sobhe-no.ir
1217
سه شنبه، ۲۹ تیر ۱۴۰۰
2
پیام رهبر انقلاب به مناسبت موسم حج

راه جبران عقب‌ماندگی کشور‌های اسلامی مقاومت است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مسلمانان جهان به‌مناسبت ایام حج، استمرار حسرت دل‌های مشتاق از حضور در ضیافت بیت‌الله را امتحانی گذرا خواندند و با تاکید بر لزوم کمرنگ نشدن پیام‌های حج، مقاومت در برابر قدرت‌های متجاوز به‌ویژه آمریکا را ازجمله این پیام‌های متعالی دانستند.

محسنی‌اژه‌ای در نخستین نشست هم‌اندیشی با مدیران رسانه‌ای:

تصمیم‌گیری در اتاق دربسته اثر ندارد

صبح نو

محسنی‌اژه‌ای در نخستین نشست هم‌اندیشی با مدیران رسانه‌ای:

تصمیم‌گیری در اتاق دربسته اثر ندارد

 حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای در نخستین نشست هم‌اندیشی با نخبگان که به مدیران رسانه‌ای کشور اختصاص داشت با تاکید بر فهم درست از حق و اجرای آن و همچنین استقامت در راه حق، نقش رسانه در تحقق عدالت، هموار کردن مسیر عدالت و ارتقابخشی به آگاهی مردم به حقوق خودشان و جامعه را بسیار مهم دانست.
رییس قوه‌قضاییه افزود: رسانه می‌تواند به مردم آگاهی دهد تا حقوق خود و راه استیفای حق را به‌خوبی بشناسد، تا هم به آن‌ها تعدی نشود و هم آنکه بدانند اگر تعدی کنند، چه عواقبی دارد. آگاهی انسان از لوازم ضروری اجرای عدالت است. نقش رسانه در مطالبه‌گری و پاسخگو کردن همه آحاد جامعه اعم از مسوول و غیرمسوول و همه افراد و نهادهایی که وظیفه اجتماعی دارند، حائز اهمیت است.
محسنی‌اژه‌ای با بیان اینکه «در این شرایط به‌شدت نیاز به فهم مشترک در موضوعات مختلف داریم» گفت: اگر بین رسانه و دستگاه‌های مختلف مانند قوه‌قضاییه، دولت و مجلس فهم مشترکی نسبت‌به مسائل و موضوعات وجود داشته باشد، هر کسی به‌درستی می‌تواند نقش خود را ایفا کند.
رییس دستگاه قضا برای نمونه به موضوع ترک فعل اشاره کرد و گفت: بعضی ترک فعل‌هایی داریم که موجب ضمان است اما بر‌اساس قانون جرم نیست ولی برخی ترک فعل‌ها هم ضمان‌آور و هم جرم است و در قانون برای آن مجازات تعیین‌شده و برخی هم در حد یک تخلف اداری و انتظامی است که درباره این‌ها باید به یک فهم مشترک برسیم. محسنی‌اژه‌ای همچنین با اشاره به موضوع رسانه آزاد و آزادی رسانه گفت: نقد در قانون مطبوعات تعریف شده است اما برخی موارد که مطرح می‌شود مصداق تخریب و حتی توهین است که باید با یک مرزبندی دقیق و شفاف، حساب آن‌ها را از نقد سازنده جدا کنیم.
رییس قوه‌قضاییه با تصریح به اینکه اعتماد مردم و سرمایه اجتماعی برای هر حکومت و دستگاهی مهم است، اظهار داشت: اعتماد مردم مهم‌ترین پشتوانه برای نظام ما به‌عنوان یک نظام مردمی است و اگر اعتماد مردم را نداشته باشیم در بسیاری از کارها موفق نخواهیم شد. بدون تردید یکی از الزامات افزایش اعتماد مردم صداقت و به حساب آوردن مردم و بهره‌مندی از ظرفیت‌های آن‌هاست. وی با استقبال از همکاری و هم‌اندیشی با اصحاب رسانه گفت: باید با کمک همدیگر مسائل و آسیب‌ها را احصا و راه‌حل آن‌ها را بررسی کنیم و به هر میزان بتوانیم فاصله در فهم مشترک درباره مشکلات را کاهش دهیم تا بهتر بتوانیم مسائل را حل کنیم. لازم است سازوکاری برای استفاده از ظرفیت‌ها و ایده‌های یکدیگر ایجاد کنیم که این سازوکار باید با کمک خود اصحاب رسانه طراحی شود.
محسنی‌اژه‌ای با اشاره‌ به تماس با نخبگان ازسوی دفتر رییس قوه‌قضاییه و اخذ نظرات، پیشنهادات و انتقادات ازسوی طیف‌ها و سلایق مختلف فکری بلافاصله پس از انتصاب به ریاست دستگاه قضا گفت: اگرچه فرصت مطالعه همه نظرات دریافت‌شده نبود، بخش عمده نظرات را که به‌صورت تلفنی یا مکتوب فرستاده شده بود مطالعه کردم و به همکارانم گفتم که این‌ها را برای بررسی بیشتر و عمیق‌تر دسته‌بندی و اولویت‌بندی کنند. رییس قوه‌قضاییه تصریح کرد: این نظرات باید با نگاهی مبتنی بر واقعیت‌ها بررسی شود و برای آن‌ها راهکار پیدا کنیم و اگر بخواهیم برای آن‌ها در اتاق‌های دربسته تصمیم‌گیری و دستورالعمل صادر کنیم اثری نخواهد داشت و این اتفاق هم نمی‌افتد، حتما در این‌باره با ارائه‌دهندگان ایده و نظرات همفکری می‌کنیم. باید با مشورت و مفاهمه با فردی که مساله‌ای را طرح کرده است راهکار درست را انتخاب کرد و برای این موضوع باید زمان مناسبی اختصاص داد.
محسنی‌اژه‌ای در پایان سخنان خود تشکیل «شورای حل اختلاف رسانه‌ها» با حضور افراد آشنا به مسائل رسانه و مسائل حقوقی و مصالح کشور را تدبیری خوب برای رسیدگی به برخی دعاوی علیه رسانه‌ها دانست و تاکید کرد: در صورت نیاز و برای تسریع و تسهیل رسیدگی‌ها می‌توان این شورا را با تشکیل شعب دیگری توسعه داد.

captcha
شماره‌های پیشین