sobhe-no.ir
1221
سه شنبه، ۰۵ مرداد ۱۴۰۰
1
جودوکار سودانی هم حاضر به رویارویی با ورزشکار رژیم‌صهیونیستی نشد

آفریقا علیه سازش

پس از فتحی نورین، قهرمان الجزایری جودوی آفریقا، محمد عبدالرسول جودوکار وزن 73کیلوگرم سودان هم حاضر به رویارویی با نماینده رژیم اشغالگر قدس در بازی‌های المپیک توکیو نشد. فتحی نورین که یکی از شانس‌های کسب مدال در بازی‌های این دوره به شمار می‌‎رفت برای چهارمین بار در دوران بازیگری خودش از تقابل با نماینده رژیم اشغالگر قدس خودداری کرد و این اقدام را نماد مخالفت مسلمانان به سازش برخی کشورهای عربی با صهیونیست‌ها دانست. فتحی نورین قرار بود در نخستین مسابقه خودش برابر محمد عبدالرسول سودانی به میدان برود که در صورت پیروزی در این بازی در مرحله دوم حریف نماینده رژیم‌صهیونیستی می‌شد و به همین دلیل انصراف خودش را اعلام کرد.

امارات و عربستان با برپایی کودتای سیاسی در تونس، این کشور آفریقایی را با چالش جدیدی روبه‌رو ساختند

هراس از الگو شدن دموکراسی در تونس

روح‌الله فرقانی

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با یک نویسنده و کارگردان تئاتر

«چرک» محصول دوران کروناست

سمانه استاد / «عادل عزیزنژاد»، دانش‌آموخته رشته ادبیات نمایشی است و فعالیت در تئاتر را از سال87، با بازیگری شروع کرده و بعدتر به کارگردانی و نمایشنامه‌نویسی نیز مشغول شده است. او که عناوین و جوایز مختلفی در زمینه‌های بازیگری، کارگردانی و نویسندگی به دست آورده؛ به‌تازگی نمایشنامه «چرک» را در نشر روزگار به چاپ رسانده است. این نمایش پیشتر در پردیس تئاتر شهرزاد به روی صحنه رفته و مورد توجه علاقه‌مندان قرار گرفته بود. «چرک» داستانی متفاوت از زنی را روایت می‌کند که اسیر جبر زندگی شده و برای خواسته‌هایش به شیوه‌ای عجیب تلاش می‌کند. در این مجال به گفت‌وگو با «عادل عزیزنژاد» نشسته‌ایم و او از نمایشنامه «چرک» به «صبح‌نو» چنین می‌گوید:

قاليباف: چرا هزار ميليارد تخصيص‌يافته ازسوی مجلس به تنش آبي خوزستان در سازمان برنامه معطل ماند؟ چرا با وجود اقدامات پارلمان پس از نظارت ميداني رييس مجلس، اقدام موثر براي تنش آبي خوزستان انجام نشد؟

بوروكراسي ناكارآمد دولت

صبح نو

امارات و عربستان با برپایی کودتای سیاسی در تونس، این کشور آفریقایی را با چالش جدیدی روبه‌رو ساختند

هراس از الگو شدن دموکراسی در تونس

روح‌الله فرقانی

 
زلزله سیاسی در شمال آفریقا موجب برکناری نخست‌وزیر و رییس پارلمان تونس شد تا بار دیگر ردپای امارات و عربستان در برچیده شدن حزب اسلامگراها در تونس دیده شود. توطئه‌هایی که پیش از این و ازسوی آل‌نهیان و آل‌سعود در مصر روی داد و با «کودتای نظامی» موجب روی‌کار‌آمدن عبدالفتاح السیسی شد؛ موضوعی که «جعفر قنادباشی»، دیپلمات سابق ایران در تونس بر آن صحه می‌گذارد و به روزنامه «صبح‌نو» می‌گوید: امارات، عربستان و مصر از الگو شدن پارلمان و دموکراسی تونس درهراس‌اند که مبادا الگوی انقلابی تونس در لیبی، الجزایر و مصر هم دنبال شود، از این رو است که در تونس «کودتای سیاسی» روی داد تا این الگوی اسلامی دیده نشود.
 
