sobhe-no.ir
1241
چهارشنبه، ۰۳ شهریور ۱۴۰۰
3
طرح شفافیت آرای نمایندگان به‌زودی در دستورکار صحن علنی قرار خواهد گرفت

عزم مجلس برای شفافیت

طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس در مجلس یازدهم یکی از اولین طرح‌هایی بود که کلید خورد تا کارنامه پرحرف و حدیث مجلس دهم در ارتباط با این طرح به‌نوعی جبران شود. این طرح بعد از چند ماه بررسی در مرکز پژوهش‌های مجلس و کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس، بالاخره در روز 15بهمن‌ماه سال گذشته در مجلس به رأی گذاشته شد اما تصویب نشد. بااین‌حال، چندی پیش رییس مجلس از بازگشت طرح شفافیت به صحن علنی و بررسی دوباره آن خبر داد.

یادداشت

پرده‌برداری از نگاه ماهوی آمریکا به برجام

حنیف غفاری

صبح نو

طرح شفافیت آرای نمایندگان به‌زودی در دستورکار صحن علنی قرار خواهد گرفت

عزم مجلس برای شفافیت

طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس در مجلس یازدهم یکی از اولین طرح‌هایی بود که کلید خورد تا کارنامه پرحرف و حدیث مجلس دهم در ارتباط با این طرح به‌نوعی جبران شود. این طرح بعد از چند ماه بررسی در مرکز پژوهش‌های مجلس و کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس، بالاخره در روز 15بهمن‌ماه سال گذشته در مجلس به رأی گذاشته شد اما تصویب نشد. بااین‌حال، چندی پیش رییس مجلس از بازگشت طرح شفافیت به صحن علنی و بررسی دوباره آن خبر داد.

طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس، در همان زمان هم 153رأی موافق داشت اما پس از رد کلیات آن، رییس مجلس در توییتی با ابراز تاسف از اتفاق رخ‌داده، نوشت: «به طرح شفافیت، رأی موافق دادم ولی متاسفانه این طرح که به دوسوم آرا نیاز داشت با 153رأی (65.2درصد) موافق و فقط با سه رأی کمتر تصویب نشد. امیدوارم با ایجاد اصلاحات مدنظر نمایندگان و افزوده شدن به دامنه شفافیت، طرح مجددا به صحن بیاید و در همین مجلس، قفل تصویب شفافیت آرا شکسته شود». براساس ماده117 آیین‌نامه داخلی که نصاب رأی‌گیرى در مجلس، کمیسیون، کمیته و شعبه در موارد مختلف را تعیین کرده، درمورد اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس اکثریت دو‌سوم نمایندگان حاضر برای به تصویب رسیدن، لازم است. بر این اساس طرح شفافیت آرای نمایندگان تنها سه رأی مثبت تا تصویب شدن فاصله داشت.

بررسی لایحه بودجه، مزاحم تصویب طرح شفافیت آرای نمایندگان  
بلافاصله بعد از رد این طرح، بیش از 50نماینده مجلس به هیات‌رییسه مجلس برای بررسی مجدد طرح شفافیت آرای نمایندگان نامه زدند؛ چراکه معتقد بودند شفافیت آرای نمایندگان موضوع بسیار مهمی است و پیشرفت آن، می‌تواند به یکی از وعده‌های مهم مجلس یازدهم جامه عمل بپوشاند. بااین‌حال، برخی معتقد بودند طرح موجود نمی‌تواند جوابگوی اهداف شفافیت آرا باشد. در همان زمان، محمدحسین فرهنگی، سخنگوی وقت هیات‌رییسه مجلس شورای اسلامی در یک نشست خبری، گفت: «کسر سه نفر و عدم رأی‌آوری این طرح به معنی خارج شدن آن از دستورکار نیست و آیین‌نامه راهکارهایی پیش‌بینی کرده که از آن، استفاده می‌شود. همچنین برخی نگرانی‌های نمایندگان هم در بررسی رفع خواهد شد و تلاش‌مان این است که موضوع شفافیت حتما به نتیجه برسد». مخالفت مجلس با کلیات طرح شفافیت آرا البته تقریبا همزمان با فصل بررسی بودجه در مجلس شد و به همین دلیل با فوریت به صحن بازنگشت اما نمایندگان مجلس یازدهم وعده دادند که افتخار تصویب این قانون را نصیب خود خواهند کرد. 
روز 28بهمن‌ماه سال گذشته درخواست بررسی مجدد طرح شفافیت در صحن علنی مطرح شد. در همین جلسه، محمدباقر قالیباف، رییس مجلس تصریح کرد: ضعف‌هایی در طرح شفافیت آرا وجود دارد اما با رأی نمایندگان و در مدار بررسی مجدد قرار گرفتن آن، مشکلات آن را رفع خواهیم کرد. در روزهای اخیر، مجلس در عمل به وعده خود از نهایی شدن طرح شفافیت آرا در کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی برای بازگشت به صحن علنی خبر داد. مالک شریعتی، نماینده مردم تهران در مجلس، ابتدای مردادماه در توییتی خلاصه پیگیری‌ها درباره طرح ‎شفافیت را اعلام کرد و نوشت: روزهای اول، در مشورت با دکتر امیرآبادی (مسلط به آیین‌نامه)، پیش‌نویس طرح را نوشتم. در جلسه بعد صحن علنی، امضای 176نماینده را اخذ و طرح را تقدیم هیات‌رییسه کردیم.

