sobhe-no.ir
1225
دوشنبه، ۱۱ مرداد ۱۴۰۰
4
رییس‌جمهور در روزهای پایانی به ناکامی‌های دولت اذعان کرد

تیتر با شما

چالش‌های اقتصادی کشور که میراث متفاوت روحانی برای دولت سیزدهم به حساب می‌آید، در این روزها به موضوعی بحث‌برانگیز تبدیل شده است. وضع موجود، کار را به جایی رسانده است که حتی طرفداران پروپاقرص دولت تدبیر و امید هم دست از دفاع بی‌چون‌وچرا برداشته و با نگاه واقع‌بینانه‌تری، روند متفاوت‌تری در پیش گرفته‌اند. انتقاد چهره‌های سرشناس اصلاح‌طلبان و حامیان دولت در سال‌های گذشته تاثیری در بهبود اوضاع نداشت و عرصه را بیش‌ازپیش بر مردم تنگ کرد تا جایی که انتقادها به دولت و شخص روحانی به مناظرات سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری نیز کشیده شد و عبدالناصر همتی، رییس بانک مرکزی دولت دوازدهم، از اوضاع نابسامان اقتصادی انتقاد کرد و نشان داد که حرف‌های منتقدان در سال‌های گذشته بیراه نبوده است.حالا در هفته پایانی حکمرانی روحانی، مطلب روزنامه اصلاح‌طلب «اعتماد» که در سال‌های گذشته در دفاع از دولت یقه چاک می‌کرد، بسیار جای بررسی دارد. این روزنامه چالش‌های چهارگانه اقتصادی که میراث روحانی برای دولت رئیسی بوده را بررسی کرده است.

صبح نو

رییس‌جمهور در روزهای پایانی به ناکامی‌های دولت اذعان کرد

تیتر با شما

چالش‌های اقتصادی کشور که میراث متفاوت روحانی برای دولت سیزدهم به حساب می‌آید، در این روزها به موضوعی بحث‌برانگیز تبدیل شده است. وضع موجود، کار را به جایی رسانده است که حتی طرفداران پروپاقرص دولت تدبیر و امید هم دست از دفاع بی‌چون‌وچرا برداشته و با نگاه واقع‌بینانه‌تری، روند متفاوت‌تری در پیش گرفته‌اند. انتقاد چهره‌های سرشناس اصلاح‌طلبان و حامیان دولت در سال‌های گذشته تاثیری در بهبود اوضاع نداشت و عرصه را بیش‌ازپیش بر مردم تنگ کرد تا جایی که انتقادها به دولت و شخص روحانی به مناظرات سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری نیز کشیده شد و عبدالناصر همتی، رییس بانک مرکزی دولت دوازدهم، از اوضاع نابسامان اقتصادی انتقاد کرد و نشان داد که حرف‌های منتقدان در سال‌های گذشته بیراه نبوده است.حالا در هفته پایانی حکمرانی روحانی، مطلب روزنامه اصلاح‌طلب «اعتماد» که در سال‌های گذشته در دفاع از دولت یقه چاک می‌کرد، بسیار جای بررسی دارد. این روزنامه چالش‌های چهارگانه اقتصادی که میراث روحانی برای دولت رئیسی بوده را بررسی کرده است.

چالش‌های اقتصادی؛ میراث روحانی برای رئیسی
این روزنامه با اشاره به آخرین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت می‌نویسد: حسن روحانی در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی از نهادهای ذی‌ربط خواست گزارش‌های لازم از وضعیت اقتصادی کشور و اقدامات انجام‌شده را به رییس‌جمهور منتخب ارائه کنند. ازآنجایی‌که مهم‌ترین چالش دولت بعدی، معیشت، تورم، افت بسیار زیاد ارزش پول ملی و کاهش قدرت خرید است، به نظر می‌رسد عمده فعالیت دولت و مجلس برای بهبود امور تا 1402 نیز در «اقتصاد» خلاصه شود. هرچند مشخص نیست گزارش از وضعیت اقتصادی کدام بخش‌ها را دربر می‌گیرد اما آن چیزی که پیش روی دولت آینده وجود دارد تورم سالانه 41درصد، همچنین نقدینگی بیش از 3600هزار میلیارد تومان تا پایان اردیبهشت سال جاری، ‌احتمال کسری بودجه 300هزار میلیارد تومان در سال جاری و تندتر شدن شیب قیمت خانه طی سال‌های 97 تا 1400 است.وضعیت بد اقتصادی و شاخص‌های نامطلوب درنهایت باعث شد تا همه نسبت به آن چیزی که قرار است به دولت آینده تحویل دهند، اعتراض داشته باشند. نرخ تورم، نقدینگی، کاهش قدرت خرید، کسری بودجه، اوضاع نابسامان مسکن، خودرو و بسیاری از معضلات دیگر، هر چند جای دفاعی برای طرفداران روحانی نگذاشته است اما مردم را نسبت‌به آینده نگران کرده و برای برطرف شدن آن و بهبود شاخص‌های اقتصادی، شاید زمان زیادی نیاز باشد.
 
