sobhe-no.ir
1224
یکشنبه، ۱۰ مرداد ۱۴۰۰
1
آیا علی لاریجانی محور اعتدالیون و اصلاح‌طلبان عمل‌گرا می‌شود؟

تلاش برای احیای راست میانه

علی لاریجانی که در میان سیاستمداران ایرانی، جزو معدود چهره‌هایی است که حرفه‌ای سیاست‌ورزی می‌کند، مدتی است که بحث بازگشت او به صحنه سیاست، این‌بار با شکلی جدید مطرح است. او مقدمات این بازگشت را یک روز پس از رد صلاحیتش در انتخابات1400 بنیان نهاد. لاریجانی عصر روز 5خرداد امسال در نشست خداحافظی با رقابت‌های انتخاباتی، تصریح کرد: «در جهت دیگر کار خواهم کرد. کار باید در راه اعتلای ایران باشد». سوالی که مطرح می‌شود این است که گام بعدی سیاست‌ورزی لاریجانی چیست؟

هشدار اقتصاددانان؛

مسیر دولت قبل را نروید

افزایش هزینه‌های دولت از مهم‌ترین چالش‌های اخیر در اقتصاد کشور است که چاره‌اندیشی برای آن به مساله مهم و ضروری تبدیل شده است؛ مساله‌ای که علی‌رغم غیرکارشناسی بودن بسیاری از اقدامات، می‌تواند در آینده بحران‌های بیشتری را به‌وجود بیاورد. افزایش بی‌رویه حقوق و دستمزد کارمندان دولت و طرح هماهنگ‌سازی حقوق بازنشستگان دولت را در پرداخت حقوق‌ها با مشکل مواجه کرده و این موضوع تا جایی پیش رفته که استقراض از بانک مرکزی، به‌عنوان راهی برای حل موضوع در پیش گرفته شده است.

پرسپولیس، پنجگانه طلایی را تکمیل کرد

قهرمانی با طعم کل‏کل سیاسی

قهرمان لیگ منطقه‌ای، جام تخت‌جمشید، جام‌باشگاه‌های تهران، حتی موفق‌ترین تیم فوتبال ایران در لیگ آزادگان حالا رکورد تاریخی دیگری را در اختیار دارد و با مجموع 14عنوان قهرمانی همچنان پرافتخارترین و البته دست‌نیافتنی‎‌ترین قهرمان فوتبال باشگاهی ایران به شمار می‌رود. اما این قهرمانی با کل‌کل سیاسی رقیب دیرینه نیز همراه است.

گزارش «صبح‌نو» از بازخورد کاربران به نامه‌های رد و بدل‌شده میان «رضا کیانیان» و رییس مجلس

ما همانیم که از قبل می‌شناسی

طرح «صیانت کاربران در فضای مجازی» که پیش از تصویب در مجلس، دستخوش اعتراضات زیادی ازسوی مردم و کاربران این فضا شده بود، در روز چهارشنبه، ششم مردادماه در مجلس شورای اسلامی، مطرح شد و با رأی 121نماینده موافق، 74نماینده مخالف و 9رأی ممتنع به کمیسیون ویژه فرهنگی مجلس واگذار شد. در صورت تصویب طرح در این کمیسیون، این طرح بدون ارجاع به صحن علنی مجلس به شورای نگهبان ارسال و در صورت تایید، به‌صورت آزمایشی اجرا خواهد شد. با تصویب این طرح، تعداد زیادی از کاربران به آن اعتراض کردند. بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک این طرح را منجر به بیکار شدن خود دانسته و کاربران فضای واتساپ و اینستاگرام پیش‌بینی می‌کنند که این دو اپلیکیشن کاربردی از دسترس خارج خواهد شد. سردرگمی و ناامیدی این روزهای مردم را می‌توان کاملا درک کرد؛ زیرا هیچ‌یک از مسوولان در مورد این طرح توضیحی به مردم نداده است. کاربران مدام خود را در جزیره دورافتاده‌ای می‌بینند که ارتباطش با دیگر نقاط دنیا به‌زودی قطع خواهد شد. آن‌ها شغل‌شان را ازدست‌رفته می‌دانند و ارتباط‌شان را اقوام خارج از کشور نیز قطع‌شده می‌پندارند. در این میان، هنرمندان نیز همچون مردم در صفحات خود در دنیای مجازی به این طرح اعتراض کردند. اما «رضا کیانیان» هنرمند محبوب سینما، نامه‌اش را به رییس مجلس نوشته و او را خطاب قرار داده است. بخشی از متن نامه را در زیر می‌خوانید.

سرمقاله

عملیات فریب اصلاحات

برای طلبکاری زود است

شما بدهکارید

در کنار توجه بیشتر به وضعیت معیشتی مردم، آنچه به‌عنوان دستاورد سیاسی مجلس یازدهم تا اینجای کار ثبت و ضبط شده، مشخص شدن عیار انقلابی‌نماهای تندرو و لزوم مرزبندی با ایشان در ادامه کار فعالیت جبهه به‌واقع انقلابی است. تندروهای انقلابی‌نما با طرح‌های شاذ و هزینه‌زای خود نشان داده‌اند که استعداد زیادی در شکاف انداختن با جامعه دارند.

میراث دلار روحانی برای دولت جدید

700 درصد افزایش قیمت در 8 سال

فائزه مومنی / گزارش تحولات بازار مسکن در شهر تهران که از سوی بانک مرکزی منتشر شده، بیانگر این است که در تیرماه متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی تهران ۳۰میلیون و ۴۴هزار تومان بوده که نسبت‌به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱/۳ و ۴۳/۷درصد افزایش دارد. علاوه بر این، تعداد معاملات انجام‌شده در این ماه معادل ۵/۱هزار فقره بود که نسبت‌به ماه مشابه سال قبل و ماه قبل به ترتیب ۶۳/۹ و ۰/۶ کاهش را نشان می‌دهد و بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله‌شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۳۳/۵درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. این در حالی است که در میان مناطق ۲۲‌گانه شهر تهران بیشترین قیمت هر متر خانه ۶۲میلیون و ۳۰۰هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن با ۱۳میلیون و ۴۴۰هزار تومان در منطقه۱۸ بوده است که هر یک از آن‌ها با افزایش ۳۶‌۹درصدی در منطقه یک و ۳۹/۶درصدی در منطقه۱۸ مواجه شده‌اند.

شماره‌های پیشین