sobhe-no.ir
1241
چهارشنبه، ۰۳ شهریور ۱۴۰۰
15
«صبح‌نو» جلسه رأی اعتماد مجلس به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را بررسی می‌کند

اسماعیلی: آرمان‌های ما در فرهنگ نهفته است

از روز دوشنبه اول شهریورماه جلسات بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم به ریاست‌جمهوری سید ابراهیم رئیسی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی درحال برگزاری‌ است.

اخبار کوتاه

صبح نو

«صبح‌نو» جلسه رأی اعتماد مجلس به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را بررسی می‌کند

اسماعیلی: آرمان‌های ما در فرهنگ نهفته است

از روز دوشنبه اول شهریورماه جلسات بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم به ریاست‌جمهوری سید ابراهیم رئیسی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی درحال برگزاری‌ است.

در جلسه روز سه‌شنبه، گزارش کمیسیون فرهنگی مجلس ازسوی مرتضی آقاتهرانی، رییس کمیسیون قرائت شد. رییس کمیسیون فرهنگی اعلام کرد: مجلس، مدرک وزیر پیشنهادی را استعلام کرده است و مورد تایید قرار گرفت، اعضای کمیسیون فرهنگی با اکثر آرا صلاحیت آقای اسماعیلی را تایید کردند. به گزارش گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدمهدی اسماعیلی با حضور در جایگاه گفت: جمهوری اسلامی در طلیعه گام دوم فرصت‌های طلایی پیش رو دارد. وی همچنین از اصحاب رسانه، عکاسان و تصویربرداران تقدیر کرد که این چند روز جلسات صحن علنی مجلس را در معرض دید مردم گذاشتند.
 وزیر پیشنهاد فرهنگ در ادامه افزود: مدعیان مردم‌سالاری ببینند که خمینی کبیر و خامنه‌ای عزیز جمهوری اسلامی را در یک شرایط عالی و آرمانی پدید آوردند و موافقان و مخالفان ناصحانه و مشفقانه روبه‌روی هم نشسته و حرف‌ها بزنند و گفت‌وگو کنند.
بسیاری از بزرگان اهل اندیشه و تفکر به من لطف داشته و دوستان زیادی نکات و پیشنهادات و انتقاداتی را بیان کرده که آن‌ها را شنیده و احترام می‌گذارم. فرهنگ مقوله‌ای با تعاریف متعدد است. فرهنگ مجموعه‌ای از گرایش‌ها، بینش‌ها، عادات، آداب، سنت‌ها و سبک زندگی انسان‌هاست اما آنچه به دل ما می‌نشیند تمثیل رهبری از فرهنگ است که فرهنگ را مثل هوا خواندند.
فرهنگ فضای تنفسی جامعه ماست که وقتی پاک و پاکیزه باشد جامعه بانشاط و پویا بوده و با آلودگی طور دیگری شرایط را رقم می‌زند. فرهنگ ریشه عظیم انقلاب بوده، اهداف بلند انقلاب نظیر آزادی، استقلال، اجرای عدالت، رفع محرومیت، مبارزه با مستکبران نشان از آن دارد.
 
همه ارزش‌ها و آرمان‌های ما در فرهنگ نهفته است
وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه همه ارزش‌ها و آرمان‌های ما در فرهنگ نهفته است، گفت:
همه قیل‌وقال‌های «ایسم»های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ریشه فرهنگی دارد.
اصل انقلاب ما امری فرهنگی بود. دفاع مقدس و تمامی مجاهدت‌ها از عرصه علم و فناوری تا سلامت و سازندگی در فرهنگ ریشه دارد.
لذا امروز منبعث از تقابل فرهنگ‌ها همچون تقابل فرهنگ جهاد مقابل خدمت و خودخواهی، فرهنگ امید و نشاط در برابر الحاد و پوچ‌گرایی نمونه آن است. تمام مستضعفان عالم و شهیدان و خانواده‌های آن‌ها در صف مقابل این تقابل فرهنگی و تاریخ‌ساز قرار دارند؛ البته پیروزی از آن مریدان و مستضعفان است.
در اثر تقابل فرهنگ و تمدن در عرصه مدیریت فرهنگ، هنر، سینما، ادبیات، تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی سنگرهای مهم راهبردی و مقدسی برای ما شکل گرفته است. امروز جنگ اصلی در دنیا جنگ شناخت‌ها و تبلیغاتی و رسانه‌ای است.
چالش‌های حوزه فرهنگ و هنر
اسماعیلی در بیان چالش‌های حوزه فرهنگ و هنر گفت: مشکلات معیشتی بخش قابل‌توجهی از اصحاب هنر را به خود مشغول کرده، شیوع کرونا بلای همه‌گیر بوده اما بیشتر به حوزه اصحاب فرهنگ و هنر رسیده، امروز تعطیلی سینماها، سالن‌های نمایش، کنسرت‌ها، کتابفروشی و مشاغل فرهنگی را مشاهده کردیم که ضربه‌های سختی به حوزه فرهنگ کشور وارد کرد. دولت مردمی در اولین اقدامش به رفع مشکلات آن‌ها کمک می‌کند.
فقدان نظارت بر گرانی افسارگسیخته باعث کاهش قدرت خرید شده است، در کاهش قدرت خرید هم اولین چیزی که حذف می‌شود محصولات فرهنگی است که در دولت سیزدهم برای آن چاره‌اندیشی کرده‌ایم، مساله دیگر موضوع توزیع غیرقانونی محصولات فرهنگی است، ناشر و تولیدکننده محصولات هنری و فرهنگی تلاش می‌کنند؛ برای مثال، تا کتابی به‌خوبی فروش می‌رسد اما بدون توجه به‌ حق ناشر یا نویسنده کتاب به‌صورت غیرقانونی توزیع می‌شود که نیازمند توجه است.
نکته دیگر فقدان تناسب الگوی حکمرانی در عرصه فرهنگ با گسترش فضای مجازی و گسترش فناوری نوین است، بسیاری از موضوعات حوزه فرهنگ را تغییر داده است که باید برای آن تدبیر کنیم، ما باید فناوری‌های نوین را به رسمیت بشناسیم و به آن در ساختار وزارتخانه وزن بدهیم، همچنین متناسب با آن تغییرات وزارتخانه را چابک کنیم، وزارت ارشاد امروز ما یک وزارتخانه منفعل و کم‌اثر شده است. نمایندگان گله می‌کردند که وضعیت ادارات ارشاد باعث تاسف است و از حوزه سیاست‌گذاری خارج شده، این یک چالش جدی است. او همچنین افزود: در این جایگاه به‌عنوان وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد تلاش خواهم کرد تا بیانیه گام دوم انقلاب را به‌عنوان منشوری برای آگاهی ملت ایران و راهبردی برای نهادینه‌سازی انقلاب و نقشه راه فرهنگی کشور برای تحقق آرمان‌های اسلامی در صدر برنامه‌ریزی‌ها قرار دهم.
 
