sobhe-no.ir
1216
دوشنبه، ۲۸ تیر ۱۴۰۰
6
بیش از 40 رهبر گروه‌های داخلی افغانستان، برای تحقق صلح در تهران گردهم آمدند

تلاش ایران برای صلح در افغانستان

روح‌الله فرقانی / تهران در حالی امروز میزبــــــــــان اجـــــــــــلاس «افغانستان، صلح و امنیت پایدار» با حضور بیش از ۴۰تن از رهبران افغانستان و نمایندگان کشورهای همسایه افغانستان ازجمله پاکستان، چین، روسیه، ازبکستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ترکمنستان شد که بر بازگشت صلح و آرامش در این کشور تاکید دارد، راهبرد جمهوری اسلامی ایران، در افغانستان این است که ضمن تامین منافع ملی دو طرف، به‌هیچ‌وجه جنگی در افغانستان رخ ندهد و گروه‌های مختلف افغان بنشینند و با توجه به مولفه‌های قدرت، با هم مذاکره کنند و به فکر رفاه، آبادانی و استقلال کشورشان باشند.

اکبری: طالبان حداکثر بیست درصد در افغانستان عقبه مردمی دارد

صبح نو

بیش از 40 رهبر گروه‌های داخلی افغانستان، برای تحقق صلح در تهران گردهم آمدند

تلاش ایران برای صلح در افغانستان

روح‌الله فرقانی / تهران در حالی امروز میزبــــــــــان اجـــــــــــلاس «افغانستان، صلح و امنیت پایدار» با حضور بیش از ۴۰تن از رهبران افغانستان و نمایندگان کشورهای همسایه افغانستان ازجمله پاکستان، چین، روسیه، ازبکستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ترکمنستان شد که بر بازگشت صلح و آرامش در این کشور تاکید دارد، راهبرد جمهوری اسلامی ایران، در افغانستان این است که ضمن تامین منافع ملی دو طرف، به‌هیچ‌وجه جنگی در افغانستان رخ ندهد و گروه‌های مختلف افغان بنشینند و با توجه به مولفه‌های قدرت، با هم مذاکره کنند و به فکر رفاه، آبادانی و استقلال کشورشان باشند.

