sobhe-no.ir
1241
چهارشنبه، ۰۳ شهریور ۱۴۰۰
6
نظامیان آمریکایی علاوه بر افغانستان و عراق از بحرین هم خارج می‌شوند

پایان هژمونی آمریکا در غرب آسیا

چرایی خروج آمریکا از افغانستان و عراق چند سالی است که به موضوع رسانه‌های منطقه و مقامات واشنگتن، کابل و بغداد تبدیل شده است؛ موضوعی که حتی به خاستگاه مردمی نیز بدل شده و حتی پارلمان عراق، قانونی مبنی بر خروج نیروهای نظامی آمریکا از این کشور به تصویب رساند و به‌دلیل عدم خروج و تمکین نیروهای آمریکایی شاهد شکل‌گیری گروه‌های مقاومت و مبارزه مردمی در این مسیر هستیم. خروجی که این روزها کاخ سفید درصدد است تا نظامیان آمریکایی علاوه‌بر افغانستان و عراق از بحرین هم خارج شوند.

داستان پرتکرار شهادت شیعیان نیجریه و دستان پنهان عربستان و امارات

خوش‌رقصی دولت آبوجا برای آل‌سعود

صبح نو

نظامیان آمریکایی علاوه بر افغانستان و عراق از بحرین هم خارج می‌شوند

پایان هژمونی آمریکا در غرب آسیا

چرایی خروج آمریکا از افغانستان و عراق چند سالی است که به موضوع رسانه‌های منطقه و مقامات واشنگتن، کابل و بغداد تبدیل شده است؛ موضوعی که حتی به خاستگاه مردمی نیز بدل شده و حتی پارلمان عراق، قانونی مبنی بر خروج نیروهای نظامی آمریکا از این کشور به تصویب رساند و به‌دلیل عدم خروج و تمکین نیروهای آمریکایی شاهد شکل‌گیری گروه‌های مقاومت و مبارزه مردمی در این مسیر هستیم. خروجی که این روزها کاخ سفید درصدد است تا نظامیان آمریکایی علاوه‌بر افغانستان و عراق از بحرین هم خارج شوند.

