sobhe-no.ir
1217
سه شنبه، ۲۹ تیر ۱۴۰۰
13
امروز، عرفه، یکی از بافضیلت‌ترین روزهاست

پرده پوشاندی بر رسوا شدنم

روز عرفه، ۹ذی‌الحجه، یک روز پیش از عید قربان است. بنابر فقه شیعه، حجاج باید از ظهر تا غروب شرعی این روز را در عرفات وقوف کنند. عرفه نزد مسلمانان از روزهای پرفضیلت سال محسوب می‌شود و در منابع روایی اعمالی برای آن برشمرده‌اند که بافضیلت‌ترین آن‌ها دعا و استغفار است. زیارت امام حسین؟ع؟ و خواندن دعای عرفه نیز در این روز بسیار سفارش شده است.

خبر

وزیر ارشاد در صحن مجلس: مانع پولشویی در‌سریال‌سازی شویم

صبح نو

امروز، عرفه، یکی از بافضیلت‌ترین روزهاست

پرده پوشاندی بر رسوا شدنم

روز عرفه، ۹ذی‌الحجه، یک روز پیش از عید قربان است. بنابر فقه شیعه، حجاج باید از ظهر تا غروب شرعی این روز را در عرفات وقوف کنند. عرفه نزد مسلمانان از روزهای پرفضیلت سال محسوب می‌شود و در منابع روایی اعمالی برای آن برشمرده‌اند که بافضیلت‌ترین آن‌ها دعا و استغفار است. زیارت امام حسین؟ع؟ و خواندن دعای عرفه نیز در این روز بسیار سفارش شده است.

حاجیان در روز عرفه به صحرای عرفات می‌روند و در آنجا به راز و نیاز و مناجات با خدا مشغول می‌شوند اما امسال با شیوع ویروس کرونا و همه‌گیر شدن آن در جهان، برگزاری بسیاری از اعمال و مناسک عبادی دستخوش تغییر و تحول شد که مراسم حج هم از این موضوع مستثنا نیست. دعای عرفه هم که هر سال با حضور چندهزار نفری مردم در سراسر دنیا برگزار می‌شد، امسال با رعایت اصول بهداشتی و در فضا‌های باز برگزار می‌شود.
 
