sobhe-no.ir
1226
سه شنبه، ۱۲ مرداد ۱۴۰۰
6
نگاه

دستور محسنی‌اژه‌ای برای رسیدگی به پرونده‌های فساد اقتصادی

روحانی دولت را با ارز 3هزار تومانی گرفت و با ارز 25هزار تومانی تحویل دولت بعدی داد

پیش بینی نرخ ارز در دولت جدید

دولتی که یکی از سیاست‌های اصلی‌اش، ثبات در نرخ ارز و پیش‌بینی‌پذیر کردن آن بود در حالی دولت را به تیم بعد تحویل می‌دهد که بازار ارز در این هشت سال تورم 800درصدی را تجربه کرده است. هرچند که روحانی وعده داده بود در ماه‌های پایانی دولتش دلار به 15هزار تومان برسد اما این وعده نیز مانند دیگر وعده‌ها به تحقق نرسید و روحانی که دولت را با دلار سه‌هزار تومانی تحویل گرفته بود با دلار 25هزار تومان تحویل دولت بعدی داد.

صبح نو

روحانی دولت را با ارز 3هزار تومانی گرفت و با ارز 25هزار تومانی تحویل دولت بعدی داد

پیش بینی نرخ ارز در دولت جدید

دولتی که یکی از سیاست‌های اصلی‌اش، ثبات در نرخ ارز و پیش‌بینی‌پذیر کردن آن بود در حالی دولت را به تیم بعد تحویل می‌دهد که بازار ارز در این هشت سال تورم 800درصدی را تجربه کرده است. هرچند که روحانی وعده داده بود در ماه‌های پایانی دولتش دلار به 15هزار تومان برسد اما این وعده نیز مانند دیگر وعده‌ها به تحقق نرسید و روحانی که دولت را با دلار سه‌هزار تومانی تحویل گرفته بود با دلار 25هزار تومان تحویل دولت بعدی داد.

