sobhe-no.ir
1215
یکشنبه، ۲۷ تیر ۱۴۰۰
1
سرنوشت برجام در دولت آینده چه می‌شود؟

احیای واقع‌گرایی در سیاست خارجی

با وجود برخی گمانه‌ها هنوز خبر رسمی درباره چندوچون مذاکرات فی‌مابین ایران و غرب بر سر احیای برجام در وین، منتشر نشده است. همین امر نیز تحلیل درباره ابعاد سیاسی و فنی برجام را تا حد زیادی سخت و غیرممکن می‌کند. بااین‌حال و با توجه به سیاست رسمی نظام و رویکرد رییس‌جمهوری منتخب نسبت‌به برجام و سیاست خارجی، می‌شود تا حدی جنس کنشگری خارجی دولت سیزدهم را تحلیل کرد.

«صبح‌نو» سرنوشت 3فرد اصلی مذاکره‌کننده هسته‌ای را بررسی کرده است

عراقچی؛ آخرین بازمانده

از سال۱۳۸۲ که فعالیت‌های هسته‌ای ایران موردتوجه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار گرفت، مذاکرات هسته‌ای ایران در تهران آغاز شد و تا تیرماه94 که مذاکرات در وین اتریش به پایان رسید اما به‌دلیل بدعهدی طرف آمریکایی و خروج از توافق هسته‌ای مجددا این مذاکرات از فروردین‌ماه1400 در وین آغاز شده است و بعد از 6دور مذاکره هنوز به نتیجه نرسیده است. در این 12سال اعضای بسیاری در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران روند گفت‌وگوهای دیپلماتیک را از طرف جمهوری اسلامی ایران با کشورهای خارجی و نهادهای بین‌المللی عهده‌دار بودند اما از سال92 و با روی‌کارآمدن دولت روحانی بود که تیم مذاکره‌کننده موردتوجه رسانه‌ها قرار گرفتند؛ تیمی که قرار بود با زبان دیپلماسی و توافق برد- برد پرونده هسته‌ای ایران در برابر قدرت‌های بین‌المللی را دنبال کنند.

رییس ستاد اجرایی فرمان امام(ره):

خط تولید واکسن کووبرکت هیچ مشکلی ندارد

رییس ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟ اعلام کرد نه تنها خط تولید واکسن کووبرکت مشکلی ندارد، بلکه به‌صورت شبانه‌روزی در حال تولیدو اکسن است. این در حالی است که در هفته‌های اخیر، برخی شایعات درباره ایجاد مشکل در خط تولید واکسن کووبرکت منتشر شده بود. آقای محمد مخبر همچنین وعده داده است که در آینده‌ای نه چندان دور ظرفیت تولید واکسن در کشور بیشتر هم خواهد شد.

محسن آرمین:

اصلاحات توان حل مشکلات را ندارد

پس از آنکه عبدالناصر همتی به‌عنوان نامزد بخشی از جریان اصلاحات در انتخابات ریاست‌جمهوری با بی‌اقبالی مردم مواجه شد، این مساله مهم پیش روی اصلاح‌طلبان قرار گرفت که چطور باید آینده را دریابند و چگونه بایستی به بازسازی گفتمانی و تشکیلاتی دست بزنند. برخی از لزوم بازگشت به مردم سخن گفتند و تصریح کردند که راه چاره خروج اصلاح‌طلبی از بن‌بست فعلی، شنیدن خواسته‌های واقعی آن‌هاست.

چرا دولت روحانی نتوانست مشکل آبرسانی در خوزستان را حل کند؟

تشنه کفایت

خوزستان یک بار دیگر با خشکسالی شدیدی مواجه شده است. گزارش‌های سازمان آب و برق خوزستان نیز از خالی بودن ۵۸درصد مخازن سدها حکایت دارد. این شرایط دوباره آب شرب، محیط‌زیست و کشاورزی خوزستان را با تنش جدی روبه‌رو خواهد کرد، همانطورکه خشکسالی تابستان‌های ۸۷ و ۹۷ تجارب تلخی برجای گذاشت. در روزهای اخیر در میان بحران خشکیدگی تالاب هورالعظیم و رودخانه کرخه در غرب خوزستان، تصویر اهالی روستای زهیریه در بخش نیسان شهرستان هویزه که در کنار تاسیسات نفتی به‌دنبال تانکرهای آب شرکت‌های نفتی روانه شده‌اند، واکنش‌های بسیاری به‌دنبال داشت؛ زهیریه اما تنها روستای بی‌آب نیست. شمال خوزستان هم با اینکه در محاصره سدهای بزرگ است اما دست‌کمی از دیگر نقاط استان ندارد. بخش دهدز در شهرستان ایذه با 100روستا در فاصله پنج‌کیلومتری در میان سدهای کارون3 و کارون4 قرار دارد؛ این بخش که همیشه با مشکل آب مواجه بوده، با آمدن خشکسالی اکنون در شرایط دشوارتری قرار گرفته است. در مرکز خوزستان هم با وجود رودخانه کارون، وضع آب روستاها همین‌قدر آشفته است. بعد از ماجرای اعتراض اهالی بخش غیزانیه در شرق اهواز به بی‌آبی در تابستان99، قرار بود مشکل آب روستاها حل شود اما هنوز تعداد زیادی از 80روستای این بخش یا بی‌آب هستند یا روزی چند ساعت آب می‌گیرند. تابستان گرم با فریاد العطش روستاهای خوزستان همراه شده است. شیب کرونا دوباره صعودی شده و تعدادی از شهرستان‌ها برای چندمین بار به‌دلیل هجوم توده هوای گرم و دمای بالاتر از 49درجه تعطیل شدند. بااین‌حال روزی نیست که صدای اعتراض بی‌آبی از چهارگوشه استان بلند نشود.

