sobhe-no.ir
1223
شنبه، ۰۹ مرداد ۱۴۰۰
6
نگاه

هشدار چین به تحریکات نیروی دریایی انگلیس

«ابراهیم آفریقا» پس از 6سال بازداشت در زندان نیجریه آزاد شد

پیروزی مقاومت در غرب آفریقا

دادگاهی در نیجریه حکم آزادی شیخ ابراهیم زکزاکی و همسرش «زینت ابراهیم» را پس از 6سال بازداشت صادر کرد؛ اقدامی که نشان داد، مقاومت مسلمانان در غرب آفریقا به پیروزی رسیده است و دولت ابوجا راهی جز تسلیم در برابر اراده بیش از 10میلیون مسلمان نیجریه ندارد. زکزاکی در همه حکومت‌های نیجریه از اوباسناجو و شاجاری و بوهاری گرفته تا بابانگیدا و آباچا مدتی را زندانی بوده است اما در دوران حکومت آباچا یعنی ۱۳دسامبر ۲۰۱۵ به منزل رهبر شیعیان نیجریه حمله شد و سه فرزند دیگرش در مقابل چشمان پدر و مادر به شهادت رسیدند. زکزاکی مجروح و به همراه همسرش زندانی شد که درحال‌حاضر و پس از حدود 6سال بازداشت در زندان‌های نیجریه، آزاد شد.

صبح نو

«ابراهیم آفریقا» پس از 6سال بازداشت در زندان نیجریه آزاد شد

پیروزی مقاومت در غرب آفریقا

دادگاهی در نیجریه حکم آزادی شیخ ابراهیم زکزاکی و همسرش «زینت ابراهیم» را پس از 6سال بازداشت صادر کرد؛ اقدامی که نشان داد، مقاومت مسلمانان در غرب آفریقا به پیروزی رسیده است و دولت ابوجا راهی جز تسلیم در برابر اراده بیش از 10میلیون مسلمان نیجریه ندارد. زکزاکی در همه حکومت‌های نیجریه از اوباسناجو و شاجاری و بوهاری گرفته تا بابانگیدا و آباچا مدتی را زندانی بوده است اما در دوران حکومت آباچا یعنی ۱۳دسامبر ۲۰۱۵ به منزل رهبر شیعیان نیجریه حمله شد و سه فرزند دیگرش در مقابل چشمان پدر و مادر به شهادت رسیدند. زکزاکی مجروح و به همراه همسرش زندانی شد که درحال‌حاضر و پس از حدود 6سال بازداشت در زندان‌های نیجریه، آزاد شد.

