sobhe-no.ir
1217
سه شنبه، ۲۹ تیر ۱۴۰۰
6
هدف پروژه «شام جدید» که از سوی عراق، مصر و اردن دنبال می شودچیست؟

مکمل معامله قرن

روح‌الله فرقانی / یک‌سالی است «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق که این روزها آهنگ سفر به واشنگتن و دیدار با مقامات کاخ سفید را دارد، طرحی را دنبال می‌کند که بتواند بغداد، امان و قاهره را براساس سرمایه‌های موجودشان به یکدیگر نزدیک کند؛ طرحی که بیشتر تحلیلگران آن را نسخه کوچک‌شده طرح موسوم به «معامله قرن» می‌نامند و از طرح‌های راهبردی رژیم‌صهیونیستی در منطقه می‌دانند؛ موضوعی که مصیب نعیمی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» آن را یک پروپاگاندا و فریب رسانه‌ای بیش نمی‌داند که ساختار اجرایی ندارد و بیشتر شکست خورده است.

نگاه

رونمایی از دستورکار چین در افغانستان

صبح نو

نگاه

رونمایی از دستورکار چین در افغانستان

آسیاتایمز در گزارشی به تحلیل استراتژی جدید چین در قبال افغانستان پرداخته است. در این گزارش آمده است: نشست وزیران سازمان همکاری شانگهای (SCO) و نشست کارگروه SCO با افغانستان، رویکرد چین را به شرایط در حال ظهور در افغانستان روشن ساخته است. تصریح این رویکرد ازسوی وزیر خارجه وانگ ئی به‌موقع و قابل‌توجه است: زیرا پکن اخیرا نقش فعال‌تری را در روند صلح افغانستان ایفا کرده است.
پکن چنان هوشیار است که نمی‌خواهد به گرداب افغانستان کشیده شود و این اولین اولویت چین است. چین در افغانستان مداخله نظامی و اشتباه شوروی و آمریکا را تکرار نخواهد کرد ولی یکی از سهامداران امنیت و ثبات در افغانستان است.
وانگ نگرانی‌های امنیتی چین را در سه جهت اصلی اولویت‌بندی کرد: جلوگیری از تبدیل درگیری کنونی به جنگ داخلی گسترده، آغاز سریع مذاکرات صلح، جلوگیری از تبدیل دوباره افغانستان به‌عنوان محل تردد گروه‌های تروریستی بین‌المللی.
در این میان، پکن از توجه دولت اشرف غنی به تقویت روابط با چین در میان همه دولت‌های منطقه‌ای، قدردانی می‌کند. تعهد چین به ثبات اوضاع افغانستان، غیرحزبی و به دور از ملاحظات ژئوپلیتیک است.
از سوی دیگر، چین ضمن حفظ روابط محکم با دولت غنی، خطوط ارتباطی با طالبان را نیز 
باز نگه داشته است.
عمق و انعطاف‌پذیری روابط چین و طالبان موضوع حدس و گمان و تا اندازه زیادی مبتنی 
بر فرض رابطه چین - پاکستان - طالبان بوده ولی واقعیت پیچیده‌تر است.
وانگ ئی آشکارا از ناراحتی چین در مورد عدم فاصله گرفتن طالبان از نیروهای تروریستی و 
عدم اتخاذ نگاه مسوولانه‌تر نسبت‌به کشور و مردم و پیوستن به جریان اصلی سیاست افغانستان، سخن گفت. این سخن وانگ را باید در تمام ابعاد آن و به‌دقت در نظر گرفت.
چین به اصل عدم مداخله در امور داخلی افغانستان پایبند ولی همچنین کاملا آگاه است که مرز باریکی میان افراط‌گرایی و تروریسم وجود دارد. چین دارای جمعیت مسلمان در حدود ۲۰ تا ۲۵میلیون نفر است که در مناطق مجاور 
آسیای میانه ساکن هستند.
درحالی‌که چین نسبت‌به دستورکار مخفی آمریکا نگران است ولی نگرانی بزرگ‌تر پکن این است که با خروج آمریکا، چالش تروریسم شاید هولناک‌تر شود.
سخنگویان طالبان چین را دوست افغانستان توصیف کرده‌اند ولی چین در مورد اینکه آیا طالبان در موقعیتی است که بتواند انتظارات چین، را برآورده کند، نگران است و محک این انتظار فاصله گرفتن طالبان از همه گروه‌های تروریستی است.
واضح است که چین نمی‌خواهد دولت افغانستان سقوط کند و خلأ امنیتی ایجاد شود؛ بنابراین بعید به نظر می‌رسد که پکن پشتیبانی مادی، کمک‌های بشردوستانه و تجهیزات تسلیحاتی خود را به دولت افغانستان خاتمه دهد. 
بدون شک، سقوط دولت افغانستان کابوس پکن است و در این زمینه با ایران نگاه مشابه دارد.
در پایان این مطلب آمده است: چین به اهداف آمریکا در افغانستان سوءظن دارد و انتظار ندارد که آمریکا به بازسازی افغانستان تمایل نشان دهد و پیش‌بینی می‌کند که مداخله آمریکا در افغانستان ادامه یابد و حتی به گسترش فعالیت نظامی آمریکا در منطقه به بهانه مبارزه با تروریسم بینجامد.

captcha
شماره‌های پیشین