sobhe-no.ir
1219
یکشنبه، ۰۳ مرداد ۱۴۰۰
2
خبر

«سهند» در رژه دریایی روسیه شرکت می‌کند

سپاه؛ صف اول خدمت‌رسانی به مردم

سردار سلامی: کنار خوزستان می مانیم

کارنامه 42ساله عملکرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نشان می‌دهد هر جا سختی و مضیقه‌ای بر مردم ایران تحمیل شده ازجمله در سیل، در زلزله یا سایر بلایا، این نهاد در صف اول خدمت‌رسانی به مردم بوده است. درمورد اعتراض روزهای اخیر مردم خوزستان به وضعیت بی‌آبی در این استان، بار دیگر سپاه پیشقدم شد و برای حل مساله آستین‌ها را بالا زد. این اقدام که درواقع جبران کم‌کاری دولتمردان بوده، پس از آن انجام گرفت که رهبر انقلاب در فرمایشاتی خواستار حل فوری مساله شدند. هرچند سپاه از سال‌ها پیش‌، طرح‌های خوبی برای حل مشکل مردم وفادار خوزستان در دستورکار خود داشته است.

گزارش

ایران، جمهوری آذربایجان و ارمنستان را به خویشتنداری دعوت کرد

صبح نو

سپاه؛ صف اول خدمت‌رسانی به مردم

سردار سلامی: کنار خوزستان می مانیم

کارنامه 42ساله عملکرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نشان می‌دهد هر جا سختی و مضیقه‌ای بر مردم ایران تحمیل شده ازجمله در سیل، در زلزله یا سایر بلایا، این نهاد در صف اول خدمت‌رسانی به مردم بوده است. درمورد اعتراض روزهای اخیر مردم خوزستان به وضعیت بی‌آبی در این استان، بار دیگر سپاه پیشقدم شد و برای حل مساله آستین‌ها را بالا زد. این اقدام که درواقع جبران کم‌کاری دولتمردان بوده، پس از آن انجام گرفت که رهبر انقلاب در فرمایشاتی خواستار حل فوری مساله شدند. هرچند سپاه از سال‌ها پیش‌، طرح‌های خوبی برای حل مشکل مردم وفادار خوزستان در دستورکار خود داشته است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب روز جمعه 1مرداد در فرمایشاتی، با اشاره به بحران بی‌آبی در استان خوزستان خاطرنشان کردند: «اگر چنانچه توصیه‌هایی که نسبت‌به آب خوزستان و فاضلاب اهواز شده بود، مورد توجه قرار می‌گرفت، حالا مسلما این اشکالات را نداشتیم». ایشان در بخش دیگری از فرمایشات خود با مامورساختن دستگاه‌های مختلف به حل مشکلات مردم خوزستان تاکید کردند: «الحمدلله دستگاه‌های مختلف، دولتی و غیردولتی و همه مشغول کار شدند، این کارها را با جدیت دنبال کنند و دولت بعد هم که خواهد آمد، ان‌شاءالله به این مساله به‌جد بپردازند». تصریح رهبر انقلاب بر حل سریع مشکلات مردم خوزستان، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را بر آن داشت تا روز گذشته در سفر به استان خوزستان در جریان آخرین وضعیت مردم این استان قرار بگیرد.
 
