sobhe-no.ir
1223
شنبه، ۰۹ مرداد ۱۴۰۰
1
طرح صیانت فضای مجازی موجب نگرانی مردم شده است

همه‌چیز درباره یک طرح جنجالی

روز چهارشنبه طرحی با عنوان «صیانت از کاربران در فضای مجازی» در دستورکار کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی قرار گرفت که هدفش حمایت از حقوق کاربران و همچنین حمایت از خدمات پایه کاربردی داخلی است؛ طرحی که هنوز تصویب و برای اجرا ابلاغ نشده با شایعات زیادی مواجه شد و سروصدای زیادی به پا کرد اما انتقادها و حمایت‌ها بدون تبیین دقیق و شناخت ابعاد مختلف آن نه‌تنها گرهی را باز نخواهد کرد، بلکه منجر به پیچیده شدن موضوع خواهد شد.

گزارش«صبح نو» درباره دیدار رهبر انقلاب با دولت روحانی

عبرت های یک دولت

آخرین دیدار اعضای هیات دولت دوازدهم با رهبر انقلاب، واجد نکاتی ازسوی معظم له برای درس‌آموزی آیندگان و اداره کم هزینه امور ازسوی دولت آینده بود. ایشان در این دیدار، چشم دوختن دولت‌های یازدهم و دوازدهم به غرب را نقد کردند و تصریح داشتند که در مذاکرات وین نیز غربی‌ها به هیچ صورت قصد همکاری با تیم مذاکره‌کننده را نداشتند. فرمایشات رهبر انقلاب در صورتی است که رییس‌جمهوری چندی پیش در اظهاراتی عجیب که نشان می‌داد هنوز چشم به مساعدت غرب دارد، مدعی شد که اگر قانون لغو تحریم‌ها نبود، تحریم‌ها برداشته می‌شد. نکته مهم دیگر، فرمایشات رهبر انقلاب در بیان نکات مثبت دولت بود که کمترین وقت را از این دیدار گرفت.

یادداشت

پنج نکته درباره تجربه‌ای هشت‌ساله

مهدی فضائلی

روایت تازه با آنچه روحانی درباره آماده بودن شرایط برای توافق می گفت تطابق ندارد

توافق در دسترس نبود

گزارش «صبح‌نو» از زندگی و آثار «محمد سرور رجایی»

چشمان‌مان نشسته به در، پس کجاستی؟

در برنامه کتاب‌باز، وقتی سروش صحت از او می‌پرسد: «چای میل دارد یا دم‌نوش؟»، با بغضی غریب می‌گوید سکوت می‌خواهد و سکوتی می‌کند طولانی و عمیق. در کنارش اشک‌هایی را که از گونه‌اش چکیده پاک می‌کند. حالا این‌بار ما سکوت می‌کنیم. ما که شنیده‌ایم، «محمد سرور رجایی» بر اثر کرونا درگذشته است. آخرین پستی که در اینستاگرامش گذاشته، پیامی است از دوستی که وقتی می‌شنود بیمار است، به جای امیددادن یادآوری می‌کند که وضعیت قبرستان‌ها خوب نیست و تعداد مرده‌ها زیادند. رجایی گله می‌کند از این دوست و نحوه امیددادنش، به مخاطبانش می‌گوید جواب آزمایش پی‌سی‌آرش منفی شده اما یک هفته بعد سیل کامنت‌ها زیر پستش روانه می‌شود که چه زود ترک‌مان گفته‌ای شاعر خوب افغانستانی!

«ابراهیم آفریقا» پس از 6سال بازداشت در زندان نیجریه آزاد شد

پیروزی مقاومت در غرب آفریقا

دادگاهی در نیجریه حکم آزادی شیخ ابراهیم زکزاکی و همسرش «زینت ابراهیم» را پس از 6سال بازداشت صادر کرد؛ اقدامی که نشان داد، مقاومت مسلمانان در غرب آفریقا به پیروزی رسیده است و دولت ابوجا راهی جز تسلیم در برابر اراده بیش از 10میلیون مسلمان نیجریه ندارد. زکزاکی در همه حکومت‌های نیجریه از اوباسناجو و شاجاری و بوهاری گرفته تا بابانگیدا و آباچا مدتی را زندانی بوده است اما در دوران حکومت آباچا یعنی ۱۳دسامبر ۲۰۱۵ به منزل رهبر شیعیان نیجریه حمله شد و سه فرزند دیگرش در مقابل چشمان پدر و مادر به شهادت رسیدند. زکزاکی مجروح و به همراه همسرش زندانی شد که درحال‌حاضر و پس از حدود 6سال بازداشت در زندان‌های نیجریه، آزاد شد.

سرمقاله

رادیکال ها مشغول كارند

در دیدار قالیباف با بشار اسد چه گذشت؟

فرصت‏های شـــــام

سفر محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی به سوریه در راستای توسعه تعاملات اقتصادی منطقه‌ای، اقدامی بسیار مهم تلقی می‌شود که ضرورت آن در سال‌های گذشته بسیار احساس می‌شد اما رییس مجلس را می‌توان اولین مقام بلندپایه ایرانی دانست که به این کشور سفر کرده و با دیدارهایش، راهبردی نوین در این کشور را پیگیری می‌کند. تغییر وجه غالب همکاری‌های ایران و سوریه از بعد امنیتی به بعد اقتصادی، مساله‌ای قابل درک است که با سفر قالیباف و محتوای دیدارهایش می‌توان آن را دید. این سفر با هدف رفع موانع همکاری‌های دوجانبه در این حوزه صورت پذیرفته است.محمدباقر قالیباف در این سفر علاوه بر دیدار با رییس مجلس سوریه، نخست‌وزیر و وزیرخارجه سوریه و نشست صمیمی با بشار اسد، رییس‌جمهور این کشور، دیدار ویژه‌ای با تجار و بازرگانان و همچنین وزیر تجارت سوریه درباره مشکلات و موانع موجود در مسیر تعاملات اقتصادی و تجاری دو کشور برگزار کرد که نشان‌دهنده رویکرد جدید حاکم بین دو کشور است.

شماره‌های پیشین