sobhe-no.ir
1226
سه شنبه، ۱۲ مرداد ۱۴۰۰
8
گزارش «صبح‌نو» درباره نابسامانی و تشکیل دوباره صف‌های طولانی مرغ را بخوانید

مرغ در اوج آسمان قیمت‌ها

علی جواهری / ماجرای قیمت روبه افزایش مرغ به یکی از بزرگ‌ترین مشکلات کشور تبدیل شده است و گویا هیچ راه‌حلی برای حلش نیست. مساله‌ای که دولت تدبیر و امید قادر به حل آن نشد و هیچ برنامه محکم و موثری برایش پیاده‌سازی نکرد. دولت حتی قرارگاهی را برای تنظیم بازار مرغ تشکیل داد که تصمیماتش در حد حرف ماند. همچنان موضوع قیمت مرغ در دایره دلالان و سودجویان می‌چرخد و منافعی هنگفت نصیب‌شان می‌کند. البته آنطورکه از شواهد پیداست اظهارنظرهای برخی مسوولان دولت تدبیر و امید روایت از برنامه‌ریزی ازپیش‌تعیین‌شده برای گرانی مرغ دارد. چون براساس مصوبه‌های اعلامی، قیمت مرغ پله‌پله به بیش از 24هزار تومان رسید. در این میان، فقط مردم دچار عذاب شدند و سفره‌شان روزبه‌روز کوچک‌تر شد. با وجود تخصیص ارز ترجیحی برای واردات نهاده‌های دامی و افزایش قیمت مصوب هر کیلو مرغ در روز‌های ابتدایی سال جاری به ۲۴هزار و ۹۰۰تومان، در روز‌های اخیر هر کیلو مرغ در خرده‌فروشی‌ها دوباره افزایشی شد و از ۳۵هزار تومان هم عبور کرد و دوباره در میادین تره‌بار و عرضه، شاهد شکل‌گیری صف خرید مرغ هستیم. فروشندگان مرغ هم ترسی از درج قیمت روی تابلو‌های خود ندارند و معتقدند، چون مرغ را گران تهیه کرده‌اند، با یک سود منطقی آن را می‌فروشند! در روز‌هایی که شکر، روغن، نان و مواد شوینده با رشد ۲۰ تا۵۰درصدی قیمت رو‌به‌رو شده‌اند، مرغ از دیگر کالا‌ها در رقابت گرانی پیشی گرفته و به حدود هر کیلو ۳۵هزار تومان رسید؛ البته برخی خرده‌فروشی‌ها به‌طورکلی مرغ را به‌صورت کامل عرضه نمی‌کنند و از روش نخ‌نمای فروش قطعه‌قطعه‌شده مرغ استفاده می‌کنند تا با تغییر شکل، گرانی را توجیه کنند. اگر بخواهیم به صورت قطعه‌قطعه‌شده یک مرغ را برآورد قیمت کنیم به کیلویی حدود ۴۰هزار تومان هم می‌رسد. «صبح‌نو» برای وضعیت عرضه مرغ با نرخ مصوب به یکی از میادین میوه‌وتره‌بار در خیابان کارون تهران رفته و با مردم درباره گرانی مرغ گفت‌وگو کرده است.

تناقض در آمار تولید و عرضه!

معاون وزارت آموزش‌وپرورش از شناسایی زودهنگام بازماندگان از تحصیل خبر داد

شاید 1.4میلیون کلاس اولی محصل شوند

ماجرای سال تحصیلی 1400-1401 یکی از دغدغه‌های فکری خانواده‌هاست که در کنار مشکلات زندگی آن‌ها را نگران کرده است. این در شرایطی است که برخی مسوولان وزارت آموزش‌وپرورش دولت دوازدهم اعلام کرده‌بودند با واکسیناسیون معلمان باید منتظر بازگشایی مدارس بود. اگرچه چند روز بعد از این اظهارات گفته شد که ستاد ملی مقابله با کرونا در این‌باره تصمیم خواهد گرفت. از سوی دیگر، مشکلات کرونا موجب شده است تا تعداد زیادی از دانش‌آموزان از تحصیل جا بمانند که تعداد زیادی هستند. با وجود این، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش اعتقاد دارد که امسال یک‌میلیون و 407هزار دانش‌آموز کلاس اولی وارد چرخه آموزشی کشور خواهند شد.

خبر

روند ثبت‌نام اینترنتی «وام» بازنشستگان تامین اجتماعی افزایش سن دریافت وام به ۷۷سال

صبح نو

تناقض در آمار تولید و عرضه!


 «حبیب اسدالله‌نژاد»، نایب‌رییس کانون سراسری مرغداران گوشتی درباره دلایل افزایش قیمت مرغ در بازار به ۴۳ تا ۴۵هزار تومان گفت: متاسفانه آمار جوجه‌ریزی و وضعیت مرغ در بازار با حجم ورودی آن در تضاد و تناقض است. وی درباره اینکه گفته می‌شود تولید کاهش یافته و کمبود عرضه دلیل این گرانی است، افزود: مرغ کم است اما نبود نظارت و انحراف در توزیع و دلال‌بازی‌هایی که در این حوزه وجود دارد و همچنین عرضه وسیع در قالب بسته‌بندی و قطعه‌بندی با قیمت‌های عجیب و پرسود به این مساله دامن زده و باعث گرانی شدید مرغ شده است.
اسدالله‌نژاد با اشاره به اینکه گرانی مرغ به تولیدکنندگان ربطی ندارد، تصریح کرد: این روزها همه حتی مرغ‌فروشان که هیچ اطلاع و ارتباط مستقیمی با مرغداران ندارند و نمی‌توانند جلوی تخلفات و گران‌فروشی همکاران خود را بگیرند، در مقوله مرغ و امور مرغداران دخالت و اظهارنظر غیرمسوولانه و دور از واقعیت می‌کنند درحالی‌که تولیدکنندگان نقشی در تعیین قیمت ندارند و براساس سازوکارهای سختگیرانه تعریف‌شده نمی‌توانند مرغ را خارج از شبکه عرضه کنند، کما اینکه درحال‌حاضر تولیدکنندگان هر کیلوگرم مرغ زنده را ۱۷هزار و ۱۰۰تومان عرضه می‌کنند. این در حالی است که نرخ مولفه‌های تولید به‌شدت افزایش یافته اما دولت نیز حاضر به اصلاح قیمت نیست و تولیدکنندگان در زیان هستند. او درباره وضعیت قیمت این کالا در روزهای آینده نیز گفت: اگر نظارت انجام و بازار کنترل نشود بعید است شرایط بهبود یابد و لازمه ثبات و آرامش در بازار کنترل و رصد مرغ از کشتارگاه تا واحد صنفی و عرضه مرغ به نرخ واقعی ازسوی واحد صنفی در کنار محدودسازی قطعه‌بندی مرغ است.

captcha
شماره‌های پیشین