sobhe-no.ir
1217
سه شنبه، ۲۹ تیر ۱۴۰۰
6
هدف پروژه «شام جدید» که از سوی عراق، مصر و اردن دنبال می شودچیست؟

مکمل معامله قرن

روح‌الله فرقانی / یک‌سالی است «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق که این روزها آهنگ سفر به واشنگتن و دیدار با مقامات کاخ سفید را دارد، طرحی را دنبال می‌کند که بتواند بغداد، امان و قاهره را براساس سرمایه‌های موجودشان به یکدیگر نزدیک کند؛ طرحی که بیشتر تحلیلگران آن را نسخه کوچک‌شده طرح موسوم به «معامله قرن» می‌نامند و از طرح‌های راهبردی رژیم‌صهیونیستی در منطقه می‌دانند؛ موضوعی که مصیب نعیمی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» آن را یک پروپاگاندا و فریب رسانه‌ای بیش نمی‌داند که ساختار اجرایی ندارد و بیشتر شکست خورده است.

نگاه

رونمایی از دستورکار چین در افغانستان

صبح نو

هدف پروژه «شام جدید» که از سوی عراق، مصر و اردن دنبال می شودچیست؟

مکمل معامله قرن

روح‌الله فرقانی / یک‌سالی است «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق که این روزها آهنگ سفر به واشنگتن و دیدار با مقامات کاخ سفید را دارد، طرحی را دنبال می‌کند که بتواند بغداد، امان و قاهره را براساس سرمایه‌های موجودشان به یکدیگر نزدیک کند؛ طرحی که بیشتر تحلیلگران آن را نسخه کوچک‌شده طرح موسوم به «معامله قرن» می‌نامند و از طرح‌های راهبردی رژیم‌صهیونیستی در منطقه می‌دانند؛ موضوعی که مصیب نعیمی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» آن را یک پروپاگاندا و فریب رسانه‌ای بیش نمی‌داند که ساختار اجرایی ندارد و بیشتر شکست خورده است.

پروژه شام جدید از نقشه‌های آمریکا و اسرائیل به دور نیست. به‌عنوان دلیل برای این گفته‌ کافی است که اشاره کنیم نقشه‌راه این طرح ازسوی بانک جهانی ارائه شد یعنی یک نهاد مالی امپریالیستی وابسته به آمریکا که هدف از آن سیطره بر اقتصاد کشورهای جهان به‌ویژه کشورهای جهان سوم است. این پروژه ارتباط جدایی‌ناپذیری با طرح‌هایی دارد که برای آینده جهان عرب و پیرامون آن ترسیم شده و نقطه آغاز برپایی طرح خاورمیانه بزرگ است که اسرائیل در آن دولتی عادی و مرکز فعال فناوری به ضرر برپایی دولت فلسطین است. در این چارچوب این پروژه با معامله قرن مرتبط است. کمااینکه «مزهر جبر الساعدی» روزنامه‌نگار عرب‌زبان معتقد است: «شام جدید»، پروژه‌ واقعی پشت درهای بسته است و طرحی است که مکمل معامله قرن است. درواقع معامله قرن نمرده و تا زمان آماده شدن شرایط سیاسی در وضعیت انتظار قرار گرفته است. پروژه شام یکپارچه آغاز فراهم کردن آن شرایط برای احیای معامله قرن است. اینکه پروژه شام جدید را آغاز بازگشت عراق به آغوش کشورهای عربی بدانیم فریبی بیش نیست، بلکه سکویی برای محقق کردن نقشه‌های پنهانی آمریکا - اسرائیل است. این جنب‌وجوش تنها آغاز 
پایان دادن به هرگونه نقش ژئواستراتژیک ازسوی عراق در آینده از طریق تبدیل کردن این کشور به کشوری پیرو و وابسته و نه رهبر و پیشرو است. عبور خطوط لوله انتقال نفت عراق به اردن و مصر که از نزدیکی اسرائیل می‌گذرد، این مسیر را در معرض تهدید و باج‌خواهی قرار می‌دهد. این گفته واقعیت است؛ زیرا اسرائیل ضلعی مهم و طرف مخفی در این طرح است. عراق نیازی به این طرح ندارد؛ زیرا خطوط امن و جایگزینی دارد که در معرض تهدید و باج‌خواهی قرار ندارند، مانند تکمیل بندر بزرگ فاو یا احیای خط راهبردی که نفت عراق را از میدان‌های تولید به بندر جیهان ترکیه یا بنادر عراقی منتقل می‌کند.
پروژه شام جدید مقدمه اعلام‌نشده برای آغاز عادی‌سازی روابط عراق و اسرائیل پس از فراهم شدن شرایط سیاسی است. بهره‌برداری از توانمندی‌های اقتصادی عراق برای توسعه اردن و مصر به ضرر عراق بسیار عجیب است. عراق امکانات کافی را برای سازندگی دارد و فقط به نیت و عمل صادقانه به دور از فساد و به تاراج بردن ثروت‌هایش و کمک گرفتن از تجربه‌های بین‌المللی نیاز دارد.
توافق‌های زیادی در این زمینه در سال‌های گذشته با چین و کشورهای دیگر بسته شده است که عملی نشده‌اند. براساس اطلاعات درز کرده به روزنامه‌ها، فشار آمریکا بر دولت باعث اجرایی نشدن آن‌ها شده و مساله عجیب در این راستا این است که مصر و اردن از این شرکت‌های خارجی بهره می‌گیرند و ایران نیز در زمینه زیرساخت‌ها توافق را به‌مدت 25سال با چین امضا کرده است.
اقدام مشترک عربی در تمامی زمینه‌ها مهم است و هدف و آرزوی تمامی عرب‌هاست که یکپارچگی اقتصادی کشورهای عربی را ببیند اما نه به روش پروژه شام جدید؛ زیرا این پروژه محصول تمام اتفاقات گذشته، حال و آینده در جهان عرب به نفع راهبرد جدید آمریکاست. آمریکا و رژیم‌صهیونیستی در راستای به موفقیت رسیدن این راهبرد جدید آمریکا روی گذشت زمان در به‌وجود‌آوردن تغییرات موردنظر خود در کشورهای عربی حساب می‌کنند که اکنون با ویرانی، فساد و چنددستگی روبه‌رو هستند. ملت عراق و نیز سایر ملت‌های عربی ازجمله ملت‌های مصر و اردن، ملت‌هایی شجاع هستند که از آگاهی عمیق سیاسی برخوردارند و می‌توانند این نقشه را در مدتی کوتاه با شکست روبه‌رو کنند.
 
