sobhe-no.ir
1215
یکشنبه، ۲۷ تیر ۱۴۰۰
6
بهانه‌ای برای ورود قدرت‌های خارجی به پرونده سیاسی لبنان

چرا سعد الحریری استعفا داد؟

دکتر احمد ترجمان / سعد الحریری 9ماه پس از انتخاب وی به‌عنوان نخست‌وزیر مکلف به تشکیل کابینه جدید، پنجشنبه و پس از آخرین دیدارش با رییس‌جمهور لبنان، استعفای خود را اعلام کرد. این در حالی است که وی در زمان پذیرش این مسوولیت، وعده داده بود که دولتش را از متخصصان غیرحزبی تشکیل خواهد داد اما بدون تحقق این وعده و با شانه خالی کردن از این مسوولیت، کشور را در بحران بی‌سابقه‌اش تنها گذاشت.

ردپای صهیونیست‌ها برای حذف مصر از نقشه در بحران سد النهضه

خطر شروع جنگ آبی در شمال آفریقا

صبح نو

بهانه‌ای برای ورود قدرت‌های خارجی به پرونده سیاسی لبنان

چرا سعد الحریری استعفا داد؟

دکتر احمد ترجمان / سعد الحریری 9ماه پس از انتخاب وی به‌عنوان نخست‌وزیر مکلف به تشکیل کابینه جدید، پنجشنبه و پس از آخرین دیدارش با رییس‌جمهور لبنان، استعفای خود را اعلام کرد. این در حالی است که وی در زمان پذیرش این مسوولیت، وعده داده بود که دولتش را از متخصصان غیرحزبی تشکیل خواهد داد اما بدون تحقق این وعده و با شانه خالی کردن از این مسوولیت، کشور را در بحران بی‌سابقه‌اش تنها گذاشت.