درحال‌حاضر خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان و عراق فراتر رفته و سخن از خروج آنها  از بحرین است؛ کشوری که دارای پایگاه‌های هوایی «شیخ عیسی» و پایگاه «ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا» است که چندین هزار نظامی آمریکا را در خود جای داده است. «دوری گلد» سفیر پیشین رژیم‌صهیونیستی در سازمان ملل با اشاره به اینکه بحرین برای این رژیم، از اهمیت خاصی برخوردار  بوده و توافق عادی‌سازی با رژیم‌صهیونیستی امضا کرده است، گفت: احتمال دارد نظامیان آمریکا مانند افغانستان، این‌بار از بحرین نیز خارج شوند. این دیپلمات صهیونیست ضمن طرح ادعاهای واهی علیه تهران و کشاندن ایران در مساله بحرین، مدعی شد که تهران در پی ایجاد یک شاخه از حزب‌الله در بحرین است. پیش‌تر یک کارشناس مسائل خاورمیانه گفته بود که خروج آمریکا از منطقه به معنی رسیدن خاورمیانه به حد نسبی‌‌ از امنیت قابل‌قبول نیست و خروج این کشور صرفا نقش یکی از منابع بی‌ثبات‌ساز را تعدیل می‌‌کند.
علاوه‌براین، ایالات‌متحده برخی ناوهای نظامی خود را از منطقه خلیج‌فارس خارج ساخته و همچنین سه پایگاه نظامی خود در قطر را تعطیل کرده است. ایالات‌متحده همچنین برخی تجهیزات نظامی خود را از عربستان‌سعودی خارج کرده است. آن‌گونه که از شواهد پیداست قرار است صرفا تعداد کمی نیروهای اطلاعاتی-  امنیتی در عراق، شمال سوریه و برخی کشورهای دیگر باقی بمانند که به نظر می‌‌رسد شمار آن‌ها 
زیر دوهزار نفر باشد. ایالات‌متحده آمریکا با در اولویت قراردادن رقابت با چین و تمرکز حضور خود در شرق آسیا، به‌دنبال کاهش تعهدات خود در مناطق مختلف دنیا و به‌ویژه خاورمیانه است.
 از زمان خروج نیروهای بریتانیایی از خلیج‌فارس در اوایل دهه۱۹۷۰ میلادی، ایالات‌متحده به‌عنوان یک قدرت فرامنطقه‌‌ای حضور سیاسی و نظامی مداوم در منطقه داشته است. درواقع، حضور آمریکا در منطقه یک اصل ثابت بوده که صرفا در گذر زمان و بر مبنای شرایط مکانی شدت و ضعف داشته است.قابل ذکر است که جنگ ۲۰ساله آمریکا در افغانستان که پس از حملات 11سپتامبر آغاز شد، ده‌ها هزار غیرنظامی را به کشتن داد، چهار رییس‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا را درگیر خودش کرد و درنهایت با همه هزینه‌های مالی و جانی خود، بی‌نتیجه و بدون پیروزی باقی ماند. براساس گزارش موسسه Costs of War ایالات‌متحده آمریکا، طی 20سال گذشته دوتریلیون و 260میلیارد دلار در افغانستان هزینه جنگ کرده است. آخرین گزارش وزارت دفاع آمریکا در سال2020 هم حاکی از آن است که این وزارتخانه به‌طورکلی 815میلیارد و 700میلیون دلار در افغانستان هزینه جنگ کرده است. این مقدار پول در مصارفی نظیر عملیات نیروهای آمریکا در افغانستان، پرداخت هزینه‌های سوخت، آذوقه و خرید و ساخت خودروهای زرهی، اسلحه، مهمات و همچنین هزینه خودروهای زرهی نظیر تانک و ناوهای هواپیمابر هزینه شده است. اگرچه آمریکا در ابتدا برای ریشه‌کن کردن القاعده و پاسخ به حملات این گروه به آمریکا وارد افغانستان شد اما در ادامه، جنگ به رویارویی ناتو و آمریکا با طالبان در جریان ملت‌سازی و استقرار حاکمیت موردنظر خودشان در افغانستان تبدیل شد که این روند هزینه‌های گزافی در پی داشت.
گفتنی است، آمریکا طی سالیان گذشته با راهبرد سلطه‌جویانه حضور نظامی در منطقه غرب آسیا، بخش قابل‌توجهی از تجهیزات و ادوات جنگی و همچنین تعداد قابل‌توجهی از سربازان خود را به این منطقه گسیل کرده است. پایگاه‌های نظامی که در تیررس موشک‌های ایران بوده و کاخ سفید از این موضوع در هراس است. طبق گزارشی که چندی پیش رسانه‌های آمریکایی از وضعیت سربازان این کشور ارائه کردند، مشخص شد نزدیک به 350هزار نفر سرباز آمریکایی در کشور‌های مختلف جهان و در 750پایگاه نظامی مستقر شده‌اند و بخش عظیمی از این سرباز‌ها در غرب آسیا حضور دارند.
حضور نظامی آمریکا در اطراف مرز‌های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران، بیشتر از آنکه در قسمت‌های غربی و شرقی مرز‌های کشور ما عیان باشد، در منطقه خلیج‌فارس دیده می‌شود. در پایگاه‌های هوایی «علی السالم» و «احمد الجابر» کویت قریب به 6هزار و 500سرباز آمریکایی مستقر هستند. پایگاه هوایی «شیخ عیسی» و پایگاه «ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا» دو پایگاه نظامی آمریکا در بحرین هستند. پایگاه‌های هوایی «الظفره» امارات با قریب به پنج‌هزار سرباز، پایگاه هوایی «العدید» در قطر با قریب به هفت‌هزار سرباز و پایگاه «تومریت» عمان، از دیگر پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه خلیج‌فارس هستند. امروزه قدرت و توان موشکی و دفاعی ایران به بالاترین حد خود رسیده است و پایگاه‌های نظامیان تروریست آمریکایی در منطقه را می‌توان همچون سیبلی برای موشک‌های کشورمان به شمار آورد.
همچنین پایگاه‌های هوایی «شهباز» و «شمسی» در پاکستان به ترتیب با 533 و 199کیلومتر فاصله نسبت‌به مرز‌های ایران و پایگاه هوایی «بگرام» در افغانستان که قریب به 10هزار سرباز آمریکایی در آن مستقر هستند با 730کیلومتر فاصله نسبت‌به کشورمان، سه پایگاه نظامی آمریکا در شرق ایران محسوب می‌شود و پایگاه هوایی «اینجرلیک» در ترکیه با فاصله 875کیلومتری نسبت‌به مرز‌های کشورمان و همچنین پایگاه نظامی در اسرائیل با یک‌هزار و 400کیلومتر فاصله نسبت‌به ایران، پایگاه‌های نظامی آمریکا در ضلع غربی جمهوری اسلامی ایران به حساب می‌آیند. 

captcha
شماره‌های پیشین