل وزارت امورخارجه آغاز کرد. دوران پساظریف چگونه خواهد بود و وزارت امورخارجه در عصر امیرعبداللهیان به کدام سو خواهد رفت؟

تزریق واکسن آلوده آمریکایی در ژاپن تبدیل به بحران بزرگی برای این شرکت شده است

«مدرنا» آلوده در ژاپن

ماجرای واردات واکسن در چند هفته اخیر به دلیل موج پنجم کرونا مورد توجه قرار گرفته است. برخی اصرار بر این دارند که واردات واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی می‌توانست موجب کاهش شیوع و ابتلا شود، این در حالی است که چند ماه قبل رهبر معظم انقلاب در این‌باره هشدار داده و فرموده بودند واکسن‌هایی که در آمریکا و انگلیس ساخته شده‌اند وارد کشور نشوند. این به معنای استفاده از واکسن‌های تولیدی در کشورهای دیگر نبود، اما این مساله در شرایطی روی داده است که حالا خبر رسیده واکسن‌های آمریکایی صادرشده به ژاپن به‌دلیل آلودگی از رده خارج شده‌اند.

سیاست های اشتباه ایالات متحده در منطقه به رواج تروریسم، بنیادگرایی و ناامنی انجامیده است

داعش علیه طالبان

روح الله فرقانی / مشکلات افغانستان نشانگر اعتماد بدون پشتوانه به آمریکاست. سیاست‌های اشتباه ایالات‌متحده آمریکا در منطقه به رواج تروریسم و بنیادگرایی و ناامنی انجامیده است، اشتباهاتی که پایانی ندارد و با وجود وعده تشکیل نیروهای 300هزارنفری واکنش سریع ازسوی ناتو و غرب در افغانستان که سال2016 عنوان شد، چیزی جز چپاول این کشور و شکست در برابر نیروهای طالبان به همراه نداشت. درواقع وعده‌های توخالی و سیاست‌های غلط آمریکا نتیجه‌ای برای مردم افغانستان نداشته و بزرگ‌ترین زخم را به این کشور مسلمان‌نشین در منطقه غرب آسیا وارد کرده است.خیانت و کوتاهی غرب در برابر مردم افغانستان، موجب شده است تا این کشور امروز شاهد کشته شدن بیش از 200هزار غیرنظامی در طول سال‌ها اعتماد به آمریکا باشد، اعتمادی که آوارگی بیش از چهارمیلیون نفر را در سال‌های اخیر رقم زده؛ آوارگانی که در این روزهای پسا تسلط طالبان به مرز 6میلیون نفر افزایش یافته‌اند. مشکلات و دغدغه‌هایی که نشانگر اعتماد بدون پشتوانه به آمریکا در این کشور بود.

روابط محسن رضایی به‌عنوان معاونت اقتصادی با اعضای کابینه چگونه خواهد بود؟

آقا محسن در دولت

سه حکم اقتصادی همزمان ازسوی رییس‌جمهوری برای محسن رضایی نشان می‌دهد که رضایی در دولت سیزدهم جایگاه مهمی خواهد داشت و به نخ تسبیح کابینه به‌خصوص تیم اقتصادی دولت تبدیل می‌شود.محسن رضایی که پیشتر رسانه‌ها از او در کنار علی شمخانی و رستم قاسمی، به‌عنوان استاندار آینده خوزستان با اختیارات ویژه سخن گفتند، هفته پیش در سه حکم جداگانه از سوی رییس‌جمهوری به سه جایگاه اقتصادی در دولت سیزدهم منصوب شد. سیدابراهیم رئیسی، رییس‌جمهوری با صدور احکامی، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام را به‌سمت معاون اقتصادی رییس‌جمهور، دبیر شورایعالی هماهنگی اقتصادی سران قوا و دبیر ستاد اقتصادی دولت منصوب کرد. این سه حکم همزمان، در نوع خود چه پیامی دارد و قرار است محسن رضایی چه نسبتی با اعضای کابینه داشته باشد؟

سرمقاله

پيام سياسی رای به كابينه

صبح نو

سرمقاله

پيام سياسی رای به كابينه

نوع مواجهه مجلس یازدهم با دولت سیزدهم پیام روشنی برای فضای سیاسی و اجتماعی داشت. این پیام را می‌توان حمایت جریانی مجلس از دولت برای گشایش اقتصادی و معیشتی دانست که در نامه آقای رئیسی و پاسخ آقای قالیباف کاملا مشهود و نمایان بود. از نگاه سیاسی، مجلس بانی دولت جدید و دولت سیزدهم ادامه مجلس یازدهم محسوب می‌شود. تقریبا اکثریت سیاسیون بر این واقعیت متفق هستند که پس از خروج ترامپ از برجام، دولت روحانی قبل از پایان رسمی به‌صورت غیررسمی تمام شده و فلسفه سیاسی خود را از دست داده بود و قادر نبود که هویت تازه و قدرتمندی برای حیات خود در فضای سیاسی کشور بیافریند. این واقعیت به‌صورت عینی در فضای سیاسی کشور پس از پیروزی اصولگرایان در انتخابات مجلس یازدهم رخ نمایاند. به تعبیری، شکل‌گیری مجلس یازدهم مقدمه پیروزی اصولگرایان در انتخابات ریاست‌‌جمهوری شد. از این جهت با وجود اختلاف سلایق در حوزه کارشناسی و حتی درباره برخی مصادیق، مجلس ترجیح داد با رأی بالا به وزرا زمینه را برای حرکت باسرعت و پرقدرت دولت آقای رئیسی فراهم کند تا در یک همکاری بین‌قوه‌ای، مجلس در کنار دولت به‌سمت حل مشکلات کشور حرکت کنند. در این میان، رأی مجلس حتما انگیزه، توان، انرژی و مجال بیشتری به هیات دولت برای مصاف با وضع موجود داد که امیدواریم موجب رضایت مردم و افزایش سرمایه اجتماعی شود.

captcha
شماره‌های پیشین