sobhe-no.ir
1226
سه شنبه، ۱۲ مرداد ۱۴۰۰
2
خبر

دستور رهبر انقلاب به رییس‌جمهور پیرو پیشنهاد وزیر بهداشت درباره تعطیلی کرونا

روحانی برای تبرئه کاستی‌های دولتش به فرافکنی روی آورده است

آخرین بهانه‌ها

روحانی که آرزوهای بربادرفته‌اش برای خرید تسلیحات و اقداماتی دیگر نقل آخرین جلسه هیات دولت بود، دیروز در اظهاراتی، دقیقا یک روز قبل از برگزاری مراسم تنفیذ، خود را فرمانده جنگ اقتصادی آن هم بدون سرباز و اسلحه معرفی می‌کند. اختیارات رییس‌جمهور، بارها در این دولت موردبحث قرار گرفت و با درصدسازی مشاوران و موافقان تلاش شد تا بار افتضاح موجود از دوش دولت برداشته شود؛ موضوعی که نه‌تنها باورپذیر نبود بلکه مضحک نیز به نظر می‌رسید.

گزارش

جزئیات برگزاری مراسم تحلیف رئیسی در مجلس

صبح نو

روحانی برای تبرئه کاستی‌های دولتش به فرافکنی روی آورده است

آخرین بهانه‌ها

روحانی که آرزوهای بربادرفته‌اش برای خرید تسلیحات و اقداماتی دیگر نقل آخرین جلسه هیات دولت بود، دیروز در اظهاراتی، دقیقا یک روز قبل از برگزاری مراسم تنفیذ، خود را فرمانده جنگ اقتصادی آن هم بدون سرباز و اسلحه معرفی می‌کند. اختیارات رییس‌جمهور، بارها در این دولت موردبحث قرار گرفت و با درصدسازی مشاوران و موافقان تلاش شد تا بار افتضاح موجود از دوش دولت برداشته شود؛ موضوعی که نه‌تنها باورپذیر نبود بلکه مضحک نیز به نظر می‌رسید.

روحانی روز گذشته در نشست با مدیران ارشد دولت تدبیر و امید گفت: وقتی وارد جنگ می‌شویم سخت می‌شود. ما ۱۱۶میلیارد دلار در دو سال و خرده‌ای درآمد نفتی نداشتیم. وقتی دلار نیاید قیمت آن زیاد می‌شود. در این شرایط انتظار این بود حتی مخالفان دولت هم می‌آمدند و کنار ما می‌آمدند یا لااقل تخریب متوقف می‌شد. فرمانده جنگ اقتصادی بودم اما فرمانده‌ای بی‌سرباز و بی‌اسلحه.
هرچند مواضع روحانی با مواضع یک روز قبلش در هیات دولت در تضاد است و این اظهارات با طلب عفو و عذرخواهی کردن از مردم همخوانی ندارد اما مواضع متضاد و اقدامات خلاف منافع ملی بخشی از کارنامه دولت تدبیر و امید است که سال‌های گذشته بارها با آن مواجه شده‌ایم.
 
فرافکنی    در روزهای پایانی
روحانی در اردیبهشت‌ماه سال1398 نیز در دیدار  با جمعی از فعالان سیاسی به این موضوع پرداخت که واکنش‌های زیادی را در پی داشت. وی در این دیدار گفت: وقتی از دولت سوال و مطالبه‌ای می‌شود باید از طرف دیگر بررسی شود که دولت چه مقدار در حوزه‌های مورد سوال دارای اختیار بوده است؛ به‌طور مثال اگر در خصوص سیاست خارجی، فرهنگ یا فضای مجازی از دولت سوال و مطالبه‌ای می‌شود، باید ببینیم که دولت چقدر در این حوزه‌ها اختیار دارد. باید در حد توان و در حوزه اختیارات رییس‌جمهور از دولت مطالبه داشت.
مشاوران و اطرافیان روحانی نیز بارها با اعلام درصدهایی دولت را تعیین‌کننده نهایی در امور کشور ندانسته‌اند که این مساله با واکنش رهبر انقلاب نیز مواجه شد. ایشان در سخنان نوروزی امسال خود تاکید کردند: جایگاه ریاست‌جمهوری، مهم‌ترین و موثرترین مدیریت کشور است و طرح برخی مسائل همچون اینکه رییس‌جمهور اختیاراتی ندارد یا تدارکاتچی است، خلاف واقع و از روی بی‌مسوولیتی یا بی‌اطلاعی یا غرض‌ورزی است.
ایشان با تاکید بر اینکه ریاست‌جمهوری پرمشغله‌ترین و پرمسوولیت‌ترین مدیریت کشور است، افزودند: تقریبا همه مراکز مدیریتی و اکثر امکانات حکومتی در اختیار رییس‌جمهور است. البته اظهارات حاشیه‌ساز روحانی در این سال‌ها تنها به این مساله ختم نمی‌شود و طرح مباحثی مانند برگزاری رفراندوم و نظایر آن نشان می‌دهد که دولت تدبیر و امید بیش از آنکه به فکر تدبیر برای حل مشکلات باشد به‌دنبال فریب افکار عمومی
 بوده است تا از پاسخگویی فرار کند.
اظهارات رییس‌جمهور درباره اختیارات دولت در سال98 نیز با انتقادهای گسترده‌ای مواجه شد. تقی آزادارمکی، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران در انتقاد به سخنان حسن روحانی درباره ناکافی بودن اختیاراتش می‌گوید: «آقای روحانی با سیستم بیگانه نبوده و به‌خوبی می‌دانسته که اختیارات رییس‌جمهوری در ایران چقدر است. این حرف روحانی نه سیاسی است، نه کارشناسانه.»
 
