sobhe-no.ir
1216
دوشنبه، ۲۸ تیر ۱۴۰۰
1
چرا مذاکرات وین به بن‌بست خورد؟

قهرمانپور: مسأله اصلی، مسیر آینده مذاکرات است

وزارت خارجه آمریکا شامگاه شنبه خبر داد که این کشور منتظر پایان دوره انتقالی است تا برنامه‌ریزی درزمینه ادامه مذاکرات برای احیای برجام در وین را انجام دهد. در ادامه این اطلاعیه آمده است: هنگامی‌که دوره انتقالی در ایران به پایان برسد،‌ آماده برنامه‌ریزی برای ادامه مذاکرات در وین هست.

دولت روحانی به چه میزان از توصیه‌های رهبر انقلاب عمل کرد

در خیال خوش غرب 8سال گذشت

حسن روحانی وقتی هشت‌سال پیش قصد قوه مجریه کرد، شعار روی شعار گذاشت و وعده از پی وعده نهاد. شعارهای رأی آفرین بود؛ چه کسی نمی‌خواست هم چرخ‌های اقتصاد کشورش بچرخد و هم دوران سانتریفیوژها پابرجا بماند؛ چه کسی تعامل با دنیا را بد می‌دانست و چه کسی می‌خواست سر جنگ با دنیا داشته باشد اما آنچه در عمل حسن روحانی و یارانش برای مردم به ارمغان آوردند، نه این شد و نه آن؛ شد آنچه شد؛ ملغمه‌ای از بی‌کفایتی، ناراستی و ناکارآمدی.

اصغر فرهادی برنده جایزه ویژه هیات داوران شد

«قهرمان» زیر سایه «تیتان»

جشنواره کن، جشنواره‌ای سالانه است که در کن فرانسه برگزار می‌شود. این جشنواره یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای سینمایی جهان و محلی برای پیش‌نمایش فیلم‌های جدید از تمامی ژانرها ازجمله مستند به‌شمار می‌آید. جشنواره کن در سال۱۹۴۶ تاسیس شد. این رویداد هر ساله معمولا در ماه مه در کاخ‌های جشنواره و کنگره‌ها برگزار می‌شود. از سال۱۹۳۹ تا ۱۹۵۴ جایزه‌ای تحت‌عنوان جایزه بزرگ جشنواره کن به برنده بهترین فیلم این رویداد سینمایی اعطا می‌شد اما در سال۱۹۶۵ هیات داوران جشنواره پیشنهاد دادند جایزه بزرگ جشنواره هر سال با طراحی جدید از یکی از هنرمندان معاصر ساخته شود. در اواخر سال۱۹۵۴ هیات‌مدیره جشنواره کن گروهی از جواهرسازان را برای طراحی «نخل» دعوت کردند و در نهایت اولین‌بار در سال۱۹۵۴ لوچینه لازون، جواهرساز پاریسی پیشنهاد استفاده از برگ نخل را که سمبل شهر کن و جشنواره فیلم کن شده بود به‌عنوان جایزه داد که درنهایت از سال۱۹۵۵ جایزه نخل طلا جایگزین جایزه بزرگ این جشنواره شد.

فهرست نهایی نامزدهای سکاندار اجرایی پایتخت به مرور نهایی می‌شود

دوازده نهایی

این روزها منتخبان شورای ششم شهر تهران به‌صورت فشرده در حال بررسی گزینه‌های شهرداری تهران هستند. گزینه‌هایی که در ابتدا طی لیستی 41نفر معرفی شدند، بعدا به مرور از تعدادشان کم شد و حالا مطابق با آخرین خبری که مهدی اقراریان، سخنگوی منتخب شورای ششم ارائه کرده است؛ در جلسه دیروز اعضای منتخب و بعد از ارزیابی‌هایی که براساس شاخص‌ها و امتیازبندی‌ها در هر یک از گزینه‌ها انجام گرفت، به جمع‌بندی نهایی در مورد 12گزینه رسیده‌اند.

