sobhe-no.ir
1220
دوشنبه، ۰۴ مرداد ۱۴۰۰
1
هدف روحانی از شبیه‌سازی قانون لغو تحریم‌ها با یازده سپتامبر، فرافکنی ناکارآمدی‌ها در پوشش حمله به مجلس است

فــــرار از دو قلوی دلار 25 هزار تومانی تورم 45 درصــدی

تخریب، تهدید، تروریسم و نابودی، مفاهیمی هستند برای تشریح اتفاقاتی که 20سال پیش آینده جهان و منطقه ما را دچار تغییر کرد. حملات ۱۱سپتامبر که بیشتر در زبان انگلیسی ۹/۱۱ (نه، یازده) خوانده می‌شود، سلسله‌ای از حملات انتحاری در ۱۱سپتامبر ۲۰۰۱ ازسوی گروه تروریستی القاعده در خاک ایالات‌متحده آمریکا بود. حملاتی که پیامدهای آن ملت‌های بسیاری را به نابودی کشاند حالا حسن روحانی، رییس‌جمهور در روزهای پایانی دولت خود استفاده متفاوتی از این تعبیر می‌کند و سیاسی‌کاری را با بازی با مفاهیم بین‌المللی به نهایت خود می‌رساند. لفاظی‌های هشت‌ساله برجامی درنهایت ابتر بودن‌شان هویدا شده و در شرایطی که چند روزی بیشتر به پایان عمر اعتماد و امید به کدخدا نمانده است، دست به دامان حواشی شدن و وارونه‌نمایی واقعیت شاید راهی باشد برای فرار از پاسخگویی؛ راهبردی که در روزهای اخیر با شدت و جدیت بیشتری ازسوی دولت و حامیانش در دستورکار قرار گرفته است.

رییس‌جمهور منتخب در نشست ویژه بررسی مسائل صنعت برق:

وزارت نیرو، تولید و مصرف را همزمان مدیریت کند

سرمقاله

اشکال از فهم شماست

رییس قوه قضاییه، دستور به بررسی مجدد پرونده محکومان آبان 98 و آزادی معترضان خوزستانی داد

دســــتورات مهـــم اژه‌ای

رییس دستگاه قضا در برنامه روز گذشته در ملاقات مردمی و دیدار با تعدادی از خانواده‌های محکومان ناآرامی‌های آبان۹۸، از دادستان تهران خواست با بررسی فوری پرونده این نوع محکومان، زمینه آزادی و بخشودگی افراد واجدشرایط را فراهم کند.

پرویز سروری در گفت و گو با «صبح‌نو»‌:

با سیاسی کاری در مدیریت شهری مخـــالفیم

فائزه مومنی / 11 گزینه شهرداری تهران در نهایت بعد از بررسی بیش از 40کاندیدا باید طی هفته آتی برنامه خود را به اعضای منتخب شورای ششم ارائه دهند. گزینه‌هایی که بر سر انتخاب آن‌ها از جهت سابقه‌کاری یا میزان آشنایی با شهر و بدنه شهرداری، اختلاف‌نظرهایی وجود دارد. برخی از اعضای منتخب شورای ششم شهر تهران با تاکید بر خواسته شهروندان تهرانی مبنی بر انتخاب فردی غیرسیاسی و باتجربه در مدیریت شهری تهران، می‌گویند که اولویت با کسی است که وقت شهر و شهرداری را برای آشنایی نگیرد و بتواند فردای روز انتخابش، کار خود را آغاز کند، شهر تهران با معضلات عدیده‌ای گرفتار است و رخوت چهارساله نیازمند شروع به کاری پرقدرت از همان ابتداست. از سوی دیگر، فارغ از انتخاب فردی آشنا به مدیریت شهری، اساسا داشتن تجربه اجرایی نیز بسیار اهمیت دارد، شهرداری تهران، ریاست‌جمهوری در ابعاد کوچک است و ناآشنایی به اجرا همان اندازه می‌تواند برای سیستم مضر باشد که انتخاب شهردار سیاسی و ناآشنا به شهر و شهرداری. درباره این موضوع و سایر ابهامات مطرح‌شده با پرویز سروری و ناصر امانی، دو عضو منتخب شورای ششم شهر تهران گفت‌وگو کردیم؛ سروری، ابهامات مربوط به سابقه کار را منوط به استعلام از وزارت کشور می‌داند و امانی انتخاب شهرداری آشنا به مدیریت شهری را درخواست بدنه شهرداری از منتخبان شورا، عنوان می‌کند.

صبح نو

سرمقاله

اشکال از فهم شماست

مدتی است که حسن روحانی از آخرین تریبون‌های خود در جایگاه ریاست‌جمهوری اسلامی ایران، برای توجیه ناکارآمدی‌های دولتش در هشت سال گذشته استفاده می‌کند. روحانی این روزها آسیمه‌سر و سرگردان، همه و همه را از لبه تیغش می‌گذراند و بی‌آنکه ربط وثیقی میان کرده دیگران با واقعیت ارائه دهد، یکطرفه به قاضی می‌رود و متهم می‌کند و سرآخر پیروزمندانه، از دادگاه فرمایشی بیرون می‌آید. یکی از آن‌هایی که این روزها مورد تاخت‌وتاز لسانی حسن روحانی قرار دارد، مجلس یازدهم است. اخیرا روحانی در اظهاراتی عجیب مصوبه راهبردی لغو تحریم‌ها را به واقعه یازده سپتامبر در آمریکا تشبیه کرد. او در اظهارنظری دیگر اعلام کرد که اگر اختیارات به‌طور کامل در اختیار دولت و رییس‌جمهوری قرار می‌گرفت، از ابتدای سال1400 تحریم‌ها علیه ایران برداشته می‌شد. اظهارات روحانی در شرایطی است که مجلس یازدهم رسما یک سال است که بر سر کار آمده و بنابر نظر بسیاری از اهل فن چنانچه مصوبات و اقدامات آن نبود، بسیاری از گره‌های کار دولت در امر مذاکرات مضاعف می‌شد. حتی اگر فرمایشات جناب روحانی را صحیح و بی‌مناقشه بدانیم، این سوال مطرح می‌شود که چرا دولت فخیمه ایشان، در هفت سال قبل از استقرار مجلس یازدهم موفق به رفع تحریم‌ها نشد؟ آیا جز این است که تنها ماحصل بی‌ثمر 
دولت‌های یازدهم و دوازدهم یعنی «برجام» بر دیوار آمریکا تکیه داشت و با بیرون آمدن واشنگتن از این معاهده، علنا از هستی ساقط شد و بعد از آن طبیعتا دیگر نمی‌شد روی اقدام مستقل اروپا حسابی باز کرد؟ اگر جناب رییس‌جمهوری و یارانش بعد از هشت‌سال هزینه‌تراشی برای کشور، از این واقعیت بدیهی در عرصه بین‌الملل خبر ندارند که اروپا بدون آمریکا رسما «هیچ» است و آمریکا نیز بدون تداوم بخشیدن به نظام تحریم‌ها، امتیازی به کشور خواهان استقلالی نظیر ایران نمی‌دهد، زین پس هم نخواهند فهمید. پس چنانچه معلوم است اشکال نه از مجلس یازدهم، بلکه از فهم معیوب دولتمردان از مناسبات بین‌المللی است.

captcha
شماره‌های پیشین