sobhe-no.ir
1214
شنبه، ۲۶ تیر ۱۴۰۰
8
گزارش «صبح‌نو» از بازار نابسامان و افزایش افسارگسیخته قیمت مرغ را بخوانید

پرواز مرغ‌های قرارگاه

علی جواهری / قیمت مرغ به‌سمت گرانی در حال پرواز است و هیچ اقدام یا پاسخگویی ازسوی مسوولان دولت و قرارگاه ساماندهی مرغ دیده و شنیده نمی‌شود. پس از تشکیل قرارگاه ساماندهی مرغ و تخم‌مرغ در دهم فروردین ۱۴۰۰ انتظار می‌رفت تا شاهد ثبات و آرامش در بازار مرغ باشیم اما عملکرد ضعیف مسوولان دولتی در این حوزه همچنان سبد معیشتی مردم را تحت‌الشعاع قرار داده است. همچنین گزارش‌ها و مشاهده‌های میدانی از سطح خرده‌فروشی‌های شهر تهران و برخی استان‌ها، از کمبود یا گرانی خارج از عرف قیمت مرغ در بازار خبر می‌دهد. طبق بررسی‌های به‌عمل‌آمده، قیمت مرغ در برخی استان‌ها نجومی گزارش شده است؛ به‌طوری‌که قیمت مرغ در سیستان‌وبلوچستان به کیلویی ۴۸ تا ۵۵هزار تومان رسید، مرغ زنده کیلویی ۳۲هزار تومان و مرغ‌های یخ‌زده کیلویی ۳۵هزار تومان در این استان عرضه می‌شود. همچنین در برخی از شهرها سهمیه مرغ دولتی کاهش یافته و بازار با تقاضای انباشته شده و کمبود مرغ مواجه است. این درحالی است که طی ماه‌های گذشته مسوولان از تامین مرغ مصرفی بازار و حتی تولید مازاد هم خبر داده بودند و بارها اعلام کرده بودند که جای نگرانی نیست! از سوی دیگر، میزان جوجه‌ریزی به‌دلیل افزایش قیمت نهاده‌ها و مدیریت ضعیف سامانه بازارگاه برای توزیع مناسب نهاده، مرغداران از جوجه‌ریزی امتناع کرده و وضعیت بازار مرغ از آنچه هم‌اکنون شاهد آن هستیم نیز اسفبارتر خواهد شد. درحالی‌که مرغ در بازار بیش از 15هزار تومان گران‌تر از نرخ مصوب عرضه می‌شود، وزارت جهادکشاورزی انگشت اتهام را به‌سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) گرفته که مسوول نظارت بر سطح خرده‌فروشی است. وزارت صمت هم قرارگاه ساماندهی مرغ را مسوول تامین و توزیع این کالا می‌داند که حاضر به پاسخگویی نیست!

از دسته‌گل های دولت روحانی در پایان 8سال یک‌به یک رونمایی می‌شود

خوزستان تشنه است

تب و گرما نفس خوزستان را به شماره انداخته و حالا کارون با آن عظمتش به نهری خشکیده تبدیل شده است؛ اتفاقی دردناک که اگر 30سال قبل درباره آن سخن می‌گفتید بسیاری به آن می‌خندیدند. حالا کرونا، گرما، بی‌برقی و بی‌آبی عفریته‌هایی شده‌اند که به جان زندگی مردم خوزستان افتاده‌اند و مردم هم دیگر تاب و توان مقابله با آن‌ها را ندارند. خشکی کارون و نهرهای مرتبط با آن که زندگی را برای مردم به ارمغان آورده بودند حالا به عاملی برای گلایه و اعتراض اهالی نجیب و خونگرم خوزستان تبدیل شده است.

