sobhe-no.ir
1214
شنبه، ۲۶ تیر ۱۴۰۰
2
اساتید و نخبگان اقتصادی در دیدار با رئیسی چه گفتند؟

از اقتصاددانان به رییس‌جمهور

کمتر از یک‌ماه دیگر تا زمان تحویل دولت باقی‌مانده است و رییس‌جمهور منتخب در حال انتخاب همکاران خود برای پیشبرد امور کشور در بازه زمانی دست‌کم چهارسال ‌آتی است. بدیهی است انتخاب همکاران رییس‌جمهوری منتخب باید براساس اولویت‌ها و چالش‌های پیش‌روی آن باشد و دولت برنامه منسجمی برای حل‌وفصل مسائل و مشکلات پیش‌روی مردم داشته باشد که مهم‌ترین آن اقتصاد است، چراکه امروز رفاه اقتصادی و بهبود وضعیت معیشتی از مهم‌ترین دغدغه‌های مردم است. ازاین‌رو آیت‌الله رئیسی با جمعی از اساتید و نخبگان اقتصادی دیدار داشت تا از نظرات مشورتی آنان بهره ببرد.

مصباحی‌مقدم در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

دولت آینده باید تیم اقتصادی هماهنگ داشته باشد

کدخدایی از سمت سخنگویی شورای نگهبان کناره‌گیری کرد

خداحافظی با سخنگو

صبح نو

اساتید و نخبگان اقتصادی در دیدار با رئیسی چه گفتند؟

از اقتصاددانان به رییس‌جمهور

کمتر از یک‌ماه دیگر تا زمان تحویل دولت باقی‌مانده است و رییس‌جمهور منتخب در حال انتخاب همکاران خود برای پیشبرد امور کشور در بازه زمانی دست‌کم چهارسال ‌آتی است. بدیهی است انتخاب همکاران رییس‌جمهوری منتخب باید براساس اولویت‌ها و چالش‌های پیش‌روی آن باشد و دولت برنامه منسجمی برای حل‌وفصل مسائل و مشکلات پیش‌روی مردم داشته باشد که مهم‌ترین آن اقتصاد است، چراکه امروز رفاه اقتصادی و بهبود وضعیت معیشتی از مهم‌ترین دغدغه‌های مردم است. ازاین‌رو آیت‌الله رئیسی با جمعی از اساتید و نخبگان اقتصادی دیدار داشت تا از نظرات مشورتی آنان بهره ببرد.

در آخرین روزهای تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری که با پیروزی آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی به پایان رسید، گزارشی هفت‌صفحه‌ای با عنوان «نقشه‌راه اقتصادی» ازسوی ستاد رئیسی منتشر شد که توضیحاتی درباره مهم‌ترین اولویت‌های اقتصادی وی داده بود. در این گزارش وعده داده شده است که «در سال1402 نرخ تورم به کمتر از نصف تورم سال1399 کاهش یافته و در سال‌های بعد به‌سمت یک‌رقمی شدن حرکت خواهد کرد. در سال1401 همه تعاملات مودیان با سازمان امور مالیاتی یکپارچه شده و در بستر الکترونیکی انجام خواهد شد. همچنین در سال1401 با تکمیل جریان داده‌های مالیاتی و ایجاد شفافیت، از فرارهای مالیاتی جلوگیری خواهد شد».
همچنین در این گزارش درباره بهبود معیشت اینگونه وعده داده شده است که از آذرماه 1400 با استقرار کامل مدیریت زنجیره تامین کالاهای اساسی، نیازهای مردم با اطمینان و قیمت مناسب تامین خواهد شد و برای خانوارهای پنج دهک اول کارت اعتباری معیشت صادر می‌شود.
حال او با اساتید و نخبگان اقتصادی با گرایش‌های مختلف نشستی سه‌ساعته داشته است تا جدیت خود را برای رفع مشکلات اقتصادی نشان دهد؛ نشستی که کارشناسان اقتصادی به بیان دیدگاه‌ها، نظرات و راهکارهای مدنظر خود درباره نوع مواجهه دولت با مشکلات بخش اقتصاد و نحوه ورود به عرصه حل‌وفصل این مشکلات پرداختند.
 
لزوم اصلاح نظام درآمدهای مالیاتی
 در نشست رییس‌جمهور منتخب با اساتید و نخبگان اقتصادی، شاپور محمدی، عضو هیات‌علمی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، به‌عنوان اولین سخنران گفت: کسری بودجه به یک بیماری و عادت مزمن در دولت‌های مختلف تبدیل شده که تامین این کسری نیز همواره با ایجاد تورم و بی‌ثباتی اقتصادی همراه بوده و مهم‌ترین راه رفع این مشکل، اصلاح نظام درآمدهای مالیاتی و استفاده از دارایی‌های راکد است.
غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو هیات‌علمی دانشگاه امام صادق ؟ع؟ نیز به‌عنوان دومین سخنران کمبود سرمایه مالی را جدی‌ترین مانع در مسیر سرمایه‌گذاری و رشد سریع اقتصادی دانست و اظهار داشت: کسری بودجه به رقم ۴۰۰هزار میلیارد تومان بالغ شده و هزینه‌های جاری بیش از ۹۰درصد بودجه سالانه را می‌بلعند. همچنین زمان اجرای پروژه‌های عمرانی به‌طور متوسط به بیش از ۱۰سال رسیده است.
 
