sobhe-no.ir
1215
یکشنبه، ۲۷ تیر ۱۴۰۰
6
بهانه‌ای برای ورود قدرت‌های خارجی به پرونده سیاسی لبنان

چرا سعد الحریری استعفا داد؟

دکتر احمد ترجمان / سعد الحریری 9ماه پس از انتخاب وی به‌عنوان نخست‌وزیر مکلف به تشکیل کابینه جدید، پنجشنبه و پس از آخرین دیدارش با رییس‌جمهور لبنان، استعفای خود را اعلام کرد. این در حالی است که وی در زمان پذیرش این مسوولیت، وعده داده بود که دولتش را از متخصصان غیرحزبی تشکیل خواهد داد اما بدون تحقق این وعده و با شانه خالی کردن از این مسوولیت، کشور را در بحران بی‌سابقه‌اش تنها گذاشت.

ردپای صهیونیست‌ها برای حذف مصر از نقشه در بحران سد النهضه

خطر شروع جنگ آبی در شمال آفریقا

صبح نو

ردپای صهیونیست‌ها برای حذف مصر از نقشه در بحران سد النهضه

خطر شروع جنگ آبی در شمال آفریقا

کارشناسان و ناظران سیاسی از اطلاعات و شواهدی که نقش رژیم اسرائیل را در بحران سد النهضه تایید می‌کند، سخن می‌گویند و هشدار می‌دهند که هدف از این پروژه حذف مصر از نقشه جغرافیایی است. ناظران می‌گویند، هدف اصلی در پرونده سد النهضه مصر است؛ زیرا مصر کشور قدرتمند این منطقه است و رژیم اسرائیل منافعش در این است که مصر ضعیف و منزوی بماند، درحالی‌که آب تنها دروازه برای تضعیف مصر است؛ موضوعی که برخی رسانه‌های منطقه از آن به‌عنوان «جنگ آبی» میان مصر و اتیوپی نام بردند که در صورت شروع درگیری، رژیم‌صهیونیستی با حمایت اتیوپی، موجبات شعله‌ور شدن جنگ را دنبال خواهند کرد.
کارشناسان تصریح می‌کنند، اتیوپی وعده داده که مازاد آب سد النهضه را به رژیم‌صهیونیستی صادر می‌کند؛ لذا آب را در استخرهای بزرگی ذخیره کرده است. کارشناسان افزودند، اتیوپی ادعا می‌کند که سد النهضه را به‌دلیل تولید برق و رشد اقتصادی کشور تاسیس می‌کند، درحالی‌که تولید برق با آب جاری انجام می‌شود و نیازی به آب راکد یا آب ذخیره‌شده پشت سد ندارد که خود این امر نشان می‌دهد دلیل پر شدن سد با حداکثر 6میلیارد مترمکعب آب، جلوگیری از دسترسی مصر و سودان به آب و صادرات آن به رژیم اشغالگر است.
کارشناسان تاکید می‌کنند، راه‌حل نظامی برای بحران سد النهضه همچنان به قوت خود باقی است؛ زیرا کاهش سهم مصر از آب موجودیت این کشور را تهدید می‌کند و مصر نیز به اتیوپی هشدار داده که نمی‌تواند اقتصاد خود را به ضرر منافع مصر توسعه دهد. به گفته کارشناسان، مصر از تمام ابزار دیپلماسی و سیاسی استفاده خواهد کرد در غیر این‌صورت گزینه نظامی را مدنظر قرار می‌دهد. تحلیلگران سیاسی می‌گویند، منافع اقتصادی بین‌المللی نقش بزرگی در ارجاع پرونده 
سد النهضه به شورای امنیت ایفا می‌کند.
تحلیلگران خاطرنشان کردند، سودان بایستی قبل از ارجاع پرونده سد النهضه به شورای امنیت نقش چین و روسیه را مدنظر قرار دهد. به گفته آن‌ها، رابطه چین و روسیه با نظام سابق سودان قوی بود؛ زیرا چین، سودان را دروازه ورود به کشورهای آفریقایی می‌داند و روسیه نیز از طریق سودان به‌دنبال جای پایی در دریای سرخ است و موضع سودان در گفت‌وگو بسیار قوی است.
تحلیلگران سیاسی خاطرنشان می‌کنند که اختلال‌هایی که در روابط مصر و سودان به وجود آمده است و نفوذ اتیوپی بر اغلب کشورهای آفریقایی و ضعف نفوذ سودان و غیاب مصر از صحنه قدرت آفریقا که قدمت آن به دوره انور سادات می‌رسد، همه و همه اتیوپی را بر آن داشته تا زمینه را برای پیشبرد هوشمندانه برنامه‌های خود درباره ساخت 
سد النهضه مهیا ببیند.
اتیوپی با همراهی رژیم اسرائیل و ایالات‌متحده از خیلی سال‌ها پیش و با این‌گونه اقدامات، علیه ملت مصر و حذف مصر از نقشه برنامه‌ریزی می‌کند. این کارشناسان تاکید می‌کنند تمام اعضای دائم شورای امنیت؛ ازجمله روسیه و آمریکا که ظاهرا روابط مستحکمی با مصر دارند، علیه مصر هم‌پیمان شده‌اند. کارشناسان تاکید کردند، طرح تونس برای حل بحران سد النهضه بزرگ بود و احتمال داشت که بخشی از راه‌حل این بحران باشد ولی با ارجاع پرونده سد النهضه به شورای امنیت، تیر خلاص بر این طرح زده شد. مصر برای بهره‌مندی از حق‌آبه رودخانه نیل بارها با مقامات اتیوپی به گفت‌وگو پرداخته و حتی تهدید کرده بود که در صورت عدم رعایت حق‌آبه قاهره در مسیر رودخانه نیل، با جنگنده‌های خود، موجبات تخریب سد النهضه را رقم می‌زند. ازاین‌رو است که اتیوپی روابط سیاسی و نظامی خود را با رژیم‌صهیونیستی و آمریکا افزایش داده است تا درصورت وجود بحران یا برخورد نظامی مصر با اتیوپی، بتوانند از کشورهای غربی کمک نظامی بگیرند؛ موضوعی که می‌توان گفت، جنگ آبی یکی دیگر از توطئه‌های آمریکا و  رژیم اسرائیل در شمال آفریقاست که با راه‌اندازی آن، محلی برای فروش تسلیحات و خالی کردن انبارهای نظامی خود داشته باشند.

captcha
شماره‌های پیشین