sobhe-no.ir
1226
سه شنبه، ۱۲ مرداد ۱۴۰۰
8
گزارش «صبح‌نو» درباره نابسامانی و تشکیل دوباره صف‌های طولانی مرغ را بخوانید

مرغ در اوج آسمان قیمت‌ها

علی جواهری / ماجرای قیمت روبه افزایش مرغ به یکی از بزرگ‌ترین مشکلات کشور تبدیل شده است و گویا هیچ راه‌حلی برای حلش نیست. مساله‌ای که دولت تدبیر و امید قادر به حل آن نشد و هیچ برنامه محکم و موثری برایش پیاده‌سازی نکرد. دولت حتی قرارگاهی را برای تنظیم بازار مرغ تشکیل داد که تصمیماتش در حد حرف ماند. همچنان موضوع قیمت مرغ در دایره دلالان و سودجویان می‌چرخد و منافعی هنگفت نصیب‌شان می‌کند. البته آنطورکه از شواهد پیداست اظهارنظرهای برخی مسوولان دولت تدبیر و امید روایت از برنامه‌ریزی ازپیش‌تعیین‌شده برای گرانی مرغ دارد. چون براساس مصوبه‌های اعلامی، قیمت مرغ پله‌پله به بیش از 24هزار تومان رسید. در این میان، فقط مردم دچار عذاب شدند و سفره‌شان روزبه‌روز کوچک‌تر شد. با وجود تخصیص ارز ترجیحی برای واردات نهاده‌های دامی و افزایش قیمت مصوب هر کیلو مرغ در روز‌های ابتدایی سال جاری به ۲۴هزار و ۹۰۰تومان، در روز‌های اخیر هر کیلو مرغ در خرده‌فروشی‌ها دوباره افزایشی شد و از ۳۵هزار تومان هم عبور کرد و دوباره در میادین تره‌بار و عرضه، شاهد شکل‌گیری صف خرید مرغ هستیم. فروشندگان مرغ هم ترسی از درج قیمت روی تابلو‌های خود ندارند و معتقدند، چون مرغ را گران تهیه کرده‌اند، با یک سود منطقی آن را می‌فروشند! در روز‌هایی که شکر، روغن، نان و مواد شوینده با رشد ۲۰ تا۵۰درصدی قیمت رو‌به‌رو شده‌اند، مرغ از دیگر کالا‌ها در رقابت گرانی پیشی گرفته و به حدود هر کیلو ۳۵هزار تومان رسید؛ البته برخی خرده‌فروشی‌ها به‌طورکلی مرغ را به‌صورت کامل عرضه نمی‌کنند و از روش نخ‌نمای فروش قطعه‌قطعه‌شده مرغ استفاده می‌کنند تا با تغییر شکل، گرانی را توجیه کنند. اگر بخواهیم به صورت قطعه‌قطعه‌شده یک مرغ را برآورد قیمت کنیم به کیلویی حدود ۴۰هزار تومان هم می‌رسد. «صبح‌نو» برای وضعیت عرضه مرغ با نرخ مصوب به یکی از میادین میوه‌وتره‌بار در خیابان کارون تهران رفته و با مردم درباره گرانی مرغ گفت‌وگو کرده است.

تناقض در آمار تولید و عرضه!

معاون وزارت آموزش‌وپرورش از شناسایی زودهنگام بازماندگان از تحصیل خبر داد

شاید 1.4میلیون کلاس اولی محصل شوند

ماجرای سال تحصیلی 1400-1401 یکی از دغدغه‌های فکری خانواده‌هاست که در کنار مشکلات زندگی آن‌ها را نگران کرده است. این در شرایطی است که برخی مسوولان وزارت آموزش‌وپرورش دولت دوازدهم اعلام کرده‌بودند با واکسیناسیون معلمان باید منتظر بازگشایی مدارس بود. اگرچه چند روز بعد از این اظهارات گفته شد که ستاد ملی مقابله با کرونا در این‌باره تصمیم خواهد گرفت. از سوی دیگر، مشکلات کرونا موجب شده است تا تعداد زیادی از دانش‌آموزان از تحصیل جا بمانند که تعداد زیادی هستند. با وجود این، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش اعتقاد دارد که امسال یک‌میلیون و 407هزار دانش‌آموز کلاس اولی وارد چرخه آموزشی کشور خواهند شد.

خبر

روند ثبت‌نام اینترنتی «وام» بازنشستگان تامین اجتماعی افزایش سن دریافت وام به ۷۷سال

صبح نو

خبر

روند ثبت‌نام اینترنتی «وام» بازنشستگان تامین اجتماعی افزایش سن دریافت وام به ۷۷سال

مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی با اشاره به فراهم شدن امکان ثبت‌نام اینترنتی تسهیلات قرض‌الحسنه مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی گفت: طی روزهای گذشته، بیش از ۹۰هزار نفر از بازنشستگان و مستمری‌بگیران متقاضی، اقدام به ثبت‌نام تسهیلات قرض‌الحسنه کرده و ۴۳هزار نفر نیز وام خود را دریافت کرده‌اند.
علی جهانی دراین‌باره به «ایسنا» گفت: یک سامانه الکترونیکی به‌منظور تسهیل ثبت‌نام و دریافت وام راه‌اندازی و اخیرا آغاز به کار کرده است و توانسته تا حد زیادی از مراجعات حضوری مستمری‌بگیران به بانک‌ها بکاهد. وی افزود: طی چند روز گذشته بیش از ۹۰هزار نفر از بازنشستگان و مستمری‌بگیران متقاضی، اقدام به ثبت‌نام تسهیلات قرض‌الحسنه کرده‌اند و از این تعداد ۴۳هزار نفر وام خود را دریافت کرده‌اند.
مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین‌اجتماعی با اشاره به اینکه در فرایند پرداخت وام، پیامکی ازسوی بانک رفاه به‌منظور تایید هویت فرد وام‌گیرنده ارسال می‌شود که لازم است بازنشستگان ما حتما به این پیامک پاسخ داده و صحت دریافت وام را تایید کنند که در این مرحله هنوز ۲۰هزار نفر به این پیامک پاسخ نداده‌اند. البته این حق و فرصت برای مستمری‌بگیران ما محفوظ می‌ماند اما حتما نسبت‌به تایید پیامک اقدام کنند. جهانی با بیان اینکه سال گذشته نزدیک به ۳۴۰هزار نفر تسهیلات قرض‌الحسنه را دریافت کردند، گفت: تا پایان امسال نیز ۴۰۰هزار بازنشسته در 6مرحله تسهیلات بانکی را دریافت خواهند کرد. به‌طور متوسط هر ۴۰روز، یک مرحله اجرا می‌شود. وی ادامه داد: برای این امر در مجموع ۲۶۰۰میلیارد تومان اختصاص یافته است و مبلغ وام به هفت‌میلیون تومان افزایش یافته است. سن دریافت وام نیز از ۷۰ به ۷۷سال افزایش
 یافته است. مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه پس از اتمام مراحل ثبت‌نام و ارائه مدارک به بانک، بانک عامل مکلف شده است از یکم تا سوم هر ماه مبلغ تسهیلات را به حساب بازنشستگان واریز کند، گفت: بنابراین نیازی به مراجعه حضوری متقاضیان برای امر ثبت‌نام نیست. در نهایت اطلاعات مستمری‌بگیران دریافت و اقدامات لازم انجام می‌شود و کانون‌های بازنشستگی اطلاعات را در اختیار بانک عامل قرار می‌دهند تا عملیات واریز تسهیلات انجام شود.

captcha
شماره‌های پیشین