sobhe-no.ir
1223
شنبه، ۰۹ مرداد ۱۴۰۰
3
گزارش«صبح نو» درباره دیدار رهبر انقلاب با دولت روحانی

عبرت های یک دولت

آخرین دیدار اعضای هیات دولت دوازدهم با رهبر انقلاب، واجد نکاتی ازسوی معظم له برای درس‌آموزی آیندگان و اداره کم هزینه امور ازسوی دولت آینده بود. ایشان در این دیدار، چشم دوختن دولت‌های یازدهم و دوازدهم به غرب را نقد کردند و تصریح داشتند که در مذاکرات وین نیز غربی‌ها به هیچ صورت قصد همکاری با تیم مذاکره‌کننده را نداشتند. فرمایشات رهبر انقلاب در صورتی است که رییس‌جمهوری چندی پیش در اظهاراتی عجیب که نشان می‌داد هنوز چشم به مساعدت غرب دارد، مدعی شد که اگر قانون لغو تحریم‌ها نبود، تحریم‌ها برداشته می‌شد. نکته مهم دیگر، فرمایشات رهبر انقلاب در بیان نکات مثبت دولت بود که کمترین وقت را از این دیدار گرفت.

یادداشت

پنج نکته درباره تجربه‌ای هشت‌ساله

مهدی فضائلی

صبح نو

گزارش«صبح نو» درباره دیدار رهبر انقلاب با دولت روحانی

عبرت های یک دولت

آخرین دیدار اعضای هیات دولت دوازدهم با رهبر انقلاب، واجد نکاتی ازسوی معظم له برای درس‌آموزی آیندگان و اداره کم هزینه امور ازسوی دولت آینده بود. ایشان در این دیدار، چشم دوختن دولت‌های یازدهم و دوازدهم به غرب را نقد کردند و تصریح داشتند که در مذاکرات وین نیز غربی‌ها به هیچ صورت قصد همکاری با تیم مذاکره‌کننده را نداشتند. فرمایشات رهبر انقلاب در صورتی است که رییس‌جمهوری چندی پیش در اظهاراتی عجیب که نشان می‌داد هنوز چشم به مساعدت غرب دارد، مدعی شد که اگر قانون لغو تحریم‌ها نبود، تحریم‌ها برداشته می‌شد. نکته مهم دیگر، فرمایشات رهبر انقلاب در بیان نکات مثبت دولت بود که کمترین وقت را از این دیدار گرفت.