رییس‌جمهور تونس «قیس سعید» با اعلام تعلیق یک‌ماهه پارلمان و نخست‌وزیر را از کار برکنار کرد. منابع خبری بامداد دوشنبه گزارش دادند که قیس سعید، رییس‌جمهوری تونس پس از اعلام برکناری «هشام مشیشی»، نخست‌وزیر، تعلیق فعالیت پارلمان و لغو مصونیت نمایندگان آن را اعلام کرد. سعید روز یکشنبه در دیداری با فرمانده ارتش و نیروهای امنیتی گفت که وی اکنون با مساعدت یک نخست‌وزیر جدید که بعدا منصوب می‌شود، قدرت اجرایی را در این کشور در دست می‌گیرد. رییس‌جمهور تونس همچنین اعلام کرد که مصونیت تمام اعضای پارلمان را به حالت تعلیق درمی‌آورد.
نیروهای مسلح تونس درپی برکناری «هشام المشیشی»، نخست‌وزیر تونس ازسوی «قیس سعید» رییس‌جمهور این کشور ساختمان پارلمان و همچنین تلویزیون دولتی تونس را محاصره کردند. گفتنی است، اوایل روز یکشنبه در تعدادی از شهرهای تونس معترضان با برگزاری راهپیمایی خواستار برکناری دولت شدند و برخی از دفاتر حزب النهضه، به ریاست «راشد الغنوشی» نیز مورد یورش معترضان قرار گرفت. طبق گزارش یک روزنامه محلی، رییس‌جمهور تونس راشد الغنوشی و ۶۴عضو دیگر پارلمان را ممنوع‌الخروج کرد.
در مقابل، راشد الغنوشی، رهبر حزب النهضه و رییس پارلمان تونس نیز رییس‌جمهور را به انجام یک کودتا علیه قانون اساسی و کودتا علیه انقلاب متهم کرد. مشکلات میان مثلث رییس‌جمهور،حرکت النهضه و بالاخره نخست‌وزیر ماه‌هاست به‌شکلی جدی بروز کرده است و به همین خاطر تحولات دیروز در تونس دور از ذهن نبود. هریک از دو طرف ریاست‌جمهوری و ریاست مجلس درطول ماه‌های گذشته اصرار داشتند تا منطق عملکرد و موضع‌گیری‌های خود را قانونی معرفی کنند و البته می‌کوشیدند تا در جذب نخست‌وزیر و دولت از یکدیگر سبقت بگیرند.
درحالی‌که سعید سیستم حزبی را برنمی‌تابد و پارلمان حاکم بر کشور تونس را شایسته اصلاح می‌داند، النهضه سیستم موجود را بهره‌مند از قابلیت در اصلاح امور و پاسخگویی به مشکلات و کافی در اداره امور می‌دانند. از نگاه سعید، سیستم نخبگی کشور بایستی از پایین به بالا و از مسیر شوراهای شهر تعریف شود. گفته می‌شود سعید در خلال سفرهای اخیرش به کشورهای مختلف ازجمله فرانسه، مصر، ایتالیا و... این اطمینان را از لحاظ فضای خارجی حاصل کرده است که می‌تواند سیاست‌های موردنظرش را فارغ از چالش‌ها و مشکلات احتمالی به پیش ببرد.
 در شرایط کنونی مخالفان سرسخت اخوان‌المسلمین و به‌ویژه سعودی و امارات فرصت را برای بهره‌گیری از اوضاع نسبتا ناآرام تونس مناسب ارزیابی کرده و به همین خاطر آرایش جدیدی به رسانه‌های خود در حمایت از یک طرف و حمله به النهضه صورت داده‌اند. این درحالی است که چندی پیش گزارش‌هایی از مداخلات این کشورها در اوضاع تونس در قالب تشکیل جلسه و تامین منابع مالی برخی جریان‌های داخلی تونس که مخالف النهضه هستند، رسانه‌ای شد.
 
همکاری السیسی، بن‌زاید و بن‌سلمان در برچیدن حزب اسلام‌گرای تونس
 
 از این‌رو است که «مجتهد» افشاگر معروف عربستانی حوادث تونس را کودتای رییس‌جمهور این کشور برای برچیدن حزب اسلام‌گرای النهضه خواند. وی در حساب توییتری خود نوشت: «این کودتا با همکاری السیسی، بن‌زاید، بن‌سلمان و فرانسه انجام شد، تظاهراتی که در تونس تحت‌عنوان (۲۵اکتبر) برگزار شد، شبیه تظاهرات ۳۰ژوئن مصر بود. مجتهد افزود: کودتاچیان تعداد زیادی از مزدوران احزاب چپ‌گرا را برای تظاهرات به خیابان‌ها سوق دادند تا برای تصمیمات صادره از رییس‌جمهور جشن بگیرند. البته این تعداد برای اثبات شور و شادی مردمی کافی نبود و شبکه العربیه و دیگر رسانه‌ها مجبور شدند به جعل و استفاده از تصاویر تظاهرات قدیمی روی آورده و به دروغ آن‌ها را تظاهرات و شادی مردمی از تصمیمات رییس‌جمهور جا بزنند.
 
قنادباشی: امارات، عربستان و مصر از الگو شدن پارلمان و دموکراسی تونس درهراس‌اند
 
«جعفر قنادباشی»، دیپلمات سابق ایران در تونس در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به تحولات تونس، عنوان کرد: اقدام «قیس سعید» رییس‌جمهور تونس در تعلیق پارلمان این کشور، حاصل چندین ماه مناقشه و اختلافاتی است که جریانات سکولار و لائیک و دیگر جریانات سیاسی این کشور آفریقایی با یکدیگر دارند. مناقشات سیاسی این کشور به آنجا رسیده است که احزاب و جریانات سیاسی با پیوندهایی که با بیرون دارند، سعی کردند حزب النهضه را در روند تحولات داخلی متوقف کنند و آن را شکست دهند. لذا کشورهای خارجی همچون عربستان و امارات این روزها به نیابت از انگلیس و آمریکا، توطئه‌هایی را در شمال آفریقا دنبال می‌کنند تا مانع توسعه کشورهای اسلامی با گرایش‌های اخوانی شوند.
 