با شفافیت آرا چه خواهد شد؟ 
در طرح پیشین مجلس، مواردی همچون 
علنی بودن جلسات کمیسیون‌های مجلس و تعیین شرایط غیرعلنی شدن جلسات در نظر گرفته شده بود. همچنین در طرح پیشین درخصوص طرح‌ها و لوایحی که به‌موجب اصل هشتادوپنجم قانون اساسی در کمیسیون مورد رسیدگی قرار می‌گیرد، پیش‌بینی کرده که الزاما جلسات به‌صورت علنی تشکیل می‌شود و عدم انتشار آرای نمایندگان در اینگونه جلسات به‌منزله غیرعلنی شدن جلسه نیست. بر مبنای مواد دیگر این طرح، مشروح مذاکرات جلسات علنی کمیسیون‌ها حداکثر ظرف مدت یک‌ماه به‌صورتی که قابل خوانش رایانه‌ای باشد، در پایگاه اطلاع‌رسانی رسمی مجلس برای عموم انتشار می‌یابد و همچنین مذاکرات جلسات غیرعلنی کمیسیون‌ها و آن دسته از آرای نمایندگان که عدم انتشار آن‌ها به تصویب کمیسیون رسیده بود، با پیشنهاد حداقل پنج‌نفر از اعضای کمیسیون، پس از گذشت حداقل یک‌سال با تصویب کمیسیون قابل‌انتشار است.
علاوه بر این، طرح شفافیت آرای نمایندگان طی ماه‌های اخیر و در کمیسیون آیین‌نامه داخلی، با بررسی و اصلاحیه‌های زیادی همراه بوده است. دراین‌باره سمیه محمودی، سخنگوی کمیسیون آیین‌نامه داخلی روز 6مرداد، با اشاره به مصوبه‌های این کمیسیون درباره طرح شفافیت آرا گفت: پیش‌ازاین قرار بود برخی موارد که نیاز به رأی‌گیری مخفی دارد با درخواست 15نماینده و بدون ارائه توضیح در صحن موردپذیرش قرار گیرد که در مصوبه دیروز مقرر شد نماینده پیشنهاددهندگان غیرعلنی شدن رأی‌گیری یک موضوع، توضیحات خود را به‌مدت پنج دقیقه ارائه کند. محمودی ادامه داد: همچنین مقرر شد رأی‌گیری برای معاهدات، قراردادها و مقاوله‌نامه‌های بین‌المللی به‌صورت شفاف باشد. 
وی اضافه کرد: در مصوبه بعدی مقرر شد ازآنجایی‌که امکان تغییر در دستورکار هفتگی صحن و کمیسیون‌ها وجود دارد، این دستورکار به‌جای یک هفته قبل، سه روز قبل منتشر شده و به اطلاع عموم برسد. درنهایت مقرر شد جلسات هیات‌رییسه مجلس برای سایر نمایندگان مجلس نیز قابل پخش و انتشار باشد. حجت‌الاسلام محمدحسین‌ حسین‌زاده بحرینی، رییس کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس نیز روز 9مرداد در گفت‌وگو با فارس، با تاکید بر اینکه نمایندگان طرح شفافیت آرا را امضا کرده و بنای تصویب نهایی آن را دارند، تاکید کرد: «با استفاده از نظرات و پیشنهادات منتقدان، بر غنای طرح مذکور افزوده شده و به‌زودی در صحن به تصویب می‌رسد». در همین باره، روز یکم شهریور محمدباقر قالیباف در صحن علنی با پایان‌یافته دانستن بررسی طرح شفافیت در کمیسیون مربوطه تاکید کرد: «طرح شفافیت آرای نمایندگان، در کمیسیون آیین‌نامه داخلی تقریبا نهایی شده و با اولویت در دستورکار صحن علنی مجلس قرار خواهد گرفت».

captcha
شماره‌های پیشین