روند تحولات هفته‌های اخیر افغانستان نشان می‌دهد که طالبان با ابزار رسانه و ایجاد برخی سیاست‌های راهبردی که درپیش گرفت، توانست بر چند منطقه در شمال و شمال‌غربی این کشور مسلط شود اما برخلاف تبلیغاتی که این گروه مسلح در صحنه میدانی بهره می‌برد، کاسته شده و دیگر خبری از سقوط شهرها نیست و اخبار به‌سمت برگزاری «نشست صلح» و دعوت طالبان به مذاکره با دولت مرکزی گرایش پیدا کرده است. با وجوداینکه طی چند روز اخیر، دولت کابل به ریاست «اشرف‌غنی» که با صراحت آمریکا و پاکستان را عامل وضعیت کنونی کشورش معرفی می‌کند، دور جدید نشست دوحه با حضور رهبران گروه‌های افغان برگزار شد و این امید وجود دارد که شاهد ادامه مذاکرات فشرده دولت مرکزی کابل با گروه طالبان در ایران باشیم. کمااینکه هفته گذشته وزارت خارجه کشورمان میزان برخی رهبران گروه‌های افغان بود تا روند صلح در این کشور سرعت یابد.
نشست‌ها و اجلاسی که با ابتکار ایران و با مدیریت مجمع جهانی بیداری اسلامی امروز دوشنبه در تهران دنبال می‌شود. قرار است اجلاس «افغانستان؛ صلح و امنیت پایدار» با حضور بیش از ۴۰تن از رهبران افغانستان و نمایندگان کشورهای همسایه افغانستان ازجمله پاکستان، چین، روسیه، ازبکستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و جمهوری اسلامی ایران امروز به‌صورت وبیناری در محل صداوسیمای کشورمان برگزار شود تا کمکی باشد به روند صلح افغانستان و متقاعد کردن گروه‌های مختلف این کشور برای ایجاد صلح پایدار. این نشست با سخنرانی «علی‌اکبر ولایتی»، دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی افتتاح می‌شود.
نباید فراموش کرد، شکل‌گیری جنگ در افغانستان، به هر دلیلی به‌نفع آمریکاست. علتش هم این است که آمریکایی‌ها برای آنکه بتوانند حضور خود را در کشورهایی که اشغال کرده‌اند توجیه کرده و گذشته خود را به‌نوعی اصلاح کنند، می‌خواهند این پیام را بدهند که وقتی ما نباشیم، در افغانستان جنگ داخلی شکل می‌گیرد و کشتار دوباره آغاز می‌شود و با استفاده از استراتژی رسانه‌ای که در اختیار دارند، به‌دنبال این هستند که افغانستان وارد یک جنگ داخلی حتی کوتاه‌مدت شود. راهبرد جمهوری اسلامی ایران، در افغانستان این است که به‌هیچ‌وجه جنگی رخ ندهد و آن مذاکره‌ای که قرار است در آینده رخ دهد اکنون صورت گیرد و گروه‌های مختلف افغان بنشینند و با توجه به مولفه‌های قدرت، با هم مذاکره کنند و به فکر رفاه، آبادانی و استقلال کشورشان باشند.
اخراج آمریکا از افغانستان را می‌توان یک پیروزی بزرگ دانست که به‌نام ملت‌های مسلمان و ملت افغانستان ثبت شد و اولین‌بار است که آمریکایی‌ها از یک کشور اخراج می‌شوند، کمااینکه در عراق هم دستور اخراج این تروریست‌ها یک‌سالی است صادر شده  و با اصرار پارلمان و مردم عراق می‌توان گفت چیزی تا اخراج این تروریست‌های نظامی، از خاک عراق باقی نمانده است. تروریست‌های آمریکایی دیگر امکان بقا در افغانستان را ندارند و طبق گفته بایدن که «امروز طالبان به قدرت فوق‌العاده‌ای رسیده و نمی‌خواهم نسل بعدی آمریکا را به جنگ با این‌ها بفرستم» و سخنگوی کاخ سفید هم ادعا کرده بود که امیدی به آینده نیست، می‌بینیم که آمریکا فرار کرده است. چه خوب است، مردم افغانستان، طعم شیرین اخراج نیروهای اشغالگر و تروریست آمریکایی را بچشند و آن را جشن بگیرند و با مشارکت و مذاکره تمامی اقوام، آینده خود را در صلح و ثبات بگذرانند.
اشغالگری ۲۰ساله آمریکا در افغانستان و درنهایت اخراج از این کشور، یک خلأ قدرت و عدم توازن قدرت در میدان افغانستان به‌وجود آورده که تمام تحولات و معادلات را تحت‌تاثیر خود قرار می‌دهد. نباید فراموش کرد، شکل‌گیری جنگ در افغانستان، به هر دلیلی به‌نفع آمریکاست. علتش هم این است که آمریکایی‌ها برای آنکه بتوانند حضور خود را در کشورهای دیگر را که اشغال کرده‌اند توجیه کرده و گذشته خود را به‌نوعی اصلاح کنند، می‌خواهند این پیام را بدهند که وقتی ما نباشیم، در افغانستان جنگ داخلی شکل می‌گیرد و کشتار دوباره آغاز می‌شود و با استفاده از استراتژی رسانه‌ای که در اختیار دارند، به‌دنبال این هستند که افغانستان وارد یک جنگ داخلی حتی کوتاه‌مدت شود.
راهبرد جمهوری اسلامی ایران، در افغانستان این است که به‌هیچ‌وجه جنگی رخ ندهد و آن مذاکره‌ای که قرار است امروز دوشنبه برگزار شود و گروه‌های مختلف افغان بنشینند و با توجه به مولفه‌های قدرت، با هم مذاکره کنند و به فکر رفاه، آبادانی و استقلال کشورشان باشند. آمریکایی‌ها با آنکه آمده بودند براساس ادعای خود تا با تروریسم مبارزه و صلح و امنیت ایجاد کنند و رفاه را برای مردم افغانستان به‌عنوان یک دستاورد فراهم کنند اما باوجوداین ادعاها، امروز می‌بینیم که آمریکا به‌دنبال بی‌ثباتی و ایجاد جنگ داخلی در افغانستان است تا خروج خود را بهانه‌ای برای این‌گونه درگیری‌ها نشان دهد.
افغانستان اکنون وارد مرحله جدیدی شده است و این همسایگان این کشور همچون ایران اسلامی است که با داشتن تمدن و فرهنگ مشترک با افغانستان بر ایجاد منافع ملی دو کشور تاکید دارد؛ البته قومیت‌هایی که در افغانستان هستند، یک جمعیت قابل‌توجهی را تشکیل می‌دهند و اینکه طالبان در آینده چه میزان قدرتی داشته باشد بحثی منطقی است. اگر تصور بر این باشد که طالبان 20درصد پایگاه مردمی را دارد، بقیه گروه‌ها قطعا حقوق خود را مطالبه می‌کنند و اگر امروز با یک توان نظامی صورت گیرد، منطق حکم می‌کند که در آینده اقوام در آینده افغانستان مشارکت کنند تا صلح و امنیت پایدار در افغانستان حاکم شود؛ در غیر این صورت، شاهد یک جنگ داخلی طولانی در افغانستان خواهیم بود که قطعا هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت و درنهایت باید با یکدیگر مذاکره کنند.
راهبرد آمریکا بعد از خروج از افغانستان این است که با توجه به اینکه آمریکایی‌ها از افغانستان اخراج شده‌اند و به اعتراف خودشان ناتو هم در افغانستان شکست خورده و این کشور را قبل از موعد مقرر ترک کرده‌اند، دنبال این هستند که ناامنی و هرج‌ومرج و جنگ داخلی در افغانستان شکل گیرد؛ البته کشورهای همسایه افغانستان، همچون روسیه، چین، قزاقستان، ترکمنستان و به‌ویژه ایران به این توطئه آمریکا پی بردند و به‌منظور خنثی کردن راهبردهای شیطانی کاخ سفید در این منطقه اقدام به برگزاری اجلاسی به‌منظور برقراری صلح و ثبات در افغانستان کردند؛ اجلاسی که می‌تواند منافع همه طرف‌های درگیر در این کشور و همچنین منافع ملی دو کشور ایران و افغانستان را در نظر گیرد و مقامات طرفین آن را دنبال کنند. منافعی که بارها رهبران کابل و تهران برای رسیدن به تفاهمنامه مشترک با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو داشتند، کمااینکه بخشی از این گفت‌وگوها در منطقه چابهار ایران بود که چند سالی است برای تامین منافع‌ملی دو طرف و با همکاری هند دنبال می‌شود. گشایش خطوط راه‌آهن و توسعه حمل‌ونقل ریلی و انتقال گاز و نفت ایران به افغانستان و عبور لوله خطوط نفتی ایران به‌سوی هند و... از دیگر اهداف مشترکی است که می‌تواند منافع هر دو کشور را تامین کند.

افغانستان اکنون وارد مرحله جدیدی شده است و این همسایگان این کشور همچون ایران اسلامی است که با داشتن تمدن و فرهنگ مشترک با افغانستان بر ایجاد منافع ملی دو کشور تاکید دارد

captcha
شماره‌های پیشین