صبح روز چهارشنبه به وقت محلی نیجریه، دادگاه «کادونا» در میان تدابیر شدید امنیتی ازسوی نیروهای امنیتی «شیخ ابراهیم زکزاکی» و همسرش را به دادگاه آوردند که پس از بررسی اتهامات، تبرئه شدند. «سهیلا الزکزاکی» دختر شیخ ابراهیم زکزاکی در گفت‌وگوی زنده تلفنی با تلویزیون العالم، گفت که دادگاه نیجریه پدرش «شیخ ابراهیم زکزاکی» و همچنین مادرش را از تمامی اتهامات تبرئه کرده است؛ موضوعی که دفتر «شیخ ابراهیم زکزاکی» با تایید آن عنوان کرد؛ در جریان رسیدگی به این پرونده دادگاه عالی «کادونا» ابتدا همسر شیخ زکزاکی را از هر هشت اتهام علیه وی تبرئه کرد. در بیانیه دفتر شیخ زکزاکی آمده است این قضاوت نه‌تنها موجب تایید همه اعضای جنبش اسلامی در نیجریه شد، بلکه قطعا یک پیروزی برای مقاومت برابر آزار و اذیت شدید دولت نیجریه است.
شیخ زکزاکی از آذر ۱۳۹۴ با حمله نیروهای ارتش و پلیس به اقامتگاه وی در ایالت «کادونا» در شمال نیجریه بازداشت شد؛ یورشی که درنتیجه آن تعداد زیادی شهید و زخمی شدند. نیروهای امنیتی و نظامی نیجریه، «زینت ابراهیم» همسر شیخ زکزاکی را هم دستگیر کردند.
بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری این کشتار را محکوم کردند. سازمان عفو بین‌الملل نیز اوایل اردیبهشت۱۳۹۵ گزارش داد که ارتش نیجریه مرتکب کشتار شیعیان، دفن آن‌ها در گورهای جمعی و نابود کردن اسناد مرتبط با این جنایت شده است. نیروهای امنیتی نیجریه بارها در گذشته به تجمع هواداران شیخ ابراهیم زکزاکی حمله کردند.
شیخ زاکزاکی درحالی همچنان در بازداشت به‌سر می‌برد که ۲۳دی سال گذشته یک دادگاه نیجریه حکمی صادر کرد مبنی بر اینکه وی باید به‌دلیل بیماری، آزاد و تحت درمان قرار گیرد؛ با وجود این دولت نیجریه به این حکم قضایی تمکین نکرده و هنوز برای آزادی او و همسرش اقدامی نکرده است. شیخ ابراهیم زاکزاکی به‌رغم وخامت وضع جسمانی، از سال۲۰۱۵ (۱۳۹۴) به همراه همسرش در زندان به‌سر می‌برد و با وجود اینکه دوسال پیش برای مداوا به هندوستان اعزام شد، معالجه نشد و همچنان در زندان ارتش نیجریه قرار گرفت.
نظامیان نیجریه در سال۲۰۱۵ با حمله به حسینیه بقیة‌الله ؟عج؟در شهر «زاریا» و منزل شیخ زکزاکی در ایالت «کادونا» واقع در شمال نیجریه، وی را به همراه همسر و یکی از فرزندانش دستگیر کردند. از آن زمان تاکنون بارها رسیدگی نهایی به پرونده و ادعاهای مطرح‌شده علیه شیخ زکزاکی به تعویق افتاده و وضعیت این پرونده در ششمین سال همچنان بلاتکلیف بود تا اینکه چهارشنبه گذشته دادگاه نیجریه حکم به برائت و آزادی رهبر شیعیان غرب آفریقا صادر کرد.
«نیجریه» پرجمعیت‌ترین کشور آفریقاست؛ کشوری با حدود ۱۷۰میلیون نفر جمعیت که ۴۰درصد آن را مسیحیان و 50درصد دیگر را مسلمانان تشکیل می‌دهند، مسلمانانی که به برکت تلاش‌های «شیخ ابراهیم زکزاکی» حدود ۱۰میلیون نفر از آنان طرفدار انقلاب اسلامی و مذهب جعفری شده‌اند. «نیجریه» را می‌توان سومین کشور پرجمعیت شیعه جهان پس از ایران و عراق به شمار آورد، این مساله را می‌توان در راهپیمایی روز قدس، راهپیمایی روز اربعین و مراسم روز عاشورا در این کشور به‌خوبی دید. قطعا نیجریه یک استثنا نیست و می‌توان اینگونه برنامه‌های موفق را دیگر کشورهای جهان هم دید؛ اما تلاش‌های 36ساله شیخ زکزاکی واقعیت دیگری را در این نقطه از غرب آفریقا به تصویر می‌کشد؛ تلاش‌هایی که بدون پشتوانه مالی و سازمانی و با ایثار و همت مردم توانست گامی موفق در توسعه ارزش‌های اسلامی بردارد. ایثار و بندگی که می‌توان با شهادت 6فرزند رهبر شیعیان نیجریه در راه احیا و بیداری مردم در سال‌های اخیر به‌روشنی مشاهده کرد.
