sobhe-no.ir
1226
سه شنبه، ۱۲ مرداد ۱۴۰۰
12
گزارش «صبح‌نو» از نسخه صوتی کتاب «سرزمین موعود» نوشته باراک اوباما

سرزمین‌های ویران

مونا محمدنژاد / «سرزمین موعود» چهارمین کتاب اوباماست که در روز اول، رکورد فروش کتاب همسرش، میشل اوباما «شدن» را شکست و از نوامبر2020 که منتشر شد تاکنون در لیست پرفروش‌های آمازون قرار دارد. این کتاب که به گفته نویسنده، جلد اول آن اکنون در دسترس قرار دارد و هنوز جلد دوم آن منتشر نشده استدر واقع گزارشی از عملکرد چهل‌وچهارمین ریاست‌جمهوری آمریکا ارائه می‌دهد.کتاب صوتی «سرزمین موعود» نیز با صدای خود اوباما منتشر شده که در بین خوانندگان انگلیسی‌زبان از اقبال بیشتری برخوردار است. کتاب «سرزمین موعود» در هفت بخش و 27فصل، نگارش شده است و نویسنده شروع خوبی برای داستان درنظر می‌گیرد و نثر روان و گیرایی دارد که مخاطب را با خود همراه می‌سازد. اوباما در برنامه «یک ساعت» با اسکات پلی گفت: «عنوان این کتاب معرف امیدهای او برای آمریکاست.» او همچنین در این مصاحبه درباره عنوان کتابش بیان کرد: «هرچند ممکن است در طول زندگی‌مان به این نقطه نرسیم، هرچند ممکن است در این راه با ناامیدی‌ها و سختی‌ها روبه‌رو شویم اما هنوز ایمان دارم می‌توانیم یک اتحاد کامل‌تر بنا کنیم، نه یک اتحاد کامل، بلکه یک اتحاد کامل‌تر.»

توسط خانه کتاب ایران اعلام شد

جایزه جهانی «داستان ما و کرونا» برگزیدگانش را شناخت

صبح نو

توسط خانه کتاب ایران اعلام شد

جایزه جهانی «داستان ما و کرونا» برگزیدگانش را شناخت

هیات داوران جایزه جهانی «داستان ما و کرونا» برگزیدگان این جایزه را معرفی کردند. به گزارش روابط‌عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، در بیانیه دبیرخانه و هیات داوران جایزه جهانی «داستان ما و کرونا» آمده است:
«حوادث، اتفاق‌ها و بیماری‌های همه‌گیر بر ابعاد گوناگون زندگی ما تاثیرگذارند. داستان نیز بازآفرینی تجربه زیستن است و با نوشتن داستان، بار دیگر آنچه بر ما گذشته بازآفرینی می‌کنیم تا در آینده با رنج‌ها و مواهب زیستن بهتر مواجه شویم. همه‌گیری کووید۱۹ نیز ازجمله تجربه‌های شخصی و اجتماعی انسان در آستانه ورود به دوره‌ای تازه از جهان 
است. 
این بیماری بر بسیاری مناسبت‌های بشری تاثیرگذار بوده و رنج‌های فراوانی برای انسان امروز داشته است درحالی‌که ابعاد فراوانی از این تجربه‌ دردآلود ثبت نشده است.
جایزه جهانی «داستان ما و کرونا»، تلاشی برای گردآوری آثار ادبی در حوزه داستان در این زمینه است. خانه کتاب و ادبیات ایران کوشیده‌ است بخشی از روایت‌های مربوط به این ماجرا را گردآوری کند. به‌خصوص در بخش ویژه‌ این جایزه، تجربه‌های مدافعان سلامت و کسانی که در خط مقدم مبارزه با این بیماری قرار داشته‌اند، مدنظر برگزارکنندگان بوده است.
مفتخریم که جایزه جهانی داستان ما و کرونا با اقبال نویسندگان بسیاری از ایران و سایر کشورهای جهان روبه‌رو شد و بیش از هزار داستان قابل‌قبول به این جایزه راه یافت. نکته دیگر اینکه، طیف وسیعی از نویسندگان از هشت تا 80ساله در این جشنواره شرکت کردند که نشان‌دهنده تاثیرگذاری بیماری کرونا بر نسل‌های مختلف جامعه است.
تنوع در موضوع، شخصیت‌ها، مکان‌های وقوع و روایت‌ها، ویژگی دیگر داستان‌ها بود به‌طوری‌که می‌توان گفت حتی دو داستان مشابه در بین داستان‌های رسیده به دبیرخانه وجود
 نداشت.
البته از آنجا که موضوع بیماری کرونا هنوز تازگی دارد و نویسندگان نیز مانند سایر قشرهای جامعه همچنان با آن دست‌به‌گریبان هستند، اکثر داستان‌‌ها نیازمند پرداخت دقیق‌تر فنی و ساختاری است که این موضوع از نظر داوران این جشنواره طبیعی به نظر می‌رسید.
جایزه جهانی «داستان ما و کرونا» دروازه‌ای برای پرداختن به این مساله انسان در جهان امروز است. ضمن قدردانی از جناب آقای دکتر صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جناب دکتر محسن جوادی، معاون محترم امور فرهنگی که بانی این جشنواره بوده‌اند، از کلیه کسانی که با ارسال داستان در این جشنواره شرکت کردند سپاسگزاریم و همه آن‌ها را برنده این کارزار می‌دانیم».
اسامی برندگان بخش عمومی و ویژه این جایزه نیز به شرح زیر است:
«کاش لبخندت را می‌دیدم» نوشته زینب‌ فیروزنیا، «آیین آهک‌پاشی» نوشته محبوبه حاجی‌مرتضایی،«ترس خوردن» نوشته عباس عظیمی، «باقیمانده من» نوشته مهین
‌سارانی راد، «سردخانه‌ شلوغ» نوشته مجتبی بنی‌اسدی، «زرنگ‌بازی» نوشته اسماعیل‌اله دادی،«عزیز صدایش بزن» نوشته عماد عبادی، «آوازی برای پری دریایی» نوشته نجمه‌ مولوی، «سمفونی حیات» نوشته حسن مختارزاده،«دور تو می‌چرخیدم» نوشته ارمغان بهداروند،«خاطرات آخرین مبارز» نوشته ستایش‌السادات صلواتیان، «بیست‌سال و چهارده روز در کرونا» نوشته زینب رضایی، «اشک‌ها برای که به صدا درمی‌آیند» نوشته زهرا رضاقلی‌زاده عمران، «من و کرونا» نوشته فرحناز شیخ بهاءالدین‌زاده، «ملای چابهاری» نوشته مهدی چگین و «ماجراهای من و کرونا» نوشته طاها ملااحمدی.

captcha
شماره‌های پیشین