sobhe-no.ir
1217
سه شنبه، ۲۹ تیر ۱۴۰۰
13
امروز، عرفه، یکی از بافضیلت‌ترین روزهاست

پرده پوشاندی بر رسوا شدنم

روز عرفه، ۹ذی‌الحجه، یک روز پیش از عید قربان است. بنابر فقه شیعه، حجاج باید از ظهر تا غروب شرعی این روز را در عرفات وقوف کنند. عرفه نزد مسلمانان از روزهای پرفضیلت سال محسوب می‌شود و در منابع روایی اعمالی برای آن برشمرده‌اند که بافضیلت‌ترین آن‌ها دعا و استغفار است. زیارت امام حسین؟ع؟ و خواندن دعای عرفه نیز در این روز بسیار سفارش شده است.

خبر

وزیر ارشاد در صحن مجلس: مانع پولشویی در‌سریال‌سازی شویم

صبح نو

خبر

وزیر ارشاد در صحن مجلس: مانع پولشویی در‌سریال‌سازی شویم

منابع مالی سریال‌ها باید شفاف باشد تا مصادیقی از پولشویی را در این زمینه نداشته باشیم. به گزارش «مهر»، سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه علنی دیروز مجلس در پاسخ به سوال سیدمجتبی محفوظی که «چرا این وزارتخانه توجهی به محتوای سریال‌های خانگی نمی‌کند؟»، گفت: سریال‌های خانگی از زاویه‌های مختلفی دارای فرصت‌ها و مخاطراتی هستند. وی بیان کرد: فرصت‌هایی که سریال‌های خانگی دارند در فضای اقتصاد فرهنگ و هنر اهمیت دارد و باید گفت که بخش قابل‌توجهی از اقتصاد فرهنگ و هنر مربوط به سریال‌های خانگی است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: آمریکا به‌طور میانگین سالانه ۱۰۰میلیارد دلار از ساخت سریال‌های خانگی درآمد کسب می‌کند و ترکیه هم پس از آمریکا بزرگ‌ترین تولیدکننده سریال‌های خانگی و تلویزیونی است که ۱۵۰سریال ترکی به بیش از ۱۰۰کشور جهان صادر کرده است. صالحی ادامه داد: سریال‌های خانگی هم از منظر اقتصادی و هم فرهنگی جایگاه مهمی در جهان پیدا کرده‌اند و کشور ما هم نمی‌تواند هم از نظر اقتصادی و هم فرهنگی نسبت‌به این مساله بی‌توجه باشد و اگر ما نتوانیم در این زمینه تولید داخلی داشته باشیم، مصرف‌کننده روزافزون تولیدات غربی و منطقه‌ای خواهیم شد. وی افزود: همچنین شرایط کرونایی و قرنطینه ایجاب می‌کرد که مردم بیشتر در خانه بمانند و در این شرایط بحث سریال‌های خانگی اهمیت مضاعفی پیدا کرده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در کنار فرصت‌ها باید نگاه آسیب‌شناسانه‌ای به سریال‌های خانگی هم داشته باشیم، گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این دو نگاه را درباره سریال‌های خانگی با هم پیش برد تا هم از فرصت‌های آن استفاده و هم به تهدیدات و مخاطرات آن توجه شود.
صالحی با اشاره به مخاطراتی که ممکن است از طریق سریال‌های خانگی وجود داشته باشد، گفت: مخاطره اصلی که در فضای سریال‌های خانگی می‌تواند مطرح باشد. ضعف در مضامین و محتوای سریال‌هاست و ممکن است که مضامین این سریال‌ها سطحی و نابهنجاری‌هایی داشته باشد و از مقررات اخلاقی، دینی، سیاسی و اجتماعی عبور کرده باشد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: اقتصاد سریال‌سازی هم مساله‌ای مهم است و منابع مالی سریال‌سازی باید کاملا شفاف و با اطمینان نسبی باشد و ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقداماتی را انجام دادیم و حتی آیین‌نامه‌ای را دراین‌باره به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کردیم تا در جاهایی که لازم است، مقرراتی در نظر گرفته شود. صالحی با اشاره به اینکه شورای پروانه ساخت و شورای پروانه نمایش در حوزه شبکه نمایش خانگی وجود دارد، گفت: هر فیلمنامه‌ای که بخواهد پروانه ساخت بگیرد، ابتدا باید طرح اولیه آن در این شوراها به تصویب برسد و ما اقداماتی را انجام دادیم تا این الزام ایجاد شود که فیلمنامه کامل یک سریال در همان ابتدا به شورای پروانه ساخت ارائه شود. وی متذکر شد: این در حالی است که در گذشته فقط حلقه اول سریال به شورای پروانه نمایش ارائه می‌شد اما الان باید تعداد زیادی از حلقه‌های یک سریال به شورای پروانه نمایش ارائه شود تا بتواند مجوز دریافت کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: همچنین برای شفافیت در بخش‌های مالی فیلم‌ها و سریال‌هایی که پروانه ساخت می‌گیرند، ابتدا باید یک خوداظهاری مالی داشته باشند و همچنین باید پروانه مالکیت را بگیرند که مشخص شود مالکان آن چه کسانی هستند. وی با بیان اینکه شورایی که بر محتوای فیلم‌ها و سریال‌ها نظارت می‌کند باید فراقوه‌ای باشد، گفت: بنده معتقدم که در کنار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید مسوولانی از سازمان صداوسیما، سازمان تبلیغات اسلامی، حوزه علمیه قم و نمایندگانی از کمیسیون فرهنگی مجلس حضور داشته باشند و باید یک شورای فراقوه‌ای برای نظارت بر این سریال‌ها وجود داشته باشد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: به‌دلیل سرمایه زیادی که از سریال‌های خانگی به دست می‌آید، باید حتما منابع مالی هر سریال شفاف باشد تا مصادیقی از پولشویی را نداشته باشیم.

captcha
شماره‌های پیشین