اعتماد به غرب و ناکامی روحانی
 دولت تدبیر و امید نه‌تنها در بعد اقتصادی فاجعه آفرید و مردم را به ستوه آورد، بلکه در عرصه سیاست خارجی نیز راه به جایی نبرد. اعتماد به غرب خطای بزرگی بود که روحانی را در پیشبرد برنامه‌هایش ناکام گذاشت. گره زدن تمام برنامه‌های سیاسی و اقتصادی به برجام و اعتماد به آمریکا درنهایت باعث شد تا نه‌تنها اقدامی در زمینه اقتصاد انجام نشود، بلکه در عرصه سیاست خارجی نیز با غفلت از کشورهای دوست و همسایه روابط خارجی ایران را با مشکل مواجه کرد.عدم توجه به کشورهای عضو محور مقاومت نیز روی دیگر این سکه است که باید به آن توجه شود. راهبرد دولت روحانی در بیانات رهبر انقلاب در آخرین دیدار با دولت دوازدهم نیز مورد انتقاد قرار گرفت و ایشان تاکید کردند که در این دولت معلوم شد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد و آن‌ها کمک نمی‌کنند و هرجا که بتوانند ضربه خواهند زد و اگر جایی هم ضربه نمی‌زنند به این دلیل است که نمی‌توانند.اعتماد به غرب نه‌تنها چرخ سانتریفیوژها و اقتصاد را به حرکت درنیاورد، بلکه هر دو را از حرکت باز داشت و درنهایت نیز بازنده این بازی مردم ایران بودند که حتی با بستن با کدخدا هم، اوضاع‌شان بدتر شد و معیشت‌شان با مشکل مواجه شد. حالا روحانی در روزهای پایانی دست به دامان مردم برای طلب حلالیت شده است؛ آن هم مردمی که بیکاری جوانان، تورم و ده‌ها مساله دیگر، امان‌شان را بریده و کرونا نیز به عاملی غم‌انگیز برای زجر بیشترشان تبدیل شده است.
 
عذرخواهی رییس‌جمهور از مردم
 روحانی در آخرین جلسه هیات دولت با بیان اینکه حتما در کار ما نقص و عیب وجود دارد، گفت: ما تلاش کردیم این نقص و عیب کمتر باشد با وجود این از مردم عذرخواهی کرده و طلب عفو می‌کنیم. وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: مردم از وضعیت اقتصادی نگران هستند و حق هم دارند نگران باشند.


رییس‌جمهور که بارها در همین روزهای اخیر از اقدامات دولت خود دفاع کرده و تمام‌قد بدون توجه به وضعیت مردم از مدیرانش دفاع می‌کرد، در هفته پایانی زبان به عذرخواهی از مردم گشوده است. فریب افکار عمومی در روزهای پایانی دولت و مواضع و اظهارات وارونه وی و دیگر اعضای دولت برای به چالش کشیدن نهادهای دیگر نیز گرهی از مشکلات کشور باز نکرد؛ حتی این اظهارات افکار عمومی را برای مقصر دانستن مجلس در وضعیت موجود، اقناع نکرد و درنهایت روحانی مجبور به عذرخواهی شد.
هرچند عذرخواهی دیرهنگام روحانی گرهی از مشکلات مردم باز نخواهد کرد و عفو وی ازسوی مردم نیز زجری را که کشیده‌اند تسکین نخواهد داد اما پذیرش اشتباهات و اذعان به معایب دولت جای تامل دارد. رییس‌جمهور در آخرین جلسه هیات دولت با برشمردن برخی ناکامی‌هایش به موضوع خرید تسلیحات اشاره کرد که با اعتماد به غرب تصور می‌کرد در دسترس قرار دارد.
روحانی دراین‌باره با اشاره به برنامه‌های دولت در زمینه ارتقای توانمندی‌های تسلیحاتی نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: در حوزه تجهیزات دفاعی آرزوی من این بود که ارتش و سپاه را به مدرن‌ترین سلاح‌ها مجهز کنم؛ در این زمینه همه کار شد اما طرف‌های مقابل گفتند که تحریم‌های سازمان ملل که برداشته شود، ما تعهدات‌مان را اجرا می‌کنیم؛ ما این تحریم را که ترامپ خود را برای برداشته نشدن‌شان می‌کشت، برداشتیم اما به‌خاطر تحریم و عدم فروش نفت، پول کافی برای خرید نداشتیم. ما درباره تامین تجهیزات دفاعی مذاکرات بسیاری کردیم اما نتوانستیم.
مذاکرات با غرب و تا روزهای پایانی دولت تدبیر و امید ادامه یافت اما درنهایت نه‌تنها مردم ایران از آن منتفع نشدند بلکه با خسارت محض، راهی جز تحمل وضعیت و انتظار برای پایان دولت روحانی نداشتند. مشکلات اقتصادی نه‌تنها در صد روز حل نشد، بلکه نزدیک به سه‌هزار روز مردم را آزرد و معیشت و دیگر شئوون زندگی‌شان را به چالش کشید. نارضایتی از این وضعیت جای بحث ندارد اما میراث بدی که دولت اعتدال برای دولت بعدی گذاشته، در مقایسه با دوره‌های مشابه غیرقابل‌توجیه است و کار را برای آیندگان بسیار سخت کرده است.