نعیمی: پروژه «شام جدید» یک فریب رسانه‌ای بیشتر نیست
«مصیب نعیمی» کارشناس مسائل منطقه در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره همکاری سه‌جانبه عراق، اردن و مصر، تحت‌عنوان پروژه «شام جدید» اظهار داشت: این طرحی است که با دیدار سه‌جانبه اعلام شد و سازوکار مشخصی ندارد و با محوریت سوریه دیده شده است اما عدم حضور سوریه در این طرح ناکارآمدی آن را از آغاز نشان می‌دهد چراکه هیچ برنامه مدون و تعریف جامعی از این طرح وجود ندارد.
این کارشناس مسائل رسانه‌های جهان عرب افزود: 
علاوه بر آن تعارضاتی بین این سه کشور یادشده ازنظر جمعیت، درآمد و بحران‌های داخلی وجود دارد که بر آن تاثیرگذار است و نشان می‌دهد که طرح برنامه‌ریزی‌شده‌ای نیست و هیچ طرح عملیاتی از آن دیده نشده است و گفته شده که یک پروپاگاندای تبلیغاتی بود که جز تحلیلگران کسی از این طرح سخن نمی‌گوید و کمیته مشخص یا سرمایه‌گذاری ندارد. مصری‌ها با توجه به شرایط بد اقتصادی به این فکر می‌کنند که از نفت عراق بهره ببرند و اردن هم که چشم به کمک‌های خارجی دوخته که کرونا بر آن تاثیر گذاشته است و نتوانستند به تعهدات‌شان عمل کنند و پادشاه اردن هم که این روزها راهی آمریکا می‌شود. می‌توان گفت این طرح سرابی بیش نیست و سود و زیان این طرح برای منطقه مطرح نیست، طرحی غیرعملی است و شاخصه‌ای ندارد چراکه اهداف استراتژیک آن و کلیات طرح عنوان شده که سرزمین شام را دربرمی‌گیرد؛ این در حالی است که سوریه و فلسطین جزو شامات است و مصر جزو آفریقاست که با وجود درگیری‌های داخلی این طرح را دنبال می‌کند.
نعیمی ادامه داد: از سویی دیگر جامعه عراق هم چنین پذیرشی را ندارد که کمبودهای اردن یا مصر را تامین کند؛ چراکه درگیر شرایط سخت اقتصادی خودشان هستند و مصر هم در برخی تعهدات خودش تعلل‌هایی کرده است و حتی آمریکا و کشورهای عربی که دو جزیره مصری به عربستان واگذار شد با عدم واریزی پول از سوی ریاض مواجه شدند و اگر واقعیت را نگاه کنیم، می‌بینیم مانند ارتش متحد عربی (ناتوی عربی) که فراموش شد و سربازانش وجود ندارند یا بودجه آن دیده نشد، این موضوع شام جدید هم به همین منوال است.
این کارشناس مسائل بین‌الملل یادآور شد: شورای همکاری خلیج‌فارس که شبیه هم هستند مرزهای خودشان را به روی هم بستند. اتحاد عربستان و امارات را داشتیم که به لغو پروازها منجر شده است. وقتی طرح از یک عقل و هدف جامعی برخوردار نباشد به یک پروپاگاندای رسانه‌ای منتهی می‌شود.  اعتقاد من این است که تجزیه و تحلیل دراین‌باره جایز نیست، چراکه یک کمیته عملی نخبگانی هم ندارد و کار محرمانه‌ای است و طرح احیای شامات که اقتصادی است با حرف و وعده نمی‌شود. شاید مصر بتواند یک‌میلیون کارگر مصری را به عراق بفرستد و اردن از شرایط اقتصادی که فکر می‌کند دور شود اما الکاظمی هم سیاسی به این موضوع نگاه می‌کرد تا با تعامل با این کشورها، آرامشی در داخل ایجاد کند. ساختار این کشورها خیلی جدی نیست. وحدت بین کشورهای عربی ایجاد نمی‌شود چراکه آمریکا با این‌ها جداجدا کار می‌کند و این‌ها را گروهی نمی‌پذیرد و این سناریویی است که این‌ها خارج از وحدت حرکت کنند و حرکت مدرن امروزی ایجاد شود. باید از این طرح شام گذشت چراکه وحدت آن‌ها یک پروپاگاندای رسانه‌ای است، دقیقا مثل شورای همکاری خلیج‌فارس که با وجودی که از یک ژن هستند ولی اختلافات عمیق دارند. مثل اختلاف ریاض و ابوظبی که قبل از آن با قطر اختلاف داشتند. لذا بحث یک فریب بیشتر نیست با توجه به ساختار حاکم و تکروی آن‌ها در ارتباط با آمریکا خودشان وحدتی را دنبال نمی‌کنند و شرایط چندان خوشایندی ندارند.
 
 

captcha
شماره‌های پیشین