sobhe-no.ir
1222
چهارشنبه، ۰۶ مرداد ۱۴۰۰
6
«صبح نو» درباره دلایل استیضاح نشدن روحانی بحث کرده‌است

منطق انقلابی

با روی‌کارآمدن مجلس یازدهم در خردادماه سال1399 ،جریان‌های سیاسی مغرض بر آن شدند تا با رودررو فرض کردن مجلس با دولت اعتدال، زمینه مظلوم‌نمایی خود را فراهم کنند. این در حالی بود که مهم‌ترین دلمشغولی نمایندگان همکاری با دولت برای حل معضلات بود. این همکاری‌جویی هرچند توانست تا حدی منافع مردم را تامین کند اما از سوی برخی کج‌اندیشان به اهمال و رخوت در برابر دولت تعبیر شد. اکنون که در آستانه پایان کار دولت دوازدهم قرار داریم، پاسخ به این سوال مهم به نظر می‌رسد که چرا مهم‌ترین رکن ناکارآمدی دولت یعنی شخص حسن روحانی ازسوی مجلس استیضاح نشد؟

لاریجانی از احتمال تاسیس یک حزب سیاسی گفته است

طرحی برای 1404

صبح نو

لاریجانی از احتمال تاسیس یک حزب سیاسی گفته است

طرحی برای 1404

از همان روزی که برای ثبت‌نام در کارزار انتخابات وارد وزارت کشور شد با گفتن این جمله که «حوزه اقتصاد، نه پادگان است و نه دادگاه که با تشر و دستور اداره شود.» مرزبندی خود را با کاندیداهای جریان اصولگرا مشخص کرد. هرچند که عقبه‌اش از‌لحاظ تبارشناسی سیاسی به جریان اصولگرایی خاصه طیف سنتی و محافظه‌کار آن می‌رسد، لیکن موضع‌گیری‌های او و همراهی‌اش با دولت روحانی از خود چهره‌ای نزدیک به اصلاح‌طلبان نشان داده است تا جایی‌که این گمانه وجود داشت که اصلاح‌طلبان از او به‌عنوان کاندیدای نهایی خود در انتخابات ریاست‌جمهوری حمایت کنند.
 صحبت از علی لاریجانی، رییس سابق مجلس شورای اسلامی است که در موضع‌گیری‌ها و جهت‌گیری‌های سیاسی در حوزه‌های مختلف و به‌ویژه برجام، این پتانسیل را در شخص او ایجاد کرد که طیف‌هایی از جبهه اصلاح‌طلبی به او قرابت یابند. هرچند که درنهایت نام لاریجانی در میان 14گزینه مدنظر جبهه اصلاحات ایران نبود و در لیست کاندیداهای حزب کارگزاران هم نشانی از رییس پیشین مجلس یافت نشد و همان طیف‌ها نیز چندان تمایلی به لاریجانی نداشتند و ترجیح دادند با نامزد ناب خود وارد گود رقابت ریاست‌جمهوری شوند اما او هنوز از پیکار برای رسیدن به پاستور ناامید نشده و جدیدترین اظهاراتش نشان از آن دارد که لاریجانی در مقام منتقد وضع موجود در دولت آینده ظاهر خواهد شد. لاریجانی در گفت‌وگویی با مجله «آگاهی نو» که در شماره سوم آن منتشر شده، به اینکه او را «شریک وضع موجود» می‌دانند، چنین پاسخ داد: «این‌ها که می‌گویند شریک، کدام یک از کاندیدا‌های موجود شریک نظام نبودند، این کاندیدا‌ها از کره مریخ آمده‌اند؟ یکی ۴۰سال در قوه قضاییه بوده، دیگری در شورای عالی امنیت ملی بوده که این قطعنامه‌ها در دوره او صادر شده، کدام یک نبودند؟ یا همین مفاسدی که امروز علنی شده، مربوط به یکی، دو سال است؟ در سال‌های گذشته هم بوده و قوه قضاییه رسیدگی می‌کرد. اینکه توپ را به میدان دیگری می‌اندازند، خنده‌آور است که انگار یکسری در غلتان از کره مریخ آمده‌اند، با عده‌ای که اینجا بودند باید رقابت کنند.»
