sobhe-no.ir
1215
یکشنبه، ۲۷ تیر ۱۴۰۰
5
«صبح‌نو» سرنوشت 3فرد اصلی مذاکره‌کننده هسته‌ای را بررسی کرده است

عراقچی؛ آخرین بازمانده

از سال۱۳۸۲ که فعالیت‌های هسته‌ای ایران موردتوجه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار گرفت، مذاکرات هسته‌ای ایران در تهران آغاز شد و تا تیرماه94 که مذاکرات در وین اتریش به پایان رسید اما به‌دلیل بدعهدی طرف آمریکایی و خروج از توافق هسته‌ای مجددا این مذاکرات از فروردین‌ماه1400 در وین آغاز شده است و بعد از 6دور مذاکره هنوز به نتیجه نرسیده است. در این 12سال اعضای بسیاری در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران روند گفت‌وگوهای دیپلماتیک را از طرف جمهوری اسلامی ایران با کشورهای خارجی و نهادهای بین‌المللی عهده‌دار بودند اما از سال92 و با روی‌کارآمدن دولت روحانی بود که تیم مذاکره‌کننده موردتوجه رسانه‌ها قرار گرفتند؛ تیمی که قرار بود با زبان دیپلماسی و توافق برد- برد پرونده هسته‌ای ایران در برابر قدرت‌های بین‌المللی را دنبال کنند.

به نام ایران؛ به کام ژاپن و کره

صبح نو

به نام ایران؛ به کام ژاپن و کره

سه‌شنبه گذشته بود که وزارت امورخارجه آمریکا در اطلاعیه‌ای به کنگره این کشور اعلام کرد که معافیتی برای بخشی از تحریم‌های نفتی اعمال‌شده علیه ایران، در نظر گرفته است تا ایران بتواند به پول‌های بلوکه‌شده‌اش در کره جنوبی و ژاپن دست بیابد؛ موضوعی که عضو هیات‌رییسه مجلس ایران نسبت‌به آن واکنش نشان داد و گفت: دارایی‌های ایران زمانی آزاد است که اختیارش دست خودش باشد.
رفع تحریم‌های ایران و راستی‌آزمایی طرف آمریکایی از موضوعاتی است که در مذاکرات برجام دنبال می‌شود تا آنجا که کاخ سفید مدعی شده بخشی از این تحریم‌های نفتی در کره‌جنوبی و ژاپن را ملغی کرده است، طبق اطلاعیه‌ای که ازطرف وزارت امورخارجه آمریکا به کنگره فرستاده شده است، این معافیت که ازسوی آنتونی بلینکن، وزیر امورخارجه آمریکا امضا شده «انتقال پول‌های ایران از حساب‌های مسدودشده به صادرکنندگان در ژاپن و جمهوری کره» را مجاز می‌سازد. این معافیت امکان این را فراهم می‌سازد که پول بلوکه‌شده ایران در اثر تحریم‌های آمریکا بدون نقض قانون آزاد شود.
اما طبق گفته مقامات آمریکایی، اگرچه این دارایی‌ها آزاد شده اما امکان انتقال وجه به داخل ایران وجود ندارد. با توجه به اینکه امکان انتقال این دارایی‌ها‌ی آزادشده به ایران وجود ندارد، آزادسازی این دارایی‌ها بیشتر به نفع کره و ژاپن است تا ایران چراکه آن‌ها در قبال این دارایی‌ها کالاها و خدمات خود را به ایران عرضه خواهند کرد.
«حسینعلی حاجی‌دلیگانی»، عضو هیات‌رییسه مجلس در گفت‌وگویی با اشاره به آزادسازی بخشی از دارایی‌های ایران در کره و ژاپن ازسوی آمریکا گفت: آزادسازی دارایی‌های ایران زمانی محقق می‌شود که اختیار این دارایی‌ها در دست کشورمان باشد، نه اینکه دارایی‌های ما آزاد شود و در اختیار کره و ژاپن قرار گیرد. وی ادامه داد: طبق اعلام رسمی مقامات آمریکایی‌ این دارایی‌ها آزاد شده اما نمی‌تواند به ایران انتقال یابد و شرکت‌های کره‌ای و ژاپنی تنها می‌توانند از آن استفاده کنند.
عضو هیات‌رییسه مجلس اظهار داشت: دارایی‌های کشور ما در کره و ژاپن آزاد شده و در اختیار شرکت‌های این دو کشور قرار گرفته تا کالاها و محصولات خود را بدون هیچ زحمت و به دور از هر بازار رقابتی به ایران بفروشند.
حاجی‌دلیگانی خاطرنشان کرد: این اقدام نه‌تنها آزادسازی دارایی‌ها نیست، بلکه به معنای این است که دارایی‌های ایران را در اختیار کشورهای دیگر قرار داده‌اند.
وی افزود: مقامات سیاست خارجی ما باید نسبت‌به این نحوه آزادسازی دارایی‌های ایران هوشمندانه برخورد کند و آن را به‌هیچ‌وجه به‌عنوان آزادسازی دارایی‌های کشورمان از طرف غربی قبول نکنند، چراکه این اقدام همانطور که گفتم آزادسازی دارایی‌های ما نیست، دارایی‌های کشورمان در کره و ژاپن در اختیار این دو کشور قرار گرفته است، نه در اختیار ما و از سوی دیگر، مقامات سیاست خارجی ما باید واکنش لازم را نسبت‌به این اقدام نشان دهند که دارایی‌های کشور ما در اختیار دو کشور دیگر قرار داده شده است.
عباس گودرزی، نماینده مردم بروجرد، نیز در این زمینه به فارس گفته است: اگر هم بخواهد آزادسازی بخشی از دارایی‌های بلوکه‌شده ایران در کره و ژاپن ازسوی آمریکا برای ما منافع کوتاه‌مدتی داشته باشد، نباید این منافع کوتاه‌مدت و زودگذر در تصمیمات راهبردی ما در قبال آمریکا تاثیر بگذارد. برای اینکه اقتصاد کشور ما تا به این حد از تحریم‌ها تاثیر نپذیرد، به‌جای لغو تحریم‌ها باید به دنبال بی‌اثر کردن تحریم‌ها باشیم و در این مسیر حرکت کنیم.
 