جنبش اسلامی نیجریه از مهم‌ترین حرکت‌های اسلامی و محبوب و شناخته‌شده‌ای است که با تلاش شیخ زکزاکی صورت گرفته و با وحدت 10میلیون مسلمان نیجریه، تاکنون توانسته است برنامه‌های موفق فرهنگی و اجتماعی در این منطقه از غرب آفریقا داشته باشد که می‌توان به راهپیمایی بزرگ روز قدس، گرامیداشت روز عاشورا و مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی در نیجریه اشاره کرد که هرساله در حسینیه بقیه‌الله و دارالرحمه که زکزاکی تاسیس کرده، برگزار می‌شود. علاوه‌بر این حرکت اسلامی نیجریه که مجوز رسمی از دولت این کشور دارد، موفق شده است که در تمام نقاط این کشور مدارس اسلامی فعالی دایر کند که طلاب و دانش‌آموختگان زیادی را به جامعه اسلامی آفریقا تحویل داده است.
ازآنجایی‌که دولت نظامی نیجریه تحت سیطره آمریکا، صهیونیست‌ها و عربستان است طبیعتا نمی‌خواهند اینگونه جریان‌های اسلامی در آفریقا و به‌ویژه کشور نیجریه که پرجمعیت‌ترین کشور آفریقایی است، شکل گیرد.
یکی از اقدامات مهم شیخ زکزاکی ساختن شهرک سینمایی در نیجریه است که به ثبت و ضبط واقعیات تاریخ این کشور می‌پرداخت. «عمرمختار» یکی از رهبران آفریقایی است که با ساخته شدن فیلم سینمایی آن چهره قهرمانانه او را به‌خوبی شناخته‌ایم، هرچند در جنگ با دشمن شکست خورد ولی الگوی قهرمان آن کشور در اذهان ماند. شیخ زکزاکی با ساختن شهرک سینمایی و پرداختن به ساخت چنین موضوعات تاریخی تلاش کرد تا تاریخ آفریقا به‌خوبی ثبت شود و دیگر قهرمانان این قاره به فراموشی سپرده نشوند. یکی از رموز موفقیت شیخ زکزاکی ایجاد اشتغال برای مسلمانان و هموطنانش بود که بدون اینکه ریالی از کسی یا موسسه‌ای بگیرد توانست در این راه اقدامات مثبتی را به انجام برساند.
اما این موفقیت‌ها برای حکومت نظامی نیجریه خوش نیامد و با حمله به حسینیه و مرکز فرهنگی، مسلمانان زیادی را قتل‌عام کردند. ارتش نیجریه در حمله‌ای وحشیانه بیش از دوهزار تن از اعضای «حرکت اسلامی نیجریه» را در سالروز شهادت امام‌رضا؟ع؟ به شهادت رساند، حسینیه بقیه‌الله و منزل و همچنین شهرک فرهنگی و هنری‌ای را که شیخ زکزاکی به وجود آورده بود در سال2015 تخریب کرد. شیخ الزکزاکی هفت پسر و دو دختر دارد که سه پسرش در حمله ارتش نیجریه به راهپیمایی روز جهانی قدس در سال2014 شهید شدند و سه پسر دیگرش هم در حمله ارتش به راهپیمایی روز جهانی قدس در روز 12دسامبر 2015 شهید شدند. حمله خونین ارتش به راهپیمایی روز جهانی قدس در سال2015 به جنایت زاریا معروف شد.
زکزاکی در همه حکومت‌های نیجریه از اوباسناجو و شاجاری و بوهاری گرفته تا بابانگیدا و آباچا مدتی را زندانی بوده است اما در دوران حکومت آباچا یعنی ۱۳دسامبر ۲۰۱۵ به منزل رهبر شیعیان نیجریه حمله شد و سه فرزند دیگرش در مقابل چشمان پدر و مادر به شهادت رسیدند. زکزاکی مجروح و به همراه همسرش زندانی شد که درحال‌حاضر و پس از حدود 6سال بازداشت در زندان‌های نیجریه، آزاد شد.
«شیخ ابراهیم زکزاکی» 64ساله که فارغ‌التحصیل رشته اقتصاد و مطالعات علوم قرآنی و عربی است، سال۱۹۵۳ میلادی در شهر «زاریا» در شمال‌غربی نیجریه به دنیا آمد. زکزاکی از بدو ورود به دانشگاه فعالیت سیاسی‌اش را آغاز کرد. سال‌های ۱۹۷۷ و ۱۹۷۸ میلادی دبیرکل انجمن دانشجویان مسلمان نیجریه در پردیس اصلی دانشگاه احمدو بود. سال۱۹۷۹، معاون امور بین‌الملل کمیته ملی همین انجمن شد. چیزی به پایان دوران دانشجویی‌اش نمانده بود که انقلاب اسلامی ایران روی داد. همزمان جنبش اسلامی نیجریه که تحت‌تاثیر انقلاب اسلامی بود، با تلاش‌های وی شکل گرفت و تلاش‌ها و ایثارگری‌های وی تا آنجا پیش رفت که «نیجریه» را می‌توان سومین کشور پرجمعیت شیعه جهان پس از ایران و عراق به شمار آورد. از فرزندان زکزاکی دو دختر به نام‌های دکتر «نصیبه» و «سهیلا» و یک پسر به‌نام «محمد» باقی مانده است.
حال باید دید پس از آزادی این رهبر مقاومت در غرب آفریقا، چه سیاست یا راهبردی ازسوی مسلمانان در نیجریه اتخاذ می‌شود، آیا دولت ابوجا پس از آزادی شیخ زکزاکی، اجازه فعالیت‌های دینی به ده‌ها میلیون مسلمان این کشور را می‌دهد یا همچنان تحت‌فشارهای دولتی خواهند بود.

captcha
شماره‌های پیشین