 فرمایشات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب در اولین و آخرین دیدار با هر دولتی، معمولا حاوی مطالب و نکات نغزی در باب کشورداری و حکمرانی است که مقایسه آن‌ها با عملکرد واقعی قوای اجرایی، میزان موفقیت دولت‌ها در عمل به ارزش‌های انقلابی را نشان می‌دهد. چندی پیش نیز ایشان در آخرین دیدارشان با اعضای هیات دولت دوازدهم، به نکاتی از باب درس‌آموزی و پندآموزی آیندگان اشاره کردند. یکی از مواردی که بیشتر از بقیه فرازهای فرمایشات ایشان به چشم آمد، نقد رویکرد دولت به تعامل با غرب و معطل گذاشتن اداره کشور به خواست و اراده غربی‌ها بود. نقد اعتماد به غرب البته امری تازه ازسوی رهبر انقلاب نیست و ایشان در موارد عدیده ازجمله اولین دیدارشان با اعضای هیات دولت یازدهم در سال92، متذکر شدند.رهبر انقلاب روز 6مردادماه در آخرین دیدار با اعضای هیات دولت دوازدهم، با اشاره به تجربه ناکام دولت‌های یازدهم و دوازدهم در اعتماد به غرب تاکید کردند: «در این دولت معلوم شد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد؛ به ما کمک نمی‌کنند و هر جا بتوانند ضربه می‌زنند؛ آنجایی که ضربه نمی‌زنند، آنجایی است که امکانش را ندارند؛ هر جا امکان داشته‌اند ضربه زده‌اند؛ این تجربه‌ بسیار مهمی است». ایشان با بیان اینکه مطلقا نبایستی برنامه‌های داخلی را به همراهی غرب موکول و منوط کرد چون قطعا شکست و ضربه می‌خورد، اضافه کردند: «شماها هم هر جایی که کارهای‌تان را منوط به همراهی غرب کردید، ناموفق ماندید؛ هر جایی که بدون اعتماد به غرب، خودتان قد علم کردید و حرکت کردید موفق شدید. کارکرد دولت‌های یازدهم و دوازدهم این‌جوری است. هر جا شما موضوعات را به توافق و مذاکره‌ با غرب و با آمریکا و مانند این‌ها موکول کردید، آنجا ماندید و نتوانستید پیش بروید چون آن‌ها کمک نمی‌کنند، دشمنی می‌کنند».
اینکه نباید کارها و امور یک کشور را منوط و وابسته به اراده غربی‌ها کرد، بارها ازسوی رهبر انقلاب مورد اشاره و تاکید قرار گرفته است؛ یکی از مواردی که ایشان در آن، وابستگی و اعتماد به غرب را نهی و در عوض اعتماد به ظرفیت‌های درونی را تجویز کردند، به فرمایشات ایشان در اولین دیدار با اعضای هیات دولت یازدهم به تاریخ شهریورماه سال1392 بازمی‌گردد. ایشان در آن دیدار با تاکید بر ظرفیت درون‌زای کشور و با بیان اینکه نگاه‌مان به بیرون نباشد، گفتند: «این معنایش این نیست که از امکاناتی که در بیرون هست استفاده نکنیم؛ این دو حرف با هم اشتباه نشود. امیدمان را به بیرون از ظرفیت داخلی کشور ندوزیم. در بیرون از مجموعه‌ کشور و نظام جمهوری اسلامی، جبهه‌ بزرگی وجود دارد که با همه‌ توان از 30 و چند سال پیش به این طرف کوشیده نگذارد که این انقلاب ریشه‌دار بشود، نگذارد که این نظام جمهوری اسلامی پایدار بماند».
 
اعتماد به غرب، تا دقیقه 90 
 با وجود تاکیدات مکرر رهبر انقلاب مبنی بر عدم اعتماد به غرب طی هشت سال گذشته و تکیه بر توانایی‌های داخل، حسن روحانی، رییس‌جمهوری چندی پیش نشان داد که هنوز چشم به آستان غرب و امداد آن‌ها دارد. روحانی روز سوم مردادماه در سخنانی با انتقاد از اقدام مجلس یازدهم در تدوین قانون لغو تحریم‌ها، مدعی شد که اگر این مصوبه نبود، تحریم‌ها تا پایان سال1399 ملغی می‌شدند. رییس‌جمهوری گفت: «اگر دو کار در اواخر سال99 انجام شده بود شرایط ما بهتر بود؛ یکی اینکه می‌گذاشتند در مذاکرات تحریم کارمان را انجام دهیم و دست و پای ما را نمی‌بستند و ما پایان 99 توافق کرده بودیم. سند آن موجود است و توافق اجمالی بین ما و 1+5 روشن است. به‌هرحال مصوبه‌ای مجلس گذراند و آن مصوبه دست و پای ما را بست». فرمایشات اخیر رهبر انقلاب در دیدار با اعضای هیات دولت دوازدهم درباره روند مذاکرات وین اما نشان می‌داد که برخلاف ادعای روحانی، آنچه جلوی توافق بر سر احیای برجام را گرفته، نه مصوبه مجلس در باب لغو تحریم‌ها بلکه خباثت و عنادورزی طرف غربی در عدم همکاری با تیم مذاکره‌کننده ایرانی بوده است. ایشان درهمین‌باره با اشاره به خلف وعده و عناد کشورهایی غربی طی مذاکرات وین تصریح کردند: «در همین مذاکراتی که اخیرا در جریان بود، بعضی از دیپلمات‌های‌مان واقعا خوب ظاهر شدند اما آمریکایی‌ها بر سر موضع عنادآمیز خودشان محکم ایستادند و یک قدم جلو نیامدند. روی کاغذ یا در مقام وعده می‌گویند بله، ما تحریم‌ها را برمی‌داریم اما برنداشتند و برنمی‌دارند. شرط می‌گذارند؛ می‌گویند اگر می‌خواهید تحریم‌ها برداشته بشود، باید الان در همین توافق یک جمله‌ای را بگنجانید که این جمله به معنای آن باشد که بعدا باید درباره‌ این موضوعات با شما صحبت و توافق کنیم».
 
