sobhe-no.ir
1226
سه شنبه، ۱۲ مرداد ۱۴۰۰
3
تهران به آمریکا و انگلیس درباره هرگونه ماجراجویی هشدار داد

اخطار ایران به محور شرارت

چند روزی است رسانه‌های غربی و عبری نسبت‌به حادثه یک کشتی رژیم‌صهیونیستی در دریای عمان واکنش نشان می‌دهند و با فرافکنی، انگشت اتهام خود را به‌سوی ایران نشانه رفته‌اند و علت این حادثه را جنایت‌هایی می‌دانند که بارها در حق مردم ایران و منافع ملی کشورمان انجام دادند، اتهامی که با واکنش سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان روبه‌رو شد و در واکنش به ادعای بی‌اساس رژیم‌صهیونیستی گفت که این رژیم از اتهام‌زنی‌های واهی دست بردارد. اما حامیان غربی رژیم‌صهیونیستی دست از عناد توطئه‌آمیز خود برنداشتند و دیروز صبح انگلیس، سفیر جمهوری اسلامی ایران را برای دیدار با معاون وزیر خارجه انگلیس در امور غرب آسیا و شمال آفریقا احضار کرد تا مگر با اینگونه اتهام‌زنی‌ها علیه ایران، رژیم‌صهیونیستی را از خودشان راضی نگه دارند. اقدامی که موجب شد تا وزارت خارجه کشور ما نیز در اعتراض به اینگونه اتهام‌زنی‌ها، کاردار انگلیس در تهران را به وزارت امورخارجه احضار کند تا ضمن هشدار درباره هر گونه ماجراجویی رژیم اشغالگر قدس یا دیگران، سیاست قطعی جمهوری اسلامی را دفاع از خود و پاسخ قاطع، بهنگام و متناسب به هر ماجراجویی را به طرف‌های غربی نشان دهد.

به میزبانی عراق صورت می‌گیرد؛

کنفرانس منطقه‌ای با حضور ایران، سعودی و ترکیه

صبح نو

به میزبانی عراق صورت می‌گیرد؛

کنفرانس منطقه‌ای با حضور ایران، سعودی و ترکیه

 «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق قصد دارد یک کنفرانس برای کشورهای همسایه عراق و سایر کشورهای منطقه برگزار کند تا طی آن، پرونده‌های مرتبط با عراق و دارای ابعاد سیاسی، امنیتی و اقتصادی را بررسی کند. به همین منظور، یک کمیته کوچک در داخل دفتر الکاظمی برای تدارک این امر، تشکیل شده است.
 یک مقام آگاه بلندپایه عراق در گفت‌وگو با پایگاه خبری «العربی الجدید» در حالی از این قصد الکاظمی خبر داد که چندی پیش، نخست‌وزیر عراق، در جریان سفر به واشنگتن، در جمع شماری از خبرنگاران گفته بود که کشورش تلاش می‌کند تا میان کشورهای متخاصم و رقیب همگرایی ایجاد کند.وی پیش از آن، در بغداد نیز درباره تلاشش برای ایفای نقش عراق به‌منظور ایجاد همگرایی میان کشورهای منطقه سخن گفته بود. الکاظمی با تاکید بر اجتناب عراق از اینکه مبدأ تهدید علیه همسایگانش باشد، گفته بود که کشورش می‌بایست با همه کشورهای همسایه، همکاری امنیتی و نظامی داشته باشد.
 
تشکیل کمیته برای تدارک مقدمات برگزاری کنفرانس کشورهای همسایه عراق
 العربی الجدید در ادامه نوشت که براساس اطلاعات به‌دست‌آمده، الکاظمی دستور تشکیل یک کمیته از هیات دولت با حضور شماری از کارمندان، مشاوران و مقامات مسوول در وزارت خارجه و در رأس آن‌ها «نزار الخیرالله» قائم‌مقام این وزارتخانه تشکیل داده است. این کمیته مسوول تدارک مقدمات لازم برگزاری یک کنفرانس با حضور کشورهای همسایه عراق ازجمله، ایران، ترکیه، عربستان‌سعودی، کویت و اردن، نمایندگانی از نظام بشار اسد در سوریه و شماری از کشورهای عربی تاثیرگذار و نمایندگانی از اتحادیه اروپاست.
 
