sobhe-no.ir
1216
دوشنبه، ۲۸ تیر ۱۴۰۰
14
در مراسم رونمایی از کتاب «تاروپود عاشقی» مطرح شد

در مراسم رونمایی از کتاب «تاروپود عاشقی» مطرح شد

آیین رونمایی کتاب «تاروپود عاشقی» با حضور امیرحسین بانکی‌پور، نماینده مجلس شورای اسلامی، حامد مصلحی، نویسنده کتاب و محمدصادق میرصالحیان، مدیر انتشارات حدیث راه عشق، در کانون پیوند مهر اصفهان برگزار شد.

خبر

کتاب «سلول‌های بهاری» رونمایی شد

صبح نو

در مراسم رونمایی از کتاب «تاروپود عاشقی» مطرح شد

در مراسم رونمایی از کتاب «تاروپود عاشقی» مطرح شد

آیین رونمایی کتاب «تاروپود عاشقی» با حضور امیرحسین بانکی‌پور، نماینده مجلس شورای اسلامی، حامد مصلحی، نویسنده کتاب و محمدصادق میرصالحیان، مدیر انتشارات حدیث راه عشق، در کانون پیوند مهر اصفهان برگزار شد.


به گزارش «صبح‌نو»، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در آیین رونمایی کتاب «تاروپود عاشقی» ضمن بیان اینکه زندگی مشترک، ورود به شبکه جدیدی از ارتباطات فردی و خویشاوندی است، گفت: گاهی زوجین در تنظیم آن‌ها دچار ابهام و سردرگمی می‌شوند، ازاین‌رو ارائه آموزش‌های لازم به آن‌ها و انجام مداخلات مشاوره‌ای می‌تواند راهگشا بوده و از بروز مسائل خانوادگی پیشگیری کند.
دکتر بانکی‌پور، کتاب «تاروپود عاشقی» را مجموعه‌ای کاربردی و برخوردار از نگاه نو و مساله‌محور به روابط زوجین پس از ازدواج برشمرد و افزود: در جامعه ایرانی، ازدواج کردن به معنی جدا شدن کامل فرد از خانواده قبلی خود نیست، بلکه به‌منزله کسب استقلال و شکل دادن به شبکه جدیدی از وظایف، تکالیف و ملاحظات بین‌فردی است؛ ازاین‌رو فرد تازه متاهل، باید در روابط خود با خانواده پدری، خانواده همسر و شبکه دوستان قدیمی، تجدیدنظر کرده و آن‌ها را مطابق با شیوه جدید زندگی خود، تنظیم کند که تحقق این امر، به کسب آگاهی و برخورداری از دانش و مهارت کافی نیاز دارد. وی با بیان اینکه تاکنون در حوزه خانواده، کتاب‌های زیادی به چاپ رسیده اما در میان آن‌ها، بازتعریف ارتباطات بین زوجین کمتر موردتوجه و بررسی قرار گرفته است، تصریح کرد: «صمیمت و احترام»، دو عنصر مهم و اساسی در برقراری ارتباط با خانواده همسر است که اگر به‌شکل درست استفاده شود، رضایت‌خاطر همسر و اقوام بیشتر زندگی مشترک را به همراه دارد؛ ازاین‌رو کتاب حاضر، به این مقوله به شکلی عمیق و گسترده پرداخته است.
رییس کمیسیون ویژه جمعیت و تعالی خانواده در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ارتباط با دوستان، از دیگر چالش‌های مهم دوران تاهل است که گاه با افراط و تفریط‌هایی همراه می‌شود، اظهار داشت: دوستان هر فرد، در دوران تجرد، منبع مهمی برای پر کردن خلأ‌های عاطفی وی و تامین‌کننده شادی و تفریح موردنیاز او به‌شمار می‌روند اما به هنگام ازدواج، مدیریت میزان زمان حضور در کنار دوستان و سنجش همخوانی فرهنگی هریک از این دوستان و خانواده آن‌ها با همسر جدید، ازجمله مسائلی است که باید برای آن، طرح و نقشه مشخصی داشت.
بانکی‌پور با تاکید بر اینکه یکی از نظام‌واره‌های معروف ارتباط میان زن و شوهر، مثلث اشتینگر است که در کتاب «تاروپود عاشقی»، مطابق با فرهنگ بومی و قرآنی بازتعریف شده، خاطرنشان کرد: بروز اختلاف و مشکل در روابط میان زوجین، امری محتمل است که برای برون‌رفت از آن، به مهارت‌های حل مساله نیاز داریم. ازاین‌رو کتاب «تاروپود عاشقی» از یک‌سو به ارائه مهارت‌هایی برای پیشگیری از بروز اختلاف و غنی‌سازی روابط میان زوجین پرداخته و از سوی دیگر، راهکارهایی مهم و کاربردی را برای حل اختلافات پیش‌آمده و رسیدن به آرامش و صمیمیت ارائه کرده است.
وی «به رسمیت شناختن تفاوت‌ها»، «همدلی»، «تامین نیازهای جسمی و روانی یکدیگر»، «کنترل خشم»، «انعطاف‌پذیری» و «مثبت‌نگری» را مجموعه‌ای از مهارت‌های ارتباطی معرفی‌شده در این کتاب برشمرد و گفت: کتاب «تاروپود عاشقی» طی 6فصل به تبیین «نقش‌های جدید فرد پس از ازدواج»، «مدیریت روابط زوجین با خانواده‌ها»، «تنظیم ارتباط همسران با خویشاوندان»، «مدیریت و اصلاح ارتباط زوجین با دوستان» و «ارتباط صحیح زن و مرد با یکدیگر» پرداخته است.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، مدت‌زمان صرف‌شده برای جلسات پژوهشی این کتاب را یک سال عنوان و تاکید‌کرد: مخاطب ‌محوری کتاب تاروپود عاشقی، زوج‌های جوان هستند اما برای زوج‌هایی که سال‌هاست ازدواج کرده‌اند نیز مفید بوده و نکات و مهارت‌های تازه‌ای را به آن‌ها می‌آموزد که به غنی‌تر شدن زندگی مشترک کمک می‌کند.
 