سپاه دوش‌به‌دوش مردم خوزستان تا رفع کامل مشکلات
 سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، روز گذشته برای بررسی مشکلات تنش آبی خوزستان وارد اهواز مرکز استان خوزستان شد. فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این سفر از خدمات‌رسانی در شهرها و روستاهای درگیر با تنش آبی استان خوزستان و نیز روند اجرای طرح‌های آبرسانی سپاه و بسیج در این استان بازدید کرد. سردار سلامی ‌در حاشیه سفر خود به استان خوزستان گفت: پیرامون فرمایشات مقام معظم رهبری درباره حل فوری مسائل استان خوزستان، تمام مسوولان چه در دولت و چه نیروهای مسلح و چه در دیگر دستگاه‌های کشوری، امروز تمام‌قد کنار مردم خوزستان هستند. وی افزود: مسائل فعلی استان خوزستان، مهم‌ترین مساله کل کشور است که پیرو دستور مقام معظم رهبری به جدی‌ترین مسائل کشور تبدیل شده است لذا سپاه براساس تعهدی که نسبت‌به مردم دارد، امروز با تمام قدرت و توان و امکانات به کمک مردم خوزستان آمده است و مانند‌ رویدادهای گذشته دوش‌به‌دوش مردم تا رفع کامل مشکلات خواهد ماند. فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح کرد: سفر امروز من به استان خوزستان درراستای بررسی آخرین اقدامات انجام‌شده ازسوی سپاه خوزستان در جهت آبرسانی و حل مسائل آبی استان بوده است که خداراشکر اقدامات بزرگی تاکنون به انجام رسیده و قابل‌ستایش است. سردار سلامی در ادامه با اشاره به طرح‌های سپاه برای حل مشکل بی‌آبی مردم خوزستان، بیان داشت: درزمینه طرح آبرسانی غدیر پیشرفت خوبی به انجام رسیده ‌است و درزمینه آبرسانی به روستاهای دارای تنش آبی، تاکنون 60تانکر 30هزار لیتری در حال خدمت‌رسانی به مردم هستند که برنامه ما این است 150تانکر دیگر وارد این عرصه شوند.
 قرارگاه محرومیت‌زدایی و بسیج سازندگی سپاه خوزستان در کنار مردم 
 البته سفر اخیر سردار سلامی به خوزستان جزء اولین اقدامات سپاه برای حل مشکلات مردم خوزستان نبود و از آغازین روزهای بروز اعتراض در خوزستان، قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه نیز برای رفع تنش آبی وارد ماجرا شد. سرتیپ پاسدار محمود معین‌پور، جانشین قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه خوزستان روز 23تیر با اشاره به اقدامات این قرارگاه برای مشکل کم‌آبی و بی‌آبی مردم خوزستان تصریح کرد: «بررسی‌ صورت‌گرفته نشان می‌دهد 73نقطه خوزستان با تنش آبی روبه‌رو هستند که سپاه استان با استفاده از ظرفیت بسیج و نیروهای زیرمجموعه از قبیل زمینی، هوایی و دریایی برای رفع این تنش‌ آبی به کمک دولت می‌آید». سرتیپ پاسدار معین‌پور افزود: «در برخی از مناطق، شبکه داخلی آب با مشکلاتی همراه است که تلاش می‌کنیم با برنامه‌ریزی و اجرای طرح‌های مناسب، این مشکلات را برطرف کنیم». وی درعین‌حال با اشاره به عدم همکاری آب و فاضلاب خوزستان با سپاه برای حل مشکلات مردم تاکید کرد: «پارسال یک منبع 500مترمکعبی آب در خوزستان آماده شد اما در مدار قرار نگرفت چراکه شرکت آب و فاضلاب خوزستان به‌خوبی به تعهدات خود عمل نکرد». پیش‌ازاین، بسیج سازندگی سپاه خوزستان نیز آبرسانی به مناطقی از شهرستان هویزه و چند شهر و روستای دیگر استان خوزستان را با تانکر آغاز کرده بود و این خدمت‌رسانی تا برقراری آب پایدار در این مناطق ادامه دارد.
 
دولت، متهم اصلی بحران خوزستان
 اقدامات اخیر سپاه پاسداران برای حل مشکل بی‌آبی مردم خوزستان را می‌شود به‌نوعی کشیدن جور کم‌کاری دولت تدبیر و امید برای حل پایدار و نهادینه تنش‌های آبی در این استان دانست. نکته جالب‌توجه این است که شخص رییس‌جمهوری نه‌تنها زیر بار کم‌کاری دولتش در زمینه حکمرانی آب نمی‌رود، بلکه از آن ستایش هم می‌کند. حسن روحانی روز گذشته در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نیرو با دفاع از کارنامه دولت‌های یازدهم و دوازدهم گفت: «کارنامه دولت‌های یازدهم و دوازدهم نسبت‌به خوزستان قابل‌قبول است. اگر امسال دچار خشکسالی که در 50سال اخیر بی‌نظیر است، نمی‌شدیم این مشکلات ایجاد نمی‌شد». اظهارات روحانی در شرایطی است که بسیاری از اهالی خوزستانی با انتقاد از عملکرد دستگاه‌های اجرایی، دولت تدبیر و امید را متهم اصلی در بروز بحران کنونی می‌دانند؛ برای نمونه، در جریان سفر روز اول مرداد، معاون اول رییس‌جمهوری به خوزستان، شیخ موسی کروشاتی، از بزرگان عرب این استان با مخاطب قراردادن جهانگیری، از برداشت آب از سرشاخه‌های کارون و اهمال دولت در جلوگیری از این برداشت، انتقاد کرد. در همین باره، او با بیان اینکه ممنوعیت برداشت از سرشاخه‌های کارون، دز و کرخه باید در دستورکار دولت و وزارتخانه‌های مربوطه قرار گیرد، تاکید کرد: «بررسی‌ها نشان می‌دهد که هم‌اکنون بخش قابل‌توجهی از برداشت آب از سرشاخه‌های کارون به مصرف صنعتی و کشاورزی می‌رسد». بنابر آنچه فارس گزارش داد، در جریان دیدار جهانگیری با عشایر و نخبگان استان خوزستان برخی اعضای حاضر در جلسه انتقاداتی را نسبت‌به مدیریت دولت در زمینه مدیریت آب طرح و تصریح کردند که اگر فرمایشات رهبر انقلاب اجرایی می‌شد، مشکلات اخیر برای مردم خوزستان به وجود نمی‌آمد.

captcha
شماره‌های پیشین