ایمانی: دولتی که روحانی تحویل می‌دهد، در تاریخ انقلاب استثناست
ناصر ایمانی، کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اظهار داشت: اگر به آمار نگاه کنیم طی سالیان پس از انقلاب هیچ دولتی با این شرایط به دولت دیگر تحویل داده نشده، مگر دولتی که آقای روحانی می‌خواهد به رئیسی تحویل دهد و این شرایط استثناست. وی افزود: نه هاشمی چنین دولتی تحویل خاتمی داد و نه خاتمی دولت را با این شرایط تحویل احمدی‌نژاد داد؛ روحانی نیز دولت را با این شرایط تحویل نگرفته بود.
ایمانی گفت: تورم، رشد نقدینگی، نرخ بیکاری و رشد شدید پایه پولی و شرایط دیگر جای بحث دارد و باید دید چه میزان از این شرایط تقصیر قوه مجریه است. مسلما نمی‌توانیم همه تقصیر را گردن قوه مجریه بگذاریم اما بخش عمده‌ای از آن به‌عهده قوه مجریه است.
این کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: تاثیر بیماری کرونا را انکار نمی‌کنیم اما مدیریت آن مهم است. آقای روحانی از وقتی سر کار آمد تا الان مساله تحریم‌ها را مستقیما به گردن دولت قبلی می‌انداختند، با همان قیاس مسوولیت همه تحریم‌های الان را که بسیار شدیدتر است، گردن این دولت است.
وی افزود: دولت روحانی باید پاسخگوی عملکرد خود باشد. در کشور ما مساله رسیدگی به خطاهای مدیریتی افراد پس از پایان مسوولیت محلی از اعراب ندارد. اینکه چقدر قصور و سوءمدیریت داشته‌اند بررسی نمی‌شود. ما در مساله فساد مالی افراد بسیار حساسیم اما اگر با سوءمدیریت‌ها، میلیاردها تومان اتلاف شود، با آن برخورد نمی‌شود.
ایمانی تاکید کرد: به‌شدت دولت آقای رئیسی را از اینکه بخواهد به خطاهای دولت روحانی بپردازد پرهیز می‌دهم و نباید به‌هیچ‌وجه وقت و انرژی خود را مصروف عملکرد دولت قبل کند، همان کاری که دولت آقای روحانی نسبت‌به دولت آقای احمدی‌نژاد کرد.

