sobhe-no.ir
1216
دوشنبه، ۲۸ تیر ۱۴۰۰
9
فهرست نهایی نامزدهای سکاندار اجرایی پایتخت به مرور نهایی می‌شود

دوازده نهایی

این روزها منتخبان شورای ششم شهر تهران به‌صورت فشرده در حال بررسی گزینه‌های شهرداری تهران هستند. گزینه‌هایی که در ابتدا طی لیستی 41نفر معرفی شدند، بعدا به مرور از تعدادشان کم شد و حالا مطابق با آخرین خبری که مهدی اقراریان، سخنگوی منتخب شورای ششم ارائه کرده است؛ در جلسه دیروز اعضای منتخب و بعد از ارزیابی‌هایی که براساس شاخص‌ها و امتیازبندی‌ها در هر یک از گزینه‌ها انجام گرفت، به جمع‌بندی نهایی در مورد 12گزینه رسیده‌اند.

رکورد تزریق روزانه واکسن شکست

۱۹۵ فوتی جدید کرونا در کشور

در جریان سفر مدیرعامل بنیاد برکت و با امضای تفاهمنامه ۱۵۰۰میلیارد ریالی صورت می‌گیرد

آبرسانی به ۴۷۱روستای دارای تنش آبی در خوزستان

صبح نو

فهرست نهایی نامزدهای سکاندار اجرایی پایتخت به مرور نهایی می‌شود

دوازده نهایی

این روزها منتخبان شورای ششم شهر تهران به‌صورت فشرده در حال بررسی گزینه‌های شهرداری تهران هستند. گزینه‌هایی که در ابتدا طی لیستی 41نفر معرفی شدند، بعدا به مرور از تعدادشان کم شد و حالا مطابق با آخرین خبری که مهدی اقراریان، سخنگوی منتخب شورای ششم ارائه کرده است؛ در جلسه دیروز اعضای منتخب و بعد از ارزیابی‌هایی که براساس شاخص‌ها و امتیازبندی‌ها در هر یک از گزینه‌ها انجام گرفت، به جمع‌بندی نهایی در مورد 12گزینه رسیده‌اند.

اسماعیل احمدی‌مقدم، معصومه آباد، جمال آبرومند، مهرداد بذرپاش، محسن پیرهادی، مازیار حسینی، هابیل درویشی، علیرضا زاکانی، عباس علی‌آبادی، علی نیکزاد، رستم قاسمی و سیدصولت مرتضوی، گزینه‌هایی هستند که باید ظرف یک هفته برنامه خود را برای مدیریت کلانشهر 13میلیونی تهران ارائه کنند؛ شهری که طی چهارسال اخیر در سایه بی‌ثباتی و ضعف مدیریتی، چه از جانب شهرداران متعدد انتخابی و چه اعضای شورای پنجم حال و روز خوبی ندارد و شهردار منتخب باید کارهای بر زمین گذاشته دوره سابق مدیریت شهری اعم از توسعه حمل‌ونقل عمومی، کاهش آلودگی هوا، تبدیل کردن تهران به شهری مدرن و زیست‌پذیرتر در کنار هزار اولویت و برنامه دیگر را از نو آغاز کند؛ کاری سخت با وجود بدهی‌های زیاد و رخوت کارمندان شهرداری طی چند سال اخیر، تحریم‌های گسترده و شرایط اقتصادی وخیم ناشی از عملکرد فاجعه‌‌آمیز دولت و کمک «هیچ» آن‌ها به مدیریت شهری پایتخت کشور.
ناصر امانی، منتخب شورای ششم تهران تهران با اشاره به نهایی شدن اسامی 12نفر به‌عنوان گزینه‌های شهرداری پایتخت به «صبح‌نو» می‌گوید: ابتدا قرار بود 10نفر به‌عنوان گزینه نهایی اعلام شوند اما از آنجایی که تصمیم گرفتیم دست منتخبان برای انتخاب شهردار بازتر باشد دو نفر دیگر به این لیست اضافه شدند. او اضافه می‌کند: البته ممکن است طی روزهای آینده به دلایلی برخی از گزینه‌های اعلام‌شده برنامه‌های‌شان را ارائه ندهند یا به‌نوعی می‌توان گفت به‌زودی دو تا چهار نفر از قبول مسوولیت به‌عنوان شهرداری انصراف خواهند داد. منتخب شورای ششم شهر تهران با اشاره به این نکته که اکثر افراد اعلام‌شده به‌عنوان گزینه شهرداری تهران رزومه‌های خود را به اعضای منتخب ارائه داده‌اند، اظهار می‌کند:‌ البته هنوز این افراد برنامه‌های‌شان را ارائه نداده‌اند و فرصت یک‌هفته‌ای برای گزینه‌ها در نظر گرفته شده تا این اتفاق نیز بیفتد.
به گزارش «صبح‌نو»، از میان گزینه‌های ۱۲گانه دستکم هفت گزینه دو شاخص ۴ و ۸ را ندارند. شاخص چهارم؛ آشنایی کلی با قوانین، ساختارها، فرایندهای مدیریت شهری و شناخت تهران و مسلط بر نظام مسائل شهر تهران و شاخص هشتم؛ قابلیت رهبری و توانایی تشکیل تیم قوی و شبکه کاری منسجم و توان به‌کارگیری بدنه شهرداری و مدیر جوان. امانی در واکنش به این موضوع هم به «صبح‌نو» می‌گوید: در معیارهای‌مان داشتن سابقه موفق مدیریتی در حوزه‌های مختلف اعم از مالی و اقتصادی، شناخت کلی از شهرداری و غیره وجود دارد، قاعدتا فرد نهایی باید با این معیارها تطابق داشته باشد.
 
