sobhe-no.ir
1215
یکشنبه، ۲۷ تیر ۱۴۰۰
8
«صبح‌نو» دلایل وقوع همزمان خشکسالی و سیل در کشور را بررسی می‌کند

سیل و بی‌آبی

فائزه مومنی / طی روزهای اخیر استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، البرز، کرمان، فارس، سیستان‌وبلوچستان، سمنان و کردستان درگیر سیل شدند. جاری شدن روان آب در مسیل‌ها، آب‌گرفتگی معابر، برخورد صاعقه، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌های فصلی و انسداد موقت جاده‌ها، خسارت به محصولات کشاورزی، تخریب سازه‌های موقت و مفقود شدن دو نفر در استان کرمان ازجمله خسارت مالی و جانی بروز سیل در این هشت استان بود. به گفته کارشناسان، در دو روز آینده نیز به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب، در نیمه جنوبی و جنوب‌شرقی کشور و نوار شمالی ابر، بارش باران، رگبار و رعد و برق و تندباد پیش‌بینی می‌شود. بروز سیل‌های شدید در حالی رخ می‌دهد که هم‌اکنون در برخی نقاط کشور ازجمله خوزستان و سیستان‌وبلوچستان تنش آبی شدیدی رخ داده و خشکسالی پهنه گسترده‌ای دارد. در ایران میانگین بارندگی سالانه حدود 250میلی‌متر است و از آنجایی که در زمان‌های مختلف توزیع نمی‌شود، به‌صورت سیل و روان‌آب جاری شده و از دسترس خارج می‌شود. علاوه‌براین میزان تبخیر آب در ایران چیزی در حدود سه برابر میانگین جهانی است و حدود 70درصد آب‌های تجدیدپذیر تبخیر شده و به هدر می‌روند و درنتیجه استعداد این سرزمین برای ابتلا به خشکسالی‌های ممتد بیشتر خواهد شد. به گفته کارشناسان، علت همزمانی سیل و خشکسالی چیزی جز تغییر اقلیم نیست، درعین‌حال میزان بارندگی و سیلی که رخ می‌دهد به حدی نیست که کمبودهای بارشی کشور را جبران کند و توزیع نامناسب زمانی بارندگی نیز خسارت‌بار است. اما نکته‌ای که اهمیت دارد این است که می‌توان با استفاده از روش‌هایی چون آبخیزداری و آبخوان‌داری آب را ذخیره کرده تا در زمان‌های بی‌آبی شدید مورد استفاده قرار گیرند اما سیاست‌های دولت‌ها طی چند سال اخیر بیشتر از آنکه متکی بر این موضوع باشد، با سد‌سازی‌ها گسترده و غیرکارشناسی، ضربه سنگینی به سرمایه آبی کشور و در کل محیط‌زیست آبی زده است.

رییس ستاد اجرایی فرمان امام(ره):

خط تولید واکسن کووبرکت هیچ مشکلی ندارد

رییس ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟ اعلام کرد نه تنها خط تولید واکسن کووبرکت مشکلی ندارد، بلکه به‌صورت شبانه‌روزی در حال تولیدو اکسن است. این در حالی است که در هفته‌های اخیر، برخی شایعات درباره ایجاد مشکل در خط تولید واکسن کووبرکت منتشر شده بود. آقای محمد مخبر همچنین وعده داده است که در آینده‌ای نه چندان دور ظرفیت تولید واکسن در کشور بیشتر هم خواهد شد.

صبح نو

رییس ستاد اجرایی فرمان امام(ره):

خط تولید واکسن کووبرکت هیچ مشکلی ندارد

رییس ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟ اعلام کرد نه تنها خط تولید واکسن کووبرکت مشکلی ندارد، بلکه به‌صورت شبانه‌روزی در حال تولیدو اکسن است. این در حالی است که در هفته‌های اخیر، برخی شایعات درباره ایجاد مشکل در خط تولید واکسن کووبرکت منتشر شده بود. آقای محمد مخبر همچنین وعده داده است که در آینده‌ای نه چندان دور ظرفیت تولید واکسن در کشور بیشتر هم خواهد شد.