انقلاب ما و کشور ما، فرهنگی است
به گزارش «صبا»، عفت شریعتی، نماینده مردم زرند و کوهبنان که با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی موافق است، در این جلسه گفت: در این فرصت کوتاه نمی‌توان نظر خود را کاملا درباره ویژگی‌های موردنظر بیان کرد اما مجمل دراین‌باره می‌پردازم. کشور ما کشوری بزرگ و عظیم و انقلاب ما در جهان بشریت بی‌نظیر است. انقلاب ما و کشور ما فرهنگی است. این کشور در برنامه گام دوم انقلاب اسلامی ولایی، فرمایش مقام عظمای ولایت و رسیدن به تمدن نوین جهان اسلام برنامه عظیم فرهنگی را می‌طلبد. فرهنگ انقلاب باید راستین و قرآن و عترت سایه‌گستر شود.
او ادامه داد: در این زمان عظمت ایران ولایی و برکت شهدای انقلاب، وزارت ارشاد نقش تعیین‌کننده در تمدن نوین جهان اسلام دارد، مگر نمی‌توان با فرهنگ اسلامی موانع را پشت‌سر گذاشت؟ شهیدان گرانقدر و امام راحل و فرمایشات مقام عظمای ولایت، سرمایه گران‌سنگ فرهنگ ایران هستند پس باید به سمت‌وسوی فرهنگ انقلاب الهی پیش برویم.
این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: افتخار می‌کنم در مجلس انقلابی، خدمتگزار مردم هستیم و امروز می‌خواهیم برنامه‌ریزی کنیم که فرهنگ اسلامی در ایران اسلامی تقویت شود. در این فرصت کوتاه نمی‌توان درباره منش مدیریتی اسماعیلی صحبت کرد اما باید گفت او تکلیف وضعیت مدیریت فرهنگی کشور را به‌درستی پیش‌بینی کرده است، تعدد مراکز تصمیم‌گیر را به‌درستی اشاره کرده‌اند، ایشان درست گفته‌اند که قرارگاه فرهنگی باید در نهاد ریاست‌جمهوری قرار گیرد.
شریعتی اظهار کرد: اسماعیلی یک چهره مقبول بین جوانان انقلابی است، او در دانشگاه تهران، در رسانه‌های مکتوب و تصویری چهره‌ای خوشنام دارد، او چند روز پیش جلسه‌ای با مدیران مسوول بیش از ۳۰رسانه کشور داشته است. آیات عظام همیشه وزارت‌ارشاد را زیر‌نظر دارند و تذکرات آن‌ها در این سال‌ها افزایش یافته است حالا با آمدن آقای اسماعیلی، این وزارتخانه حتما می‌تواند نظر مراجع تقلید را جلب کند. ارتباط گسترده و منظم اسماعیلی با علمای بلاد و نمایندگان رهبری و حوزه‌علمیه در شهرها و طلاب جوان باعث می‌شود که برنامه‌ها را به دست آن‌ها بسپارد. در حوزه اقتصاد هم برنامه‌های مهمی دارند و خودکفایی در عرصه فرهنگی را مدنظر قرار داده‌اند.
او در پایان سخنانش تاکید کرد: ما در مسائل فرهنگی باید به سه نکته مهم توجه کنیم؛ اول فرهنگ باید از اقتدار لازم در کشور بهره‌مند باشد، دوم اینکه وزارت ارشاد باید فضای معنوی کشور را تقویت کند، سوم اینکه مسوولان فرهنگی باید با قاطبه مردم در ارتباط باشند. اگر اتهامی به کسی زده شده و دادگاه او را تبرئه کرده است دیگر دلیلی برای طرح مجدد آن وجود ندارد.

captcha
شماره‌های پیشین