احتمال ورود برخی گزینه‌های شهرداری به دولت
 مهدی چمران، رییس سابق شورای شهر تهران و عضو منتخب شورای ششم نیز درباره جلسه ظهر روز گذشته اعضای منتخب می‌گوید: رأی‌گیری انجام و 12گزینه برای شهرداری انتخاب شد. او در پاسخ به این پرسش که قرار بود 10گزینه انتخاب شوند چرا به 12گزینه رسیده‌اید؟ می‌گوید: احتمال دارد دو تا سه نفر از گزینه‌ها به دولت بروند و برای اینکه دست‌مان بسته نشود، تعداد بیشتری گزینه انتخاب کرده‌ایم. چمران درباره میزان امتیاز 12گزینه شهرداری تهران می‌گوید: تقریبا امتیازها مساوی یا نزدیک به هم بود و این موضوع انتخاب را مشکل‌تر می‌کرد اما در نهایت 12نفر انتخاب شدند. به گفته این عضو باسابقه شورای شهر تهران، «از گزینه‌ها برنامه دریافت می‌کنیم و این افراد یک هفته فرصت دارند که برنامه ارائه کنند و بعد از آن مصاحبه انجام می‌شود. انتخاب سه گزینه نهایی در هفته دوم مرداد مشخص می‌شود.»
چمران همچنین در ادامه درباره شاخص‌های اصلی انتخاب شهردار نیز بار دیگر توضیح داده و می‌گوید: 10شاخص شورای ششم برای انتخاب شهردار جدید تهران، قوت تفکر و عمل انقلابی با روحیه جهادی، فهم اقتصادی و توانمندی در تامین منابع مالی شهر، ساده‌زیست و پاکدست، برخوردار از روحیه مبارزه با فساد و فاقد تعارض منافع، مراقبت نسبت‌به اطرافیان و منتسبان و عدالت‌محور، آشنایی کلی با قوانین، ساختارها، فرایندهای مدیریت شهری و شناخت تهران و مسلط بر نظام مسائل شهر تهران باشد. او تاکید می‌کند: همچنین شهردار باید سابقه و تجربه مدیریتی موفق (اجرای پروژه‌های مهم و موفق)، توانایی اجماع‌سازی (قدرت مذاکره و تعامل با مجلس، دولت و سایر نهادها، ‌توانایی کارکردن با سلایق متنوع، اجماع سیاسی کلان، دارای رویکرد تحول‌گرا و جوان‌گرا و شناخت و نگاه فرهنگی- اجتماعی، قابلیت رهبری و توانایی تشکیل تیم قوی و شبکه کاری منسجم و توان به‌کارگیری بدنه شهرداری و مدیران جوان، قابلیت ایجاد تعاملات اجتماعی و ارتقای مشارکت مردمی و روحیه مردمی و میزان هماهنگی و همسویی با مصوبات شورای شهر منتخب را داشته باشد.

captcha
شماره‌های پیشین