sobhe-no.ir
1215
یکشنبه، ۲۷ تیر ۱۴۰۰
10
رییس‌جمهور منتخب در نشست با مسوولان وزارت بهداشت:

محور اصلی در مبارزه با کرونا واکسن تولید داخلی است

گزارش خبرنگار «صبح‌نو» از دوساعت حضور در یکی از مراکز واکسیناسیون سالمندان را بخوانید

صف‌نشینان واکسن

همزمان با روزهایی که کرونای دلتا در کشور منتشر شده و مسوولان هم مدام درباره رعایت پروتکل‌ها هشدار می‌دهند، سرعت واکسیناسیون سالمندان هم تقریبا بیشتر شده و این امیدواری را در دل مردم زنده کرده است که تا پایان تابستان و در ادامه در پاییز بتوان درصد بالایی از جمعیت کشور را در برابر ویروس کرونا واکسینه کرد. البته اینکه آیا واکسن‌های فعلی توان مقابله و تاثیرگذاری در برابر نوع دلتا را دارند یا خیر مساله دیگری است اما نکته مهم همین است که واکسیناسیون فعلی هم می‌تواند به طرز چشمگیری از شدت بیماری و نیز افزایش مرگ‌ومیر جلوگیری کند. باوجوداین در دو هفته اخیر که واکسیناسیون سالمندان با سرعت بیشتری ادامه یافته، اتفاقات جالبی در برخی مراکز واکسیناسیون در محله‌ها به چشم می‌خورد که خالی از لطف نیستند.

صبح نو

رییس‌جمهور منتخب در نشست با مسوولان وزارت بهداشت:

محور اصلی در مبارزه با کرونا واکسن تولید داخلی است

رییس‌جمهوری منتخب گفت: ملاک و محور اصلی در مبارزه با کرونا تولید داخلی واکسن و حمایت از تلاش متخصصان ایرانی در این زمینه است که باید به‌دقت و سرعت، مشکلات و موانع موجود در این مسیر برطرف شود؛ البته درکنار تولید داخل باید خرید واکسن خارجی معتبر هم با سرعت پیگیری شود.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدابراهیم رئیسی در نشستی با مسوولان و کارشناسان حوزه واکسن و واکسیناسیون کرونا ضمن تقدیر از کادر درمان و با گرامیداشت یاد شهدای مدافع سلامت که فداکارانه در میدان مبارزه با بیماری کرونا وارد عمل شده‌اند، اظهار داشت: ورود متخصصان داخلی به عرصه تولید واکسن کرونا که قابل رقابت با انواع واکسن خارجی باشد، باعث افتخار است. وی خاطرنشان کرد: امروز با همت متخصصان کشورمان، دانش تولید واکسن کرونا بومی شده و باید گسترش یابد و دولت هم خود را موظف می‌داند در این زمینه حمایت‌های لازم و واقعی را انجام دهد.
 رئیسی با تاکید بر حمایت عملی از شرکت‌ها و تولیدکنندگان واکسن کرونا گفت: نوع حمایت‌ها نباید در حد حرف باشد و دولت سیزدهم ضمن دقت و تسریع در صدور مجوزهای لازم، اختصاص اعتبارات و بودجه را در اولویت قرار می‌دهد. رئیس‌جمهور منتخب با بیان اینکه اقدامات لازم در زمینه مبارزه با بیماری کرونا باید بدون معطلی و بی‌وقفه پیگیری شود، گفت: آنچه تاکنون در زمینه واکسیناسیون انجام شده لازم بوده اما قطعا کافی نیست و اعداد و ارقام موجود نباید ما را قانع کند. وی خاطرنشان کرد: ملاک و محور اصلی، تولید داخلی واکسن و حمایت از تلاش متخصصان ایرانی در این زمینه است که باید به دقت و سرعت، مشکلات و موانع موجود در این مسیر برطرف شود؛ البته درکنار تولید داخل باید خرید واکسن خارجی معتبر هم با سرعت پیگیری شود. رییس‌جمهور منتخب با تاکید بر اهمیت واکسیناسیون عمومی و تاثیر آن بر زندگی روزمره، معیشت و اقتصاد، گفت: آرامش‌خاطر و مصونیت‌بخشی مردم برای ورود به فصل پاییز و زمستان اهمیت ویژه‌ای دارد؛ لذا باید با استفاده از تمام ظرفیت‌ها زمان واکسیناسیون عمومی را کاهش دهیم. وی با طرح این سوال که آیا آنچه تاکنون انجام شده نهایت استفاده از ظرفیت کشور در راستای واکسیناسیون است، تصریح کرد: به نظر بنده اینطور نیست و ظرفیت‌های زیادی در عرصه تولید و واردات وجود دارد که باید فعال شود و در این زمینه اختصاص بودجه و انجام حمایت لازم از طرف دولت، دارای اولویت است. رییس‌جمهور منتخب با بیان اینکه باید نسبت‌به واکسن تولید داخل، تشویق و حمایت‌های لازم، ملاک عمل قرار بگیرد، گفت: ضروری است مشوق‌های ویژه‌ای برای تولیدکنندگان داخلی واکسن در نظر گرفته شود و از طرف دیگر باید بتوانیم تا قبل از رسیدن فصل سرما کار جدی و متفاوتی انجام دهیم. در این نشست سعید نمکی، وزیر بهداشت و درمان، محمد مخبر رییس ستاد اجرایی فرمان امام ؟ره؟، قاضی‌زاده‌هاشمی، نماینده مجلس در ستاد کرونا، حسینعلی شهریاری رییس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، کریم همتی، رییس جمعیت هلال‌احمر و تعدادی دیگر از مسوولان ستاد ملی مقابله با کرونا و موسسات واکسن‌سازی کشور در سخنان جداگانه‌ای دیدگاه‌ها و پیشنهادات خود را درباره وضعیت واکسن کرونا مطرح کردند.

captcha
شماره‌های پیشین