sobhe-no.ir
1220
دوشنبه، ۰۴ مرداد ۱۴۰۰
2
امیر خانزادی در رژه دریایی روسیه:

حضور ناوهای مکران و سهند در خلیج فنلاند، رویدادی تاریخی است

رییس قوه قضاییه، دستور به بررسی مجدد پرونده محکومان آبان 98 و آزادی معترضان خوزستانی داد

دســــتورات مهـــم اژه‌ای

رییس دستگاه قضا در برنامه روز گذشته در ملاقات مردمی و دیدار با تعدادی از خانواده‌های محکومان ناآرامی‌های آبان۹۸، از دادستان تهران خواست با بررسی فوری پرونده این نوع محکومان، زمینه آزادی و بخشودگی افراد واجدشرایط را فراهم کند.

رییس‌جمهور منتخب در نشست ویژه بررسی مسائل صنعت برق:

وزارت نیرو، تولید و مصرف را همزمان مدیریت کند

صبح نو

رییس‌جمهور منتخب در نشست ویژه بررسی مسائل صنعت برق:

وزارت نیرو، تولید و مصرف را همزمان مدیریت کند

نشست ویژه آیت‌الله رئیسی، رییس‌جمهور منتخب برای بررسی مسائل «صنعت برق کشور» با حضور مدیران و کارشناسان تراز اول صنعت برق برگزار شد. «برنامه‌ریزی فوری برای حل ناترازی در تولید و مصرف برق»، «تدبیر مناسب برای تعمیر و نگهداری نیروگاه‌ها»،‌ «تسریع در فرایند افزایش ۲۵۰۰مگاوات به مدار تولید برق کشور»، «لزوم طراحی الگوی جامع مصرف برای بهینه‌سازی مصرف در بخش خانگی، صنعتی و کشاورزی»، «توسعه زمینه‌های واردات و صادرات بهینه برق ازسوی دولت و بخش خصوصی»، «استفاده از ظرفیت دانشگاهی و نخبگانی کشور برای ارایه راهکارهای نو و دانش‌بنیان برای حل مسائل صنعت برق کشور»، «بررسی راهکارهای غیرریالی پرداخت مطالبات پیمانکاران از جمله راهکارهای تهاتری و اعطای امتیازات به آن‌ها» هفت محور مورد تاکید آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در این جلسه بود.رئیسی در ادامه این نشست پس از شنیدن نظرات و راهکارهای مدیران و کارشناسان حاضر در جلسه اظهار داشت: براساس جمع‌بندی نظرات کارشناسان، اولین نکته قابل برداشت این است که باید با فوریت نسبت‌به ارتقای بهره‌وری نیروگاه‌های موجود و افزایش ظرفیت تولید آن‌ها برای رفع ناترازی در تولید و مصرف برق اقدام شود.آیت‌الله رئیسی با اشاره به مباحث مطرح‌شده مبنی بر وجود استرس تابستانی و زمستانی تامین برق موردنیاز کشور، خاطرنشان کرد: وقتی این استرس هر سال در تابستان و زمستان تکرار شود به این معناست که سازوکار مناسب برای برطرف کردن کمبود برق اندیشیده نشده است. عدم پیش‌بینی و لحاظ احتمالات در برنامه‌ریزی‌ها و تصمیمات مدیریتی، قابل قبول نیست. افزایش مصرف و دمای هوا در تابستان و نیاز نیروگاه‌ها به تعمیر و نگهداری از مسائل قابل پیش‌بینی است.رئیسی بر لزوم توسعه زمینه‌های واردات و صادرات برق ازسوی دولت و بخش خصوصی به تناسب بازه‌های کم‌مصرف و پرمصرف سال تاکید کرد و گفت: وزارت نیرو از ظرفیت دانشگاهی و نخبگانی کشور برای ارائه راهکارهای نو و دانش‌بنیان برای حل مسائل صنعت برق کشور به نحو احسن استفاده کند.
رییس‌جمهور منتخب با انتقاد از عدم شنیدن صدای واحد از مجموعه‌های دولتی درباره یک موضوع و وجود ناهماهنگی بین دستگاه‌ها گفت: باید در یک ستاد با حضور مسوولان بخش‌های مختلف درباره هر موضوعی تصمیم‌گیری شود و پس از آن همه بخش‌ها درباره آن مساله حرف واحدی بزنند و اینگونه نباشد که مسوولان کشوری و استانی درباره این موضوع نظرات متفاوتی ابراز کنند. چنین ناهماهنگی‌هایی برای مردم قابل هضم نیست و مشکل ایجاد می‌کند.آیت‌الله رئیسی اتخاذ تدابیر مناسب برای عملیات تعمیر و نگهداری سالانه نیروگاه‌ها به‌ویژه نیروگاه‌های حرارتی را نیز از موضوعات مهمی دانست که باید در یک پروسه زمانی دقیق مطابق نظرات کارشناسان در بازه‌ای که کمترین بار مصرف برق در کشور وجود دارد، مورد توجه قرار گیرد و تاکید کرد: پایان دوره مسوولیت برخی مدیران و جابه‌جایی در دولت و مسوولان به‌هیچ‌وجه نباید این اقدام را به تاخیر بیندازد. قراردادهای لازم برای تعمیرات و به‌روز‌آوری نیروگاه‌ها باید بدون فوت وقت و تعلل و ملاحظات جابه‌جایی مدیران انجام شود.رییس‌جمهور منتخب بر لزوم تسریع در فرایند افزایش ۲۵۰۰مگاوات ظرفیت برق که به گفته مدیران بخش نیرو آماده بهره‌برداری است‌، تاکید و اضافه کرد: هر اقدامی که برای بهره‌برداری سریع‌تر از این ظرفیت لازم است انجام دهید تا این بخش هر چه زودتر وارد مدار شود.
رئیسی با تاکید بر اینکه اعمال قانون تعارف‌بردار نیست و وزارت نیرو باید مدیریت مصرف را توأمان با مدیریت تولید اعمال کند، تصریح کرد: فرهنگ‌سازی برای بهینه‌سازی مصرف برق نیز ازجمله اقدامات اساسی است که باید با کمک رسانه‌ها انجام شود. باید الگویی جامع برای بهینه‌سازی مصرف در بخش‌های خانگی، صنعتی و کشاورزی طراحی و اجرایی شود.
 

captcha
شماره‌های پیشین