sobhe-no.ir
1214
شنبه، ۲۶ تیر ۱۴۰۰
2
اساتید و نخبگان اقتصادی در دیدار با رئیسی چه گفتند؟

از اقتصاددانان به رییس‌جمهور

کمتر از یک‌ماه دیگر تا زمان تحویل دولت باقی‌مانده است و رییس‌جمهور منتخب در حال انتخاب همکاران خود برای پیشبرد امور کشور در بازه زمانی دست‌کم چهارسال ‌آتی است. بدیهی است انتخاب همکاران رییس‌جمهوری منتخب باید براساس اولویت‌ها و چالش‌های پیش‌روی آن باشد و دولت برنامه منسجمی برای حل‌وفصل مسائل و مشکلات پیش‌روی مردم داشته باشد که مهم‌ترین آن اقتصاد است، چراکه امروز رفاه اقتصادی و بهبود وضعیت معیشتی از مهم‌ترین دغدغه‌های مردم است. ازاین‌رو آیت‌الله رئیسی با جمعی از اساتید و نخبگان اقتصادی دیدار داشت تا از نظرات مشورتی آنان بهره ببرد.

مصباحی‌مقدم در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

دولت آینده باید تیم اقتصادی هماهنگ داشته باشد

کدخدایی از سمت سخنگویی شورای نگهبان کناره‌گیری کرد

خداحافظی با سخنگو

صبح نو

کدخدایی از سمت سخنگویی شورای نگهبان کناره‌گیری کرد

خداحافظی با سخنگو

در جریان نشست روز چهارشنبه 23تیر اعضای شورای نگهبان، انتخابات هیات‌رییسه این شورا نیز برگزار شد. بر همین اساس، آیت‌الله احمد جنتی و سیامک ره‌‌پیک به‌عنوان دبیر و قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان ابقا شدند و هادی طحان‌نظیف هم از این پس، به‌عنوان سخنگوی جدید شورای نگهبان انتخاب شد. عباسعلی کدخدایی روز سه‌شنبه(22تیر) از کناره‌گیری خود ازسمت سخنگویی شورای نگهبان خبر داد. در همین باره، کدخدایی در گفت‌وگو با مهر اعلام کرد: قرار است انتخابات هیات‌رییسه شورای نگهبان برگزار شود که طی آن بنده قصد نامزدی برای تصدی سخنگویی شورای نگهبان را ندارم و این مسوولیت با رأی اکثریت اعضای شورای نگهبان به فرد دیگری واگذار خواهد شد. وی دراین‌باره اضافه کرد: بنده در سال گذشته نیز عنوان کرده بودم که قصد کناره‌گیری از مسوولیت سخنگویی شورای نگهبان را دارم که بر همین مبنا به وعده خود وفا کرده و این کار را انجام دادم.
آیت‌الله جنتی پس از انتخابات هیات‌رییسه در روز 23تیر، در بخشی از سخنان خود با اشاره به اتمام مسوولیت کدخدایی در سمت سخنگویی شورای نگهبان و امتناع وی از ادامه این مسوولیت، گفت: بنده به آقای کدخدایی خیلی اصرار کردم که شما همچنان سخنگو باقی بمانید اما ایشان نپذیرفت. وی اضافه کرد: ایشان سخنگوی خوبی برای شورای نگهبان بودند و در این مدت مسوولیت با متانت، استدلال و منطق، به‌خوبی از شورای نگهبان دفاع کردند. دبیر شورای نگهبان ادامه داد: آقای کدخدایی الان مسوولیت مهم پژوهشکده شورای نگهبان را بر عهده دارند؛ حسن ایشان جوان‌شناسی و جوان‌پروری است و در پژوهشکده شورای نگهبان توانسته‌اند حقوقدانان جوانان را جمع کنند و پرورش دهند و این کار جزو افتخارات ایشان است.
کدخدایی در حال‌حاضر مسوولیت ریاست پژوهشکده شورای نگهبان را به‌عهده دارد. او مردادماه سال99 با حکم آیت‌الله جنتی، جایگزین سیامک ره‌پیک، رییس پژوهشکده شورای نگهبان شد. این انتصاب یک هفته پس از آن روی داد که آیت‌الله جنتی در ملاقات با هیات‌رییسه مجلس شورای اسلامی، از لزوم نقش‌آفرینی جدی‌تر پژوهشکده این شورا در ارتباط با نمایندگان در امر قانونگذاری و کمک به افزایش سرعت تصویب قوانین و تعامل فعال با دستگاه‌ها سخن گفته بود. کدخدایی پیشتر و در میان سال‌های 1380 تا 1392 عضو شورای نگهبان و از 1389 تا 1392 قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان، معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان و سخنگوی شورای نگهبان بود. دوره قانونی کدخدایی و دو عضو دیگر تا 25تیر 1392 به پایان رسید و وی با کم آوردن تنها یک رأی در مجلس شورای اسلامی نتوانست مجددا حقوقدان شورای نگهبان بماند. وی در تیر 1395 مجددا ازسوی مجلس به عضویت شورای نگهبان انتخاب شد. کدخدایی پس از اتمام تحصیل در وزارت سپاه سابق مشغول به کار شد و پس از پایان جنگ تحمیلی، برای ادامه تحصیل به انگلستان بورسیه شد و کارشناسی‌ارشد و دکترا در حقوق بین‌الملل را از دانشگاه «هال» انگلستان اخذ کرد. در زمان ریاست علی لاریجانی بر سازمان صداوسیما، وی به همراه سیدقاسم زمانی، محمد شریف و غلامرضا رفیعی اولین مطالعات حقوقی در زمینه ماهواره‌ها و پخش مستقیم آن‌ها را در دفتر مطالعات حقوقی اداره کل حقوقی سازمان و تحت مدیریت قربانعلی مهری انجام دادند که حاصل آن، سه جلد کتاب است. وی عضو هیات‌علمی و استاد تمام گروه حقوق عمومی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است. کدخدایی، مدتی رییس پژوهشکده شورای نگهبان و پس از آن رییس هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین نیز بود. وی مقالات بسیاری در زمینه حقوق اساسی و حقوق بین‌الملل در نشریات تخصصی حقوق به چاپ رسانده‌ است. کدخدایی همچنین در تاریخ 29خردادماه سال 1395 طی حکمی از سوی احمد جنتی به‌عنوان مشاور و رییس حوزه ریاست مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد. کدخدایی در مردادماه1390 به عضویت هیات عالی حل اختلاف قوا و تنظیم روابط قوای سه‌گانه درآمد و این مسوولیت در سال1395 مجددا تمدید شد.

captcha
شماره‌های پیشین