برآورد بدهی کشورهای خارجی به ایران
 چندی پیش بود که بانک مرکزی اقدامات حقوقی خود نسبت‌به بدهکاری کشورهای مختلف جهان به ایران را توضیح داد، اگرچه در این توضیحات نشانه پیشرفت در نقد کردن این بدهی‌ها دیده نمی‌شد اما این گزارش آماری قابل‌توجه از بدهی کشورهای مختلف به کشورمان را نشان می‌دهد.
انگلستان یکی از قدیمی‌ترین بدهکارها به ایران است. بدهی‌ای که به نیم‌قرن هم می‌رسد، سال1350 بود که انگلستان در قراردادی فروش هزار و 500دستگاه تانک و خودروهای زرهی به ایران را به امضا رساند ولی با پیروزی انقلاب اسلامی از تحویل آن تانک‌ها به ایران امتناع ورزید و این قرارداد را لغو کرد. اما ایران با شکایت از بریتانیا بر سر این موضوع با یکدیگر گلاویز بودند و لندن پذیرفت که بدهی ایران را که بالغ‌بر 400میلیون پوند است تحویل دهد اما هنوز زمان بازپرداخت آن مشخص نشده است.
ژاپن دیگر بدهکار ایران است که از خریداران نفتی کشورمان بوده اما بعد از اعلام تحریم‌ها از پرداخت بدهی به ایران خودداری کرد، مبلغ این بدهی به چهارمیلیارد و 200میلیون دلار می‌رسد. با به ثمر رسیدن برجام روند انتقال این پول‌ها به ایران شروع شد اما خروج آمریکا از برجام همه‌چیز را به هم ریخت و دوونیم میلیارد دلار دیگر از این بدهی باقی ماند. چین هم ازجمله شریک‌های تجاری کشورمان است که با وجود تحریم‌ها سعی کرده روابطش با ایران را حفظ کند اما این کشور هم بدهی‌های کلانی به ایران دارد که میزان این بدهی بیش از 20میلیارد دلار برآورد می‌شود. این کشور قول پرداخت آن را از کانال‌های مختلف به ایران داده است.
کره‌جنوبی هم به‌عنوان یکی از خریداران ثابت نفت کشورمان در فهرست بعدی این بدهی‌ها قرار دارد که این کشور پس از تحریم‌ها به همراه هفت کشور دیگر از معافیت خرید نفت ایران برخوردار بود و توانست روزانه 350هزار بشکه نفت خام کشورمان را خریداری کند اما درست همزمان با این موضوع، مشغول چانه زدن با دیگر فروشندگان نفت هم بود. بعد از آبان‌ماه97 و تحریم بانک صادرات ازسوی آمریکا، کره‌ای‌ها هم بهانه کرده و از تحویل پول ایران خودداری کردند. وزارت خارجه کشورمان بدهی کره‌جنوبی را هفت‌میلیارد دلار برآورد کرده است.
آمریکا از دیگر شرکای اقتصادی ایران در قبل از انقلاب است و اکنون در فهرست بلند بدهکاران ایران قرار دارد. اموال بلوکه‌شده ایران در آمریکا نزدیک به دومیلیارد دلار برآورد می‌شود که با انباشت دیگر مستغلات و غیره به پنجاه‌میلیارد دلار نیز می‌رسد. گفته می‌شود یک آسمان‌خراش متعلق به ایران در آمریکا وجود دارد که نزدیک یک‌میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.
عراق هم حضور پررنگی در فهرست بدهکاران به ایران قرار دارد. بدهی‌هایی که بیشتر از جانب خرید برق و گاز است حدود 6میلیارد دلار بوده که اندکی از آن وصول شده است.
کانادا هم در مهر98 در اقدامی غیرمعقول دارایی‌های ایران را مسدود و با فروش آن‌ها بخشی از آن را به حادثه‌دیدگان و خانواده قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی اختصاص داد. میزان این بدهی بیش از 28میلیارد دلار پیش‌بینی شده است. 
ساختمان فرهنگی ایران در کانادا یکی از اموال بلوکه‌شده کشورمان در کاناداست که جنگ برای بازپس‌گیری آن هنوز ادامه دارد. لوکزامبورگ هم در رتبه بعدی بدهکاری به ایران نامش ثبت شده است که این بدهی به دومیلیارد دلار می‌رسد.

captcha
شماره‌های پیشین