ریاست‌جمهوری لبنان اعلام کرد که استعفای سعد الحریری با برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری قبلی صورت گرفته و جایی برای بازنگری و بحث درباره نپذیرفتن استعفایش برای آن‌ها باقی نگذاشته است.
میشل عون قرار است تا رایزنی‌های خود را با نمایندگان احزاب مختلف در پارلمان برای معرفی نخست‌وزیر دیگر به‌زودی و پس از تعطیلات عید قربان آغاز کند.
میشل عون در آخرین دیدارش با سعد الحریری، از او خواست تا نظر خود را درباره پیشنهاد اخیر نبیه بری اعلام کند که وی با سرسختی اعلام کرد که هیچ‌گونه اصلاحاتی را نخواهد پذیرفت و تنها یک روز به وی مهلت می‌دهد که یا شرایطش را بپذیرد یا استعفایش را قبول کند.
عون نیز از الحریری پرسید با توجه به اینکه حاضر به بحث و گفت‌وگو پیرامون پیشنهاد اخیر نبیه بری نیست، چرا یک روز مهلت به وی داده است که الحریری بلافاصله استعفایش را تقدیم میشل عون کرد.
با اینکه عون از الحریری خواسته بود تا نسبت‌به سهمیه‌های وزارتی و تقسیم‌بندی طوایف مختلف در دولت تجدیدنظر کند اما الحریری به‌هیچ‌عنوان این امر را نپذیرفته و خواستار این بود که نام چند وزیر مسیحی را خود باید تعیین کند.
حتی مشاوره و رایزنی با نمایندگان احزاب پارلمان را نیز نپذیرفت، این نشان‌دهنده آن است که الحریری تصمیم خود را پیش از حضور نزد میشل عون گرفته بود.
الحریری در چنین شرایط بحرانی که لبنان درگیر مشکلات شدید اقتصادی ازجمله سقوط بی‌سابقه واحد پول این کشور در برابر دلار و کمبود شدید سوخت و انرژی و نیز دیگر نیازهای ضروری زندگی روزمره مردم است، نشان می‌دهد که دیدارهای اخیر برخی مسوولان کشورهای غربی با مسوولان لبنان و نیز سفر دوره‌ای اخیر الحریری به چند کشور عربی و اروپایی و نیز ترکیه با هدف فشار آوردن بیشتر بر مردم برای معرفی حزب‌الله به‌عنوان مسبب اصلی این مشکلات صورت گرفته است.
همزمان با اعلام استعفای الحریری، طرفداران وی در مناطق سنی‌نشین بیروت و شمال لبنان و به‌ویژه در طرابلس به نشانه اعتراض نسبت‌به استعفای وی اقدام به اعتصاب و بستن مغازه‌ها و ریختن در خیابان‌ها و بستن جاده‌های درون و برون‌شهری کردند و دامنه اعتراضات به دیگر نقاط کشور گسترش یافته و به مناطقی از جنوب و شرق کشور را نیز به‌صورت محدود سرایت کرد.
معترضان سه مساله را علت اصلی اقدام خود معرفی کردند؛ نخست مساله استعفای الحریری و دیگری اعلام همبستگی با بازماندگان قربانیان انفجار سال گذشته بندر بیروت و دیگری اعتراض نسبت‌به فروپاشی اقتصادی و معیشتی مردم.
جالب اینجاست که جان اف لودریان، وزیر خارجه فرانسه، در حاشیه نشست وزیران شورای امنیت درباره اوضاع لیبی، به مساله استعفای الحریری اشاره کرده و آن را نشانه ناتوانی مسوولان لبنان در ایجاد راه‌حل برای برون‌رفت از بحران کنونی عنوان کرد و درحقیقت عامل اصلی مشکلات را به‌صورت تلویحی، رییس‌جمهور لبنان که هم‌پیمان مقاومت و حزب‌الله است، معرفی و این امر را فصل تازه‌ای در فروپاشی کامل لبنان توصیف کرد.
البته لودریان در ظاهر ناراحتی خود را نسبت‌به استعفای الحریری آن هم همزمان با نخستین سالگرد حادثه انفجار بندر بیروت، اعلام کرد. باید گفت فرانسوی‌ها یکی از طراحان اصلی بحران اخیر بوده تا بتوانند بدین طریق راه را برای اجرای پیشنهاد و طرح خود در تغییر ساختار سیاسی لبنان هموار کنند.
از سوی دیگر، سخنگوی سازمان ملل نیز از ناتوانی مسوولان لبنانی در تشکیل دولت ابراز تاسف کرد و از مسوولان این کشور خواست تا هرچه سریع‌تر برای تشکیل دولت جدید به تفاهم برسند تا بتوانند در برابر چالش‌های پیش رو مقابله کنند.
روزنامه «نداء الوطن» نیز نوشت که آنچه از همان روزهای نخست معرفی الحریری به‌عنوان نخست‌وزیر مکلف انتظارش را داشتیم اتفاق افتاد.
الحریری در حالی استعفای خود را اعلام کرد که کشورش به‌طور کامل ازنظر فروپاشی اقتصادی و حتی اجتماعی به پایان راه خود نزدیک شده و چشم‌انداز مناسبی برای آینده دولتش انتظار نمی‌رفت.
