sobhe-no.ir
1216
دوشنبه، ۲۸ تیر ۱۴۰۰
8
مجلس برای قطعی برق چه می‌کند؟

پارلمان مقابل ‌رانت‌خواری و دلالی انرژی

علی جواهری / قطعی برق کاهش چشمگیری پیدا کرده است. این اتفاق با پیگیری‌ها و پیشنهادات کارشناسانه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به نتیجه رسید. نمایندگان مجلس شورای اسلامی از ابتدای خاموشی‌های اخیر با بهره‌گیری از ابزارهای نظارتی و بازدید میدانی در راستای شناسایی مشکلات موجود، به ارائه راه‌حل و اتخاذ تصمیمات لازم برای کاهش خاموشی‌ها پرداختند. مجلس در نخستین گام و پیش از بروز این مشکلات در جریان بررسی و تصویب بودجه۱۴۰۰ کل کشور با این نگاه که یکی از موارد تاثیرگذار بر جریان تولید در کشور، توجه به زیرساخت‌های اقتصاد نظیر آب و برق است؛ مصوباتی راهگشا در این زمینه به قانون تبدیل شد تا آنجا که وزیر نیرو از آن به بهترین بودجه و اتفاق خوبی برای صنعت برق یاد کرد. به‌هرحال باوجود این تمهیدات بودجه‌ای که طبیعتا زودبازده هم بوده، نمی‌توانست چاره‌کار باشد. چون از خردادماه با گرمای زودهنگام هوا، شاهد قطعی برق و خاموشی‌هایی در سراسر کشور بودیم. به همین دلیل مجلسی‌ها چندین بار وزیر نیرو را به مجلس فراخواندند تا پاسخگوی دلایل قطعی برق باشد اما کمبود برق، قطعی مکرر و بی‌برنامه در ماه‌های اخیر و به‌دنبال آن مشکلاتی را برای مردم و حوزه‌های مختلف ایجاد کرد که از نمایندگان مجلس اقداماتی پیشگیرانه و ایجابی برای حل این مساله به انجام رساندند.

«صبح‌نو» لایحه اخیر شهرداری تهران درباره مجوز ساخت‌وساز در باغات را بررسی می‌کند

باغ‌کشی؛ از سری اقدامات دقیقه 90 شهردار ی حرف

سال97 بود که شهردار تهران استفساریه‌ای به شورای شهر تهران ارسال کرد که طی آن 62پرونده باغاتی که پیش از لغو مصوبه موسوم به برج-باغ عوارض خود را پرداخت کرده بودند ذیل مصوبه خانه‌باغ حساب نشده و اجازه ساخت مطابق با مصوبه قدیمی داشته باشند. مطابق با استفساریه خوانده شده در صحن شورا از مجموع 473پرونده 62پرونده عوارض خود را قبل از 7فروردین‌ماه 97 پرداخت کرده‌اند که مبلغ آن 170میلیارد تومان می‌شود و 72پرونده نیز وجود دارد که نیمی از عوارض که حدود 500میلیارد تومان می‌شود پرداخت کرده‌اند و 38پرونده نیز درخواست تغییر نقشه را داشته‌‌اند. در نهایت تصمیم گرفته شد که 62پرونده‌ای که در گذشته پرداختی کامل را داشته‌اند در کمیته فنی باغ بررسی شود و درصورت نداشتن درختان انبوه و ویژگی‌های میراثی و تاریخی پروانه صادر شود. در همان زمان فرماندار تهران با این مصوبه مخالفت کرد اما اعضای شورا از آن جهت که فرماندار مخالفت کرده و نه هیات تطبیق، به اعتراض واردشده پاسخی ندادند. بعد از آن سازمان بازرسی به روند صدور پروانه ورود کرده و به دلیل مخالفت فرماندار تهران با این مصوبه مخالفت کرد و صدور پروانه برای 62باغ متوقف شد.

گزارش

اتحادیه نانوایان نرخ‌نامه جدید داد قیمت نان در تهران مشخص شد

صبح نو

گزارش

اتحادیه نانوایان نرخ‌نامه جدید داد قیمت نان در تهران مشخص شد

اتحادیه نانوایان سنتی تهران در ابلاغیه‌ای نرخ مصوب انواع نان را اعلام کرد.
به گزارش «صبح‌نو»، ماجرای افزایش قیمت نان در سال1400 که در چند ماه اخیر مطرح شده و حتی در برخی نانوایی‌ها اجرایی شده بود، روز گذشته ازسوی اتحادیه نانوایان سنتی تهران شکل رسمی به خود گرفت. این اتحادیه در ابلاغیه‌ای نرخ مصوب انواع نان با گندم یارانه‌ای نوع یک و دو را اعلام کرد. نرخ انواع نان‌های سنتی به شرح زیر است:
بربری با وزن چانه ۶۰۰گرم: ۱/۸۰۰تومان
 تافتون سنتی با وزن چانه ۲۵۰گرم: ۹۰۰تومان
 تافتون گردان (ماشینی جدید) با وزن چانه ۲۲۰گرم: ۷۰۰تومان
 لواش و تافتون گردان (ماشینی) با وزن چانه ۱۶۰گرم: ۵۰۰تومان
 تافتون خراسانی با وزن چانه ۳۰۰گرم: ۱/۰۰۰تومان
 لواش اتوماتیک هر کیلوگرم: پنج‌هزار تومان
 همچنین قیمت انواع نان یارانه‌ای نوع۲ (گندم ۹۰۰تومانی) به شرح ذیل تعیین شده است:
 بربری با وزن چانه ۶۰۰گرم: ۲/۵۰۰تومان
 تافتون سنتی با وزن چانه ۲۵۰گرم: ۱/۲۰۰تومان
 تافتون گردان (ماشینی جدید) با وزن چانه ۲۲۰گرم: ۱/۰۰۰تومان
 لواش و تافتون گردان (ماشینی) با وزن چانه ۱۶۰گرم: ۶۵۰تومان
 سنگک با وزن چانه ۶۵۰گرم: ۳/۰۰۰تومان
 تافتون خراسانی با وزن چانه ۲۰۰گرم: ۱/۵۰۰تومان
 لواش اتوماتیک هر کیلوگرم: ۶هزار تومان
 اما روز گذشته و بعد از انتشار این خبر یک منبع آگاه در استانداری تهران به این مساله واکنش نشان داد و در گفت‌وگو با «مهر» درباره این موضوع گفت: تا جایی که من می‌دانم، این قیمت‌های اعلامی در استانداری تهران مورد بحث قرار نگرفته است. وی افزود: اما قیمت نان دو سال است که ثابت بوده و افزایش رسمی نداشته است، همین امر باعث شده تا برخی نانوایان به‌طور یکجانبه اقدام به افزایش قیمت کنند و سردرگمی پیش آید، به همین دلیل آقایان در اتحادیه نشسته‌اند و نرخ مصوبی را برای نان در نظر گرفته و اعلام رسمی کردند. درحقیقت با این کار یکسان‌سازی قیمت در استان روی می‌دهد. این منبع آگاه گفت: اعلام رسمی قیمت ازسوی اتحادیه قطعا می‌تواند جلوی برخی سوءاستفاده‌ها و گرانفروشی‌های خودسرانه را بگیرد اما این نرخ باید موردتایید مسوولان مربوطه قرار گیرد.
 

captcha
شماره‌های پیشین