sobhe-no.ir
1217
سه شنبه، ۲۹ تیر ۱۴۰۰
10
کاهش ازدواج تهرانی‌ها در سال ۹۹

خراسانی‌ها صدرنشین ازدواج هستند

روایت «صبح‌نو» درباره کرایه‌های نجومی برای اجاره چهاردیواری‌های نقلی را بخوانید

داستان غم‌انگیز جست‌وجو برای چند متر خانه

سید نورالدین مظفری / سرپناه یا خانه، جایی برای زیستن و شب را به صبح رساندن! در همین تهران بزرگ بسیار دیده می‌شود آدم‌هایی را که از مسکن و سرپناه معمولی هم محروم‌اند و شب‌ها را یا در پارک‌ها به صبح می‌رسانند یا در مسافرخانه‌های جنوب شهر یا در حاشیه‌های تهران در بستری خشن و ناامن. اجازه دهید خاطره‌ای را به اشتراک بگذارم؛ در 500متری خانه پدری در شهر رودسر، قبرستانی است چندهزار متری که در این شصت-هفتاد ساله جسم‌های بی‌جان بسیاری را در خود جا می‌دهد. صاحب این زمین حاج‌رضا مهدیزاده نامی بود که با ساختن مسجد در آن زمین اهدایی، هم خود شد موذنش و هم شد کلیددار مسجد. اکنون جا برای دفن اموات کم آمده است و شهرداری تلاش می‌کند خانه‌های اطراف را خریداری کند تا بلکه زیست برای اموات شهر بیشتر مهیا شود اما دریغ از صاحبان این املاک که روزی با قیمت بسیار پایین یا هدیه از حاج رضا گرفته بودند، امروز با قیمت بالا هم حاضر نیستند ملک خود را بفروشند. چرا؟ جواب این سوال را در پایان گزارش می‌دهم.

صبح نو

کاهش ازدواج تهرانی‌ها در سال ۹۹

خراسانی‌ها صدرنشین ازدواج هستند

فرازوفرود ازدواج در سال‌های اخیر موجبات نگرانی و هشدارهای جامعه‌شناسان و برخی کارشناسان شده است. این در حالی است که آمارهای جدید حکایت از آن دارد که کرونا موجب شده است تا آمار ازدواج به‌دلیل حذف برخی تشریفات افزایش یابد. مدیرکل برنامه‌ریزی و توسعه جوانان وزارت ورزش و جوانان در همین‌باره به افزایش چهاردرصدی ازدواج در کشور در سال۹۹ اشاره کرده و گفت: علی‌رغم افزایش ازدواج در کشور اما استان‌هایی نیز هستند که طی سال‌۹۹ با کاهش ازدواج یا رشد منفی ازدواج مواجه بودند که ازجمله این استان‌ها تهران با کاهش نیم‌درصدی و کردستان با کاهش 3/1درصدی بوده که نیازمند آسیب‌شناسی جدی ازسوی دانشگاهیان است. اعظم کریمی در وبینار «ازدواج بالغانه، تحکیم خانواده و تعالی جامعه» که به همت جهاد دانشگاهی واحد الزهر؟س؟ برگزار شد، اظهار کرد: آمار ازدواج در سال۹۸ نسبت‌به سال قبل آن چهاردرصد کاهش و سال۹۷ نسبت‌به سال قبل خود ۹درصد کاهش داشته است اما در سال۹۹ برای اولین‌بار پس از سال‌ها شاهد افزایش حدود 5/4درصدی آمار ازدواج بودیم که بسیاری از کارشناسان قائل بر این هستند که حذف تشریفات و مراسم نوظهور ازجمله دلایل افزایش ازدواج طی سال۹۹ 
بوده است. کریمی این مراسم‌های حذف‌شده را مراسم‌هایی دانست که حذف آن‌ها هیچ اثری در مسیر زندگی دو نفر ندارد و ادامه داد: وقتی به شاکله آیین اقوام در بحث ازدواج نگاه می‌کنیم، شاهد کمک دسته‌جمعی اقوام یک منطقه برای ازدواج جوانان هستیم که این موضوع اکنون به بحران و مشکل بزرگ و نگرانی عمده برای خانواده‌ها بدل شده است. امیدواریم با فرهنگسازی‌های انجام‌شده این ارقام رشد ازدواج ادامه داشته باشد.
 
رتبه بالا برای خراسان جنوبی
 مدیرکل برنامه‌ریزی و توسعه جوانان وزارت ورزش و جوانان به بیان آمار افزایش ازدواج به تفکیک استان‌های کشور در سال۹۹ پرداخت و گفت: طی سال۹۹ استان خراسان‌جنوبی بیشترین میزان ازدواج نسبت‌به سال قبل خود را داشت و در حدود 2/17درصد آمار ازدواج در این استان افزایش داشته است. همچنین استان‌های یزد، کرمان، هرمزگان و بوشهر نیز شاهد افزایش ۱۰درصدی ازدواج طی سال۹۹ نسبت‌به سال۹۸ بودند.
کریمی معتقد است: در گذشته اصرار والدین بر سروسامان دادن فرزندان خود به‌عنوان یک اولویت شناخته می‌شد، به‌طوری‌که در فرهنگ عامه ما ممکن بود خانواده از تفریحات خود بگذرد و هزینه آن را به بحث ازدواج فرزند اختصاص دهد، درحالی‌که امروزه ازدواج سریع فرزندان برای خانواده‌ها اولویت ندارد و بعضا ازدواج فرزندان را به پس از سربازی و تکمیل تحصیلات در عالی‌ترین سطوح و ... موکول می‌کنند و این یک نمونه ملموس از تغییرات اجتماعی سبک زندگی خانواده‌های ایرانی است. وی گفت: در فرهنگ عامه ما دیگر تجرد عیب محسوب نشده و در حوزه ارائه تسهیلات خیلی تفاوتی بین فرد متاهل و مجرد قائل نیستیم و بسیاری از ارزش‌ها در خانواده‌ها تغییر کرده است. امروزه خانواده‌ها شروطی برای ازدواج جوانان دارند که خودشان ازدواج‌شان را اینگونه آغاز نکرده‌اند و این مساله در آمار ازدواج اثر گذاشته است.

captcha
شماره‌های پیشین