رییس ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟ روز گذشته در مراسم پویش «روستای با برکت» که منجر به ایجاد یک‌هزار روستای بدون بیکار شده است، خبرهای مهمی درباره روند تولید واکسن کووبرکت ارائه کرد. آقای محمد مخبر در این مراسم حواشی به‌وجودآمده در فضای مجازی از بابت روند تولید نخستین واکسن ایرانی کرونا را رد کرد و گفت: خط تولید به‌صورت شبانه‌روزی درحال تولید واکسن است و شایعات درباره کمبود مواد اولیه‌ واکسن هم کاملا کذب و بی‌اساس است. مخبر افزود: درعرض یک‌ماه پس از صدور مجوز تزریق عمومی واکسن ازسوی وزارت بهداشت، بیش از سه‌میلیون دوز واکسن برکت را در خط اول شفافارمد تولید کردیم که این واکسن‌ها به‌صورت هفتگی بعد از تست کنترل کیفیت درحال تحویل به وزارت بهداشت هستند. وی عنوان کرد: تا پایان این هفته نیز حدود ۹۰۰هزار دوز دیگر از واکسن برکت را تحویل وزارت بهداشت خواهیم داد. رییس ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟ از آماده شدن خط دوم تولید واکسن در کارخانه شفافارمد خبر داد و افزود: این خط در حال گذراندن تست‌های نهایی است و با راه‌اندازی آن از اوایل مرداد، هفته‌ای بیش از دو میلیون دوز واکسن برکت تحویل وزارت بهداشت خواهیم داد. وی در ادامه گفت: همچنین خط سوم تولید واکسن نیز تا پایان مردادماه راه‌اندازی می‌شود که می‌تواند هفته‌ای ۶میلیون دوز واکسن تولید کند و همانطورکه وعده دادیم تا پایان شهریورماه حداقل ۵۰میلیون دوز واکسن کوو ایران برکت تولید خواهیم کرد.
 رونق روستاها
مراسم مربوط به پویش روستای با برکت روز گذشته برگزار شد و غیر از رییس ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟، مدیران عامل بنیادهای برکت، احسان و گروه اقتصادی تدبیر هم در این مراسم حضور داشتند. در این مراسم عنوان شد که به همت بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟ تا پایان امسال هزار روستای کشور، «روستای بدون بیکار» خواهند شد. رییس ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟ درباره این مراسم نیز به سیاست‌گذاری این ستاد در حوزه ایجاد اشتغال اشاره کرد و گفت: در سال‌های اخیر، توجه ویژه‌ای به بحث ایجاد اشتغال در مناطق محروم و به‌ویژه در روستاها داشتیم و این موضوع جزو محوری‌ترین اقدامات ستاد است و از طریق طرح‌های مختلف و متنوع، قصد داریم تا با احیای روستاها، مردم را تشویق کنیم از مناطق حاشیه‌ای کلانشهرها به روستاها مهاجرت معکوس کنند و زمینه ایجاد اشتغال و مسکن و شرایط زندگی مناسب را برای آنان فراهم کنیم و از این طریق با افزایش تولید بتوانیم بخش زیادی از مشکلات کشور را مرتفع کنیم. وی تاکید کرد: در سال جاری پنج‌هزار طرح را در این زمینه درنظر گرفتیم که اگر استقبال خوبی صورت بگیرد، آمادگی داریم این طرح‌ها را افزایش دهیم. محمد مخبر با اشاره به پویش «روستای بابرکت» افزود: امروز مراسم شکرانه ایجاد ۱۰۰روستای بدون بیکار و آغاز اجرای طرح‌های اشتغالزایی در ۹۰۰روستای دیگر برگزار می‌شود که همه این طرح‌ها تا پایان سال1400 اجرایی خواهند شد. وی خاطرنشان کرد: برای ایجاد هزار روستای بدون بیکار، درمجموع 6500میلیارد تومان توسط ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟ سرمایه‌گذاری می‌شود که در نهایت منجر به ایجاد بیش از ۱۵۰هزار شغل در این روستاها خواهد شد.
 
افزایش درخواست‌های بازگشت به روستا
مدیرعامل بنیاد برکت نیز دیگر سخنران این مراسم بود. امیرحسین مدنی درباره اقدامات بنیاد برکت در روستاها گفت: با راه‌اندازی پویش «به روستا برمی‌گردیم» استقبال بسیار خوبی ازسوی مردم صورت گرفت و در عرض همین مدت کوتاه، بیش از 4500درخواست در سامانه برکت به ثبت رسید. وی افزود: از این تعداد برای 700نفر شغل ایجادشده و برای سایر درخواست‌ها نیز در حال شناسایی، طراحی و اجرای طرح اشتغالزایی هستیم.
مدنی گریزی به پویش «روستای با برکت» زد و افزود: این طرح از سال گذشته در برخی روستاها آغاز شده که تاکنون موفق شدیم با شناسایی استعدادها و نیازهای بومی و اجرای طرح‌های اشتغالزایی، 100روستای بدون بیکار در کشور ایجاد کنیم که این رقم تا پایان امسال حداقل به هزار روستا در کل کشور خواهد رسید و قصد داریم به این عدد هم اکتفا نکنیم و تا جایی که بتوانیم به آن بیفزاییم. مدیرعامل بنیاد برکت همچنین درباره نحوه ارتباط مردم با این بنیاد گفت: عموم مردم می‌توانند ازطریق دانلود اپلیکیشن برکت یا شماره‌گیری #8900*  از تمامی طرح‌های بنیاد مطلع و در آن مشارکت کرده و به تفکیک استان و شهرستان و روستا از طرح‌های اجراشده و میزان پیشرفت و موفقیت آن‌ها باخبر شده و به‌طور آنلاین آن‌ها را رصد کنند.

captcha
شماره‌های پیشین