لزوم اصلاح توزیع ارز ترجیحی
سومین سخنران جلسه، محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس بود که گفت: برخی مصوبات شورای هماهنگی سران قوا باید مورد آسیب‌شناسی قرار گیرد و این آسیب‌شناسی قطعا برای ادامه مسیر این شورا راهگشا خواهد بود. وی با تاکید بر لزوم تقویت و استفاده از همه ظرفیت‌ها در عرصه دیپلماسی اقتصادی، از اینکه در سه سال گذشته با وجود جنگ تحمیلی اقتصادی، در چین به‌عنوان بزرگ‌ترین شریک تعاملات اقتصادی رایزن اقتصادی نداشته‌ایم، انتقاد و تصریح کرد: یکی دیگر از تصمیمات شجاعانه‌ای که دولت سیزدهم باید اتخاذ کند، اصلاح تصمیم غلط توزیع ارز با نرخ ترجیحی است که براساس بررسی‌های انجام‌شده در مجلس، بیش از سه‌چهارم مابه‌التفاوت قیمت آن، به شکل رانت و فساد در کشور توزیع شده است.
حسین راغفر، عضو هیات‌علمی دانشگاه الزهرا؟س؟ به‌عنوان سخنران بعدی این نشست شرایط کشور را اضطراری توصیف و تصریح کرد: در اثر سیاست‌های اجراشده دولت‌های سه دهه گذشته، جمعیت محدودی از درون بخش‌های دولتی به ثروت فراوان رسیده‌اند و با کنار گذاشتن بخش بزرگی از مردم از متن امور، امروز بزرگ‌ترین مانع انجام اصلاحات اساسی شده‌اند. همین افراد در حال فضاسازی برای تاثیرگذاری بر تصمیمات و اقدامات دولت سیزدهم هستند.
 احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز به‌عنوان ششمین سخنران جلسه تاکید کرد که ۳۰سال است هرچه اجرا شده فقط وضعیت را بدتر کرده و از رییس‌جمهور منتخب درخواست کرد که در اولین اقدام کارت هوشمند غذا، دارو و درمان و آموزش بین مردم توزیع کند تا اندکی فشارها از روی مردم کاسته شود.
هفتمین سخنران جلسه محمد خوش‌چهره، عضو هیات‌علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران بود که تاکید کرد: دخالت دادن ایده‌ها، سلایق و باورهای رؤسای‌جمهور در راهکارهای اجرایی یکی از دلایل بروز و انباشت مشکلات اقتصادی بوده است. همچنین باید بدانیم که مشکلات اقتصادی صرفا با نگاه اقتصادی قابل‌حل و فصل شدن نیستند، چراکه عوامل غیراقتصادی متعددی هستند که در اقتصاد کشور تاثیرگذارند.
 
6 مشکل اولویت‌دار دولت آینده
 مسعود نیلی، عضو هیات‌علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف که دبیر پیشین ستاد هماهنگی اقتصادی دولت روحانی نیز بوده است، به‌عنوان دیگر سخنران این نشست،‌ با طرح این چهار سوال که مشکل چیست، دلایل بروز آن چیست، راهکارهای رفع مشکل کدم‌اند و از کجا باید شروع به حل مشکل کرد اظهار داشت: درحال‌حاضر تامین مالی، تامین انرژی، تامین خدمات و بودجه عمومی، خدمات اجتماعی و نظام مبادله با دنیا ۶ مشکل اولویت‌دار کشور هستند که کارکردهای آن‌ها درحال‌حاضر به‌طور کامل مختل است. امروز متاسفانه در آستانه وقوع یک شرایط تورمی شدید غیرقابل‌کنترل هستیم.
 
 
وارث اقتصاد فقیر دولت دوازدهم
 عادل پیغامی، عضو هیات‌علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق؟ع؟ دوازدهمین سخنران جلسه بود که گفت: اطلاعات مغشوش، متفاوت و بعضا متناقض از یک موضوع واحد یکی از بزرگ‌ترین مشکلات کشور است که هیچگاه اراده‌ای برای رفع آن وجود نداشته است. عمق حکمرانی دولت منوط به تهیه و ارائه آمار دقیق و واحد است.
احسان خاندوزی، نماینده مجلس و عضو هیات‌علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی به‌عنوان هفدهمین و آخرین اقتصاددان مدعو این جلسه اظهار داشت: دولت دوازدهم در ایام اخیر افتتاح طرح‌های عمرانی را افزایش داده اما تاثیر ملموسی از این افتتاح‌ها در جامعه مشاهده نمی‌کنیم چراکه اقتصاد از سطح کلان ازدست‌ رفته و در سطح خرد و با افتتاح پروژه‌ها اصلاح نمی‌شود. دولت سیزدهم باید نابرابری‌ها در کشور را به نفع مردم به هم بزند.

captcha
شماره‌های پیشین