sobhe-no.ir
1222
چهارشنبه، ۰۶ مرداد ۱۴۰۰
6
«صبح نو» درباره دلایل استیضاح نشدن روحانی بحث کرده‌است

منطق انقلابی

با روی‌کارآمدن مجلس یازدهم در خردادماه سال1399 ،جریان‌های سیاسی مغرض بر آن شدند تا با رودررو فرض کردن مجلس با دولت اعتدال، زمینه مظلوم‌نمایی خود را فراهم کنند. این در حالی بود که مهم‌ترین دلمشغولی نمایندگان همکاری با دولت برای حل معضلات بود. این همکاری‌جویی هرچند توانست تا حدی منافع مردم را تامین کند اما از سوی برخی کج‌اندیشان به اهمال و رخوت در برابر دولت تعبیر شد. اکنون که در آستانه پایان کار دولت دوازدهم قرار داریم، پاسخ به این سوال مهم به نظر می‌رسد که چرا مهم‌ترین رکن ناکارآمدی دولت یعنی شخص حسن روحانی ازسوی مجلس استیضاح نشد؟

لاریجانی از احتمال تاسیس یک حزب سیاسی گفته است

طرحی برای 1404

صبح نو

«صبح نو» درباره دلایل استیضاح نشدن روحانی بحث کرده‌است

منطق انقلابی

با روی‌کارآمدن مجلس یازدهم در خردادماه سال1399 ،جریان‌های سیاسی مغرض بر آن شدند تا با رودررو فرض کردن مجلس با دولت اعتدال، زمینه مظلوم‌نمایی خود را فراهم کنند. این در حالی بود که مهم‌ترین دلمشغولی نمایندگان همکاری با دولت برای حل معضلات بود. این همکاری‌جویی هرچند توانست تا حدی منافع مردم را تامین کند اما از سوی برخی کج‌اندیشان به اهمال و رخوت در برابر دولت تعبیر شد. اکنون که در آستانه پایان کار دولت دوازدهم قرار داریم، پاسخ به این سوال مهم به نظر می‌رسد که چرا مهم‌ترین رکن ناکارآمدی دولت یعنی شخص حسن روحانی ازسوی مجلس استیضاح نشد؟

از ابتدای سال1399 بازار اقتصادی کشور دارای نوساناتی از قبیل افزایش نرخ ارز، طلا و سکه بود و این آشفتگی بازار با افزایش نرخ مسکن و ملزومات (رهن، اجاره) آن تکمیل شد. این اتفاق البته فقط مخصوص سال گذشته نبود بلکه در سال‌های پیش از آن هم شاهد افزایش قیمت‌ها در سطح کشور بودیم که حتی دولت در مقابل این لجام‌گسیختگی قیمت‌ها کاری انجام نداد که همین امر باعث شد تا نمایندگان برای احقاق حقوق عامه، در تیرماه سال گذشته سوال از رییس‌جمهور را در دستورکار قرار بدهند. طرح سوال از رییس‌جمهوری باعث شد تا برخی نمایندگان رادیکال، فضا را از مسیر درست قبلی منحرف کنند و باعث شوند که اصلاح‌طلبان در مقام حامیان دولت، مجلس را به تندروی متهم کنند.رفته‌رفته به‌دلیل اقدامات معدود نمایندگان مجلس، فضای تعامل به حاشیه رفت و اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان در بازنمایی‌های خود از واقعیت، اینگونه جا انداختند که کل مجموعه مجلس نه دنبال حل مشکلات مردم بلکه صرفا در پی سیاسی‌بازی هستند. حرکات رادیکال برخی نمایندگان بهترین فرصت را برای دولت ایجاد کرد تا با توجه از شرایط، خود را در جایگاه صاحب صلاحیت بنشاند و چنین وانمود کند که مجلس یازدهم اجازه کار کردن به او را نمی‌دهد. این مساله باعث شد تا نمایندگان آرام‌آرام از خیر سوال از رییس‌جمهوری و حتی استیضاح او بگذرند و مانع از بحران سیاسی در کشور در سال پایانی کار دولت دوازدهم شوند.