«صبح‌نو» دلایل وقوع همزمان خشکسالی و سیل در کشور را بررسی می‌کند

سیل و بی‌آبی

فائزه مومنی / طی روزهای اخیر استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، البرز، کرمان، فارس، سیستان‌وبلوچستان، سمنان و کردستان درگیر سیل شدند. جاری شدن روان آب در مسیل‌ها، آب‌گرفتگی معابر، برخورد صاعقه، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌های فصلی و انسداد موقت جاده‌ها، خسارت به محصولات کشاورزی، تخریب سازه‌های موقت و مفقود شدن دو نفر در استان کرمان ازجمله خسارت مالی و جانی بروز سیل در این هشت استان بود. به گفته کارشناسان، در دو روز آینده نیز به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب، در نیمه جنوبی و جنوب‌شرقی کشور و نوار شمالی ابر، بارش باران، رگبار و رعد و برق و تندباد پیش‌بینی می‌شود. بروز سیل‌های شدید در حالی رخ می‌دهد که هم‌اکنون در برخی نقاط کشور ازجمله خوزستان و سیستان‌وبلوچستان تنش آبی شدیدی رخ داده و خشکسالی پهنه گسترده‌ای دارد. در ایران میانگین بارندگی سالانه حدود 250میلی‌متر است و از آنجایی که در زمان‌های مختلف توزیع نمی‌شود، به‌صورت سیل و روان‌آب جاری شده و از دسترس خارج می‌شود. علاوه‌براین میزان تبخیر آب در ایران چیزی در حدود سه برابر میانگین جهانی است و حدود 70درصد آب‌های تجدیدپذیر تبخیر شده و به هدر می‌روند و درنتیجه استعداد این سرزمین برای ابتلا به خشکسالی‌های ممتد بیشتر خواهد شد. به گفته کارشناسان، علت همزمانی سیل و خشکسالی چیزی جز تغییر اقلیم نیست، درعین‌حال میزان بارندگی و سیلی که رخ می‌دهد به حدی نیست که کمبودهای بارشی کشور را جبران کند و توزیع نامناسب زمانی بارندگی نیز خسارت‌بار است. اما نکته‌ای که اهمیت دارد این است که می‌توان با استفاده از روش‌هایی چون آبخیزداری و آبخوان‌داری آب را ذخیره کرده تا در زمان‌های بی‌آبی شدید مورد استفاده قرار گیرند اما سیاست‌های دولت‌ها طی چند سال اخیر بیشتر از آنکه متکی بر این موضوع باشد، با سد‌سازی‌ها گسترده و غیرکارشناسی، ضربه سنگینی به سرمایه آبی کشور و در کل محیط‌زیست آبی زده است.

سرمقاله

آگاهی‌سازی غرض‌ورزانه

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با مدیرعامل فروشگاه‌های زنجیره‌ای «کتابشهرایران»

رفیق شش‌دانگ کتاب‌بازها

میلاد نجفی / این روزها اسم کتابشهر و کتابفروشی‌هایی که تابلوی کتابشهر را روی سینه دارند، بین اهالی کتاب، بیشتر شنیده می‌شود؛ مجموعه‌ای که در ساده‌ترین تعریف، تلاش می‌کند بستر دسترسی به منابع مکتوب و دسته‌بندی محصولات مرتبط با کتاب‌ها را در قالب فروشگاه‌های زنجیره‌ای کتاب آسان کند. مجموعه کتابشهر ایران معتقد است علاوه بر اینکه باید ویترین کتاب‌ها را در سراسر کشور گسترش داد، درعین‌حال برای تامین امنیت خاطر مردم درراستای ارائه محتوای مناسب فرهنگی و اجتماعی هم باید تلاش کرد. پس یکی از مهم‌ترین اهداف کتابشهر ایران دستیابی به همین هدف است و درنهایت تلاش می‌کند به‌عنوان هدفی غایی، زمینه تعالی فکری و فرهنگی و همچنین گسترش فرهنگ مطالعه را در جامعه فراهم کند. برای دسترسی به همین اهداف هم بوده که طی ماه‌های اخیر، کتابفروشی‌های جدیدی در شهرهای تهران، مشهد مقدس، شهرکرد، بوشهر، زاهدان، با استانداردهای ازپیش‌‌تعیین‌شده و معین، ازسوی این مجموعه افتتاح شده است.

گزارش خبرنگار «صبح‌نو» از دوساعت حضور در یکی از مراکز واکسیناسیون سالمندان را بخوانید

صف‌نشینان واکسن

همزمان با روزهایی که کرونای دلتا در کشور منتشر شده و مسوولان هم مدام درباره رعایت پروتکل‌ها هشدار می‌دهند، سرعت واکسیناسیون سالمندان هم تقریبا بیشتر شده و این امیدواری را در دل مردم زنده کرده است که تا پایان تابستان و در ادامه در پاییز بتوان درصد بالایی از جمعیت کشور را در برابر ویروس کرونا واکسینه کرد. البته اینکه آیا واکسن‌های فعلی توان مقابله و تاثیرگذاری در برابر نوع دلتا را دارند یا خیر مساله دیگری است اما نکته مهم همین است که واکسیناسیون فعلی هم می‌تواند به طرز چشمگیری از شدت بیماری و نیز افزایش مرگ‌ومیر جلوگیری کند. باوجوداین در دو هفته اخیر که واکسیناسیون سالمندان با سرعت بیشتری ادامه یافته، اتفاقات جالبی در برخی مراکز واکسیناسیون در محله‌ها به چشم می‌خورد که خالی از لطف نیستند.

شماره‌های پیشین