sobhe-no.ir
1241
چهارشنبه، ۰۳ شهریور ۱۴۰۰
3
طرح شفافیت آرای نمایندگان به‌زودی در دستورکار صحن علنی قرار خواهد گرفت

عزم مجلس برای شفافیت

طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس در مجلس یازدهم یکی از اولین طرح‌هایی بود که کلید خورد تا کارنامه پرحرف و حدیث مجلس دهم در ارتباط با این طرح به‌نوعی جبران شود. این طرح بعد از چند ماه بررسی در مرکز پژوهش‌های مجلس و کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس، بالاخره در روز 15بهمن‌ماه سال گذشته در مجلس به رأی گذاشته شد اما تصویب نشد. بااین‌حال، چندی پیش رییس مجلس از بازگشت طرح شفافیت به صحن علنی و بررسی دوباره آن خبر داد.

یادداشت

پرده‌برداری از نگاه ماهوی آمریکا به برجام

حنیف غفاری

صبح نو

یادداشت

پرده‌برداری از نگاه ماهوی آمریکا به برجام

حنیف غفاری

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است که بازگشت دوجانبه ایران و آمریکا به برجام ازآن‌رو برای آمریکا مطلوب است که در صورت تحقق آن، ایران تحت «سخت‌گیرانه‌ترین و مداخله‌آمیزترین بازرسی‌هایی» قرار می‌گیرد که تاکنون درباره‌شان مذاکره شده است. ند پرایس در نشستی خبری ضمن ادعای اینکه مواضع ایالات‌متحده در این زمینه «بسیار روشن» است افزود که اولویت واشنگتن در رابطه با تهران آن است که از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای «به‌شکلی دائمی و قابل‌تایید» ممانعت شود. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت واشنگتن منتظر است تا دولت بعدی ایران جهت‌گیری سیاسی خود را «نه‌تنها در حوزه بین‌الملل بلکه به‌ویژه نسبت به مذاکرات وین» مشخص کند.
درباره مواضع ند پرایس نکاتی وجود دارد که نباید به‌سادگی از کنار آن گذشت؛ نخست اینکه مطابق اظهارات سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا و دیگر مقامات این کشور، صرفا «ابعاد محدودکننده برجام علیه ایران» برای مقامات کاخ سفید اصالت و موضوعیت دارد؛ به عبارت بهتر، آن‌ها معتقدند میان «رفع تحریم‌های ضدایرانی» و «پذیرش تعهدات برجامی ازسوی ایران» اساسا نباید توازن و تناسبی وجود داشته باشد! در این معادله، باید ستانده‌های ایران به‌مراتب نسبت‌به داده‌های ایران در مذاکرات بیشتر باشد. دولت اوباما سند برجام را با استناد به همین سیاست غیراعلامی منعقد ساخت و دولت بایدن نیز به‌دنبال پیروی از همین فرمول است: تعهدپذیری مطلق ایران در مقابل تعهدگریزی غرب!
نکته دیگر اینکه ند پرایس و دیگر مقامات غربی به‌وضوح آگاه هستند که ادعای آن‌ها درباره حرکت ایران به‌سوی ساخت سلاح هسته‌ای مصداق نوعی حقه‌بازی هسته‌ای محسوب می‌شود. برژینسکی به‌عنوان مشاور امنیت ملی ایالات‌متحده آمریکا در دوران ریاست‌جمهوری جیمی کارتر و یکی از اصلی‌ترین استراتژیست‌های سیاست خارجی آمریکا قبل از مرگ خود و در سال 1394 در جمله‌ای معروف اذعان کرده بود:
«ادعای آمریکا درخصوص ساخت سلاح هسته‌ای توسط ایران بی‌معنی است. اسرائیل تنها رژیمی است که به‌طور انحصاری دارای سلاح‌های هسته‌ای در منطقه است و از مدت‌ها قبل این جنگ‌افزار را در اختیار داشته است. ارتش اسرائیل حدود 100 تا 200بمب هسته‌ای دارد و این برای قتل‌عام کافی است؛ بنابراین پرداختن به موضوع ساخت بمب اتمی از سوی ایران مصداقی از حقه‌بازی است».
درهرحال، اظهارات اخیر سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا، پرده از نگاه ماهوی آمریکا نسبت‌به برجام برمی‌دارد! برجام در صورتی برای واشنگتن اهمیت دارد که بتواند پروسه «حقه‌بازی هسته‌ای آمریکا علیه ایران» و «تحدید یکجانبه ایران» را پیش ببرد. در مقابل، پیشرفت غرورآفرین و روزافزون دانشمندان هسته‌ای کشورمان در تولید فلز اورانیوم 20درصدی غنی‌سازی شده، پیام آشکاری را درباره توانایی و قدرت مانور فنی جمهوری اسلامی ایران در تقابل با زیاده‌خواهی‌ها و بازی سیاسی مشترک آمریکا و اتحادیه اروپا به نظام بین‌الملل ارائه کرده است. اکنون، این واشنگتن و تروییکای اروپایی هستند که باید درباره احیای کامل برجام یا پذیرش تبعات تقابل با ایران تصمیم بگیرند! ...
 

captcha
شماره‌های پیشین