sobhe-no.ir
1215
یکشنبه، ۲۷ تیر ۱۴۰۰
9
چرا دولت روحانی نتوانست مشکل آبرسانی در خوزستان را حل کند؟

تشنه کفایت

خوزستان یک بار دیگر با خشکسالی شدیدی مواجه شده است. گزارش‌های سازمان آب و برق خوزستان نیز از خالی بودن ۵۸درصد مخازن سدها حکایت دارد. این شرایط دوباره آب شرب، محیط‌زیست و کشاورزی خوزستان را با تنش جدی روبه‌رو خواهد کرد، همانطورکه خشکسالی تابستان‌های ۸۷ و ۹۷ تجارب تلخی برجای گذاشت. در روزهای اخیر در میان بحران خشکیدگی تالاب هورالعظیم و رودخانه کرخه در غرب خوزستان، تصویر اهالی روستای زهیریه در بخش نیسان شهرستان هویزه که در کنار تاسیسات نفتی به‌دنبال تانکرهای آب شرکت‌های نفتی روانه شده‌اند، واکنش‌های بسیاری به‌دنبال داشت؛ زهیریه اما تنها روستای بی‌آب نیست. شمال خوزستان هم با اینکه در محاصره سدهای بزرگ است اما دست‌کمی از دیگر نقاط استان ندارد. بخش دهدز در شهرستان ایذه با 100روستا در فاصله پنج‌کیلومتری در میان سدهای کارون3 و کارون4 قرار دارد؛ این بخش که همیشه با مشکل آب مواجه بوده، با آمدن خشکسالی اکنون در شرایط دشوارتری قرار گرفته است. در مرکز خوزستان هم با وجود رودخانه کارون، وضع آب روستاها همین‌قدر آشفته است. بعد از ماجرای اعتراض اهالی بخش غیزانیه در شرق اهواز به بی‌آبی در تابستان99، قرار بود مشکل آب روستاها حل شود اما هنوز تعداد زیادی از 80روستای این بخش یا بی‌آب هستند یا روزی چند ساعت آب می‌گیرند. تابستان گرم با فریاد العطش روستاهای خوزستان همراه شده است. شیب کرونا دوباره صعودی شده و تعدادی از شهرستان‌ها برای چندمین بار به‌دلیل هجوم توده هوای گرم و دمای بالاتر از 49درجه تعطیل شدند. بااین‌حال روزی نیست که صدای اعتراض بی‌آبی از چهارگوشه استان بلند نشود.

۱۷۵ فوتی و ۱۵۱۳۹ ابتلای جدید کرونا در کشور

کرونا دلتا در سراسر کشور پخش شده است

صبح نو

۱۷۵ فوتی و ۱۵۱۳۹ ابتلای جدید کرونا در کشور

کرونا دلتا در سراسر کشور پخش شده است

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی و رسیدن آن به زیر 50درصد هشدار داد. این در حالی است که گفته می‌شود کرونای دلتا در سراسر کشور پخش شده و نتیجه آن هم افزایش‌های ناگهانی در آمار مربوط به فوتی‌ها و بیماران تازه شناسایی‌شده است.
مرکز روابط‌عمومی وزارت بهداشت و درمان روز گذشته با اعلام اینکه در فاصله ظهر روز جمعه تا ظهر روز شنبه 26تیرماه 175بیمار مبتلا به کرونا در کشور جان خود را از دست داده‌اند، مجموع جان‌باختگان کرونا در کشور را 86هزار و 966نفر اعلام کرد. همچنین در مدت یادشده 15هزار و 139بیمار جدید هم شناسایی شدند که از این تعداد 1725نفر در مراکز درمانی سراسر کشور بستری شدند. بر این اساس، مجموع بیماران کرونایی کشور هم به سه‌میلیون و 501هزار و 79نفر رسید.
وزارت بهداشت و درمان اعلام کرده است که چهارهزار و 237نفر از بیماران کرونایی کشور هم در شرایط سخت بیماری و در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها بستری هستند. از سوی دیگر، اعلام شده است که هم‌اکنون ۱۶۹شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۶۶شهر در وضعیت نارنجی، ۱۱۳شهر در وضعیت زرد قرار دارند.
 
کرونا در همه‌جا
دکتر علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا هم روز گذشته خبرهای جدیدی درباره وضعیت کرونا در کشور ارائه کرد. وی با بیان اینکه کرونای دلتا تمام کشور را درنوردیده است، اظهار داشت: نکته‌ای که جای تامل دارد و البته ناراحت‌کننده است، این است که میزان رعایت پروتکل‌ها در کشور به ۴۸درصد رسیده است. مسلما این میزان از رعایت‌ها کافی نخواهد بود و منجر به افزایش و شیوع بیماری می‌شود. وی یادآور شد: میزان پلمب‌ها در موارد تخلف و همچنین جرایم کم نیست اما با این موارد نمی‌شود رعایت پروتکل‌ها را القا کرد. سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: رستوران‌ها، تالارها، مراکز سرپوشیده مثل سالن‌های ورزشی و استخرهای سرپوشیده و حتی پاساژهای سرپوشیده می‌توانند محل انتقال بیماری باشند. وی مجددا تاکید کرد: قدرت سرایت ویروس جدید بالاست و اگر کوچک‌ترین کوتاهی صورت گیرد میزان ابتلا را بیشتر خواهد کرد. رئیسی ادامه داد: درحال‌حاضر وضعیت بسیاری از استان‌های کشور قرمز است یا حداقل یک تا دو شهر قرمز دارند و برخی استان‌ها هم تعداد بسیار زیادی شهر قرمز دارند. همچنان بیماری در جنوب کشور، در استان‌های بوشهر، هرمزگان، سیستان‌وبلوچستان و کرمان رو به افزایش است. گرچه این بیماری در سایر نقاط کشور هم 
رو به گسترش است. سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه صحبت‌هایش درباره وضعیت واکسیناسیون علیه کرونا در کشور نیز گفت: خوشبختانه وضعیتی که در زمینه واکسیناسیون داریم، میزان واکسیناسیون طی روزهای گذشته روند خوبی گرفته و میزان واکسیناسیون از مرز ۲۵۰هزار تزریق روزانه هم عبور کرده و امید داریم که همچنان افزایش یابد. رئیسی گفت: در زمینه تامین واکسن هم برای سنین ۶۰سال به بالا هم واکسن دوز اول هم دوز دوم را به‌اندازه کافی داریم. تاکنون 2/11 میلیون واکسن بین استان‌ها توزیع شده است. در این هفته هم حدود 6میلیون دوز واکسن جدید به دست‌مان می‌رسد که این واکسن‌ها هم توزیع خواهد شد و ان‌شاءالله افراد ۶۰سال به بالا و گروه‌های پرخطر را قطعا واکسینه خواهیم کرد.

captcha
شماره‌های پیشین