sobhe-no.ir
1216
دوشنبه، ۲۸ تیر ۱۴۰۰
10
پیشنهاد جالب وزیر کشور

۳ روز تعطیلی اضافه برای تهران و کرج

گزارش «صبح‌نو» از وعده‌های وزیر بهداشت در امر مشکلات واکسن و مناقشات کلامی با منتقدان

جزیره گم‌شده سلامت

سید نورالدین مظفری / بگذارید کمی برگردیم به عقب؛ به یک‌سال و اندی پیش که ناگهان خبر رسید در ووهان چین سویه‌ای از ویروس شناسایی شده که جان انسان‌ها را دارد می‌گیرد. محققان و متخصصان امور آزمایشگاهی و پزشکی نام این موجود نامریی را کووید 19 نهادند. خبر انتقال این ویروس کشنده جهان را وحشت‌زده کرد و چیزی نگذشت دنیا از مبتلا شدن برخی از مردم به این ویروس خبر دادند. کرونا ویروس به‌سرعت به ایران هم رسید. ابتدا قم و سپس استان شمالی گیلان، مرکز اصلی شیوع آن معرفی شد. خیلی سریع تهران و بسیاری از شهرهای ایران از ابتلای مردم به ویروس کرونا خبردار شدند. حالا کووید19 تقریبا اکثر دنیا را درگیر کرده بود. اروپا و آمریکا در شرایط سخت با این ویروس دست‌وپنجه نرم می‌کردند. قرنطینه و ماندن در خانه چاره ابتدایی مبارزه با این ویروس معرفی شد. خبر فوتی‌ها لرزه بر اندام شهروندان سایر دنیا انداخت. رعایت پروتکل‌های بهداشتی ازجمله زدن ماسک و ضدعفونی دست‌ها و شست‌وشو در دستورکار هر شهروندی قرار گرفت و شد جزیی از زندگی روزمره مردم. حالا اکثر جهان در یک موضوع با هم شریک شده بودند.

صبح نو

پیشنهاد جالب وزیر کشور

۳ روز تعطیلی اضافه برای تهران و کرج

وضعیت شیوع کرونای دلتا در موج پنجم به قدری نگران‌کننده است که روز گذشته وزیر کشور که خود رییس قرارگاه ستاد مقابله با کروناست اعلام کرد باید در چند روز آینده تعطیلی اضافه برای تهران و البرز در نظر گرفته شود. اگرچه این پیشنهاد آقای رحمانی‌فضلی مورد مناسبی است اما باید وضعیت فعلی کرونا را در سطح کشوری و کلان دید و تعطیلی کامل یا حتی قرنطینه را برای تمام کشور و با تمام جوانب اعلام کرد. آقای رحمانی‌فضلی دیروز در پایان جلسه قرارگاه ستاد مقابله با کرونا گفته است: «با توجه به تعطیلی سه روز آخر هفته ما به ستاد ملی کرونا پیشنهاد داده‌ایم که بتوانیم دو یا سه روز دیگر را از ستاد مجوز بگیریم و یک تعطیلی در تهران و کرج داشته باشیم.» این در شرایطی است که تعطیلی اینچنینی هم اثرگذار نخواهد بود. در شرایط دشوار فعلی و مراجعه بالای مردم به مراکز درمانی، بیمارستان‌ها، مطب‌ها و داروخانه‌ها می‌توان شاهد درگیری‌های کلامی و حتی فیزیکی بین مردم و کادر درمانی بود که ناشی از خستگی، فشار بالای کار و سرگردانی از بابت تهیه دارو و تخت بیمارستانی برای بیماران کرونایی است. از همین رو تعطیلی دوهفته‌ای شامل بانک‌ها، ادارات، مجموعه‌های دولتی و حتی شرکت‌های خصوصی می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در جلوگیری از جابه‌جایی جمعیت و تشدید شیوع کرونا داشته باشد. عبدالرضا رحمانی‌فضلی به این مساله هم اشاره کرد و گفت: با توجه به روند بیماری و در خصوص چگونگی مدیریت آن، وزارت بهداشت ابراز نگرانی کرد که این ابراز نگرانی بیشتر در حوزه سرعت بالای انتشار این بیماری در خیز پنجم است که پیشنهاد شد با کمک مردم اقدامات موثری در دستورکار قرار گیرد. همچنین از سوی دیگر، میانگین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور از حدود 77درصد به حدود 50درصد کاهش پیدا کرده که این موضوع نگران‌کننده است و در جلسه روز یکشنبه تصمیماتی درباره تقویت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور اتخاذ شد.
وی افزود: مقرر شد تصمیماتی که در جلسه ستاد ملی اتخاذ شده است در جلسه قرارگاه تکمیل و همه افراد مسوول در همه حوزه‌ها اعم از اصناف و فرمانداری و... جلسات فوق‌العاده‌ای را در همه استان‌ها برگزار و کارگروه‌هایی برای برخورد با تخلفات تشکیل دهند. وزیر کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع تعطیلی‌های پایان هفته جاری اشاره و افزود: پیشنهاد مطرح‌شده به ستاد ملی که با تعطیلی دو یا سه‌روزه موافقت کنند که به تعطیلات این هفته اضافه شود تا برای تهران و کرج این تعطیلات را داشته باشیم؛ البته این موضوع منوط به مجوز ستاد ملی مقابله با کروناست که در صورت تحقق شاید بتواند کمکی به روند کنترل بیماری داشته باشد. وی تاکید کرد: دستورالعمل‌های شیوع کرونا ویروس صادر و برای همه شهرهای قرمز ابلاغ شده است؛ به این ترتیب سفر در این شهرها ممنوع است و علاوه بر جرائم دستورالعمل‌ها هر کجا که با سفر مواجه باشیم ضمن عرض معذرت از خانواده‌ها، نیروی انتظامی آن‌ها را عودت خواهد داد. بی‌تردید لازم است در این مقطع نظارت‌های سختگیرانه‌تری داشته باشیم؛ لذا از همین جا تذکر می‌دهیم که مسافرت‌ها انجام نشود.

captcha
شماره‌های پیشین