دخالت مستقیم ابوظبی و ریاض در تحولات تونس
 
این دیپلمات سابق کشورمان در شمال آفریقا، تصریح کرد: امارات و عربستان و آنچه صورت می‌دهند فراتر از تونس است و به تحولات لیبی هم مربوط می‌شود. قابل توجه است که نیروهای اسلامی و اخوانی قدرت‌شان به النهضه تونس برمی‌گردد و حمایت‌هایی که النهضه از گروه‌های همسوی خود در لیبی داشت مانع دستیابی آمریکا و انگلیس به اهداف‌شان شد. حزب النهضه تونس، جامعیت پارلمان کشورش را در اختیار دارد و این موضوع برای کشورهایی مثل لیبی و الجزایر به الگویی تبدیل شده است. این موفقیت النهضه در پارلمان موجب علاقه‌مندی دیگران می‌شود که پارلمان را در دست داشته باشند. این موفقیت سیاسی برای مردم جذاب است، چرا که با تعامل و مدارا به یک الگوی بیداری اسلامی تبدیل و موفق شده است در میان مردم جایگاه مناسبی پیدا کند. از این رو است که می‌خواهند تخریبش کنند و این الگو را خراب کنند. این موفقیت‌ها به چشم عربستان یا امارات به‌ویژه مصر خوش نیامد و موجب دشمنی عبدالفتاح السیسی با رویکرد انقلابی و اسلامی تونس و حزب النهضه شد.
 
کرونا و شکست صنعت گردشگری در تونس
 
این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: بخش دیگری از مناقشات داخلی تونس علاوه بر اختلاف سکولارها و حزب النهضه، ناکارآمدی دولت در سیستم اداری تونس در حل و فصل مشکلات کرونا و مسائل اقتصادی است. همانطورکه می‌دانیم که درآمد اصلی تونس از توریسم و گردشگری است. به‌خاطر کرونا صنعت گردشگری تونس شکست خورد. علاوه بر این گروه داعش هم انفجارهایی در شمال تونس انجام داد و این انفجار بر مشکلات گردشگری تونس افزود و دولت ناکارآمدتر شد.
 
جدایی دین از سیاست و شکست یک انقلاب
 
سفیر سابق ایران در تونس یادآور شد: قیس سعید دارای پشتیبانی ارتش و نیروهای مسلح و اتحادیه مشاغل است و افکار عمومی را دارد. او به‌خوبی فضا را جوسازی می‌کند. اینجا نقش مردم موثر است که چه مقدار قیس سعید را حذف کنند و با حمایت دلارهای سعودی به این فکر کرده است که موفق می‌شود. البته، با یک چراغ سبزهایی ازسوی غرب به این روی آورده است. ازسویی دیگر، مردم هم به دلیل مشکلات اقتصادی و مشکلات جانبی کرونا، توانایی فائق آمدن بر این کار را ندارند. درحال‌حاضر دو طرف با هم مساوی هستند و این احتمال می‌رود که قیس سعید غالب شود. چراکه النهضه متعادل است و مقامات سیاسی و رهبران احزاب هم دستگیر شده‌اند. فعلا سعید است که سیاستش را پیش خواهد برد. نباید فراموش کرد، سعید کاری کرد که سیاست و دیانت از هم جدا شد و این دو از کنار یکدیگر برداشته شدند. هر چند مسلمانان با این حرکت مخالف بودند و حزب النهضه طیف زیادی از حامیان خود را از دست داد، درست مثل رفتار مصدق و کاشانی که با هم داشتند و سیاست و دیانت را جدا دیدند و موجبات شکست مصدق زودتر فراهم شد.
 
از کودتای مصر تا کودتا در تونس
 
وی با اشاره به اینکه کودتای سیاسی تونس با کودتای نظامی مصر قابل قیاس نیست، تاکید کرد: عبدالفتاح السیسی با قیس سعید تفاوت دارد، تفاوتش در این است که السیسی ارتش را کامل دراختیار داشت و نظامی بود ولی سعید با رأی مردم سر کار آمده است اما کودتا درست است و می‌توان گفت کودتای سیاسی شده و انقلاب دومی صورت گرفته است. همچنین سعید، مشروعیت بیشتری دارد و مواضع ضداسرائیلی دارد و مورد قبول مردم است ولی السیسی این نوع نگاه را نسبت‌به اسرائیل ندارد و چندان موردقبول مردم نیست.
 
 
 

captcha
شماره‌های پیشین