اظهاراتی که نشان از ایجاد فضای دوگانه و دوقطبی‌های  سیاسی دارد. این اظهارات لاریجانی در حالی است که بسیاری از سیاسیون اعتقاد دارند مجلس نهم و بیشتر دهم با حمایت هفت‌ساله خود از دولت نه‌تنها خطاهای این دولت را نادیده گرفت، بلکه آن‌ها را تایید هم کرد و مجلس، هیچ‌گونه نظارتی روی دولت روحانی نداشت. نه‌تنها مجلس دهم از دولت انتقاد نکرد، بلکه بر  بیشتر اقدامات آن صحه گذاشت؛  تا جایی‌که بسیاری از طرح‌های سوال از رییس‌جمهور که اگر به‌موقع صورت می‌گرفت می‌توانست نجات‌بخش اقتصاد کشور باشد، در بایکوت قرار می‌گرفت . البته این تنها اظهارات لاریجانی مقابل چند نامزد اصولگرا نبود و او در توییتر نیز در بگومگوی مجازی جلیلی نوشته بود: «شما سرنوشت مردم را به شوخی گرفتید که به‌عنوان یار کمکی آمدید تا ضعف‌های کاندیدای اصلی را بپوشانید؛ البته اگر «مواضع خطرناک» شما را گردن بگیرند.» اظهاراتی که در همان زمان واکنش‌هایی را در پی داشت و برخی اینگونه لاریجانی را مورد خطاب قرار دادند که آیا دولت مورد حمایت شما کشور را به لبه پرتگاه نکشانده است؟
او همچنین در ادامه این گفت‌وگو پیشنهاد داده پس از انتخابات فضای بحث و نقد ایجاد شود و افزود: «من ادعا نمی‌کنم نظراتم دقیق است اما می‌گویم قابل بحث است. برداشت من از این دوره کار در جمهوری اسلامی نشان داده ما در برخی زمینه‌ها اشکال داریم؛ در تئوری‌پردازی، توسعه، اولویت‌بندی‌ها و…» لاریجانی همچنین درباره تاسیس حزبش هم اینگونه سخن گفته است که «ممکن است اما الان باید نظرات مطرح شود تا نقد کنند. چون حزبی که فقط برای قدرت باشد، دچار انشعاب و… می‌شود و نتیجه‌ای حاصل نخواهد شد. حزب نیازمند پیوند ایدئولوژیک و فکری است که باید پایه‌های آن را بپذیرند، وگرنه تخریب می‌شود. در غیر این صورت مثل خیلی از احزاب ما به دورهمی تبدیل می‌شود. باید افراد سیاسی که دور هم جمع می‌شوند، بگویند ما این اندیشه سیاسی را داریم.» در مجموع هرچند لاریجانی در اظهارات جدید خود سایر نامزدهای ریاست‌جمهوری مثل سعید جلیلی را نیز در ایجاد وضعیت موجود دخیل و سهیم دانسته اما بیان اینکه «یکی 40سال در قوه قضاییه بوده» تعریض و کنایه آشکار به رییس‌جمهوری منتخب است. این اظهارات در نوع خود نشان می‌دهد که لاریجانی  علاوه بر تلاش برای تبدیل نشدن به بخشی از   وضع موجود
 به ‌دنبال قرار گرفتن در موقعیت آلترناتیو دولت جدید است تا بتواند بدین طریق به منتقد جدی دولت منتخب در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1404 تبدیل شود.
 از سوی دیگر به نظر می‌رسد رد صلاحیت لاریجانی، در نگاه او و نیروهای سیاسی نزدیک به او، کارکرد خلق یک نوع «وجاهت عامه» برای رییس پیشین مجلس را داشته است و با این منطق، اصلا دور از ذهن نیست که علی لاریجانی در انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم بخواهد در مرکز ثقل توجه همزمان نیروهای راست مدرن(کارگزاران سازندگی)، بخشی از راست سنتی و چپ رادیکال(اتحاد ملت و توسعه ملی) قرار بگیرد. آیا دوگانه لاریجانی-رئیسی در خرداد چهار سال بعدی شکل خواهد گرفت؟
 

captcha
شماره‌های پیشین