sobhe-no.ir
1241
چهارشنبه، ۰۳ شهریور ۱۴۰۰
1
نظامیان آمریکایی علاوه بر افغانستان و عراق از بحرین هم خارج می‌شوند

پایان هژمونی آمریکا در غرب آسیا

چرایی خروج آمریکا از افغانستان و عراق چند سالی است که به موضوع رسانه‌های منطقه و مقامات واشنگتن، کابل و بغداد تبدیل شده است؛ موضوعی که حتی به خاستگاه مردمی نیز بدل شده و حتی پارلمان عراق، قانونی مبنی بر خروج نیروهای نظامی آمریکا از این کشور به تصویب رساند و به‌دلیل عدم خروج و تمکین نیروهای آمریکایی شاهد شکل‌گیری گروه‌های مقاومت و مبارزه مردمی در این مسیر هستیم. خروجی که این روزها کاخ سفید درصدد است تا نظامیان آمریکایی علاوه‌بر افغانستان و عراق از بحرین هم خارج شوند.

مجلس به صحبت‌های احمدی بیغش اعتراض کرد

قالیباف: اجازه انشقاق بین قوا نمی‌دهیم

همزمان با بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم، روز گذشته نماینده شازند ادعای بی‌پایه‌ای را علیه رییس مجلس در حوزه رأی اعتمادها مطرح کرد. این ادعا که رییس مجلس و تعدادی از نمایندگان را در مظان اتهام «مهندسی رأی اعتماد» قرار می‌داد، در شرایطی مطرح شد که قالیباف روز اول شهریور در صحن علنی مجلس و در پاسخ به تذکر شفاهی یکی از نمایندگان صراحتا تاکید کرد که «ما در حوزه رأی اعتماد جلسه غیرعلنی نمی‌توانیم برگزار کنیم و تمامی جلسات باید علنی باشد». ادعاهای نماینده شازند که در نوع خود اقدامی ضدامنیتی علیه نهاد مجلس به‌عنوان یکی از قوای حاکمیتی تلقی می‌شود، تعدادی از نمایندگان را بر آن داشت تا خواستار ورود جدی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان شوند. اما ماجرا دقیقا از چه قرار بود؟

طرح شفافیت آرای نمایندگان به‌زودی در دستورکار صحن علنی قرار خواهد گرفت

عزم مجلس برای شفافیت

طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس در مجلس یازدهم یکی از اولین طرح‌هایی بود که کلید خورد تا کارنامه پرحرف و حدیث مجلس دهم در ارتباط با این طرح به‌نوعی جبران شود. این طرح بعد از چند ماه بررسی در مرکز پژوهش‌های مجلس و کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس، بالاخره در روز 15بهمن‌ماه سال گذشته در مجلس به رأی گذاشته شد اما تصویب نشد. بااین‌حال، چندی پیش رییس مجلس از بازگشت طرح شفافیت به صحن علنی و بررسی دوباره آن خبر داد.

سرمقاله

شفافیت با مردم

«صبح‌نو» جلسه رأی اعتماد مجلس به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را بررسی می‌کند

اسماعیلی: آرمان‌های ما در فرهنگ نهفته است

از روز دوشنبه اول شهریورماه جلسات بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم به ریاست‌جمهوری سید ابراهیم رئیسی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی درحال برگزاری‌ است.

شماره‌های پیشین