سرمقاله

برای ثبت در تاریخ

مجلس برای قطعی برق چه می‌کند؟

پارلمان مقابل ‌رانت‌خواری و دلالی انرژی

علی جواهری / قطعی برق کاهش چشمگیری پیدا کرده است. این اتفاق با پیگیری‌ها و پیشنهادات کارشناسانه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به نتیجه رسید. نمایندگان مجلس شورای اسلامی از ابتدای خاموشی‌های اخیر با بهره‌گیری از ابزارهای نظارتی و بازدید میدانی در راستای شناسایی مشکلات موجود، به ارائه راه‌حل و اتخاذ تصمیمات لازم برای کاهش خاموشی‌ها پرداختند. مجلس در نخستین گام و پیش از بروز این مشکلات در جریان بررسی و تصویب بودجه۱۴۰۰ کل کشور با این نگاه که یکی از موارد تاثیرگذار بر جریان تولید در کشور، توجه به زیرساخت‌های اقتصاد نظیر آب و برق است؛ مصوباتی راهگشا در این زمینه به قانون تبدیل شد تا آنجا که وزیر نیرو از آن به بهترین بودجه و اتفاق خوبی برای صنعت برق یاد کرد. به‌هرحال باوجود این تمهیدات بودجه‌ای که طبیعتا زودبازده هم بوده، نمی‌توانست چاره‌کار باشد. چون از خردادماه با گرمای زودهنگام هوا، شاهد قطعی برق و خاموشی‌هایی در سراسر کشور بودیم. به همین دلیل مجلسی‌ها چندین بار وزیر نیرو را به مجلس فراخواندند تا پاسخگوی دلایل قطعی برق باشد اما کمبود برق، قطعی مکرر و بی‌برنامه در ماه‌های اخیر و به‌دنبال آن مشکلاتی را برای مردم و حوزه‌های مختلف ایجاد کرد که از نمایندگان مجلس اقداماتی پیشگیرانه و ایجابی برای حل این مساله به انجام رساندند.

«صبح‌نو» لایحه اخیر شهرداری تهران درباره مجوز ساخت‌وساز در باغات را بررسی می‌کند

باغ‌کشی؛ از سری اقدامات دقیقه 90 شهردار ی حرف

سال97 بود که شهردار تهران استفساریه‌ای به شورای شهر تهران ارسال کرد که طی آن 62پرونده باغاتی که پیش از لغو مصوبه موسوم به برج-باغ عوارض خود را پرداخت کرده بودند ذیل مصوبه خانه‌باغ حساب نشده و اجازه ساخت مطابق با مصوبه قدیمی داشته باشند. مطابق با استفساریه خوانده شده در صحن شورا از مجموع 473پرونده 62پرونده عوارض خود را قبل از 7فروردین‌ماه 97 پرداخت کرده‌اند که مبلغ آن 170میلیارد تومان می‌شود و 72پرونده نیز وجود دارد که نیمی از عوارض که حدود 500میلیارد تومان می‌شود پرداخت کرده‌اند و 38پرونده نیز درخواست تغییر نقشه را داشته‌‌اند. در نهایت تصمیم گرفته شد که 62پرونده‌ای که در گذشته پرداختی کامل را داشته‌اند در کمیته فنی باغ بررسی شود و درصورت نداشتن درختان انبوه و ویژگی‌های میراثی و تاریخی پروانه صادر شود. در همان زمان فرماندار تهران با این مصوبه مخالفت کرد اما اعضای شورا از آن جهت که فرماندار مخالفت کرده و نه هیات تطبیق، به اعتراض واردشده پاسخی ندادند. بعد از آن سازمان بازرسی به روند صدور پروانه ورود کرده و به دلیل مخالفت فرماندار تهران با این مصوبه مخالفت کرد و صدور پروانه برای 62باغ متوقف شد.

شماره‌های پیشین