sobhe-no.ir
1216
دوشنبه، ۲۸ تیر ۱۴۰۰
6
بیش از 40 رهبر گروه‌های داخلی افغانستان، برای تحقق صلح در تهران گردهم آمدند

تلاش ایران برای صلح در افغانستان

روح‌الله فرقانی / تهران در حالی امروز میزبــــــــــان اجـــــــــــلاس «افغانستان، صلح و امنیت پایدار» با حضور بیش از ۴۰تن از رهبران افغانستان و نمایندگان کشورهای همسایه افغانستان ازجمله پاکستان، چین، روسیه، ازبکستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ترکمنستان شد که بر بازگشت صلح و آرامش در این کشور تاکید دارد، راهبرد جمهوری اسلامی ایران، در افغانستان این است که ضمن تامین منافع ملی دو طرف، به‌هیچ‌وجه جنگی در افغانستان رخ ندهد و گروه‌های مختلف افغان بنشینند و با توجه به مولفه‌های قدرت، با هم مذاکره کنند و به فکر رفاه، آبادانی و استقلال کشورشان باشند.

اکبری: طالبان حداکثر بیست درصد در افغانستان عقبه مردمی دارد

صبح نو

اکبری: طالبان حداکثر بیست درصد در افغانستان عقبه مردمی دارد

«حسین اکبری» معاون دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی، با اشاره به اینکه یکی از اهداف برگزاری اجلاس «افغاستان؛ صلح و امنیت پایدار» تامین منافع ملی دو طرف است، به روزنامه «صبح‌نو» گفت: با توجه به شرایطی که در افغانستان و خلع قدرت و توازن نظامی به‌وجودآمده و قرار است بعد از 20سال آمریکا با ترک  نیروهای خود از خاک افغانستان، این کشور را به یک صحنه نبرد و درگیری تبدیل کند، تصمیم گرفته شد تا روند صلح و مذاکرات طرف‌های درگیر با جدیت بیشتر دنبال شود. چراکه آمریکا در تلاش است تا با ایجاد درگیری بین مردم و این استراتژیک که همه امکانات و قدرت رسانه‌ای و عوامل نفوذی خود را به‌کار گیرد تا در افغانستان جنگ شود. نگاه ما این است تا طرف‌های درگیر را سر یک میز بنشانیم و با روند مذاکرات و گفت‌وگو این تنش‌ها را کاهش داده و صلح پایدار را رقم زنیم.

آمایش قومیت ها این اجازه را نمی دهد که قدرت متعلق به یک جریان باشد
وی ادامه داد: گروه‌های درگیر افغان می‌دانند که اگر این جنگ داخلی هم طول کشد، بالاخره باید توافق و مذاکره کنند. آمایش قومیت‌ها و سهم قومیت‌ها و قدرت مطلق این اجازه را نمی‌دهد که قدرت متعلق به یک جریان باشد و باید توزیع شود. طالبان حداکثر 20درصد در افغانستان عقبه مردمی دارد و می‌داند که دارای یک‌سوم نفوذ از قوم پشتو است و نمی‌تواند حکومت تشکیل دهد و نهایتا جنگ می‌شود که پایان آن هم صلح است؛ بنابراین پیشنهاد ما مصالحه و مذاکره است و راهبرد ما هم این است که در افغانستان جنگ نشود. مصالحه به نفع مردم افغانستان و هم ایران است و با اقناع طرف‌های مقابل می‌توان قبل از هر بحرانی به نفع طرفین بهره‌مند شد.
این کارشناس مسائل افغانستان افزود: ایران یک ویژگی در مقایسه با دیگر کشورها دارد و آن این است که نقش بازیگری ایران افزایش یافته است. دلیل آن هم مشترکات دینی و فرهنگی است که دو کشور با یکدیگر دارند. حضور دانش‌آموزان افغانی در کشور ما و اینکه چندین هزار نفر محصل و دانشجوی افغان درحال تحصیل در کشور ما هستند و اینکه روابط اقتصادی و تمدنی داریم این نکته را می‌رساند که سرنوشت مشترکی هم داشته باشیم. راهبرد ما با آن‌ها انطباق دارد که صلح می‌تواند منافع ما را هم تامین کند. کمااینکه رهبری هم در سخنان خودشان بر این موضوع تاکید کردند که ایران از منافع ملت افغانستان دفاع کرده و همواره در مسیر صلح و ثبات پایدار در کنار آن‌ها خواهد ایستاد. نباید فراموش کرد که آمریکایی‌ها برای اینکه اخراج و فرار خودشان را در افغانستان جبران کنند تلاش می‌کنند که به جنگ دامن بزنند و ما باید تلاش کنیم تا این مذاکرات به نتیجه برسد و بتوانند یک حکومت مشترک تشکیل دهند و امنیت و آرامش را در نبود آمریکا به وجود آورند.

captcha
شماره‌های پیشین