توصیه رهبر انقلاب به ادامه کار دولت
شرایط حساس کشور و جلوگیری از بهانه‌تراشی دولت و حامیان اصلاح‌طلبش، رهبر انقلاب را نیز بر آن داشت تا مجلس و دولت را به همکاری با یکدیگر توصیه کند؛ توصیه‌ای که نمایندگان مجلس از آن، منتفی شدن سوال از رییس‌جمهوری را برداشت کردند. رهبر انقلاب مهرماه سال گذشته در دیدار مجازی با نمایندگان مجلس یازدهم اشاره کردند که مشی و شیوه مدیریتی‌ ایشان ناتمام نماندن دولت‌ها و ادامه کار تا پایان دوره است. این تاکید در شرایطی بود که ایشان درباره دولت اول خاتمی و دولت دوم احمدی‌نژاد ایشان از رأی مردم حفاظت کردند و این دولت‌ها کار خود را به پایان رساندند؛ بنابراین نمایندگان مجلس از چند جهت خود را بر آن می‌دیدند که غائله استیضاح رییس‌جمهوری را به پایان برسانند؛ اول، تبعیت از نهاد ولی‌فقیه به‌عنوان شالوده و نماد انسجام ملی ، دوم، جلوگیری از افتادن کشور به ورطه بحران سیاسی و سوم، جلوگیری از بهانه‌جویی دولت و حامیان اصلاح‌طلبش.
بحران اقتصادی و امنیتی با برهم‌خوردن نظم ساختاری
علاوه بر این مسائل، استیضاح رییس‌جمهوری از بعد اقتصادی هم به ضرر کشور و مردم تمام می‌شد. فشار مجلس یازدهم برای استعفا یا استیضاح رییس‌جمهوری نه‌تنها شرایط را آرام نمی‌کرد بلکه خود زمینه‌ای برای بالا رفتن بیشتر قیمت دلار و تورم افسارگسیخته‌تر می‌شد. درواقع بین بد و بدتر، استمرار دولت روحانی به کنار رفتنش ارجحیت داشت. ضمن اینکه طبق قانون پس از کنار رفتن رییس‌جمهوری، معاون اول او عنان امور را به دست می‌گیرد که اگر از این وجه هم می‌خواستیم به مساله نگاه کنیم، ریاست اسحاق جهانگیری با توجه به شاهکارش در حوزه ارز چهارهزار و 200تومانی، نمی‌توانست برای کشور خبر خوشایندی باشد. از سوی دیگر، کنار رفتن دولت روحانی احتمالا تبعات امنیتی هم برای کشور ‌داشت و  هم ممکن بود امنیت جامعه دچار چالش شود و زمینه‌ای برای بی‌ثباتی و ناامنی اجتماعی باشد. از این سو، ماندن دولت روحانی می‌توانست بر‌اساس قاعده اضطرار هم تفسیر شود.
همانطورکه اشاره شد کنار رفتن روحانی، زمینه برای مظلوم‌نمایی او و جریان سیاسی حامی‌اش نزد افکارعمومی را فراهم می‌کرد و باعث می‌شد تا جریان همیشه طلبکار اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان، تمام کاسه‌و کوزه‌های ناکارآمدی‌هایش را بر سر مجلس یازدهم بشکند و چنین جا بیندازد که اگر مجلس یازدهم نبود، بسیاری از مشکلات برطرف می‌شد؛ چه آنکه اخیرا نیز حسن روحانی در اظهاراتی کم‌مایه مدعی شد که اگر قانون لغو تحریم‌ها نبود، تحریم‌ها در ابتدای سال1400 برداشته می‌شد. از همین جهت، برکناری یا حتی استعفای روحانی زمینه‌ای برای فریاد واجمهوریت اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان را فراهم می‌کرد و باعث بسترسازی برای تقابل میان مردم و نظام می‌شد؛ بنابراین، عقل و تدبیر سیاسی اقتضا می‌کرد که چنین فرصتی به اصلاح‌طلبان داده نشود که ضررش حتما بیشتر از سودش بود. برای بررسی نسبت میان مجلس یازدهم و دولت دوازدهم به‌سراغ بیژن مقدم رفتیم.

تمام همت دولت روحانی، بهانه‌جویی برای بیرون آمدن از زیر بار اختیارات است
بیژن مقدم، کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو»، با اشاره به چرایی استیضاح نشدن روحانی ازسوی مجلس یازدهم تاکید کرد: به نظر من اینکه مجلس آقای روحانی را استیضاح نکرد، اقدام صحیحی بود چون تمام همت و تلاش دولت کنونی بر این است که بهانه‌ای پیدا کند تا از زیر بار اختیارات و مسوولیت‌های خود بیرون بیاید و اینگونه وانمود کند که به او اجازه کار کردن نمی‌دهند. مقدم افزود: آقای روحانی الان که 10روز تا پایان دولتش باقی مانده، ادعا دارد که ما می‌توانیم مذاکرات برجام را به ثمر برسانیم؛ حالا شما حساب کنید اگر 6 یا 8ماه قبل، مجلس رأی به عدم کفایت رییس‌جمهوری می‌داد، ایشان و هواداران ایشان می‌خواستند، بعدا به مردم چه بگویند؟ می‌خواستند بگویند که ما داشتیم کار می‌کردیم اما مجلس اجازه نداد. مقدم با بیان اینکه بهترین اقدام این بود که دولت با همه مسوولیت‌ها و اختیارات و مشکلاتش تا پایان به کارش ادامه بدهد تصریح کرد: بنابراین بهترین تصمیم این بود که دولت آقای روحانی در مسیر عادی خود قدم بردارد و درنهایت به پایان برسد تا امکان هیچ بهانه‌ای برای توجیه ناکارآمدی‌ها وجود نداشته باشد. با اینکه مجلس اجازه داد دولت کارش را ادامه بدهد، شاهد بودیم که آقای روحانی چند وقت پیش اعلام کرد مجلس اجازه رفع تحریم‌ها را نداد. مقدم گفت: از طرف دیگر، مجلس حتی اگر قصد استیضاح را هم داشت، آقای روحانی اساسا برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان، وقت نمی‌داد. مضاف بر اینکه اگر سوال نمایندگان از رییس‌جمهور به استیضاح و سپس به رأی عدم کفایت منجر می‌شد، کشور تا استقرار تیم جدید، دچار تلاطم سیاسی جدی می‌شد که اصلا به‌صلاح نبود.
 

captcha
شماره‌های پیشین