اختیارات ویژه اقتصادی به روحانی
وقتی جنگ اقتصادی علیه ملت ایران آغاز شد، رهبر انقلاب دستور تشکیل شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه‌گانه را دادند. این تصمیم با اعتماد به رییس‌جمهور و اعطای اختیارات ویژه برای حل مشکلات مردم اتخاذ شد و روحانی در یکی از جلسات این شورا با اشاره به ضرورت همکاری سه قوه برای پیشرفت اقتصادی کشور و حل مشکلات مردم، تشکیل این جلسات را که با تدبیر مقام معظم رهبری صورت گرفته است، اقدامی مناسب برای تقویت بیشتر انسجام ملی و افزایش توان مدیریتی کشور برای تصمیم‌گیری‌های سریع و هماهنگ دانست و گفت: همکاری نزدیک‌تر سه قوه در حل مسائل اقتصادی مردم، می‌تواند سرعت دستیابی ما به اهداف رشد کشور را افزایش دهد و امید مردم را به آینده بهتر تقویت کند.نخستین جلسه این شورا با حضور رهبر انقلاب برگزار شد. در آن جلسه، رهبر انقلاب مطرح کردند که رییس‌جمهور و قوه‌ مجریه، مسوول شورای هماهنگی اقتصادی قوا هستند، به همین دلیل دبیر آن ازسوی رییس‌جمهور انتخاب شده و جایگاه دبیرخانه‌ آن نیز در معاونت اقتصادی ریاست‌جمهوری قرار گرفت. اعتماد به روحانی و حمایت همه‌جانبه رهبری برای حل مشکلات اقتصادی مردم از طریق این شورا که نمونه‌هایی در تاریخ انقلاب وجود دارد با مواضع وارونه روز گذشته روحانی در تضاد است.روحانی برخلاف آن چیزی که می‌گوید نه‌تنها اختیارات کافی را داشته، بلکه سرباز و اسلحه نیز برای مقابله با مشکلات اقتصادی نیز در اختیار  داشته است اما نتوانسته بهره کافی از آن ببرد و در نهایت شکست‌خورده باید میدان را ترک کند.شورای عالی هماهنگی اقتصادی
 قوای سه‌گانه، بزرگ‌ترین سرمایه و حمایت رهبر انقلاب از دولت است که از قوه‌ مقننه و قوه‌ قضاییه نیز به بهترین روش هماهنگی با دولت را مطالبه کرده‌اند. هماهنگی دو قوه دیگر با دولت در دو سال پایانی اگرچه برخی از مشکلات را کنترل کرد اما در نهایت چرخ اقتصادی زندگی مردم نچرخید و مشکلات معیشتی آن‌ها را به ستوه آورد. حال باید از آقای رییس‌جمهور پرسید که با این سطح از اختیارات چرا نتوانست مشکلات اقتصادی را برطرف کند و چرا در روزهای پایانی باز به فرافکنی و وارونه‌نمایی روی آورده است.
 
انتقاد لیلاز از تصمیمات اقتصادی روحانی
سعید لیلاز، روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب و تحلیلگر مسائل اقتصادی در روزهای آغاز التهاب در بازار ارز، طلا و مسکن، سوءمدیریت دولت روحانی را عامل مهمی در وضعیت به‌وجود‌آمده می‌داند و می‌گوید که دولت به ناشیانه‌ترین شکل ممکن با این پدیده برخورد کرد.
لیلاز تاکید می‌کند که اختیاراتی که رهبری به روحانی و سران سه قوه داده اند اگر به چوب داده بودند تا الان یک کاری 
کرده بودند. مسوولیت را اساسا متوجه آقای روحانی می‌دانم چون ما از هشت یا ۹ ماه قبل مکرر به آقای روحانی هشدار دادیم که بحران در پیش است و دلار را بحران خواهد گرفت.
روحانی در تمام این سال‌ها به امید کدخدا، کشور را از حرکت در مسیر درست بازداشت و با معطل کردن ارکان مختلف باعث شد چالش‌های عدیده‌ای مقابل ملت ایران قرار بگیرد. هشت‌سال دل بستن به مذاکره و امید داشتن به مساعدت غربی‌ها سم مهلکی بود که اقتصاد مردم را با زوال مواجه کرد و آن‌ها را به‌سختی انداخت.انتظار فرمانده جنگ اقتصادی با اختیارات ویژه برای حل مشکلات اقتصادی از خارج و نگاه‌داشتن کشور از تلاش و کوشش، روزهای بدی را برای مردم آفرید و تورم، بیکاری، رشد‌نقدینگی، نرخ منفی رشد و بسیاری موارد دیگر، معیشت و تمام ابعاد اقتصادی زندگی‌شان را تحت‌الشعاع قرار داد. روحانی نه‌تنها سرباز و اسلحه در اختیار داشت، اما بیشتر  سربازان  او  اسلحه را زمین گذاشتند  تا شاید دولت  بتواند به آرزوهای خود دست یابد؛ آرزوهایی که بر باد رفتند.

captcha
شماره‌های پیشین