قیمت دلار در فاصله یک هفته تا مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی حوالی مرز ۲۵هزار تومان نوسان می‌کند. از نگاه برخی از کارشناسان با آغازبه‌کار رسمی دولت سیزدهم، احتمال افزایش قیمت دلار وجود دارد. برهمین اساس، قیمت هر دلار آمریکا (اسکناس)، شنبه ۹مرداد ۱۴۰۰ در صرافی‌های بانکی به ۲۴هزار و ۹۰۳تومان رسید. همچنین روز یکشنبه صرافی‌های بانکی هر دلار را ۲۴هزار و ۴۱۰تومان خریداری کردند. بر این اساس، قیمت خرید هر یورو نیز در صرافی‌های بانکی ۲۸هزار و ۶۶۰تومان و قیمت فروش آن ۲۹هزار و ۲۳۹تومان است.
این نرخ دلار درحالی است که روحانی در دی‌ماه99 اعلام کرده بود که به‌زودی وضع در بازار ارز بهتر می‌شود و حتی اگر منابع بلوکه‌شده ایران در اختیار بانک مرکزی قرار بگیرد، قیمت دلار به ۱۵هزار تومان نیز خواهد رسید؛ وعده‌ای که در همان زمان، بازار حسابی روی آن باز نکرد. علاوه بر آن برآورد بانک مرکزی نیز از نرخ دلار در 1400،  ۱۷ هزار تومان بوده است، اما امروز روزهای سختی برای دلار پیش بینی می شود و برخی از کارشناسان پیش بینی می کنند نرخ دلار به سمت نرخ واقعی که بین ۲۹ تا ۳۰ هزار تومان حرکت خواهد کرد. 
از سوی دیگر، با توجه به تغییر دولت، نگاه تیم اقتصادی دولت رئیسی به سیاست های ارزی اطلاعاتی است که بسیاری از فعالان در جست و جوی آن هستند. این گروه تصور می کنند دولت آینده توان و قدرت پایین آوردن قیمت دلار را دارد به همین دلیل از دید آن شناسایی نگاه این تیم می تواند در کشف کف قیمت دلار موثر باشد.
برخی کارشناسان اما روند بازار ارز را وابسته به توافق یا عدم توافق می دانند. از دید این گروه اگر توافق هسته‌ای احیا شود و توان صادراتی نفت ایران تقویت شود نگاه تیم اقتصادی می تواند بر قیمت دلار اثر گذار باشد. زیرا با افزایش تدریجی میزان صادرات نفت و ورود دلارهای نفتی به اقتصاد ایران در کنار انتظارات مثبت شکل گرفته امکان کاهش قیمت دلار وجود دارد.
اما در این حالت قیمت دلار تا چه میزان کاهش می‌یابد از این جا به بعد تحلیل گران موافق سناریو دو گروه می‌شوند؛ برخی پیش بینی می کنند قیمت دلار تا زیر  20 هزار تومان پایین خواهد آمد. از دید این گروه قیمت دلار می تواند همانند سال 92 وارد فاز نزولی شود. این گروه رسیدن قیمت دلار به زیر 18 هزار تومان را محتمل می کند.
اما برخی دیگر تصور می کنند  قیمت دلار گرچه نوسان
 رو به بالا ندارد اما توانایی پایین آمدن به زیر 20 هزار تومان را  نیز ندارد. از دید این گروه قیمت دلار در بالای 20 هزار تومان نوسان خواهد داشت.دولت سیزدهم برای بازگرداندن آرامشی نسبی به اقتصاد ایران، باید لااقل برای 6معضل مهم و جدی راهکار پیدا کند و معضل نرخ ارز باید در دل برخی از عوامل بالا پیگیری شود، در این تردیدی وجود ندارد که نرخ ارز تا حدی نمایان‌کننده جایگاه اقتصادی هر کشور و ارزش پول ملی آن است ولی ما باید در نظر داشته باشیم که این نرخ تحت تاثیر دو عامل قرار دارد؛ نخست نرخ تورم است. نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که نرخ تورم در ایران ۴۰درصد باشد اما ارز ثابت بماند. در سال‌های قبل دولت‌ها اصرار بر ثابت نگه داشتن نرخ ارز داشتند که علت بخشی از جهش چند ساله اخیر رها شدن همین فنر بود. موضوع دوم بحث تحریم‌هاست. وقتی ارز به کشور نمی‌آید نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که ارزان شود؛ از این رو به نظر می‌رسد اگر نرخ تورم کاهش یافته و تحریم‌ها کنار بروند می‌توان در دولت آینده به کاهش نرخ ارز امیدوار بود اما در غیر این صورت همچنان شرایط پیچیده خواهد ماند؛ البته نرخ ارز تنها به این موضوعات محدود نمی‌شود و از سیاست‌های بانک مرکزی گرفته تا چند نرخی یا تک‌نرخی کردن دلار و بسیاری دیگر از عوامل آینده را تعیین خواهند کرد اما به نظر می‌رسد دولت رئیسی در همان روزها و ماه‌های ابتدایی باید برای این چند معضل مهم اقتصاد ایران برنامه جدی ارائه کند.