بلافاصله پس از استعفای الحریری، سفرای فرانسه و آمریکا به نمایندگی از وزرای خارجه کشورشان با میشل عون درباره آینده لبنان پس از این استعفا به بحث و گفت‌وگو پرداختند و شاید با رفتن الحریری، بهانه دست غربی‌ها و عربستان و هم‌پیمانانش برای ورود به پرونده سیاسی لبنان ایجاد شده باشد تا آن‌ها با ارائه راهکارهای مناسب خود، لبنان را به سمتی که خود بخواهند بکشند، یعنی برگزاری انتخابات پارلمانی و تغییر اکثریت کنونی کرسی‌های موافق با مقاومت و تبدیل آن به اقلیت پارلمان.
نگاه‌ها همچنان متوجه زمان تعیین رایزنی‌های پارلمانی برای تعیین نخست‌وزیر جایگزین است که احتمالا قرار است پس از تعطیلات عید قربان انجام شود و گمانه‌زنی‌هایی را نیز مانند دکتر فیصل کرامی و برخی دیگر به‌عنوان نامزد نخست‌وزیری در میان رسانه‌ها مطرح کرده‌اند.
احتمال‌های موجود آن است که میشل عون مجبور است با توجه به شرایط بحرانی کشور، نخست‌وزیری را انتخاب و معرفی کند که مورد اجماع تمام نمایندگان باشد و پیش‌شرط‌هایش را نیز بپذیرد تا بتواند از وضعیت اسفبار کنونی کشور رهایی یابد یا اینکه نخست‌وزیری را که مورد اجماع اهل سنت لبنان باشد، معرفی کند.
باید گفت از زمانی که بن‌سلمان در برنامه‌ای زیرکانه پشتیبانی خود را از دولت سعد الحریری برداشت، انتظار می‌رفت که این نتیجه به دست آید و دیر یا زود الحریری استعفایش را اعلام کند و مسوولیت تمام مشکلات موجود کشور را بر دوش گروه هشتم مارس یعنی حزب‌الله و هم‌پیمانانش بیندازد.
پس از گذشت 9ماه از معرفی الحریری به‌عنوان نخست‌وزیر مکلف و سفرهای دوره‌ای‌اش به کشورهای عربی و اروپایی و دیدار با شخصیت‌های تاثیرگذار عربی و غربی، باید گفت روابط بسیار خوب اخیر عربستان با سمیر جعجع، رهبر حزب «قوات» لبنان و به‌رغم پافشاری احزاب شیعی لبنان یعنی حزب‌الله و جنبش امل روی نخست‌وزیری الحریری، فشار منطقه‌ای بر وی برای به شکست کشاندن دولت او که با حمایت مقاومت معرفی شده بود، به نتیجه رسید و سفرهای اخیر الحریری به ترکیه و مصر نیز نتیجه‌ای جز استعفایش دربرنداشت؛ البته استعفای الحریری پیش از سفرش به مصر کلید خورده بود. الحریری بلافاصله پس از اعلام استعفایش، مصاحبه‌ای را در شبکه تلویزیونی «الجدید» تدارک دید تا ضمن ارسال سیگنال‌های لازم به غرب و کشورهای عربی، به طرفداران داخلی خود نیز جهت دهد. درحقیقت الحریری با استعفایش قصد حضور در انتخابات پارلمانی آینده لبنان را دارد تا بتواند اکثریت ائتلاف مقاومت را شکسته و بار دیگر با قدرت تمام و با پشتیبانی ائتلاف عربی-غربی به صحنه سیاست بازگردد.
 برخی‌ها سناریوهایی را در شرایط کنونی و پس از آن برای مقاومت پیش‌بینی کرده‌اند که از آن جمله می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:
تحلیلگران مخالف مقاومت، مدعی هستند که اگر طرح اصلاحات اقتصادی، مالی و اداری آمریکا، فرانسه و عربستان و هم‌پیمانان عربی‌اش در بی‌ثبات کردن اوضاع سیاسی لبنان و ایجاد خشم و نفرت داخلی ضد حزب‌الله و نفوذ سیاسی‌اش به نتیجه برسد، برای جلوگیری از این امر ممکن است برای خنثی کردن آن، حزب‌الله همانند هفتم ماه می2008 و پس از آن اکتبر سال2019 عمل خواهد کرد و کشور درگیر جنگ داخلی شود و البته چنین تحلیلی با توجه به هوشیاری دبیرکل حزب‌الله و شرایط کنونی منطقه، در حقیقت رخ نخواهد داد.
تمام هدف مخالفان محور مقاومت در لبنان چه داخلی و چه خارجی، ازبین‌بردن جایگاه اجتماعی و مردمی حزب‌الله بوده تا ضمن ازدست‌دادن قدرت سیاسی‌اش، مقصر فشارهای اقتصادی تحمیلی بر لبنان و بی‌ثباتی آن، جلوه داده شود و جایگاه مردمی‌اش را از دست دهد تا درنتیجه مخالفان بتوانند به‌آسانی مقاومت را کنار زده و درنهایت خلع سلاح کنند و امنیت رژیم‌صهیونیستی را تامین و بنا بر ادعای آن‌ها، مانع از نفوذ بیشتر ایران در منطقه شوند.

captcha
شماره‌های پیشین