sobhe-no.ir
1217
سه شنبه، ۲۹ تیر ۱۴۰۰
9
گفت‌وگوی «صبح نو» با ناصر امانی، عضو منتخب شورای شهر ششم

به قولمان با مردم وفاداریم

فائزه مومنی / این روزها منتخبان شورای ششم شهر تهران به‌صورت فشرده در حال بررسی گزینه‌های شهرداری تهران هستند؛ گزینه‌هایی که در ابتدا طی لیستی 41نفره معرفی شدند، بعدا به مرور از تعدادشان کم شد و حالا مطابق با آخرین خبری که مهدی اقراریان، سخنگوی منتخب شورای ششم ارائه کرده است؛ در جلسه اخیر اعضای منتخب و بعد از ارزیابی‌هایی که براساس شاخص‌ها و امتیازبندی‌ها در هر یک از گزینه‌ها انجام گرفت، به جمع‌بندی نهایی درمورد 12گزینه رسیده‌اند و به‌جز سید صولت مرتضوی که دیروز انصراف خود را اعلام کرد، اسماعیل احمدی‌مقدم، معصومه آباد، جمال آبرومند، مهرداد بذرپاش، محسن پیرهادی، مازیار حسینی، هابیل درویشی، علیرضا زاکانی، عباس علی‌آبادی، علی نیکزاد، رستم قاسمی گزینه‌های باقی‌مانده‌ای هستند که باید ظرف یک هفته برنامه خود را برای مدیریت کلانشهر 13میلیونی تهران ارائه کنند اما یکی از موضوعاتی که کارشناسان و شهروندان تهرانی در فضای مجازی و رسانه‌ها درباره آن گفت‌وگو می‌کنند ضرورت پایبندی لیست ائتلاف بر شعار خود که انتخاب شهرداری غیرسیاسی بوده، است و درعین‌حال فردی که نسبت‌به شهر و بدنه شهرداری آشنایی کامل داشته باشد؛ موضوعی که سبب گلایه ناصر امانی نسبت‌به هیات‌رییسه شورای ششم شده است. او در گفت‌وگو با «صبح‌نو» تاکید می‌کند باید بر عهد و قولی که به مردم داده شده ایستاد و از آن تخطی نکرد. شهردار تهران باید غیرسیاسی باشد تا بتواند مشکلات و مسائل شهر را فارغ از هر نگاه سیاسی حل و فصل کند، درعین‌حال شناخت کافی مدیریت شهری و بدنه شهرداری نیز الزامی است تا او را در ناآگاهی و بعد ایجاد شناخت گرفتار نکند.

پرده اختلافات در مدیریت شهری پنجم کنار می‌رود

شورای شهر‌ی‌ها نگذاشتند سرمایه‌گذار جذب شود

صبح نو

پرده اختلافات در مدیریت شهری پنجم کنار می‌رود

شورای شهر‌ی‌ها نگذاشتند سرمایه‌گذار جذب شود

اختلافات زیرپوستی شورای شهر و شهرداری تهران حالا در روزهای محدود باقیمانده تا پایان دوره پنجم مدیریت شهری شکل عیان‌تری به خود گرفته است و می‌توان اختلافات را با شدت بیشتری مشاهده کرد و شنید. در جدیدترین مواردی که نشان‌دهنده اختلافات درون‌گروهی بین اصلاح‌طلبان در مدیریت شهری است، نشان می‌دهد که شورای شهری‌ها اجازه نداده‌اند تا سرمایه‌گذاری‌های لازم در پایتخت صورت بگیرد. اگرچه همین ادعا و به اصطلاح انداختن توپ در زمین طرف مقابل چیزی از وظایف شهرداری تهران نمی‌کاهد اما نشان می‌دهد که اختلاف سلیقه یا منافع مختلف چطور می‌تواند مانع از توسعه شهر و ارتقای کیفیت زندگی شهروندان شود.
 مدیرعامل سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری تهران در گفت‌وگویی که با «مهر» داشته است، به سنگ‌اندازی‌ها در مسیر خرید دوهزار اتوبوس و جذب سرمایه ۱۰هزار میلیاردی برای تهران اشاره کرده و گفته است: برخی در شورای شهر نمی‌گذاشتند کار کنیم. شکرالله بنار که از حدود دو سال قبل مسوولیت سازمان سرمایه‌گذاری شهر را برعهده دارد درباره دخالت‌های شورای شهر در حوزه فعالیت وی گفته است: یکی از شرکت‌هایی که به‌عنوان مشاور قبل از حضورش در سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری با این مجموعه همکاری داشت، به‌دلیل سقوط یکی از جرثقیل‌هایش در پروژه مشارکتی که منجر به مرگ دو شهروند شده بود، ازسوی دادگاه مقصر شناخته شد. بعد از این اتفاق یکی از اعضای شورای شهر به من زنگ زد و گفت این جرم را برعهده بگیر تا این شرکت که در بخش خصوصی مشغول است، ضرر نبیند!
 
محرومیت از اتوبوس
 مدیرعامل سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری، یکی از مهم‌ترین پیامدهای تصمیم‌گیری درباره درخواست یادشده را در زمان رأی گرفتن پروژه‌های این سازمان در صحن شورای شهر عنوان کرد و گفت: چندین بار از صحن شورا علیه سازمان سرمایه‌گذاری سخنرانی شد و فعالیت‌های ما را بی‌دلیل مورد حمله قرار دادند؛ مثلا در ماجرای تفاهمنامه‌ای که با یک شرکت مالزیایی داشتیم سعی شد در شورای شهر با طرح سوال، ما را به چالش بکشند ولی در نهایت نتوانستند ایرادی به کار سازمان سرمایه‌گذاری بگیرند اما می‌دانید در چنین شرایطی که پیرامون موضوع سرمایه‌گذاری حواشی به وجود می‌آید جسارت انجام پروژه از دو طرف گرفته می‌شود. این در حالی است که قرار بود سه خط آل آر تی، دوهزار دستگاه اتوبوس و تعداد قابل‌توجهی واگن مترو را به روش تهاتر مبتنی بر دستورالعملی که دولت ارسال کرد (دریافت این اقلام در برابر فراورده‌های نفتی) و در شرایط تحریم اقتصادی به نفع شهروندان بود به امضا برسانیم. وی اظهار داشت: دو پروژه هتل متاسفانه با غوغاسالاری یک عضو شورا در صحن شورای شهر مورد بی‌مهری قرار گرفت و این نگاه باعث شد ۱۰هزار میلیارد تومان خسارت به شهر و سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری وارد شود. به گفته وی، همین اقدام در جریان تفاهمنامه دیگری با یک شرکت خارجی که با اجازه سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران و با امضای وزیر اقتصاد و تایید اداره پولشویی وزارتخانه قرار بود در برج میلاد و سرخه‌حصار سرمایه‌گذاری کند، تکرار شد و با غوغاسالاری در صحن شورای شهر رد شد.

captcha
شماره‌های پیشین