توصیه‌هایی که نادیده رها شدند
 علاوه بر عدم اعتماد به غرب، رهبر انقلاب در دیدار سال92 با هیات دولت یازدهم توصیه‌های دیگری نیز در باب کار جهادی، عدالت‌خواهی در عین پیشرفت‌گرایی و افزایش ارتباط با مردم داشتند که کارنامه هشت‌ساله دو دولت حسن روحانی نشان می‌دهد که این توصیه‌ها در کمترین حد ممکن اجرایی و عملیاتی شد و همین سهل‌انگاری، مع‌الاسف موجب کاهش سرمایه اجتماعی شد؛ به گونه‌ای که می‌شود کاهش مشارکت در دو انتخابات مجلس یازدهم و ریاست‌جمهوری سیزدهم را نتیجه و محصول مستقیم ناکارکردی دولت‌های یازدهم و دوازدهم داشت. دست دولت دوازدهم در خدمت به مردم به قدری خالی بود که رهبر انقلاب -که معمولا در کنار ضعف‌ها به قوت‌ها هم اشاره می‌کنند- در این دیدار و در بیان قوت‌ها صرفا به ذکر همین جمله اکتفا کردند: «عملکرد دولت جناب آقای روحانی در بخش‌های مختلف یکسان نبوده؛ آنچه ما در این برهه‌ زمان دیدیم، بعضی جاها بر طبق انتظارات بود، بعضی جاها بر طبق انتظارات نبود؛ بالاخره بخش‌های مختلف تلاش‌هایی کردند، کارهایی انجام دادند». این درحالی است که رهبر انقلاب هشت سال پیش در آخرین دیدار با اعضای هیات دولت دهم، با قدردانی از سختکوشی و کار شبانه‌روزی ایشان تصریح کردند: «هشت سال کار و تلاش کردید. کارهای خوبی انجام گرفت. تحمل زحمات کار شبانه‌روزی را شماها نشان دادید؛ یعنی دیده و احساس شد، همه فهمیدند که رییس‌جمهور محترم و همکاران‌شان در دولت حجم کارشان بسیار بالا و پرشتاب نسبت‌به همه‌ دوره‌های دیگر بوده و هست؛ این نقطه‌ برجسته‌ای است که نباید این را نادیده گرفت».
 فرمایشات و تعابیر مثبت به کار برده شده در آخرین دیدارهای رهبر انقلاب با دولت دوم هاشمی و دولت دوم محمد خاتمی نیز قابل مقایسه با دیدار اخیر ایشان با هیات دولت دوم حسن روحانی نبود. حضرت ایت الله خامنه ای درباره دولت هشت ساله هاشمی، از عباراتی مثل پُر کار، پر تلاش و پر عاید استفاده کردند. ایشان در آخرین دیدار با دولت هشتم نیز از  
«کار سخت و تلاش متراکم» دولتمردان قدردانی
 به عمل آوردند. با تدقیق در بیانات اخیر رهبر انقلاب در دیدار با دولتمردان دوازدهم متوجه می‌شویم که ایشان از هیچ تعبیری که بر کار سخت و کوشش
 همه جانبه ایشان دلالت کند، بهره ای نگرفتند که این در نوع خود بسیار معنادار به نظر می‌رسد. 
آنچه از کارنامه دولت های یازدهم و دوازدهم بر می آید، معطلی تمام عیار کشور به خوشامد
 غربی ها بود. وضعیت در هشت سال اخیر به گونه ای پیش رفت که گره گشایی از امور داخلی کشور، تنها و تنها به دادن امتیاز از سوی غربی ها در جریان مذاکرات، وابسته شد. معطل ماندن امور کشور به خواست و اراده غربی ها، همان مصیبتی است که امروز دولت تدبیر و امید را در ایستگاه  
«تقریبا هیچ» نشانده و آن را به  «آیینه عبرت» فردای ایران تبدیل کرده است.

captcha
شماره‌های پیشین