sobhe-no.ir
1217
سه شنبه، ۲۹ تیر ۱۴۰۰
3
رهبر انقلاب برای ساختن آینده، همه کشورهای اسلامی را به پیوستن به مقاومت دعوت کردند

رمی شیطان اکبر

«حسن عابدینی» کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به پیام رهبری مبنی بر اینکه فرمودند: «کل منطقه اسلامی، میدان مقاومت در مقابل آمریکا و همراهانش است»؛ به روزنامه «صبح‌نو»، گفت: مقاومت اسلامی در 20سال گذشته به‌گونه‌ای عمل کرده که رژیم‌صهیونیستی را به شکست مجبور ساخته است. زمانی رژیم‌صهیونیستی توانست به اتکای قدرت نظامی خودش در سال1967 سه ارتش قدرتمند عربی (جمال عبدالناصر) مصری (ملک حسین) اردنی و (حافظ اسد) سوری را در جنگ شش‌روزه شکست دهد اما ارتش رژیم‌صهیونیستی طی این سال‌ها که ازنظر نظامی و تسلیحاتی قدرتمندتر شده می‌بینیم که در سال‌2000 میلادی مجبور به عقب‌نشینی از جنوب لبنان شد و این آغازی برای شکست رژیم‌صهیونیستی بود که بعد از آن دوران، مقاومت اسلامی شروع و موجبات شکست رژیم‌صهیونیستی را فراهم کرد؛ به‌گونه‌ای که معادله قدرت در غرب آسیا با ظهور مقاومت اسلامی شکل دیگری گرفت و رژیم‌صهیونیستی در جنگ 33روزه در برابر حزب‌الله طعم تلخ شکست را چشید.

بیانیه پایانی همایش «افغانستان؛ صلح و امنیت پایدار»

ناامنی و جنگ داخلی، راهبرد آمریکا در منطقه

صبح نو

بیانیه پایانی همایش «افغانستان؛ صلح و امنیت پایدار»

ناامنی و جنگ داخلی، راهبرد آمریکا در منطقه

بیانیه پایانی همایش «افغانستان؛ صلح و امنیت پایدار» که دیروز (دوشنبه) برگزار شد با 12بند و با تاکید بر لزوم حل بحران افغانستان از طریق گفت‌وگو صادر شد.
به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، همایش وبیناری با عنوان «افغانستان؛ صلح و امنیت پایدار» به میزبانی تهران که دیروز با سخنرانی شخصیت‌های برجسته از کشورهای مختلف برگزار شد، با صدور بیانیه‌ای 12بندی به کار خود پایان داد.

محورهای 12گانه این بیانیه به شرح زیر است:
۱. مردم افغانستان ثابت کردند که با قدرت‌طلبی قدرت‌های بزرگ ازجمله شوروی، انگلیس و آمریکا مقابله می‌کنند.
۲. اخراج آمریکا از افغانستان و شکست ناتو در این سرزمین پس از 20سال،‌ پیروزی بزرگ مردم در مقابله سلطه‌گری و جنایت‌های بی‌شمار آمریکاست.
۳. آمریکا پس از اخراج از افغانستان به‌دنبال جبران شکست‌های خود و ناتو است. در این توطئه دامن زدن به تفرقه و ناامنی و جنگ داخلی از راهبردهای اصلی آمریکاست، برخی از شرکت‌کنندگان معتقدند شکست آمریکا در افغانستان مانند اتحاد جماهیر شوروی و انگلیس, آغاز اضمحلال این کشور خواهد بود.
۴. جنگ در افغانستان جز کشتن مردم و خسارت به ملت افغانستان نتیجه‌ای ندارد و رهبران افغانستان با عبرت از گذشته برای صلح و امنیت پایدار بیش از هر زمانی دیگری باید تلاش کنند.
۵. افغانستان با وجود تعدد اقوام و طیف‌های مختلف سیاسی راهی جز تشکیل دولت با مشارکت اقوام ندارد و شایسته است که در زمان پساآمریکا مردم و رهبران افغانستان درراستای امنیت و آرامش مردم این کشور تلاش یکپارچه داشته باشند.
۶. 20سال سلطه آمریکا بر افغانستان که با کشتار، ویرانی، افزایش تولید موادمخدر، حمایت از داعش و اهانت به سنت‌های مردم افغانستان همراه بوده که چهره آمریکا را 
بیش از هر زمان دیگری در دنیای اسلام عیان کرده و بر ملت‌های مسلمان است که به وعده‌های سلطه‌گران توجه نکنند و از 20سال حضور آمریکا در افغانستان عبرت بگیرند.
۷. مردم افغانستان همواره در جنگ و جهاد موفق بودند و در مرحله سیاسی و تشکیل یکپارچه با مشکل مواجه بودند و امید است در این مرحله بسیار حساس و پیچیده با عبرت از گذشته مردم و رهبران افغانستان با توجه به اهمیت زمان تصمیم تاریخی در فرایند سیاسی افغانستان اتخاذ کنند.
۸. کشورهای همسایه افغانستان و کشورهای مخالف آمریکا با تلاش خود می‌تواند ملت و رهبران افغانستان را در پروسه صلح یاری کنند.
۹. تجربه تلخ جنگ داخلی پس از خروج شوروی خسارت‌های سنگینی در پی داشت، به‌طوری‌که افغانستان را برای سالیان دراز از امنیت و رفاه و عمران محروم ساخت، امید است که در پی اخراج آمریکا پروسه مذاکره به صلح پایدار بینجامد.
۱۰. اندیشه حاکمیت تک‌قومی در افغانستان در طول تاریخ این کشور شکسته خورده است و تنها در راستای منافع آمریکاست و نتیجه‌ای جز      تداوم جنگ داخلی ندارد.
۱۱. جمهوری اسلامی ایران همواره درباره سیاست حمایتی خود حامی افغانستان بوده و هم اینک نیز  بیشترین کمک را به پروسه صلح و امنیت پایدار در افغانستان داشته باشد.
۱۲. در پایان شرکت‌کنندگان در کنفرانس پروسه صلح پس از آمریکا، هر گونه اقدام برای جنگ، آتش‌افروزی را توطئه علیه مردم افغانستان قلمداد کردند.
شرکت‌کنندگان ازجمله حامد کرزی‌،‌ رییس‌جمهور سابق افغانستان، علی‌اکبر ولایتی،‌ مشاور رهبر ایران و مقامات و کارشناسان کشورهای مختلف ازجمله پاکستان و ترکیه در همایش وبیناری با عنوان «افغانستان؛ صلح و امنیت پایدار» به میزبانی تهران سخنرانی کردند.
سخنرانان در این نشست بر لزوم پرهیز از جنگ و حل بحران افغانستان از طریق گفت‌وگوهای بین‌الافغانی تاکید کردند.
 

captcha
شماره‌های پیشین