هدف اصلی برگزاری کنفرانس
 گفته می‌شود هدف از این کنفرانس که در بغداد برگزار خواهد شد، ایجاد همگرایی میان کشورهای همسایه عراق درباره پرونده‌های مهم امنیتی و سیاسی است. این کمیته تا به این لحظه از هیچ کشوری برای مشارکت در کنفرانس مذکور دعوت به عمل نیاورده و هنوز در حال تدوین و بررسی محورها و پرونده‌های مطرح در این کنفرانس و چارچوب کلی آن است.
 
زمان برگزاری کنفرانس
این منبع آگاه در گفت‌وگو با «العربی الجدید» درعین‌حال، اطمینان داده است که هیچ‌گونه قید و شرطی برای کلیه کشورهای همسایه عراق یا سایر کشورهایی که به این کنفرانس دعوت خواهند شد، وجود ندارد. زمان برگزاری این کنفرانس به‌احتمال‌زیاد در پایان ماه جاری آگوست یا اوایل سپتامبر آینده خواهد بود.
 
حمایت پارلمان از هر اقدام در راستای تقویت ثبات و اقتصاد عراق
«عامر الفایز»، عضو کمیته روابط خارجه در پارلمان عراق در گفت‌وگو با العربی الجدید
 تصریح کرد: دولت الکاظمی، ثبات و استقرار کشور را در درجه اول در گرو ثبات و استقرار محیط اطراف آن می‌داند و به همین دلیل از مدت‌ها پیش به‌دنبال میانجیگری و ایجاد همگرایی میان طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به‌منظور دور کردن عراق و عراقی از درگیری‌ها و وارد شدن این کشور به هر محور منطقه‌ای و بین‌المللی است.
 
مهم‌ترین پرونده‌های عراق با کشورهای همسایه
بنابراین گزارش، هنوز عراق پرونده‌های لاینحلی با کشورهای همسایه خود دارد که زمان برخی از آن‌ها به پیش از حمله آمریکا به عراق در سال۲۰۰۳ بازمی‌گردد اما پرونده‌های جدیدی نیز وجود دارد. در این میان پرونده‌هایی نظیر آب با ترکیه و ایران، حزب کارگران کردستان، مرزهای سوریه و نفوذ داعشی‌ها، پرونده امنیتی و تجاری در مرزهای سعودی، ترسیم مرزها با ایران، بدهی‌های عراق به کویت و توافق‌های نفتی و تجاری با اردن از مهم‌ترین پرونده‌های موجود است.
در ادامه این گزارش آمده است، با تمامی این تفاصیل، انتظار می‌رود که بغداد با برگزاری این کنفرانس به‌دنبال ایجاد همگرایی میان کشورهای همسایه درباره پرونده عراق و سایر پروند‌ه‌های منطقه و به‌طور مشخص، عربستان‌سعودی، ایران و ترکیه سه کشور محوری همسایه خود باشد. این در حالی است که بغداد درمورد پرونده‌های مختلف در حال مذاکره به‌طور مستقیم با کشورهای ذی‌ربط است.
«باسم خشان»، دیگر نماینده پارلمان عراق می‌گوید: اطلاعاتی درباره برگزاری این کنفرانس به‌صورت غیررسمی به دست ما رسیده و امیدواریم که جزئیات، اهداف و مزایای آن برای عراق و عراقی اعلام شود. ما نگران آن هستیم که این کنفرانس صرفا جایی برای هزینه‌‌کرد و بستن خیابان‌ها به روی شهروندان به‌دلیل اجرای طرح امنیتی ویژه تامین امنیت حضور هیات‌های خارجی باشد؛ امری که اغلب در زمان ورود هر هیات عربی یا خارجی به بغداد روی می‌دهد.وی افزود که پرونده‌های مطرح در این کنفرانس باید در راستای منافع عراق باشد، نه کشورهای حاضر در این کنفرانس. چه بسا که برگزاری چنین کنفرانسی دارای پیامدهای منفی برای عراق باشد، برخلاف آنچه برخی از عراقی‌ها، سیاستمداران و شهروندان تصور می‌کنند.اما «علی البیدر»، تحلیلگر امور امنیتی و سیاسی عراق در تماس با العربی الجدید می‌گوید: «عراق دارای یک فرصت طلایی برای برگزاری چنین نشست‌های بین‌المللی به‌دلیل جایگاه جغرافیایی، برخورداری از منابع طبیعی و روابط متوازن با همه طرف‌هاست. اهمیت چنین کنفرانسی به‌دلیل مزایایی است که برای عراق در تمامی سطوح خواهد داشت و عراق از طریق آن می‌تواند در جمع کشورهای تصمیم‌گیرنده منطقه‌ای و بین‌المللی قرار گیرد».
 

captcha
شماره‌های پیشین