در این زمینه دکتر مجید شاکری، کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو»، اظهار کرد: با توجه به اینکه دولت ابزاری برای سیاستگذاری ارزی ندارد؛ بنابراین نمی‌شود گفت که دولت قصد دارد چه نوع سیاستگذاری ارزی را انتخاب کند. بدون داشتن یک شبکه رسمی ارزی خارجی که حول ذخایر بانک مرکزی تشکیل شده باشد، به‌نحوی‌که این شبکه رسمی با مبانی تجاری ما در اتصال باشد، اساسا صحبت از سیاستگذاری ارزی اعم از تصمیم‌گیری کلان، سپردن کار به بازار یا هر چیز دیگری، شوخی است. ما ابزار هیچ‌کدام از این سیاستگذاری‌ها را نداریم. شاکری اضافه کرد: ما نه حساب رسمی داریم که بتوانیم در یک برنامه تثبیت کلان، ارز ناشی از صادرات را در آن تجمیع و مصرف کنیم و نه برای رویکرد بازاری امکان مداخله در بازار و حفظ آن در حدود تعیین‌شده خود را داریم. شاکری تصریح کرد: ایجاد یک شبکه رسمی ارزی خارجی می‌تواند موضوع مذاکرات با آمریکا باشد اما لزوما ناشی از مذاکره با آمریکا نیست. مذاکره یکی از فازهای حل کردن این موضوع است؛ نه، ‌تنها راه است و نه بی‌ارتباط است.
شاکری در پاسخ به این سوال که چه عاملی باعث شد تا شبکه رسمی ارزی خارجی ایران پس از انقلاب از بین برود؟ تاکید کرد: کشور ایران 40سال پیش در پاسخ به تحریم‌های 1979، نوع نگهداشت ذخایر بانک مرکزی و تجارت متصل‌شده به آن را از آمریکا به اروپا انتقال داد؛ پایه و پایگاهی که برای مدت 40سال به جمهوری اسلامی ایران امکان حکمرانی اقتصادی، ارزی، سیاسی و... داد؛ امروز باید تصمیمی مشابه آن را بگیریم و نقشه تجاری و ارزی خود را در اتصال به همدیگر و متناسب با شرایط جدید، بازتعریف کنیم. این کاری است که در ظاهر، بلندمدت به نظر می‌رسد اما به‌خاطر ترکیب صادرات و واردات ایران، کم و بیش در کوتاه‌مدت قابل انجام است. 
کارشناس مسائل اقتصادی در بخش دیگری از این گفت‌وگو اظهار کرد: اگر بنا باشد یک اولویت شماره یک اقتصادی، سیاسی، امنیتی، سیاست خارجی و حتی فرهنگی برای کشور ایران تعریف شود، بازتعریف و احیای ساختار رسمی ارزی خارجی بانک مرکزی ایران است. اگر این حاصل شود، تازه می‌توانیم با همدیگر بحث کنیم که اساسا سیاستگذاری ارزی مطلوب برای شرایط فعلی چیست.
شاکری گفت: شبکه رسمی ارزی خارجی بانک مرکزی باید ازسوی دولت آقای رئیسی شکل بگیرد اما من درک ضرورت این موضوع را در شرایط فعلی نمی‌بینم. وی در پاسخ به این سوال که چرا تاکنون ایران برای ایجاد شبکه رسمی ارزی خارجی دست به اقدام عملی نزده است؟ تاکید کرد: توصیه‌های اقتصادی به سیاستمداران، عموما ارتباطی به وضعیت موجود ندارند. شما نمی‌توانید شرایط یک کشور تحریمی را با رویکرد پولی و شرایط بازار دارایی‌ها توضیح بدهید. موضوع یک کشور تحریمی، بیش از این‌هاست و ما هنوز متوجه نشدیم که تا چه حد، جعبه ابزار سیاستگذار برای سیاستگذاری ارزی خالی است.
کارشناس مسائل اقتصادی با مبهم خواندن وضعیت نرخ ارز در دولت آینده تاکید کرد: این وضعیت کاملا به تصمیمات ما و فهم ما از فوریت مسائل بستگی دارد. من در تشکیل دولت آقای رئیسی، جنسی از درک فوریت شرایطی را که با آن مواجهیم نمی‌بینم. یک دولت در چهارماه اول پس از انتخاب می‌تواند از ظرفیت تغییر و شوک آن استفاده کند اما تا الان که داریم با هم صحبت می‌کنیم، بیش از 40روز از این سه‌ماه گذشته است.
 

captcha
شماره‌های پیشین