علی صوفی: سیاست‌های دولت آقای روحانی در دوره دوم، ضد مردم بود
علی صوفی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو»، با اشاره به عملکرد هشت‌ساله دولت‌های یازدهم و دوازدهم تصریح کرد: آقای روحانی ضمن انجام کارهای بزرگ، یک‌سری کارهایی را هم انجام داد که از ایشان انتظار نمی‌رفت. کارهای بزرگ در دوره اول ریاست‌جمهوری ایشان و کارهایی که انتظار نمی‌رفت، در دور دوم صورت گرفت؛ اگر این کارها نبود، آقای روحانی یکی از درخشان‌ترین کارنامه‌ها را می‌توانست از خود به‌جای بگذارد. عملکرد آقای روحانی در دوره اول، آنچنان رضایت‌بخش بود که در انتخابات96، چهارمیلیون نفر اضافه به ایشان رأی دادند. وی با بیان اینکه سیاست‌های دولت آقای روحانی در دوره دوم، ضد مردم بود، افزود: البته آقای روحانی برای عملکرد نه‌چندان مطلوب خود در دوره دوم، دلایلی هم داشتند و عوامل خارجی و غیرقابل‌کنترل دولت را مقصر می‌دانند.
  صوفی با بیان اینکه در بخش‌های قابل‌کنترل و سیاست‌ها، انتظار جامعه این بود که دولت آقای روحانی بیشتر مراقب مردم باشد، تاکید کرد: انتظار این بود که آقای روحانی رضایت مردم را در نظر بگیرد که اینطور نشد. در دوره دوم، اخلاقا صحیح نبود که آقای روحانی تصور کند دیگر به رأی مردم نیاز ندارد چون دیگر انتخاباتی در پیش نداشت. متاسفانه این شائبه به وجود آمد که آقای روحانی پس از گرفتن رأی اعتماد از مردم، چه در بستن کابینه و چه در سیاست‌هایی که بعدا اتخاذ کرد، به مردم بی‌اعتنا شد؛ به‌طوری‌که در   6‌ماهه نخست دولت دوم علی‌رغم آن پشتوانه اجتماعی بزرگ، مردم دفعتا وارد خیابان شدند (اشاره به دی‌ماه سال1396) و علیه دولت اعلام نارضایتی کردند. صوفی افزود: متعاقبا مردم در سال98 هم به خیابان‌ها آمدند که نشان می‌داد آقای روحانی نتوانست حداقل انتظارات و توقعات مردم را 
جامه عمل بپوشاند. وقتی مردم ناراضی و ناامید می‌شوند، نشان می‌دهد که آن دولت، دیگر دولت آن‌ها نیست.صوفی در همین باره با بیان اینکه امروز رفتن آقای روحانی هیچ تاسفی برنمی‌انگیزد، اضافه کرد: آقای روحانی پس از این اعتراضات، باید خیلی مراعات می‌کرد اما برخی اطرافیان ایشان، به‌شدت متوهم و به‌شدت مخالف پشتوانه رأی آقای روحانی بودند و آن‌ها بودند که ایشان را به این دام کشاندند. علی‌رغم اینکه بخش عمده رأی آقای روحانی سلبی بود و مردم از ترس رقیب به ایشان رأی دادند اما الان مردم از رفتن دولت آقای روحانی و آمدن دولت دیگر خوشحال‌اند چون تصور می‌کنند شاید در کارشان فرجی اتفاق بیفتد.
وزیر دولت اصلاحات در بخش دیگری از این گفت‌وگو با بیان اینکه اصلاح‌طلبان بابت ریختن سرمایه اجتماعی خود به پای دولت آقای روحانی باید تاسف بخورند، اظهار کرد: اصلاح‌طلبان سرمایه اجتماعی خود را به پای دولت آقای روحانی گذاشتند و برای همین، سرمایه اجتماعی خود را از دست دادند. اصلاح‌طلبان سرمایه اجتماعی خود را دیگر به پای ایشان یا چهره‌هایی نظیر ایشان نمی‌گذارند اما دیگر آن سرمایه وجود ندارد. صوفی با بیان اینکه اصلاح‌طلبان سرمایه اجتماعی خود را به‌خاطر آقای روحانی از دست دادند، تاکید کرد: آقای روحانی یا حداقل اطرافیان ایشان، امروز متهم به این هستند که در ازبین‌بردن سرمایه اجتماعی اصلاحات تعمدی داشته‌اند؛ اطرافیان آقای روحانی، این مساله را به‌عنوان کارنامه خود به جناح مقابل و کسانی که در انتخابات علیه آقای روحانی بودند، می‌فروشند.
وزیر دولت اصلاحات با اشاره به آینده روحانی تصریح کرد: اطرافیان آقای روحانی این توهم را داشتند که می‌توانند با ازبین‌بردن سرمایه اجتماعی اصلاحات، آینده خود پس از دوران ریاست‌‌جمهوری را تضمین و جای امنی مثل مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام را برای خود پیدا کنند. بعضی اطرافیان آقای روحانی، حتی بالاتر از این فکر می‌کردند. صوفی افزود: این طرح‌ها شدنی نیست چون آقای روحانی آن طرف (اشاره به جبهه اصولگرایی) به‌شدت منفور است. اصولگرایان تا الان نشان داده‌اند که به چنین چیزهایی باج نمی‌دهند؛ آن‌ها دارند راه خودشان را می‌روند و شاید آقای روحانی را به‌عنوان یک «غده سرطانی خوش‌خیم» بپذیرند اما به‌هیچ‌وجه آقای روحانی را به‌عنوان چهره‌ای محبوب نخواهند پذیرفت.
فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه اصلاح‌طلبان دچار ضرر و زیان بسیار بزرگی شدند که جبران آن، غیرممکن به نظر می‌رسد، گفت: اصلاح‌طلبی امروز آسیب دیده است و دیگر رمق سابق برای اصلاح امور را ندارد و به همین دلیل، جناح رقیب هم دیگر روی آن حساب باز نمی‌کند.

captcha
شماره‌های پیشین