اعمال و فضیلت
بنا به روایات روز و شب عرفه، شب دعا و اعمال صالح است و دعا در این شب مقبول و مستجاب است. به گزارش فرهنگ‌نیوز، در روایتی نقل شده است که شب عرفه هر دعای خیری که انسان بکند به اجابت می‌رسد و برای کسی که در شب عرفه اطاعت الهی را بکند و اعمال صالحه انجام دهد، معادل 170سال اطاعت و عبادت است؛ یعنی از نظر پاداش چنین چیزی به او داده می‏‌شود.
عرفه نماز و ذکر‌های خاصی دارد؛ از جمله دعای مشهور امام‌حسین؟ع؟ در صحرای عرفات که دعای بسیار جلیل‌القدری است. یکی از اعمالی که برای این روز در روایات آمده، روزه است که پاداش آن برابر با روزه ۱۵۰سال است. این قدر اعمال و اذکار و دعا‌های روز عرفه و نمازهایش مهم است که گفته شده، اگر کسی به‌واسطه روزه ضعف می‌کند و نمی‌تواند اعمال را به‌جا بیاورد، روزه نگیرد اما اعمال را به‌جا بیاورد. فضیلت اعمال افضل از روزه روز عرفه است. آیت‌الله مجتبی تهرانی درباره اهمیت و بزرگی شب و روز عرفه فرموده‌اند: «روایتی از زین‌العابدین؟صل؟ آمده که محدث قمی هم آن را در مفاتیح نقل کرده است؛ در آن روایت آمده است که روز عرفه بود و حضرت دیدند که سائلی دارد از مردم، یعنی غیر خدا، درخواست می‌کند؛ حضرت به او فرمود: وای بر تو! در چنین روزی از غیر خدا تقاضا و درخواست می‌کنی؟! و حال آنکه امید می‌رود در چنین روزی فضل الهی شامل طفل‌هایی شود که در رحم مادر هستند. امید است که اینها خوشبخت و سعادتمند شوند.»
ایشان در ادامه بیان کرده‌اند: «هر لحظه‌ای از لحظات این روز برای ما گران‌بهاست؛ به‌ویژه برای دعا و درخواست از خداوند. این فرصت بهترین فرصت است. پس این فرصت را از دست ندهید! به‌ویژه از ظهر تا هنگام غروب را که در روایات وارد شده است. بدانید اگر می‌خواهید مشکلات‌تان را حل کنید بیایید ‌این چند ساعت را در خانه خدا بروید و از او بخواهید؛ چه حاجت‏‌های مادی را و چه معنوی را، همه را از او بخواهید. چون امروز برد دعا خیلی زیاد است. به‌خصوص درباره دیگران اگر دعا کنید، ما در روایت داریم که خدا چند هزار برابر به شما اعطا می‌کند.»
و اما آیت‌الله مجتبی تهرانی درباره فضیلت زیارت امام‌حسین؟ع؟ در این روز توضیح داده است: «مساله مهم در روز عرفه زیارت امام‌حسین؟ع؟است که در حدیث آمده است خداوند قبل از آنکه به سرزمین عرفات نظر کند، به زائرین امام‌حسین؟ع؟نظر می‌افکند و این نظر افکندن در زمان‌های حساس و سرنوشت‌ساز مانند شب قدر، عید فطر، عید قربان و عید غدیر است که افضل اعمال در این زمان‌ها زیارت امام‌حسین؟ع؟است.»
دعای عرفه پایان‌نامه امام‌حسین؟ع؟ است. ابی‌عبدالله ازلحاظ اعتقادی، معرفتی، اخلاقی و عبادی به‌عنوان یک انسان برتر که خلیفه‌الله شده، پیامش چه چیزی است؟! به قول امروزی‌ها، پایان‌نامه ابی‌عبدالله؟ع؟  دعای عرفه است که حضرت در روز عرفه ارائه داد و در روز عاشورا از آن دفاع کرد؛ آن هم در مقابل عالم، ملائکه و انبیای الهی. بطن دعای عرفه این است که بفهمیم انسانی که اهل دعا و معرفت است، به کجا باید برسد. علیرضا قزوه از شعرای بنام کشورمان شعر زیبایی درباره عرفه سروده که در ادامه می‌خوانید.
  کیست تا کشتی جان را ببرد سوی نجات
      دست ما را برساند به دعای عرفات
      موسی من تو به‌دنبال کدامین خضری؟
      گوشه چشم تو ابری‌ست پر از آب حیات
      خوش‌به‌حال شهدایی که نمردند هنوز
      که دلی دارند بشکسته‌تر از پیر هرات  
      نیست جز از جگر خونی‌شان این
 همه گل
      نیست جز از نفس زخمی‌شان این برکات
      یا حسین‌بن‌علی! عشق،
 دعای عرفه‌ست
      عشق آن عشق که بیرون بردم از ظلمات
      پشت بر کعبه نکردی که چنان ابراهیم
      به منا با سر رفتی پی رمی جمرات
       به منا رفتی و قنداقه توحید به دست
      تا بری باشی از ملعبه لات و منات
       تو همه اصل و اصولی، تو همه 
فرع و فروع
      تو همه حج و جهادی، تو همه
 صوم و صلات
       ظاهر و باطن تو نیست به‌جز جلوه حق
      که هم آیین صفاتی و هم آیینه ذات
       مرحبا اجرک الله بزرگا مردا
      نیست در دست تو جز نسخه
 حاجات و برات
       شعر ناقابل من چیست که نذر تو شود
      جان ناقابل من چیست که گویم
 به فدات
       تو کدامین غزلی عطر کدامین ازلی؟
      از تو گفتن نتوانند چرا این کلمات؟
       جبل الرحمه همین‌جاست
 همین‌جا که تویی
      پای این سفره که نور است
 و سلام و صلوات

captcha
شماره‌های پیشین