sobhe-no.ir
1234
یکشنبه، ۲۴ مرداد ۱۴۰۰
1
بررسی برنامه وزرای ساختار آموزشی کشور در مجلس

آموزش در انتظار هوای تازه

محمدعلی زلفی‌گل، وزیر پیشنهادی علوم و حسین باغگلی، وزیرپیشنهادی آموزش‌وپرورش دیروز بخشی از برنامه‌های خود را در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارائه دادند. هنوز از جزئیات برنامه زلفی‌گل اطلاعاتی منتشر نشده اما در بخشی از برنامه‌های گزینه پیشنهادی دولت برای تصدی وزارتخانه آموزش‌وپرورش به اهم رویکردها و راهبردها در حوزه آموزش‌وپرورش ازجمله پایبندی به اسناد تحولی کشور به‌ویژه سیاست‌های کلی تحول نظام آموزش‌وپرورش (ابلاغی مقام معظم رهبری) و سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش و اسناد تابعه آن و جلوگیری از اجرای اسنادی مغایر با هویت و ارزش‌های اسلامی_ایرانی (همچون سند ۲۰۳۰)، پیگیری برای اجرایی‌سازی اسناد تحول بنیادین آموزش‌وپرورش با رویکرد «تحول‌گرایی تمهیدی»، توسعه و نهادینه‌سازی عدالت آموزشی و تربیتی و ایجاد دسترسی همگانی و باکیفیت در راستای تحقق اصول ۳ و ۳۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اشاره شده است.آنطور که نمایندگان مجلس در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اعلام کردند، احتمال رأی اعتماد وزیر پیشنهادی علوم بسیار بالا و وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش بسیار کم است، سد راه او برای تصدی وزارتخانه آموزش‌وپرورش، تجربه کم و آشنایی ناکافی ازسوی نمایندگان مردم عنوان می‌شود.

«صبح‌نو» از تیم اقتصاد سیاسی دولت سیزدهم گزارش می‌دهد

آغاز مبارزه با غول نقدینگی

در آخرین روز کاری هفته گذشته از فهرست وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم از طریق مکاتبه رئیس جمهور با رئیس مجلس شورای اسلامی رونمایی و روز گذشته نیز کابینه سیزدهم در صحن علنی مجلس اعلام وصول شد. کابینه ای که مهمترین ویژگی آن جوانگرایی و دمیده شدن روح تازه به مدیریت کشور بعد از هشت سال ژنرال پروری است. کابینه ای که در آن تفوق کارآمدی، بر اسم و رسم ارجحیت دارد و با اراده ای راسخ و نفس تازه قصد دارد به جنگ مشکلات کشور برود. برهمین اساس، با توجه به شرایط کشور، وزاری اقتصادی کابینه بیشتر مورد توجه رسانه ها قرار گرفتند تا به جواب این سوال برسند که «آیا این وزرای جوان می توانند از پس مشکلات اقتصادی کشور برآیند؟»

«صبح‌نو» از سوابق وزرای پیشنهادی ارشاد و میراث فرهنگی گزارش می‌دهد

قدم رو به جلو

دولت سیزدهم به ریاست ابراهیم رئیسی کارش را آغاز کرده است. لیست هیات‌وزیران به‌طور رسمی برای بررسی در مجلس شورای اسلامی اعلام شد. با‌این‌حال نام بیشتر وزرای احتمالی به‌شکل غیررسمی قبلا نیز مطرح شده بود. محمدمهدی اسماعیلی گزینه پیشنهادی تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و عزت‌ا... ضرغامی به‌عنوان وزیر پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مطرح شده است. شاید به‌طور سنتی و بنابر معیارهای مرسوم این دو وزارتخانه -لااقل به‌لحاظ گردش مالی- جزو مجموعه‌های پرپول و حساس دولت به حساب نیایند اما از نگاهی دیگر و به دلیل حساسیت‌هایی که در ماموریت‌های این دو وزارتخانه وجود دارد و همچنین سیاست‌های کلان فرهنگی نظام، باید این دو مجموعه را جزو نقاط حساس و بااهمیت دولت بدانیم. این مساله وقتی پررنگ‌تر می‌شود که وزرای پیشنهادی‌شان، جزو افراد شناخته‌شده هستند. در این گزارش کمی درباره سوابق آن‌ها و مشکلات‌شان صحبت خواهیم کرد.

حاصل حضور درازمدت آمریکا در افغانستان بازگشت طالبان به قدرت بود

طالبان در چند قدمی کابل

افغانستان، کشوری که چندین دهه، روی آرامش و ثبات را به خود ندیده، این روزها ناآرام‌تر از گذشته است و می‌رود که برگ دیگری از تاریخ این کشور درحال ورق خوردن باشد، با شایعاتی که درباره استعفای اشرف غنی از قدرت شکل گرفته تا اخباری که از ورود خودروهای زرهی غنیمت‌شده آمریکایی در راه کابل ازسوی طالبان منتشر شده است، چیزی تا سقوط کابل باقی نمانده، هرچند ارگ بر ایجاد صلح و آتش‌بس تاکید دارد اما از شکل‌گیری دولت ائتلافی یا آتش‌بس و صلح خبری نیست و طالبان می‌روند تا با تصرف کابل، اشراف کاملی بر این کشور جنگ‌زده داشته باشند. هرچند لحظاتی کوتاه یا چند ساعتی تا احاطه کامل طالبان بر افغانستان باقی‌مانده اما اخباری هم از وقوع کودتا یا اقدامات نظامی و غیرقابل‌پیش‌بینی شده ازسوی نیروهای غربی در کابل به گوش می‌رسد.

سرمقاله

نشانه‌های مردم محوری

صبح نو

سرمقاله

نشانه‌های مردم محوری


اگر حضور سرزده و بدون اطلاع قبلی رییس‌جمهوری در داروخانه 29فروردین و در میان خیل عظیم مراجعه‌کنندگان به‌ستوه‌آمده از کمبود داروهای مربوط به کرونا را یک نشانه بدانیم و با نشانه نهادینه‌شده قبلی یعنی گرفتن فیگور ارباب‌منشانه ازسوی رییس دولت‌های یازدهم و دوازدهم که حاضر نبود دمی به میان مردم بیاید، مقایسه کنیم، می‌بینیم که یک چیز مهم در حال تغییر است؛ جایگزینی فاصله‌ها و دیوارها با کنار مردم و با مردم بودن؛ این جایگزینی البته سال گذشته وقتی محمدباقر قالیباف، رییس مجلس از بخش کرونایی بیمارستان امام‌خمینی(ره) بازدید کرد و از نزدیک در جریان زحمات کادر درمان قرار گرفت، کلید خورد؛ که برآمدن جیغ «جریان متفرعن» از آن بازدید، خود نشانه‌ای دیگر از مقاومت سرسختانه «مردم‌گریز» نسبت‌به «مردم محوری» بود. اکنون که دولت نیز همچون مجلس به گفتمان مردم‌گرا روی آورده، می‌توانیم زین پس حضور بی‌آلایش مدیران و مقامات رده‌بالای کشور در کنار مردم- همانطور که حجت الاسلام اژه ای، رییس قوه قضاییه نیز به حضور در میان مردم و بازدیدهای میدانی اهمیت فراوانی می‌دهد- را یک امر کاملا معمولی و عادی تلقی کنیم و دهان و چشم‌مان از تعجب «با مردم» بودن و «کنار مردم» بودن، باز نماند.
 

captcha
شماره‌های پیشین