بسیاری از مشکلات زوجین
ریشه فرهنگی دارد
دکتر «حامد مصلحی»، از دیگر نویسندگان کتاب «تاروپود عاشقی»، در آیین رونمایی این کتاب گفت: بسیاری از مراجعات زوجین به کلینیک‌های روانشناسی و مراکز مشاوره، ناشی از مسائل و مشکلاتی است که ریشه فرهنگی دارد و باید با نگاهی جامع و همه‌جانبه مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد.
وی افزود: گاه شاهد آن هستیم که در خانواده‌های تازه شکل‌گرفته، ارتباط تازه‌داماد با مادرزن یا ارتباط تازه‌عروس با مادرشوهرش، دچار نقصان‌هایی است که در زندگی دو همسر، مشکلاتی را به وجود آورده است. این مساله به نظام جدید ارتباطات دختر و پسر پس از ازدواج مرتبط می‌شود و ازآنجایی‌که وجهه بومی و فرهنگی دارد، باید با رویکردی فرهنگی موردمطالعه و بررسی قرار بگیرد و تحقیقات و نظریه‌های مطالعاتی دیگر کشورها درد چندانی از این مسائل دوا نمی‌کند.
مصلحی تصریح کرد: در کتاب «تاروپود عاشقی» شبکه روابط زوجین براساس فرهنگ بومی، بازتعریف شده و به بایدها و نبایدهای مرتبط با آن در جامعه ایرانی و اسلامی پرداخته شده است.
نویسنده کتاب «تاروپود عاشقی» ترجمه نظریه‌های روانشناختی موجود در جهان و پیمایش و حل کاربردی مسائل زوجین را دو شیوه متداول در تالیف کتاب‌های حوزه خانواده ذکر و خاطرنشان کرد: کتاب «تاروپود عاشقی» با نگاهی نو به حوزه روابط خانوادگی و ترکیب دو رویکرد ذکرشده، تلاش کرده است، به سمت‌وسوی نظریه‌پردازی کاربردی حرکت کند تا برای مسائل جدید خانواده‌ها پاسخ‌هایی علمی و قابل‌استفاده ارائه کند.
 
پرداختن تخصصی به حوزه خانواده، رسالت اصلی انتشارات حدیث راه عشق
در این مراسم، مدیر انتشارات حدیث راه عشق، مهم‌ترین رسالت این انتشارات را پرداختن تخصصی و حرفه‌ای به حوزه خانواده و مسائل مرتبط با آن، برشمرد و گفت: ازدواج صحیح و پایدار، حل مسائل و مشکلات خانوادگی، ترویج سبک زندگی اسلامی و ایرانی و بهبود روابط اجتماعی و میان‌فردی، مهم‌ترین موضوعات موردتوجه انتشارات حدیث راه عشق است که طی قریب به 17سال، بیش از یکصد و 50جلد کتاب فاخر را در این زمینه منتشر کرده است.
مهندس «محمدصادق میرصالحیان» به توزیع گسترده نمایندگی‌های این انتشارات در نقاط مختلف کشور اشاره کرد و افزود: درحال‌حاضر بیش از 120نمایندگی در شهرهای مختلف کشور، محصولات منتشرشده ازسوی انتشارات حدیث راه عشق را در اختیار خانواده‌ها و علاقه‌مندان به حوزه کتاب و مطالعه قرار می‌دهند.
وی بهره‌مندی از قالب‌های متنوع، ورود به حوزه ادبیات داستانی، تعامل با نویسندگان جدید و خوش‌قلم و تهیه آثار فاخر با رویکرد خانوادگی را ازجمله برنامه‌های آتی این انتشارات عنوان و تصریح کرد: آثار تولیدشده در این انتشارات قادر است بسیاری از نیازهای اطلاعاتی و آموزشی موردنیاز خانواده‌های ایرانی را از پیش از آغاز ازدواج و زمان انتخاب همسر تا دوران فرزنددار‌شدن و پس‌ازآن در دوره سالمندی، تامین کند. مدیر انتشارات حدیث راه عشق، روانشناسی ارتباط، انتخاب صحیح همسر، اقتصاد خانواده، تفاوت و تضارب فرهنگ‌ها در بستر خانواده، مشکلات و چالش‌های عاطفی زوجین، شکاف میان نسل‌ها، تربیت فرزندان و بلوغ را از مهم‌ترین موضوعاتی برشمرد که این انتشارات تاکنون به تولید کتاب‌های ارزشی درباره آن، اقدام کرده‌است. گفتنی است، کتاب «تاروپود عاشقی» به قلم دکتر امیرحسین بانکی‌پورفرد و دکتر حامد مصلحی نگاشته شده و ازسوی انتشارات حدیث راه عشق، در 220صفحه منتشر شده است.

captcha
شماره‌های پیشین