sobhe-no.ir
1226
سه شنبه، ۱۲ مرداد ۱۴۰۰
2
خبر

دستور رهبر انقلاب به رییس‌جمهور پیرو پیشنهاد وزیر بهداشت درباره تعطیلی کرونا

روحانی برای تبرئه کاستی‌های دولتش به فرافکنی روی آورده است

آخرین بهانه‌ها

روحانی که آرزوهای بربادرفته‌اش برای خرید تسلیحات و اقداماتی دیگر نقل آخرین جلسه هیات دولت بود، دیروز در اظهاراتی، دقیقا یک روز قبل از برگزاری مراسم تنفیذ، خود را فرمانده جنگ اقتصادی آن هم بدون سرباز و اسلحه معرفی می‌کند. اختیارات رییس‌جمهور، بارها در این دولت موردبحث قرار گرفت و با درصدسازی مشاوران و موافقان تلاش شد تا بار افتضاح موجود از دوش دولت برداشته شود؛ موضوعی که نه‌تنها باورپذیر نبود بلکه مضحک نیز به نظر می‌رسید.

گزارش

جزئیات برگزاری مراسم تحلیف رئیسی در مجلس

صبح نو

گزارش

جزئیات برگزاری مراسم تحلیف رئیسی در مجلس

سید نظام‌الدین موسوی، سخنگوی هیات‌رییسه مجلس شورای اسلامی در تشریح جزئیات برگزاری مراسم تحلیف سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری، گفت: پس از انتخابات ریاست‌جمهوری، چند مراسم طبق قانون اساسی برگزار می‌شود، مراسم تنفیذ ازسوی رهبر معظم انقلاب، مراسم تحلیف و سوگند رییس‌جمهور و سپس رأی اعتماد مجلس به کابینه معرفی‌شده ازسوی رییس‌جمهور  از جمله این مراسم‌ ها هستند که پس از آن، دولت جدید کار خود را آغاز می‌کند.
وی با بیان اینکه مراسم تنفیذ رییس‌جمهور منتخب دوازدهم مردادماه برگزار می‌شود، افزود: پس از آن مراسم تحلیف یا سوگند رییس‌جمهور در مجلس برگزار می‌شود؛ طبق اصل121 قانون اساسی این مراسم در نشست علنی مجلس برگزار می‌شود و رییس قوه‌قضاییه و اعضای شورای‌نگهبان نیز باید در این مراسم حضور پیدا کنند.
سخنگوی هیات‌رییسه مجلس ادامه داد: 
بنا بر عرف ادوار مختلف انتخابات ریاست‌جمهوری  و با توجه به اهمیت حقوقی مراسم تحلیف که نماد مردم‌سالاری و انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در کشور است، این مراسم با حضور میهمانان خارجی و داخلی برگزار می‌شود.
موسوی بیان کرد: رییس مجلس در این مدت ستادی را بر همین اساس تشکیل دادند و کمیته‌هایی در این ستاد فعال شدند تا مراسم باشکوه تحلیف را به‌عنوان نماد رأی ملت و تعامل دستگاه‌های مختلف نظام برگزار کنند. کمیته‌ها جلسات مختلف و متعددی را درمورد نحوه برگزاری مراسم، دعوت از مهمانان و رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونا با توجه به شرایط فعلی کشور تشکیل داده‌اند.
وی با بیان اینکه مراسم تحلیف سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری 14مردادماه مصادف با سالگرد صدور فرمان مشروطیت در مجلس برگزار می‌شود، گفت: ستاد مذکور برای برگزاری این مراسم محدودیت‌های ترددهای خارجی را نیز در نظر گرفته و با رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی و دعوت از مهمانان داخلی و خارجی برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام داده است.
نماینده تهران در تشریح جزئیات دعوت از کشورها و دولت‌های مختلف برای حضور در مراسم تحلیف رییس‌جمهور منتخب، اظهار کرد: به‌طور طبیعی در شرایط فعلی تردد بین کشورها در فضای بین‌المللی از سطح پایینی برخوردار است اما به‌رغم این مساله و براساس آماری که داده شده است تعداد زیادی از مقامات و شخصیت‌های سیاسی دنیا از حضور در این مراسم استقبال کردند.
وی اضافه کرد: براساس آمار اعلام‌شده، تا این لحظه 115مقام رسمی از 73کشور جهان اعلام آمادگی برای حضور در مراسم تحلیف کردند؛ از بین این مقامات 10رییس کشور در تراز سران کشورها، 20رییس مجلس، 11وزیر خارجه، 10نفر از وزرای دیگر کشورها و همچنین فرستاده ویژه و نواب رؤسای مجالس، رؤسای کمیسیون‌ها و هیات‌های پارلمانی در این مراسم حضور پیدا می‌کنند. همچنین رؤسای مقامات 11
سازمان بین‌المللی و منطقه‌ای، نماینده‌ دبیرکل سازمان ملل، رییس اوپک و مقاماتی از IPU، اتحادیه اروپا، اوراسیا، اتحادیه بین‌المجالس کشورهای اسلامی و آسیایی، سازمان اکو، سیکا و D8 برای حضور در این مراسم دعوت شدند و اعلام آمادگی کردند.
موسوی ادامه داد: همچنین نمایندگان و شخصیت‌های برجسته ادیان و مذاهب مختلف جهان دعوت شده‌اند و برای حضور در این مراسم اعلام آمادگی کردند؛ شخصیت‌های مهم فرهنگی و اجتماعی جهان اسلام نیز حضور پیدا خواهند کرد و این افراد طی روزهای آینده وارد تهران خواهند شد؛ برای تردد این مقامات، رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونا شرایطی در نظر گرفته شده است، همچنین تمهیداتی به‌لحاظ ترافیکی اندیشیده شده است که ازسوی مسوولان مربوطه به سمع و نظر مردم تهران می‌رسد تا مشکلی برای شهروندان تهرانی ایجاد نشود.
وی با اشاره به حضور مهمانان داخلی و دعوت از مقامات و مسوولان مختلف گفت: با توجه به تعداد بالای مهمانان خارجی و محدودیت‌های شرایط کرونا، تعداد کمتری میهمان داخلی نسبت به ادوار گذشته دعوت شده است، لذا از کسانی که در ادوار گذشته به مراسم تحلیف دعوت می‌شدند و در این دوره امکان دعوت از آن‌ها را نداشتیم، عذرخواهی می‌کنیم.

captcha
شماره‌های پیشین