گزارش

کرونا رکوردهای جدید زد پنجشنبه 201 فوتی جمعه 199 نفر

صبح نو

گزارش

کرونا رکوردهای جدید زد پنجشنبه 201 فوتی جمعه 199 نفر

آمار فوتی‌های روزانه کرونا در کشور که از 10خردادماه زیر 200نفر در روز بود روز پنجشنبه به 201نفر رسید تا دوباره دوران رکوردهای جدید ویروس منحوس از راه برسد. روز گذشته نیز آمار فوتی‌های کرونا به 199نفر رسید تا بدین ترتیب تعداد جان‌باختگان کرونا در کشور به عدد 86هزار و 701نفر برسد. به گزارش مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت و درمان همچنین در فاصله ظهر روز پنجشنبه تا ظهر روزجمعه 25تیرماه، 21هزار و 885بیمار جدید نیز شناسایی شدند که از این تعداد دوهزار و 410نفر در مراکز درمانی سراسر کشور بستری شدند.
این در حالی است که تا ظهر روز گذشته مجموع بیماران کرونایی در سراسر کشور هم به سه‌میلیون و 485هزار و 940نفر رسید. همچنین براساس آمار وزارت بهداشت و درمان 4135نفر از بیماران مبتلا به کرونا در شرایط سخت بیماری و در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری هستند. از سوی دیگر، وزارت بهداشت و درمان خبر داده است که هم‌اکنون ۱۶۹شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۶۶شهر در وضعیت نارنجی، ۱۱۳شهر در وضعیت زرد قرار دارند.
اما کرونای دلتا یا همان کرونای هندی در جهان نیز موجب به‌وجود‌آمدن موجی از نگرانی شده است. براساس آمار جهانی اعلام‌شده تا ظهر دیروز تعداد مبتلایان به کرونا ۱۸۹میلیون و ۷۴۵هزار و ۵۱۲نفر شد که از این تعداد مرگ چهارمیلیون و ۸۳هزار و ۱۹۷نفر نیز بر اثر ابتلا به این بیماری تایید شده و همچنین تاکنون ۱۷۳میلیون و ۱۶۲هزار و ۳۲۰نفر از مبتلایان به کووید۱۹ بهبود یافته‌اند. آمریکا با بیش از ۳۴/۸میلیون مبتلا و بیش از ۶۲۴هزار قربانی همچنان در صدر فهرست کشورهای درگیر با بیماری کووید۱۹ قرار دارد.
همچنین بنابر گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، آمار روزانه ابتلا به کووید۱۹ در اندونزی از هند فراتر رفته و اکنون این کشور به کانون کروناویروس در آسیا تبدیل شده است. براساس فهرست اعلام‌شده تا ظهر دیروز، هند نیز با آمار بیش از ۳۱میلیون مبتلا پس از آمریکا در رتبه دوم جهانی قرار دارد و آمار مبتلایان به کووید۱۹ در برزیل هم از ۱۹/۲میلیون نفر فراتر رفته و درحال‌حاضر سومین کشور جهان به لحاظ بالاترین شمار مبتلایان است. همچنین پس از ایالات‌متحده، کشورهای برزیل با بیش از ۵۳۹هزار و هند با بیش از ۴۱۲هزار جانباخته بالاترین آمار قربانیان کووید۱۹ را در این فهرست جهانی گزارش داده‌اند. پس از آن‌ها نیز کشورهای مکزیک و پرو بیشترین تعداد قربانیان این بیماری را در دنیا ثبت کرده‌اند. تعداد جانباختگان کووید۱۹ در مکزیک تاکنون بیش از ۲۳۵هزار و در پرو نیز بیش از ۱۹۴هزار نفر اعلام شده است. همچنین روسیه با گذشتن از آمار ۱۴۶هزار قربانی تاکنون بیشترین تلفات کرونا را در بین کشورهای اروپایی داشته است. پس از آن نیز انگلیس با آمار بیش از ۱۲۸هزار قربانی در جایگاه دوم تلفات کرونا در اروپا قرار گرفت. به‌علاوه کشورهای ایتالیا بیش از ۱۲۷هزار، کلمبیا بیش از ۱۱۴هزار و فرانسه نیز بیش از ۱۱۱هزار فوتی بر اثر ابتلا به بیماری کووید۱۹ را گزارش داده‌اند.
 

captcha
شماره‌های پیشین